Nou stil de viata (245)

Nou stil de viata (245) | Autor: carolinah

Link direct la acest mesaj



Nou stil de viata: 241, 242, 243, 244

daca vreti sa ne cunoasteti: Albumul "stilatelor"

www.esnips.com" target="_blank">Filmulete cu exercitii fizice, Diete pentru fiecare
Sign in>e-mail: noustildeviata@yahoo.com si parola: slabitifrumos

Serife de serviciu:

1. linah
2. Zuzilici
3. Carmen


Intrebari pentru noile venite:

1. Ce dieta tineti in prezent? Daca nu tineti nici una acum, ce dieta va ginditi sa urmati in viitorul apropiat?
2. Faceti sport/miscare? Daca raspunsul e afirmativ, cit de des?
3. Ce dieta/diete ati urmat pina acum si cu ce rezultate?
4. Ce intelegeti prin "a manca sanatos"?
5. Cit de des aveti abateri de la dieta? O data pe saptamina, de 2 ori, de 3, in fiecare zi?
6. Ce diete nu vi se par compatibile cu stilul vostru de viata? De ce?
7. Ce dieta vi se pare daunatoare in general, din diferite motive? Care ar fi aceste motive?


_____________________________________________________________________


CONCURS 13.01 - 24.02

Echipa 1 - Happy in To(102.8), Tzuni (76), Vikinga(71.8)

Echipa 2 – Gusta(68.5), Zuzilici(88.2), Puskin(64.5)

Echipa 3 – CristinaT(64.5), Lai(73), Crystina(88.4)

Echipa 4 - Violeta(67.7), Dordia(97.7), Aliclara(60)

Echipa 5 – Roxana(62.9), Gabrielama(63.8), Mamicadulce(74)



Clasamentul actualizat: 13 ianuarie 2009
---zi de raport: MARTI---



Categoria "fulg" : 50 - 60 kg

Aliclara------1,64 m : 60 kg____60 kg .............................55 kg


Categoria "usoara" : 61 - 70 kg

CristinaT --- 1,60 m : 67 kg___65.6 kg, 64.5 kg .................55 kg
Delidana ---- 1,72 m : 68.7 kg___67.9 kg ............................66 kg
Gabrielama ---1,68 m : 63.8 kg___63.8 kg ............60 kg
Gusta --------1,65 m : 69 kg___68.5 kg ...........60 kg
Hcclara ----- 1,74 m : 64.5 kg___66 kg ........................63 kg
Mihaera-------1,68 m : 65 kg___61 kg ............... 60 kg
Mihaser-------1,64 m : 63.5 kg___63.5 kg ............... 60 kg
Nastad -------1,54 m : 65 kg___62.9 kg ................ 55 kg
Puskin -------1,65 m : 70 kg___64.8kg, 64.5 kg ................ 60 kg
Roxana ------- 1,73 m : 61 kg___60.3 kg, 62.9 kg................ 58 kg
Sabina--------1,61 m : 71.0 kg___69.6 kg........ 55 kg
Violeta-------1,65 m : 65.5 kg___66.5 kg, 67.5 kg .................64 kg


Categoria "medie" : 71 - 80 kg

Happymum------1,64 m :75 kg___75 kg ..........................64 kg
Lai----------1,77 m : 75 kg___74 kg, 73 kg .......65 kg
Mamicadulce -- 1,77 m : 79 kg___74 Kg................ 67 kg
Tzuni ------- 1,78 m : 75 kg___75 kg, 76 Kg ...................... 68 kg
Vikinga ------1,74 m : 69 kg___72 kg, 71.8 .........................65 kg


Categoria "grea" : 81 - 100+ kg

An-k --------- 1,65 m : 97 kg___101.7 kg, 100.8 ................85 kg
Crystina ------ 1,60 m : 88.4 kg.........60 kg
Donna79 ------ 1,63 m : 90 kg___87.7 kg .........75 kg
Dordia-------- 1,66 m : 98.7 kg___98.6 kg, 97.7 kg ........ 80 kg
Happy in To-------- 1,75 m : 105.5 kg___102.8 ........ 70 kg
Rolo --------- 1,75 m : 90 kg___83 kg ..................60 kg
Zuzilici -------1,60 m : 94.4 kg___88.6 kg, 88.2 kg ...........70 kg


Mentinere:

Anda ----------- 1,70 m : 52.3 kg (59 kg - 52.3 kg)
Anky ------------ 1,68 m : 58 kg : (58 kg)
linah ------ 1,67 m : 58 kg(60 kg - 58 kg)
Ioana------------ 1,70 m : 53.3 kg : (56.2 kg - 53,3 kg)
Mik -------------- 1,58 m : 47.4 kg
Mephala ------ 1,64 m : 56.5 kg : (63 kg - 56.5 kg)

Au luat o pauza:

Criscosty ---- 1,62 m : 91.4 kg___79 kg.........70 kg
Eftimie ------ 1,70 m : 91 kg___89 kg...........85 kg
Hopes-------- 1,63 m : 65.3 kg___67 kg.............. 60 kg
Irda ---------1,50 m : 46 kg___44.7 kg.................... 42 kg
Madelaine --- 1,60 m : 69.9 kg___72.3 kg.................60 kg
Sigrid --------1,68 m : 87.5 kg___83 kg ...................70 kg
Tlaura ------- 1.64 m : 60 kg___55 kg................ 53 kg
Tumpi --------1,57 m : 63.4 kg___63 kg............ 56 kg
Yubi --------- 1,58 m : 58.1 kg___59.3 kg.............. 53 kg

Au slabit in 2008:

1. Criscosty - 12 kg
2. Rolo - 8 kg
3. Hcclara - 6.9 kg, Anda - 6.7 kg, Carmen - 6.5 kg
4. Zuzi - 5.9 kg, Mamicadulce - 5.5 kg, Puskin - 5.2 kg


Prietenele noastre dragi:

Liris, Cami, Khristin cu , Louisea si Danielag


Isi aniverseaza ziua de nastere:


Anthony Gabriel - 8 ianuarie
Gabrielama - 12 ianuarie
Ioana - 17 ianuarie


Zile de nastere:

Gabrielama ---------------- 12 ianuarie, cu Mara (7 aprilie)
Ioana ---------------------- 17 ianuarie, cu Delia (28 august)
Anky ---------------------- 11 februarie cu Bianca (2 februarie) si Cris (12 mai)
Sigrid (Dana) -------------- 26 februarie, cu Adela (4 decembrie)
Liris (Simona) --------------27 februarie, cu Robert Alexander (30 septembrie)
Yubi (Carmen)---------------------4 martie, cu Mihaela (28 martie)
Puskin(Ruxandra) -------- 7 martie
Crystina ------------------- 1 aprilie, cu Lilly (27 octombrie)
Madelaine ------------------- 1 aprilie, cu Roland (18 noiembrie)
Eftimie -------------------- 20 mai, cu Eduard Costin (28 februarie)
Tzuni (Mihaela) ------------ 24 mai, cu Maria Sara (20 iulie) si pisica Lola (6 februarie)
Donna79 ----------------- 12 iunie
Gusta (Marilena) --------- 15 iunie cu Mara Augusta (31 mai)
Mephala (Carmen) ------- 6 iulie, cu Iustin (5 iunie) si Teodor (6 septembrie)
Mik (Mihaela) -------------- 12 iulie, cu Guilhem (25 martie), Virgile (24 iunie) si Marcy (19 decembrie)
Hcclara (Claudia) ---------- 13 iulie cu Luca (21 februarie) si Marc (12 septembrie)
Khristin ----------------- 14 iulie cu Yasmine (3 decembrie)
Mamicadulce (Anca) ---- 24 iulie, cu Leon Marc Stephan(1 decembrie)
Sabina ------------------- 3 august, cu Sofia (11 septembrie) si Gheorghe (6 septembrie)
Zuzilici (Ana Maria) ------ 8 august, cu Isabella Maria (21 aprilie)
Hopes (Gabriela) -------- 12 august, cu Eduard Gabriel (30 noiembrie)
Violeta ------------------ 23 august
Criscosty --------------- 26 august, cu Dany (30 ianuarie)
Nastad (Doina) ---------- 29 august, cu Oana Mihaela (3 aprilie) si Doru (23 iunie)
Roxana ------------------ 14 septembrie, cu Serban (22 iunie)
Danielag ---------------- 20 septembrie
Anda ------------------ 28 septembrie, cu Carina (22 octombrie)
Dordia (Diana Nicoleta) ----- 15 octombrie, cu Stefan (14 noiembrie) si Tudor Dumitru (17 aprilie)
An_k --------------------- 19 octombrie, cu Bianca (14 martie) si Anthony Gabriel (8 ianuarie)
Tumpi (Ioana) ------------- 24 octombrie
Vikinga -------------------25 octombrie cu Aldo (15 noiembrie) si Nadja (30 martie)
Rolo (Raluca) ------------------ 7 noiembrie, cu Ileana (15 aprilie)
Tlaura--------------------- 18 noiembrie, cu Andrei (26 septembrie),
Delidana (Delia Nicoleta)--------------------- 19 noiembrie,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Multumim de capitol nou !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:


Citat:
citat din mesajul lui aliclara

Unul din exemplele pe care mi le amintesc acum este acela al fructelor. Autoarea spunea ca daca vrei sa slabesti nu este recomandat mai mult de un fruct pe zi, in schimb, daca vrei sa te mentii, poti consuma mai multe portii. Cand am spus ca m-a socat , m-am referit la faptul ca eu eram convinsa ca daca mananc fructe fac un lucru bun. Si tot la fel imi amintesc de faptul ca nu este chiar asa de bine sa mananci anumite fructe seara (mere), deoarece au o concentratie mare de zaharuri. Nu ii dau dreptate celei care a scris, dar de exemplu, eu va am pe voi sa ma sfatuiesc, dar altcineva care citeste si ia de bune anumite lucruri..nu isi face mai rau?
Mi s-a pus si mie pata ... nu dati.


Din milioane de oameni Dumnezeu m-a ales sa fiu ceea ce sunt. Mare rabdare am avut si in sfarsit, tot Dumnezeu m-a facut fercita.

EU ii dau dreptate
Fructele au continut caloric destul de mare si in plus 100 g de mar de exemplu nu e f mult cantitativ si are aprox 55 cal/100 g (aproximativ pentru ca exista diferente mici in functie de soiul marului).
Exista pe internet ff multa info despre portion control si portion sizes care sunt ff folositoare.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliclara spune:

Multumim de capitol nou!
Nene da stiu ca suntem puse pe treaba!


Din milioane de oameni Dumnezeu m-a ales sa fiu ceea ce sunt. Mare rabdare am avut si in sfarsit, tot Dumnezeu m-a facut fercita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Hello!
In urma cu un capitol jumate...cam asa, va rugasem sa ma treceti in "pauza" ca nu mai pot sa ma concentrez la nimic si declarasem si greutatea de dupa sarbatori - 90kg. Acum imi pare rau ca am ratat inscrierea la concurs dar nu am avut un moment liber sa intru pe forum, nici acum nu am apucat sa citesc din urma, decat pe sarite.
Am mers luni la un nutritionist, interesanta experienta, m-am simtit ca la psihoterapeut (cred, ca nu am avut inca experienta asta). Eu ma asteptam sa primesc o lista cu caloriile, o dieta printata pe loc si gata. M-am ales cu o discutie ff instructiva de cca 2 ore si cu cateva recomandari pt inceput, cum ar fi sa tin un jurnal alimentar si pentru inca o saptamana sa imi continui obiceiurile alimentare ca pana acum - m-am speriat de concluzii! Cred ca am enorm de lucru la cantitate, eu nu prea mananc prostii, decat ff rar si cand sunt depresiva, si cred ca in mintea mea era ideea ca e suficient sa mananci sanatos si dietetic, nu si cat e permis sa mananci. Referitor la discutia cu fructele, eu cred ca mananc cam 5 fructe pe zi..
Oricum a fost interesant si abia astept sa merg luni din nou sa vad ca imi zice pe baza jurnalului de saptamana asta.
Bafta la slabit in noul concurs! Ce rau imi pare ca nu m-am inscris..asta e, la urmatorul.
A, m-a si cntarit luni, aveam pe cantarul de la cabinet 87.7kg.

O zi super!

Donna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Am gasit un link fain si m-am gandit ca poate va e de ajutor:
http://www.cookinglight.com/eating-smart/smart-choices/


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna stilatelor:)Cum merge cura, sunteti cuminti?Is prinsa acum in ceva, dar am zis macar sa intru sa va salut!Tzuni am apucat sa-ti vad pozele alea, mama ca frumoasa mai esti! de la natura ai o alura de miss nu alta, inalta, picioare lungi, mijloc fin, chip frumos! Frumoaso! Eu zic ca esti cea mai frumoasa de pe tot forumul asta dar stai asa ca nu o vazui pina acum pe Lou. Vecino hai trimite-mi si mie linckul cu poze, ca tre sa ne obisnuim cu prezenta pt cafeluta aia la voi in legoland.Gusta am observat cum sa nu(si-s flatata), ca ai cam acelasi meniu ca mine si Tzuni, eu stiu ca functioneaza, dar doar strict fara abateri. Totusi voi doua vad ca vreti sa slabiti mai mult decit mine in concursul asta asa ca trebuie sa fiti ceva mai stricte decit mine. Oricum o sa mai revin cu amanunte.Revin cind apuc sa citesc din urma, probabil la noapte ca de obicei.PS: mi-am pus in fata casei lalele si narcise, gata aici pare ca a venit primavara, 6°C, pasarelele ciripesc vesele a primavara, tata face gradina, Aldo a intrebat cind vine vara, are dja planuri pt topoganul cu apa pt gradina, ca anul trecut nu prea l-a folosit, a fost cam frig din august incolo.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Caro, multumim de capitolul deschis, vezi ca e o greseala la Delia, la zilele de nastere.

Puskin, drum bun si sa te intorci cu bine. Poate reusesti sa-ti faci cateva poze, sa te vedem si noi.

Criscosty, suntem alaturi de tine, multa sanatate!

Tzuni, nu suspina dupa trecut, mobilizeaza-te acum!

Delia, merge treaba?


Carmen cu Iustin si Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Gabi o sa fie totul bine, asa de stresata am fost si eu cind Aldo a fost pt prima oara la teatru singur, mai ales ca pina acolo au mers pe jos in cirduri ca pasarelele, asa de minuta:). M-am luptat mult cu ideea sa merg sa stau pe la colturi sa vad eu cu ochii mei ca-s paziti bine. Anul trecut in vara, au fost intr-o mica excursie la un fel de ferma mare, utilata asa ca pt copilasi, inafara de animalele normale dintr-o ferma aveau si tractorele si alte masini in genul alora vechi, dar de dimnesiuni cam la jumate decit astea normale cu un motor special si au facut si curse. Mergeau toti 40 de copilasi si 5 educatoare. S-a cerut ajutorul la 3 parinti sa insoteasca grupul, se mergea o ora cu trenul si jumatate cu un autocar. Am fost prima pe liste se intelege. dar mi-a prins bine sa vad si eu ochii mei cum ii organizeaza daca au intr-adevar grija maxima. In primul rind copiii is altfel acolo, eu nu mi l-am recunoscut pe al meu:) Ordonat, in rind, cu prostioarele specifice virstei e clar, dar oricum ei se iau unii dupa altii si in general aia mici dupa aia mari care stiu deja lectia, si stau impreuna is atenti la ce li se zice. Acum is mai relxata..Gradinita lui e la malul marii, pe o duna mai la inaltime si odata pe sapt fac plimbari pe plaja, iar am fost cu inima la gura e clar:)) Dar pur si simplu ei in colectivitate functioneaza altfel!Happy o zi placuta si frumoasa azi! pe seara poate vii cu impresiile:)Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Vik, Carina, Gusta, multumesc de sustinere si intelegere. Io stiu ca ea se distreaza acolo, dar mintea mea panicoasa isi imagineaza tot felul de pericole.

M-a sunat Miss, mi-a spus cand au ajuns, m-a sunat si cand s-au intors, ca stie ca-s speriata de bombe. Iar Marei, de dimineata, i-am explicat din nou (oare a cata oara) sa nu plece de langa Miss si de langa grupa ei, sa nu faca aia si ailalta... si ea imi spunea saracuta, stiu mami, stiu.

Bine ca au venit cu bine!

Vik, eu n-am lasat-o in excursie cand au organizat. Si a fost suparata pe mine!

Caro, multumim pentru noul capitol.


Meniu azi pana acum:

MD: cereale integrale cu lapte si 1/2 de banana (cerealele au si niste stafide in ele) - o portie mica-mica; 1/2 de cana de cafea cu lapte
G: cealalta jumatate de banana
P: salata de castraveti cu 1 chifla integrala si cu seminte cu sunca de pui



Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Buna dimineatza frumoaselor. Doamne daca s-a r duce kg. de pe noi cum se Scriu capitolele aici ar fi trebuit sa pierd cel putin 2 kg de cand a inceput concursul.

Anda multumesc frumos. Cert este ca la munca am cam pus problema kg. si-a mancatului sanatos mai ales de cand mi-am luat banda de alergat. Asa ca nu stiu cum am reusit de-am ajuns la urechile sefei si de la inceputul anului se cumpara in co. doar mancare sanatoasa si se gateste cat mai light.

Lou am inceput sa scriu mesajul acesta in momentul in care ai intrebat ce poti face cu (Chick-peas). Eu le fac asa cum sunt dupa ce le dau coaja jos www.acikyesil.com/galeri/meze-humus.jpg" target="_blank">Humus sau pur si simplu salata ca cea de fasole. Adica ele + ceapa+ morcov + tija de telina + ardei toate tocate cubulete si o drej cu sare, ulei de masline si otet de struguri, mere sau chiar balsamic.

Merg sa mai citesc si revin.

Cuba 2008



Zuzilici de Isabella Maria (21.04.2006)

Mergi la inceput