Mamici sau gravidute de Satu Mare

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Oana

tu spuneai parca ca ai nascut in Ungaria?
Ne povestesti si noua unde, in ce conditii? (Cu cat?) Normal sau cezariana? Ce acte erau necesare? Cum accepta ei romani acolo? etc
Cat ai stat dupa nastere acolo? i\nternata sau in oras pe undeva?

Cand ai timp.... rogu-te mult.



Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mihaela

am citit despre sistemul de invatamant finlandez ... si altele. Multumesc. Nu am reusit sa deschis linkurile date de tine (1 si 2), adica dau date de azi a unui ziar romanesc, iarpe blog nu am aces.
Dar oricum ce am aflat a fost interesant.

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

'neata satmarence!

Noi declaram o noapte super linistita...am culcat micuta la 9 seara si pana la la 9 dimineata a dormit...bineinteles,cu trezirile(in nr.de 2)pentru papa...

Sa aveti o zi frumoasa...eu ma grabesc sa fac ceva bun in bucatarie...am planuri mari pe azi :)...ia uitati aici si aici ce vreau sa fac azi...

V-am pupat.

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Neata si de la mine!
AdrianaSM, imi ploua in gura deja.Venim si noi sa mancam .
Ma bucur ca ati avut o noapte linistita.
Razvi nu mai mananca noaptea de cand avea vreo 4 luni.Pana pe la 6 luni se trezea la 6 pt lapte, dupa aceea la 7 si acum la 8.Tare bine e asa ca doarme noaptea snur acum, de la 21 la 8 dimineata.

RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
RAZVANICI LA 1 AN
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog

www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR (slideshow)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Pana framana masina de facut paine mai arunc un ochi si aici..:)

Ramona, te asteptam ...sper sa-mi iasa bine.prima data fac retetele astea.
Ce cuminte e Ravzan, sa doarma toata noaptea de la 4 luni...Estera se trezeste inca...sincer nu ma deranjeazaca ii dau sa manance, ma gandesc ca are nevoie si gata.oricum eu sunt putin obsedata de greutatea ei, fiindca s-a nascut mai micuta...de fapt nici acum nu e prea grasunica si mai e si lunguta pentru varsta ei, ceea ce o face sa para si mai slabuta...dar astea prea putin conteaza.ma bucur ca e sanatoasa.sa se mai rezolve si problema cu ochisorul si totul e super ok.

V-am pupat.

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Ce masina de paine ai? Faci paine in fiecare zi cu ea?


In legatura cu mancatul si eu as mai fi vrut sa se trezeasca noaptea sa manance, ca nici el nu e prea gras, intotdeauna a fost pe linia inferioara a graficelor de crestere si cu greutatea si cu inaltimea.
In timp mi-am dat seama ca asa e felul lui, nu am ce-i face.De mancat mananca foarte bine, de dormit doarme si acum doua somnuri pe zi.Dar e foarte activ, nu sta o clipa locului.
Acum la 1 an are doar 8.600 si 74 de cm.

RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
RAZVANICI LA 1 AN
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog

www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR (slideshow)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Masina de facut paine am un no name, Backer se numeste adusa din Austria. eu sunt tare multumita. nu fac chiar in fiecare zi...cu toate ca ar trebui, ca e mult mai sanatoasa.

Noi ieri, la 5 luni fara o saptamana avut 6100 gr si 67 de cm...deci o declar manechin!



Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

seara buna
adriana dar ce bunatati faci tu acolo! eu de cand s-a nascut Raul nu am mai facut paine...m-am puturoshit

eu sunt un pic suparici...ca stau destul de prost cu laptele..si Raul nu vrea biberonu' nicicum
...legat de dimensiunile bebeilor..Raul avea la nastere 3kg si 56cm si acum are 7,8...ehe...e bun laptele de "pasare"...si vreo 70cm

clara eu amnascut in ungaria la Fehergyarmat, un orasel micut cu 8700locuitori..si un spital ff fain...curat de lingi pe jos..care nu pute ...si cu personal klumea...cu camere de 2 paturi+wc+dus..sau 1 pat+wc+dus+tv+pc cu internet+frigider+microunde-si e un spital de STAT (bine..camerel cu 1 pat se platesc...dar macar ai posibilitatea de a alege) si in toate variantele...bebe sta cu mama 24 din 24 in cazul in care nu sunt complicatii
sarcina mi-a fost urmarita de un medic la care am fost inainte sa raman gravida...am incheiat un contract cu spitalul (acum nu se mai face asa) in valoare de 2mil ROL ..care a acoprit toate analizele pe perioada sarcinii: eco lunar (in I trim la 3 sapt, si in ultima luna saptamanal), analize de sange (printre care si AFP-echivalent dublu test), analize de secretii..controale interne, amniocenteze (asta la final..am facut 2) si NST (1data la 2 sapt. in luna8 si saptamanal in luna 9)
nasterea am nascut prin cezariana, desi vroiam natural (si sa asiste sotul...fapt posibil in urma unui curs organizat periodic de spital..tocmai pt a putea participa si taticii la nasterile naturale)..din cauza prezentatiei pelviene..dr i-am dat 350euro ...dar i-am dat cu maaaaaare drag....e un dr jos palaria...si mi-e drag de el de numa ..anestezistului 70ron...tipei care m-a pregatit de operatie 20ron...si la asistnte am mai dat asa..dar nesemnificativ....si oricum se purau k lumea ...indiferent ca-i dadeai sau nu....am stat in spital 6 zile (la camera cu 2 paturi..cele cu 1 pat fiind ocupate)..iar spitaliozarea si nasterea au fost acoperite de CAS..prin cardul european de sanatae..ca alfel mai plateam..bb a fost cu mne in salon la 28 ore de la operatie
primire romanilor ooo..f buna!!! sunt obisnuiti cu noi..o ghramada de femei nasc acolo..si merg acolo la dr pediatru...sau la alti dr
..no plange puiu'..va las

Oana

de Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Buna fetele apuc sa scriu si eu, am scris prima dupa ce adriana a deschis subiectul dar nush ce s-a intamplat ca mesajul s-a sters apoi din lipsa de timp nu am mai scris doar am citit.

Adriana eu te stiu de la "mamici de Baia Mare", am postat si pe acolo o vreme apoi m-am dat la fund ca nu am mai facut fata. V-am vazut duminica la plimbare, sotul tau s-a cam mirat ce ma uit asa insistent la voi, sunteti o familie frumoasa.

Cu Oana, ne stim mai bine....suntem chiar vecine, apropos eu sunt hotarata sa ies mai des la plimbare, ce zici, vi cu noi?

Zsuzsu, colega de servici... ce mai? Asteptam sa se nasca Petra sa iesim la plimbare impreuna.

Pup si restul fetelor pe care inca nu le cunosc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Offff ce am uitat..... cred ca o fi vre-o molima prin oras ca si mie tot ieri mi-au venit rusii pt prima data de cand am nascut desi nu i-am invitat, a fost asa bine fara, acum iar tampoane si dureri de burta....

Inca nu am citit tot ce ati scris, am zis ca mai bine scriu ca poate nu mai apuc.... eu oricum o sa scriu mai rar ca asa e filmul momentan.
Noapte buna.

Mergi la inceput