Mamici sau gravidute de Satu Mare

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Apropos

a postat cineva dintre voi pe Nasterea unei stele povestea nasterii BBlului?

.... tare sunt curioasa de cum a decurs evenimentul minunat

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Oana, noi ne doream sa plecam din tara inca inainte sa ne cunoastem (eu si sotul meu). Dupa ce ne-am cunoscut visam SUA sau Canada. Dar sotul meu nu putea practica acolo meseria, nu sunt recunoscute diplomele. Iar el s-a facut medic din pasiune si pentru ca asta voia sa practice. Intre timp a tot sperat ca in Ro situatia va fi mai buna si cum era dimpotriva, prin 2006 cand s-a stiut deja ca vom intra in UE si ca diplomele vor fi recunoscute in Europa, a inceput sa caute sa poata lucra ca si medic in alta tara. A cochetat la inceput cu Spania, apoi cu Ungaria(dar aici s-a stricat situatia dupa ce s-a descoperit frauda guvernului si s-au redus posturi in spitale) si cu Marea Britanie(dar aici iar era mai greu de patruns). In restul tarilor era greu ca nu stia nici franceza nici germana...Avand norocul ca statea in SM a invatat ungureste si s-ar fi descurcat cu limba in Ungaria. In Spania n-a luat interviul pentru ca au preferat pe cineva care stia spaniola. Si asa a gasit o oferta pentru Suedia, o firma care a platit cursurile lui de suedeza(a invatat 8 luni sambata de sambata la Cluj cu o profa) si apoi aceeasi firma i-a oferit postul din spitalul de aici unde locuim acum. In iunie 2007 a fost la interviu, a fost OK, i-au fost recunoscute diplomele si specializarea(e medic internist) si asa am ajuns aici in septembrie 2007. Nu e nici aici raiul pe pamant in domeniul sanitar, ei se confrunta cu alte probleme...lipsa acuta de doctori face ca la urgenta sa astepte pacientii multe ore, depinde de gravitatea cazului, ei de asta se plang. Sigur ca nu e lasat un caz grav sa moara asteptand, dar se intampla si aici greseli, insa sunt trasi la raspundere cei care gresesc. Si nu se intampla des...au protocoale stricte, foarte stricte din care nu pot sa iasa. Sau daca ies atunci e pe raspunderea lor si stiu foarte bine de ce. Ei, sunt multe de zis, nu laud eu ca nu e perfectiune nici aici, dar din multe puncte de vedere e mai bine. Si pentru pacient si pentru medic. Sotul meu a evoluat intr-un an jumate cum n-ar fi evoluat in Ro poate in 5 ani. Si asta spune multe pentru el, ca meserie.
Eu fac practica in spital, la laboratorul de analize chimice, de sange. Totul e altfel decat in Ro...Cam asta despre noi...
Bafta multa daca aveti de gand sa plecati. Nu e usor, iti trebuie multa vointa.

Clara, eu am postat povestea nasterii Silviei la vremea respectiva, nu e o poveste clasica, nu vei afla tare multe...uite-o aici.

Eu va pup si va doresc o saptamana frumoasa mai departe!


www.blogger.com/profile/16547766189292998717" target="_blank"> vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Oanasm, nici noi nu avem inca dintisori...saliva ii curge din gurita de ceva vreme, dar nu stiu dc ar foi un semn ca apar dintisorii...legatde diversificare, am inceput si eu sa-i dau suculet de fructe, mar, morcov..o singura data i-am dat piure de mar si a fost incantata !!!oricum Estera este o mancacioasa, de la 3 luni isi linge buzele cand ne vede pe noi mancand...ma bucur ca in privinta asta nu voi avea probleme...si ea tot alaptata excusiv este.

Clara, multumesc mult pentru informatii...la neurologie mergem la d-na Benga, care este sefa clinicii de neurologie inflantila de pe victor babes.la oftalmologie nu stiu la cine mergem, oricum iau in costiderare numele pe care mi l-ai trimis. dc vei avea un nr de tel mi-ar prinde bine. multumesc inca o data...

Eu inca nu am scris povestea nasterii Esterei, cu toate ca de mult ma tot gandesc sa ma apuc...au fost momente unice pentru mine si sotul meu (a asistat la nastere)...sper sa am timp intr-o zi sa o scriu...dar dc vrei pot sa iti povestesc mai pe scurt cum au decurs lucruile..:)

Va pup pe toate....
azi se pare ca va fi vremea mai buna si poate iesim la o plimbare...voi nu iesiti?

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

D-ne cate greseli de scriere am facut in mesajul anterior...mii de scuze...se trage poate de la faptul ca azi noapte mi-au venit rusii...am ramas socata, nu am asteptam, doar alaptez...si inca nu au trecut 5 luni de la nastere....destul de repede mi se pare...asa bine a fost fara ei...!!!!

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdrianaSM

D-ne cate greseli de scriere am facut in mesajul anterior...mii de scuze...se trage poate de la faptul ca azi noapte mi-au venit rusii...am ramas socata, nu am asteptam, doar alaptez...si inca nu au trecut 5 luni de la nastere....destul de repede mi se pare...asa bine a fost fara ei...!!!!

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu


Si mie tot pe la 5 luni jumate mi-a venit ciclul.
Am vazut ca ai inceput deja diversificarea.De ce asa de repede daca e alaptat exclusiv?

RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
RAZVANICI LA 1 AN
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog

www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR (slideshow)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut

Adriana

D-na Dr. Vladutiu - nr de tel de la cab privat 0264 532 874
marti - miercuri - joi de la 15-18.
Cab. privat e pe Str. Bucuresti Nr.1 (sau3)
Luni e la Ofta.

La neuroinfantila de pe Pasteur nr.43 intr-adevar cea mai renumita e d-na dr. Ileana Benga. O persoana de exceptie. Se ocupa de cei mai mici.
Mai este dr. Lupu Viorel, Sempronia Filipoi si Iftene Felicia - doctori f renumiti si eficienti. Mie mi-au predat in faculta despre adolescenti, nu stiu daca si cum se ocupa de bebelusi.
Eventual daca nu este d-na Benga poti apela la dr. Lupu.
Multa sanatate!
.................................................................

Mihaela

despre invatamant ce poti spune in zona nordica. Intr-o perioada il innebuneam pe sotz cu plecarea din tara. Eu nu sunt f statornica, nu prea imi place in acelas loc mult timp. Insa el e exact pe dos. Nu il scot din Manasturul Clujului nici cu reincarnarea.
Daca plecam, in Finlanda plecam. Dar ... poate in alta viata.
...................................................................

Mama zicea aseara ca e frig in SM! ca "vine iarna".
Nu as fi crezut ca o sa imi fie dor de oras. In iunie am fost ultima data. Asa de mult nu am lipsit niciodata. S-a mai pus la punct Gradina Romei?
Ai mei stau pe Hasdeu, langa piata mare, si noi am explorat zona digului, lunca Somes si cartierul acela in copilarie. In Gradina Romei f rar am ajuns si mai mult pt scurtatura de drum.
Abia astept sa ma plimb cu fetele pe strazile copilariei mele.
................................................................

Va pupa fetele si mami 33+

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Clara, uite aici s-a discutat despre sisteme de invatamant din lume si eu am scris despre cel finlandez si cel suedez care se aseamana...citeste ca sunt multe postari interesante.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=126535&whichpage=2

Va sunt pe fuga...


www.blogger.com/profile/16547766189292998717" target="_blank"> vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

mihaela super ca sotul tau poate profesa k lumea..conteaza tare mult; noi nu stim germana..urmeaza sa ne punem cu burta pe carte..doar ca ne urnim mai greu..problea aici e sistemul..in cepand de la invatamant.....mi-e groaza sa-l cresc aici pe Raul...iar noi o vom lua razna
adriana mie ieri mi-a venit cm pt prima oara...si a scazut simtitor lapticul, in ciuda stimulentelor..iar Raul nu vrea biberon nici in ruptul capului..eu sper sa revina si sa-i ajunga...macar pana vom inlocui o masa
ramona si mie tot la 5 luni jumate...desi din partea mea....putea sa nu vina inca
clara eu inca nu am scris povestea nasterii..dar daca ai intrebari legate de cezariana..da-i bataie...Gradina romei acum este cat de cat ingrijita...au amenajat un loc de joaca pt copii destul de fain...doar ca sunt caini vagabonzi..si duminica am vazut o haita de vreo 8....cred ca o sa fac sesizare...dar cred ca nu o va baga nimeni in seama

Oana

de Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Oana, eu inca nu simt ca mi-ar fi scazut laptele...sper sa nici nu se intample...mie foarte bun ca stimulent imi este Nutrinatalul (se gaseste la farmacia din real).eu am mai auzit ca in zilele cat esti la cm bebe ar putea sa refuze sa manace ca de obicei si m-am temut de chestia asta, dar se pare ca la noi nu functioneaza.legat de biberon, nici Estera nu stie sa bea din el.dar acum cateva zile am gasit o metoda fff buna sa ii dau suculetul de morcov (cu lingurita se murdareste toata): am luat o cana de la n u k 6month+ si bea foarte bine din ea...

Ramona, am inceput de la 4 luni sa ii dau suculet de mar si morcov la insistentele d-nei Bilatiu...eu personal m-am gandit ca pana la 6 luni nu va primi decat laptic de la mine, dar ea a insistat tare mult sa ii dau...sincer nu stiu de ce...poate pt ca Estera s-a nascut usor prematur la 36 de sapt si 4 zile, cu 2470 gr.?oricum nu i-am scos nici o masa de lapte.ii dau intre mese putin suculet.sper sa nu i faca rau, dc d-na dr.a spus sa-i dau merg pe mana ei :)

eu astept sa se trezeasca Estera si mergem la plimbare ca e vremea ok.

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Si mie mi-a spus sa ii dau suc de morcovi si mar pe la 3-4 luni, dar nu am vrut sa ii dau.Pana la aproape 6 luni nu i-am dat nimic in afara de lapte de tzitzi.Si apoi am inceput cu un pic de suc de morcovi, cate o lingurita sau doua, mai tarziu suc de mar, apoi un pic de pireu de mar. si tot asa.

RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
RAZVANICI LA 1 AN
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog

www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR (slideshow)

Mergi la inceput