mamici de zmeurici de iulie - august 2009 - 2

mamici de zmeurici de iulie - august 2009 - 2 | Autor: iulie.aug09

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la odiseea mamicilor de zmeurici de iulie – august 2009

Uite asa am inceput: 1



suntem un numar de 11 mamici de zmeurici de iulie – august 2009 :


iulie 2009

alfa_anca
DN 25.03.1982; UM 13.09.2008; DPN 20.06.2009 + Elena (03.11.2007)

anne_marry
DN 22.11.1980; UM 24.09.2008; DPN 01.07.2009 + Teodor Alexandru (09.12.2004)

mcrissa
DN 30.03.1979; UM 25.09.2008; DPN 02.07.2009

pooh
DN 03.11.1977; UM 26.09.2008; DPN 03.07.2009 + Timea (15.06.2005)

iula78
DN 22.09.1978; UM 24.09.2008; DPN 05.07.2009

adrainafedorca
DN 08.07.1976; UM 30.09.2008; DPN 07.07.2009 + Cezarica (23.04.2005)

doina2222
DN 17.09.1978; UM 27.09.2008; DPN 04.07.2009

rallu
DN 23.07.1979; UM 27.09.2008; DPN 04.07.2009

alina32
DN 19.01.1977; UM 26.09.2008; DPN 06.07.2009 + Mihaita (12.07.2005)

anielas
DN 07.03.1978; UM 21.09.2008; DPN 01.07.2009 + Ina (23.10.2004)

nix
DN 11.01.1977; UM 06.10.2008; DPN 13.07.2009

august 2009


Video cu si despre zmeurici….
www.youtube.com/watch?v=H_IIIibwyXo&mode=related&search" target="_blank">in pantecul matern
www.youtube.com/watch?v=eDUg0dmkONo" target="_blank">in pantecul matern
www.babycentre.co.uk/pregnancy/fetaldevelopment/" target="_blank"> Dezvoltarea fatului
www.pregnancy.org/pregnancy/fetaldevelopment1.php" target="_blank"> Dezvoltarea fatului 1
www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank"> Poze cu bebe in burtica in diferite saptamani de dezvoltare Film dezvoltare bebe in burtica
www.pregnancycheck.com/pregnancy-ultrasound.html" target="_blank"> echografii diferite saptamani de sarcina
www.pregnancy-weekbyweek.com/pregnancy-week-5.htm" target="_blank"> sarcina in fiecare saptamana
www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank"> diverse clipuri legate de sarcina – dezvoltare si nastere

bine de stiut…
Alimente interzise in sarcina
www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/Sfaturi-utile-pentru-perioada-sarcinii-71.asp" target="_blank">sfaturi utile
www.topsanatate.ro/articol/e-sarcina-ta-stii-sa-ai-grija-de-ea-25481.html" target="_blank"> e sarcina ta. Stii sa ai grija de ea? …
cum sa scapi de greturile sarcinii

necesare:
www.betahcg.it/8094/index.html" target="_blank">Valori beta HGG
www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank"> Calculator pt masuratori echograf
www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank"> Explicatii masuratori echografice bebe
Index utile
calculator sacina…foarte interesant”


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

of... multumim roxanei pt ajuotr... daca ati stii cat m-am chinut sa il fac cum trebuie....

acum bine ca este bine. haideti aici sa vorbim fetelor. va asteptam...


anne-marry mamica lui teodor alexandru si 5+

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Mi-am mai bagat si eu putin nasul in listuta..daca nu va place ceva va rog sa-mi spuneti si modific la loc

Ania & Inutza (23 oct 2004) si 5+
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

anielash este f bine ce ai facut. oricine paote venii cu sugestii, k doar este userul nostru comun. da-mi si mie un site ..mai..calumea in care s apostez niste poze cu mine si prichindelul nostru..adica prichindeii nostrii ...ca cel pe care il aveam a...expirat..k sa zic asa..si l-am sters

si totusi...ce se intampla, de nu prea intra mamicile de pepenasi ...si mcrissa? unde este mcrissa? esti bine? da-ne o veste de tine.

eu acum plec acasa. merg ca am de facut macnare, si deja simt ca lesin de foame.....pe mine in loc sa ma ia cu ... ma ia cu pofta de mancare .... sa vedeti cata ma fac ...dupa ce am numai 80 de kg



anne-marry mamica lui teodor alexandru si 5+

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Aoleu,sunt sigura ca o sa ma ingas si eu ff. tare....Am niste pofte....si as manca non-stop...Incerc sa ma controlez dar nu reusesc intotdeauna.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

anne-marry multumim pentru cpaitolul nou!la cat mai multe!sunt pe aici, dar sunt inca racita si nu am chef de nimic.am fost azi la dr si mi-a dat o saptamana de medical ca sa nu ajung sa iau pastile.si eu sunt pusa rau pe mancat.ca ma ia cu ameteala daca nu ciugulesc ceva si intre mese.dar incerc sa bag doar fructe, ca sa nu ma ingras.
Bun venit noilor gravidute!sarcini usore si bebei sanatosi!

Doamne ajuta sa fim bine!

Bulina mea

Cristina, graviduta fericita 5+
Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

am gasit in site care iti calculeaza care este greuatatea in timpul sarcinii(probabil ideala) in functie de inaltime si greutatea pe care o aveai cand ai ramas insarcinata:
http://www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm

Doamne ajuta sa fim bine!

Bulina mea

Cristina, graviduta fericita 5+
Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iula78 spune:

voi sunteti la serviciu si va vaitati ca mancati mult... eu stau acasa, langa frigiderul cel mare, langa atatea bunatati! ii fac concurenta lui Stefan, primul meu brotacel. deocamdata nu ma uit la cantar
am cautat informatii despre spitalul CFR 2, unde as vrea sa nasc. voi ce stiti despre el? prima data am nascut in Calinesti, dar nu ma mai duc acolo. ce experiente ati avut la prima nastere? vad ca mai multe suntem la a doua.
ma duc sa ma intind; ma cam dor burta si mijlocul, dupa 2 ore prin padure si altele in fata calculatorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

anne-marry multumim pt capitolul 2 , doamne ajuta sa deschidem cat mai multe
iulia o cumnata de-a mea a nascut la CF2 , maternitatea era renovata, dr super, conditii ca afara, dar asta se intampla acum vreo 5 ani , acum nu mai stiu cum e


vad ca toata lumea e cu foamea cat casa...am mancat azi de vreo 4 ori si tot mi-e foame, parca cu cat mananc cu atat mi se face mai foame, uit si de greturi si de toate si bag la ghizdanel de parca vine sfarsitul lumii, nu pot sa-mi explic ce e cu mine....la prima sarcina n-am patit asa....ufff sper sa-mi scada apetitul cat mai repedeca ca o sa ajung cat o balena
greturile sunt la locul lor, dar degeaba...la capitolul somn stau rau in sensul ca as dormi non stop, de altfel acum dupa ce termin mesajul ma duc la nani...credca n-am mai dormit de la 8 seara de cand eram bb

la burtici eu am fugit la nani, vb maine







Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 4+

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul-aug2008 spune:


Buna ziua dragi mamici,

Noi suntem mamicile pepenasilor iulie-august 2008 si am intrat sa va uram sarcini frumoase, momente de neuitat, nasteri usoare si bebelusi perfecti! Si va dorim sa fiti cel putin la fel de unite si prietene ca noi!

Si, inainte de a pleca, avem o mare rugaminte. Fiecare odisee/club are o denumire a lui. Denumirea noastra este aceea de pepenasi. Va rugam sa nu va suparati pentru asta, dar credem ca trebuie sa va gasiti un nume al vostru, propriu, personalizat si care sa va reprezinte bebelusii cel mai bine!

Cu drag,
Mamicile de pepenasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Ce sa va spun, tocmai am venit de la concertul lui Tudor Gheorghe la Sala Palatului.
Nu ma asteptam sa zic asa ceva dar...a fost cel mai chinuitor concert la care am fost vreodata.
In sala era cald si simteam ca n-am aer. Ma apucase o oboseala de nu mai puteam tine ochii deschisi.
Cred ca mai mult de jumatate de concert m-am chinuit sa nu adorm (una mica in fata mea, parca sa-mi faca in ciuda, dormea cu capul pe scaunul din fata )
Scaunele mi s-au parut mai incomode ca niciodata si m-am tot fatait incercand sa-mi gasesc o pozitie mai comoda.
In final m-a apucat si durerea de burtica...care nici acum nu m-a lasat .

Pe cuvant, daca n-as fi stat la mijlocul randului si deranjam o groaza de oameni, m-as fi ridicat si as fi plecat dupa nici o ora.

Mare belea cu somnul asta...auzi sa adorm la concert.
In rest pofte n-am, nici greturi prea serioase, de mancat mananc cam la fel ca inainte dar parca totusi a scazut apetitul pentru dulciuri.
Maine dupa-amiaza ma duc la eco, sa vedem ce vedem

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica5+

Mergi la inceput