vis, minune, realitate: VANESSA MARIA

vis, minune, realitate: VANESSA MARIA | Autor: sweetgys

Link direct la acest mesaj

L-am cunoscut pe taty pe de Sf Maria pe 15 august 2003 la festivalul berii. A urmat o relatie furtunoasa, pasionala presarata de certuri, impacari frumoase, drumuri, nopti de dor si tot ce presupune o iubire la distanta. Eu urmam facultatea la Bucuresti, el locuia in orasul meu natal Botosani. Fiecare in parte am iubit de cand ne stim foarte mult copii si ne doream foarte mult proprii copii, dar nici unul inca nu intalniseram persoana potrivita. Pana ne-am gasit!!! Simteam ca el e TATY, aveam “viziuni” in care el tinea cu drag o fetita in brate. Stiam ca e fetita noastra….
In octombrie 2006 ne-am hotarat facem bebe, asa ca nu ne-am mai ferit. Terminasem facultatea, mai aveam de dat licenta in febr 2007 si urma sa ne mutam impreuna la Botosani.
Totul se preconiza a fi de vis , ne iubeam foarte mult si eram fericiti, optimisti si plini de viata. De revelion am fost la munte la Bv, am cazut pe partie si m-a durut cateva zile foarte tare noada, imi intarziase si CM, eram emotionata, insa pe 3 ian am avut dureri cumplite de burtica, scurgeri maro, mi-am dat seama ca ceva nu e in regula…. Dupa investigatii, analize de sange am aflat ca era o sarcina oprita in evolutie la 4 saptamani. Durere mare, dezamagire, tristete, resentimente ( ma simteam vinovata pt ca cazusem in fund pe partie) !!!
A trebuit sa-mi revin, sa ma adun, aveam licenta in februarie. Am trecut cu bine, 9.50, ne-am mutat la Botosani, dar lipsea ceva, ceva important fetita noastra. Ne-am dorit enorm o fetita.
Luna de luna aceiasi dezamagire cand apareau rusii, pana intr-o zi cand simteam eu ca s-a intamplat. Ceva imi spunea ca in mine a inceput minunea. Era prea devreme pt test insa am cumparat unul. Am asteptat cu emotie 5 min iar cand l-am privit mi s-a pus un nod in gat, PAREAU 2 LINII. PAREAU, cred ca pe a 2 a o vedem numai eu, era foarte vaga, taty nici nu avrut sa se exteriorizeze, ii era frica sa se bucure si sa urmeze o noua dezamagire. Au urmat de atunci teste peste teste, cred ca am facut vreo 8 si liniuta a 2 a era deja clara, fara dubii si tot faceam teste, nu-mi venea sa cred de bucurie.ERAM GARVIDUTA.
A fost o sarcina usoaram fara greturi, fara stari de rau, doar cu evitarea efortului. Nu vroiam sa mai riscam nimic avand in vedere trecutul. Eram fericiti si nerabdatori. Ne doream foarte mult o fetita, dar si un baietel ar fi foat tot minunea noastra.
Timpul trecea si iata ca mai aveam vreo 3 saptamani pana la DUE DATE, care era intre 2 si 8 februarie. Vineri am fost la controlul de rutina, totul ok , bebe intors dar col inchis,urma sa revin peste o saptamana. Vroiam sa nasc normal cu epidurala, insa doctorita era rezervata. Tot zicea ca vedem la momentl respective, incercam…etc…
Era duminica seara, ne uitam la televizor dupa o cearta de indragostiti, plansul meu regulat de graviduta, impacarea de rigoare, pupaceli, acum ne hilizeam la Noapte erorilor( un show de divertisment). Am ras, de se cutremura burtica, nu ma puteam abtine, simteam ca iese bebe nu gluma!!! Intr-un final pe la miezul noptii ne-am culcat. Eram nelinistita, dormeam iepureste, nu stiu de ce, nu ma durea nimic…La un moment dat, simt ceva cald intre picioare, ca si as fi facut pipi pe mine numai ca nu era asta. Stateam nemiscata, eram uluita, mi se rupsese apa. Taty dormea, ii zic: Taty curge! El somnoros zice : Inchide robinetul! Tip : Curge aici la mine! Atunci a realizat, a sarit din pat si-mi tot repeta : Stai linistita, stai linistita!! Dar eram linistita, cred ca-si zicea lui
Am inceput sa pregatim lucrurile pt spital. Eram emotionati, fericiti, euforici, urma sa vina printesa. Eu eram un pic morocanoasa ca nu-mi facusem pedichiura, taty ca sa ma impace mi-a dat in graba cu un lac de ungii, mi-a facut un sandwici cica sa prin puteri, m-a filmat cum umblam prin casa cu mana inte picioare pt ca tot pierdeam lichid si aveam eu imresia ca tre sa protejez pe bebe si tinem mana acolo…A fost de vis.
Era deja ora 4 noapte. Am plecat pe jos la maternitate, pt ca e vis a vis de blocul nostru. Era o zi calduta de iarna, mirosea frumos, a curat. Era liniste, senin, luna, mergem incet de mana , tacuti, fiecare cu inima tremuranda AVEAM SA NE CUNOASTEM MICUTA!!!
Dupa internare au inceput si contractiile , a fost sunata si doctorita. Trebuia sa asteptam. Intre contractii vorbeam la telefon cu uby. Numai el stia unde sunt. Hotaraseram sa nu anuntam familiile pana nasc. Au urmat vreo 4 ore de contractii neregulate, dilatatie 2, s-a hotarat cezariana, sa nu mai sufere nici bebe nici eu. Am acceptat cumva cu inima indoita, as fi vrut sa-l aduc eu pe lume nu sa-l scota ca din sac ( asa aveam eu o preconceptie despre cezariene), dar m-am gandit la binele bebelui. Daca dr a zic ca se chinuie, gata, mergem la taiere!! Cum suna!!! Brr
Mi s-a facut anestezia si a inceput! Doamne ce senzatie!!! Nu simti nimic, nici o durere si totusi simti ca umbla in tine, te cutremuri. Aveam emotii, tot vorbeam…Era clar ca deranjez dar nu ma interesa. Mi se uscase gatul, a durat f putin pana mi-au pus-o pe burta, insa mie mi s-a parut o vesnicie pana am auzit-o. O simteam grea sus pe pieptul meu, calda, dar tacuta…..Offffff, am intrebat de ce nu plange?! Atunci am si auzit-o. Mi-au spus ca e fata si e bine si-au luat-o. N-am vazut-o! Nu stiu de ce, dar mi-a parut tare rau ca n-am cerut asta expres inainte de operatie. Probabil aici nu se obisnuieste sa-ti dea copilul imediat. M-au cusut si m-au dus la reanimare.
Am sunat la uby Gata acum chiar esti TATY. Luni 21.01.2008, ora 9.45. Mor de fericire, imi venea sa pup pe taota lumea, sa strig AM O FETITA!!!!
Dar de ce nu mi-a aduce odata???? Unde e copilul meu???
Ma suna taty, Urma sa ajunga si el. Ai vazut-o? Zic NU El urla : Cum asa? Vin imediat!!
Nu stiu cat a trecut., ca mi s-a parut o secunda si intra un buchet mare de trandafiri rosii si in spatele lui uby. Cum intrat nu stiu ca normal nu ai voie acolo.Vorbise sa aduca si fetita. Doamne cand am vazut-o!!! Eram amandoi atat de emotionati, nici nu-mi mai amintesc bine, imi facuse si poza cu ea in brate dar eu n-am observat cand…. Era asa frumoasa, mica si curatica ( inca n-o spalasera dar era curatica), a deschis putin ochii, era minunea noastra si o aveam la piept. A tinut-o si taty un pic in brate si a plecat. Nu mai putea sta acolo, eram la reanimare totusi. Mi-au luat si fata, fara s-o alaptez, trebuia sa mai asteptam sa mai iasa din anestezie. De a 2 a seara m-au mutat in rezerva cu tot cu bebe si de atunci nu ne-am mai despartit.
Recuperarea a fost usoara, nimic nu mai conta, nici dureri, nici discomfort, nici sanii impietiti, toate erau nesemnificative pe langa bucuria de a-ti privi copilul. Au urmat nopti nedormite, oboseala, furia laptelui, febra, stress, neliniste, insa toate se stregeau ca prin farmec cand un capusor mititel deschidea ochisorii curiosi la mami.
Acum avem 6 luni, e o frumoasa, e cea mai frumosa pt mami si pt tati, e vioaie , sanatoasa si nu mai sta o clipa locului.
O data cu nasterea ei, ne-am mai nascut si noi o data, ne iubim mai mult si toata dragostea noastra adunata i-o dam ei.


Mi-au dat lacrimile. Uscasem florile pe care le adusese taty la maternitate, iar acum le-am schimbat locul si am observat ca au si biletel. Atunci probabil de emotie n-am mai vazut si asta. Scrie : TATY VA IUBESTE MULT!



Gya de Vanessa Maria
http://www.flickr.com/photos/sweetgya
[URL=http://good-times.webshots.com/album/563848320XPnIIZ][IMG]
http://www.flickr.com/photos/sweetgya/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Draga sweetgys, sa-ti traiasca gogoshica! Ce frumoasa este! Cand m-am uitat la poze, nu am stiut ce sa admir mai intai: gurita, ochisorii, nasucul....Sa fiti sanatosi si Dumnezeu sa va indrume pasii ca sa o cresteti frumos si in armonie! Va puuuuuup, si (sper sa nu ma bati), ii dau si lu' taty o ca a scris un mesaj asa frumos pe biletelul pe care abia acum l-ai citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

sa va dea Dumnezeu numai fericire.foerte frumoasa povestea ta!am retrait-o pe a mea!

gabrittza si Daria Maria(11.02.2008)
www.flickr.com/photos/daria-maria_pictures/" target="_blank">diverse poze
poze mami,tati si Daria
asa a venit pe lume Daria
poze Daria
asa creste Daria
POZE NUNTA SI BOTEZ
Primul concediu in 3...luna de miere


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Ce minunata relatie mami-tati si bb! Sa o pastrati asa.
Aveti o minunata mika, frumoas asi sanatoasa, sa va bucuratzi de ea si sa mai facetzi si alte "minuni" ca facetzi bine.

p.s. mie tot imi pare ca bblusele noastre seamana....poate de la falcutze si freza se trage aseamanarea.

Shose si Pipetzica (12.02.2008)

www.flickr.com/photos/10814074@N07/" target="_blank">Poze

Botez

Sunt mare

Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:




gya sa va traiasca minunea si sa fie sanatoasa. tare m-a emotionat povestea voastra!! sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!!!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Sa fiti sanatosi si fericiti si sa va bucurati de minunea voastra mica!!


Moni, mami de Clara Sophia (25.01.2008)
http://community.webshots.com/user/mangyalosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk spune:

Sa cresteti mari, frumosi, sanatosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Gya imi amintesc exact primul tau post...acum ai o fetitza adorabila...sa traitzi si sa va iubitzi fericiti pana la adanci batranetzi!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetgys spune:

Multumesc tuturor pt ca v-ati oprit cateva minute si in povestea noastra si de asemeni va multumesc pt urari. Toate cele bune si voua si pupici!

Gya de Vanessa Maria
http://www.flickr.com/photos/sweetgya
http://good-times.webshots.com/album/564120501BubINw?vhost=good-times
http://www.flickr.com/photos/sweetgya/

Nasterea unui vis 21.01.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:


Sa va traiasca fetita, e frumusica foc, va vraji baietii!
Poate-i faceti un fratior...

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

sweetgys sa va traiasca minunea Vanessa Maria!! Frumoasa poveste!

Semneaza si tu, e foarte important pentru noi toate:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput