Mamici de pepenasi de iulie- august 2008 (104)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

BON DIMINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

trebuie sa va spun patania intai si dupa aceea ma ocup de ce trebuie!

Deci, au inceput "noptile fierbinti " si pentru mine. nu imi mai gasesc pozitia nicium. ma doare spatele ingrozitor, si cele doua fese cu care m-a inzestrat DD. Tot ingrozitor. deci nu mai stiu pe care parte sa dorm ca le-am alternat de le-a luat saracia! buuun. shtrumfului ii place tare apendicele meu , crek i se pare ca e o minge sau ceva ca tare ii mai da cu sutul. In tot acest timp, tati doamne cu un tupeu fantastic de imi vine sa il ....nu mai spun ce.
sa zicem ca fac parte din farmecul sarcinii (desi trebuie sa ma invatati cum trebuie sa fac cu pernele alea multe, poate nu o sa dorm asa astea ultime doua luni ca o sa fiu zombi pana nasc!), ziceam ca ma impac cu ideea, in sfarsit pe la ora 7 dimineata si reusesc sa adorm dupa ce pleaca tati si fur si perna lui.
La ora "8 trecute fix", ce credeti ca ma trezeste, din nou!!!!Maneaua lu' vecina de dedesubt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am sarit ca un arc de draci, mi-am aruncat un capot neglijent peste pijamaua mea verde cu pisici, lasand burtik ostentativ afara sa se vada fooooaaaaaaarte claaaaar, cu parul valvoi si cu ochii de chinez constipat, ma infatoshez la madam la usa. SUN. MUZICA SE OPRESTE DEODATA SI NICIO MISCARE. ZIC:taci ca proasta nu imi da drumul. atat asteptam, ca 112 scria pe mine! dar deschide "mimosa sensitiva". si incerc sa imi dreg glasul care clocotea de furie acumulata de juma' de an de cand ascultam muzica de la ea fara sa platesc niciun abonament. si ii explic ca nu am domit toata noaptea si ca as vrea sa mai dorm putin ca e doar 8 dimineata, sambata!!! si ca sa dea basul ala mai incet ca imi vibreaza si bara de la balcon.
"Vai de mine, zice, da nu mi-am dat seama, ca la mine nu se aude tare!"(cred ca si usa ei vibra daca as fi pus mana pe ea inainte). ma rog, ii mai spun ca se intampla de ceva vreme aceeasi poveste si ca as vrea totusi sa duc sarcina asta pana la capat, asa ca....sa faca ceva cu basul ala. isi cere scuze, eu ii multumesc piliticos si plec inapoi la mine acasa. Acum e liniste. dar cine sa mai doarma ????

asa ca am intrat sa va spun.
si acum ma duc ca cica treb sa fac poezica pentru BOTI

Ruxandra 32+ si Andrei Tudor

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

mi-a dat eroare la mesajul anterior, si acum vad ca a aparut

37+ Miruna AMR 2+
poze
bebele meu
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ruxi, ce vecina nesimtita!! Doamne , cat urasc astfel de oameni..... sa treaca supararea..



Cristina 33+ ,cu Mihai Daniel

AMR 44 ZILE
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

Draga BOTI se pare ca ai sarit randul frumusel, dar nu scapi de... "pana creatoare" (cata metafora in dimineata asta!!! de la manea mi se trage!!!):

BOTI si-asteapta masina
(sa vezi de-or scumpi benzina!)
Nopti intregi a tot visat
RAR si inmatriculat.

Toata ziua a lucrat,
numai la birou a stat.
Obosita-n ultim hal,
ajunsese la spital.
Plicurile pregatise
dar deloc nu se gandise
c-o s-ajunga asa curand
si-o sa sara peste rand.

Iara NANCY, gargarita,
a deschis acum gurita!
Camera e pregatita,
decorata si gatita.

Sa fiti tare sanatoase
dragalase si frumoase!!!!


Ruxandra 32+ si Andrei Tudor

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

TURTU mai, acuma, sincer...eu imi doresc sa nici nu le simt (contractiile), dar daca intra in pachetul promotional...asta e! asera m-a cuprins o depresie minora. ca inca nu am varuit, ca nu am o camera pentru puiul meu, ca nu am cumparat inca nimic, ca dac o sa apara probleme la spital....(ma gandesc si eu ca ADRIANA (ATB), ea macar e la Cluj, acolo mai merge, da la noi la Bacau??? Or mai intra si in renovare...ce ma fac daca apar probleme???/)offfffff...
CRIS din pacate nici vecinii nu ni-i alegem, asa ca...trebuie sa rezist scrofulos la datorie. Da de cand tot ma abtin sa nu ma duc la usa ei...na ca m-am dus!
ANNABABY tu de unde ti-ai luat scutecele si alte trebuitoare pt nastere? Billa? Selgros???Unde sunt mai ieftine?

Ruxandra 32+ si Andrei Tudor

poezici pentru mamici si pepenasi

www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ruxi, inspirata ca de-obicei...

Rontzy, nici nu m-am gandit ca din -utele de la intalnire doar Capri si cu mine am mai ramas de nascut !!! Oircum, eu am fost singura graviduta de august de la intalnire,,asa ca eu mai am de asteptat...Sper!!!...

Cristina 33+ ,cu Mihai Daniel

AMR 44 ZILE
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Fetelor,

Mi-am permis sa copiez ce a tradus Miss Parker de la mladite si mugurasi despre
plinsul bebelusilor


Diferenta dintre a linisti si a consola

Bebeii percep lumea mult mai intens decat adultii. Bebeii plang si oracaie. Este modul lor de a comunica, de a exprima ce-i apasa, plansul lor are mult mai multe motive decat crampele, colicile, foamea, un pampers plin sau dorinta de apropiere. Un bebe poate experimenta sentimente de durere sufleteasca, de singuratate, de tristete, de dezamagire, de aparare sau de suprasolicitare, el e capabil sa-si imparta senzatiile in “placute” si “neplacute” si sa le retina in memorie. Bebeii pot suferi intens dupa despartirea de mama lor la nastere si nu-i consoleaza nici o suzeta din lume. Bebeii pot simti intreaga durere a lumii si nu-i poate consola faptul ca tati ii poarta in brate leganandu-i. Bebeii nu se pot linisti cu picaturi impotriva colicilor cand ei trebuie in acelasi timp sa inghita toata tristetea dupa paradisul pierdut din burtica mamei si nu sunt lasati sa se elibereze prin lacrimi. Foehnul nu-i poate linisti cand simt golul imens si rece din jurul lor in comparatie cu senzatiile minunate din burtica…

Este gresit sa credem ca plansul bebeilor ar fi ceva rau si ca trebuie sa intervenim imediat pentru a-i calma. Plansul, pe langa limbaj si mimica, este o modalitate elementara de exprimare a sentimentelor si starilor sufletesti. Plansul este un limbaj. Bebeii trebuie lasati sa se exprime.
De asemenea, este gresit sa credem ca bebeii plang pt. ca parintii au gresit cu ceva. Toate activitatile parintilor pentru a-si calma bebeii pot fi exagerate si in nici un caz nu le pot lua bebeilor temerile sau lipsa de orientare. Parintii trebuie sa invete sa suporte plansul bebeilor atunci cand sunt siguri ca bebeilor nu le lipseste nimic (lapte, pampersi curati etc.).

Bebeii incearca prin plans sa ne atraga atentia asupra a ceea ce simt ei, deci au nevoie de cineva care sa-i asculte. Sa-i asculte cu adevarat. Parintii se reped imediat sa vada ce are bebele, dar ei vor de cele mai multe ori ca bebele sa taca. Acest lucru il poate irita pe bebe, care simte nevoia sa-si exprime senzatiile cumva. Masurile de calmare se pot transforma pentru bebe intr-o iritare si mai mare, deoarece ele se adreseaza doar simptomelor si nu cauzelor. Se incearca linistirea copilului, dar fara a cauta sau a lua in serios cauza mai profunda a durerii lui. Asta poate accentua durerea, care va fi exprimata prin si mai mult plans, si astfel se intra intr-un cerc vicios din care e greu de iesit.

Diferenta dintre a linisti si a consola este ca a linisti are ca scop linistea (de multe ori linistea adultilor!), in timp ce a consola inseamna a-i fi alaturi cuiva in momente grele, cu participare empatica si suport sufletesc. Nu ii putem elibera pe bebei de toate durerile, dar le putem fi alaturi, oferindu-le empatie si caldura corpului nostru, pentru ca ei sa se simta mai putin singuri in lupta pentru supravietuire in noul mediu. Consolarea este balsam pentru suflet. Fiecare bebe are soarta lui, pe care nu i-o putem schimba, insa ii putem fi alaturi cu empatie pentru a-l ajuta s-o suporte mai usor.

Consolarea inseamna a-l insoti pe bebe in trairea sentimentelor lui dureroase, fara a incerca sa-i distragem atentia de la suferinta lui. In loc sa-I transmitem “N-ai de ce sa plangi, comoara mamei”, trebuie sa-i transmitem “Da, stiu ca simti nevoia sa plangi, totul e acum prea mult pentru tine si nu mai faci fata”. Suferinta bebeului trebuie confirmata, nu e bine sa incercam sa i-o inabusim in fasa. Pentru bebe e o mare diferenta daca – atunci cand plange din cauza ca se simte pierdut in lumea asta mare si rece – mamica lui ii baga o suzeta in gura sau ii confirma sentimentele: “Da, mami, e tare greu la inceput, trebuie sa plangi daca te apasa ceva, trebuie sa te eliberezi, mama e aici langa tine si te ajuta”…

Nu e neaparata nevoie sa stiti motivul pentru care plange bebele. Trebuie doar sa acceptati ca exista un motiv bine intemeiat pentru care el plange si trebuie sa-i fiti alaturi. Lasati activitatile de tot felul in incercarea de a-l linisti si incercati sa-i fiti aproape mentinand contactul emotional.

Cand reactionam negativ fata de lacrimile bebeului, fugim instinctiv de conflicte. Tipetele unui bebelus trezesc temeri din cele mai profunde si nelinistesc pe orice adult. Insa trebuie sa ne confruntam deschis cu situatia. Crizele tin de viata, iar daca vom cauta permanent mijloace de calmare artificiale, nu ne putem dezvolta capacitatea de a gestiona crizele. Prezenta iubitoare si calma a parintilor este tot ce-i trebuie unui bebe pentru a trece singur mai usor prin clipele dificile ale inceputului de viata.


PS: cred ca e foarte important ce e scris mai sus, s-ar putea oare lasa mereu pe prima pagina???


-------
vine bebe 3, surpriza
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ruxi, da, din pacate nu ai cum sa iti alegi vecinii!!! Si apoi " fiecare padure cu uscaturile ei", deci...
Despre dormit...eu dorm cel mai bine pe dreapta cu o perna intre picioare Ma mai trezesc doar dimineata...

Cristina 33+ ,cu Mihai Daniel

AMR 44 ZILE
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Felicitari Mada! bun venit Amira , sa fii cuminte si mancacioasa si sa te intelegi bine cu surioara ta cea mare

Felicitari Monica! si refacere usoara. Bun venit lui Nancy cea (un pic) grabita. Mult noroc in viatza.

Ce ma bucur cand apar pepenasii! si ce frumos e s-o citesc iar pe Sun aici la odisee.

Ruxi, deci tu nu dormi pe mai multe perne ? nz,nz ... fa rost urgent de perne extra. Pe mine ma ajuta: 1. perna de burete tare pt cap , ceva de genul asta : http://www.ikea.com/nl/nl/catalog/products/70125285 . Am luat-o acum vre-un an, dar de abia cand am inceput sa dorm pe o parte i-am gasit utilitatea. 2. perna de alaptat, un capat il iau in brate si celalalt e ori intre picioare ori imi sustine genunchiul de deasupra. In afara de perna de cap, cel putin inca una e necesara sa sustii genunchiul de deasupra sau s-o tii intre genunchi.

Fetelor,imi tinenti pumnii sa nu nasc inainte de 37s2z ... ca sunt singura cuc acasa. Edi si taicasu sunt in Romania ... si ce de timp liber am, bine ca am si chestii de facut, spalat, calcat, curatzat, ordonat, shopping ... acum hainutele marimea 56 sunt in masina de spalat

Monica 34+ si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Marimar super faine cuvintele, le-am citit cu multa placere. Asa de multe avem de invatat.

37+ Miruna AMR 2+
poze
bebele meu
vio

Mergi la inceput