Piei, ispita.... dulce (22)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Eeee, ce frumusica e Amira, iti vine sa o maninci, nu alta! Sa-ti traiasca! Tortuletul e adorabil, ai folosit si creme ole de capsuni sau doar capsuni la ornare?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Multumesc Natalia!
Am folosit Crem Ole de capsuni. Pe care am facut-o cu 100 ml lapte si 300ml frisca vegetala.Dar daca as fi pus smantana ar fi iesit si mai buna.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miha , asa cum ti-am zis si aseara tortuletzul dar mai ales albastrica arata super

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Buna dimineata! Am avut un mare impuls in weekendul asta sa fac cremsnit (sau cremes cum ii mai zice in unele parti), la crema ma pricep, dar la foi nu, si am folosit din pachet Filo, din ale subtiri de baclava. Dezastru, evident. Si acum intrebarea: nu aveti cumva o reteta pt foi de cremsnit? Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Laura, uite reteta pe care o am de la Bits si pe care o rog sa apara ca mi-e dor de ea

Foi Cremsnit
aluatul 1:7 linguri de ulei,7linguri de apa,14 linguri de faina,un praf de sare.se face un aluat potrivit de tare(cat sa poata fi intins).daca e prea tare se mai adauga apa.

aluatul 2:7linguri de ulei se amesteca cu 7 linguri de faina.se obtine o pasta groasa.

se intinde aluatul 1 peste care se adauga aluatul 2.se impacheteaza si sa da la frigider pt 30 min(eu il las cam 2h)

nota:eu fac cantitatile duble iar aluatul obinut il impart in 3.foile se coc pe dosul unei tavi dupa ce au fost intepate usor cu furculita.


monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Multumesc Monica.(Apropos, ti-am "furat" reteta de rulada de cascaval, a iesit minunat.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cu placere Laura...
reteta de rulada de cascaval nu este a mea, ci doar preluata de pe culinar parca

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

buna cofetaresele mele dulci.ce mai faceti?cozonac pt maine?eu m-am bagat la cura de slabire,nu-mi mai intra nimic pe mine.asa ca doar o sa privesc pe la voi.asa ca am vz Tortuletul Amirei super bun si fain,si tartele Monicai,care merg si dupa cura ca-s mai dietetice..am inghitit in sec si m-am gandit ce supla o sa fiu.da lasa ca o sa mai fac si eu peste o perioada cate ceva .
inainte de cura,de ziua mea m-am rasfatat cu tort de cioco si nuci.http://s254.photobucket.com/albums/hh109/laurag72/bucatarie/?action=view¤t=IMG_0870.jpg

TORT DE CIOCOLATA CU BLAT DE NUCA

BLATUL
8 oua,
160 g nuca,
100 g pesmet
200 g zahar
5ml rom(bautura) sau o lingura zeama de lamaie.
albusurile se bat spuma pana stau daca intorci castronul.se toarna tot zaharul deodata si zeama de lamaie sau romul dupa care se bat iar pana se intateste(cam de 15 ori.se pun toate galbenusurile si se bat de 4-5 ori,apoi pesmetul amestecat cu nuca.se amesteca usor cu telul,prin rasturnare,dejos in sus.compozitia se coace in tava unsa cu unt si tapetata cu pesmet.se lasa la cuptor 30-40min,dupa 20 de min se intoarce.

SIROP
300 ml apa,150g zahar,esenta de rom.se dau in clocot.

CREMA

375 G CIOCOLATA
225g zahar
190 ml apa,
1 galbenus de ou
rom,

ciocolata taiata bucati cu apa si zaharul se pun la fiert ca pt. serbet.(cand pici cioco in apa ramane bobita).lasi la racit cat sufera degetul,apoi freci bine.cand incepe sa se ingroase se adauga galbenusul si se freaca iar pana se ingroasa bine.9daca vi se pare prea tare pune-ti putin albus.se adauga si esenta de rom.eu am pus si smantana uneori,daca mi se parea prea putin.
pt decor se presara cu nuca macinata.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

laura72, multumim pentru reteta si spor la slabit...si eu as vrea sa dau jos cateva kg dar cu asa de multe bunatati pe-aici...nu prea reusesc
pe toate
ce-ati mai facut bunut? eu in ultimele zile le tot fac clatite cu ciocolata si diverse fructe...asta-i cererea publicului

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet
ce-ati mai facut bunut? eu in ultimele zile le tot fac clatite cu ciocolata si diverse fructe...asta-i cererea publicului

Si noi la fel... Am mai facut si vafe cu ciocolata,tot din aluat de clatite,doar un pic mai gros.




Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput