viitorii bobocei din clasa intai?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Ne-am intors si noi din vacanta - am facut un tur Viena si apoi Dresda. Inca odata am inteles - nu fara o strangere de inima - cat de anxios este Vlad. Este acel gen de copil care vrea sa controleze totul pentru a se convinge ca este bine, ca nu se face nici o greseala, etc. In excursia asta ne-a stors.

Doar un exemplu: aveam de mers cu tranvaiul dintr-un orasel de la periferie la Dresda (cam 40 de statii) pentru a vizita diferite muzee. Mi-a cerut sa-i arat harta si sa-i repet pana la epuizare traseul. Apoi tot drumul - 40 de statii - a urmarit traseul pe harta. Si nu facea asta ca un copil care se amuza sa urmareasca un traseu pe o harta. Urmarea drumul incordat, ca sa se convinga ca totul este "in parametri". Nu s-a relaxat nici o clipa. In toate muzeele se intersa "la ce ora inchid" de frica sa nu ne inchida acolo, il controla pe ta'su daca nu a uitat sa ia benzina, la fiecare trecere de frontiera statea incordat pe tema "ai luat vigneta?", apoi urma "precis suntem pe drumul cel bun?". Mi-e mila de el ca nu se poate relaxa pentru a se bucura de lucrurile frumoase pe care i le ofera viata. La el totul trebuie sa fie atent planificat dinainte si prvizibil... Daca-i spun "intru in niste magazine" el ma intreaba "in cate magazine" si daca spun "in 3" mi le numara, fetelor, iar daca vreau sa intru si in al patrulea incepe "dar ai zis in 3". Si daca ar fi un copil stat in casa si nedus de mic in lumea larga...

Am luat in sfarsit toate rechizitele. Am pus pe tot (inclusiv pe creioane, carioci, stilou) un mic abtibild cu trifoi - am folosit semnul asta pentru lucrurile lui si anul trecut, la gradinita. Sper sa ajute... Lui Vlad nu prea-i pasa de inceperea scolii. Lui nu-i pasa in general nici de aspecte exterioare gen ce ghiozdan, ce pantofi, ce culori, etc. Oricum el are alte interese: acum e foarte pasionat de civilizatii, de mari conducatori, de imperii, de cum s-au format si cum au cazut ele, etc. Stiti voi cum se leaga chestia asta de liniute si bastonase?

devosca. Eu cred ca tu esti foarte incordata. Esti pe undeva cam ca Vlad al meu care vrea sa controleze luna de pe cer si si-a facut un scop in viata din asta.

Gabriella. Bine de tine ca ai scoala la 3 min de casa; noi facem 30 de minute dimineata cu masina.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Citind descrierea care o faceai baietelului tau ma gandeam ca si mie imi place sa am totul sub control... ma vedeam pe mine in metrou in kiev cu harta in mana cu grija sa nu scap vreo statie... apoi cand am vazut ce ai scris... sa mor! ai dreptate, stiu asta! si acum cu scoala sarei, plus ca am timppppp berechet sa analizez, mi-am dat seama inca o data. Incerc sa nu mai fiu chiar asa, mai ales in lucrurile care tin de ea. De fapt am realizat ca sunt asa numai cu cei la care tin. Oricum baietelul tau e mortal... ma intrece cu mult. Pare destul de matur, dar asa cum ai zis si tu, pacat ca nu se bucura de ce e in jurul lui. Nu stiu ce sa zic, eu sunt "mare" si imi constientizez problemele si incerc sa fac ceva... Am avut o strangere de inima cand am vazut cat de bine se descurca si fara mine, dar am si plans de bucurie. Asa incat acum are "liber" de la mine iar eu am sa folosesc timpul pentru mine. El e mic si sa stii ca lucrul asta nu e usor de dus. Trebuie sa existe un mod in care sa-l puteti ajuta.
In ce priveste distantele din bucuresti si traficul... sunt criminale. Noi cand ne-am mutat aici am zis ca luam apartamentul ori aproape de biroul sotului, ori aproape de scoala. Am avut noroc si am gasit un apartament aproape de scoala.
Acum am observat ca de fapt esti din campina. Foarte frumos acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Simali, bine ati venit din vacanta! Pacat ca Vlad e anxios, si al meu e cam asa, sa stii, dar al tau pare chiar mai. Iar al meu s-a imbunatatit substantial anul asta, ceea ce nu poate decat sa ma bucure, ca noi cu anxietatea si lipsa de independenta suficienta am avut probleme anul trecut. Acum e bine. De exemplu am fost f. impresionata cum a sunat el vineri seara la un coleg si a vorbit la telefon cu mama acestuia, intr-un stil de m-a dat pe spate:)) Buna seara, sunt Matthew. Ryan mi-a spus ca pot veni la el in seara asta, este adevarat? Ah, e ocupat? Dar maine? Ce face Ryan maine, are o zi aglomerata, sau are timp sa se joace? Ah, OK, atunci maine vin, la ce ora? Care e adresa voastra? Stiti, cred ca nu vom sti sa ajungem acolo, asa ca am luat o decizie. Ne intalnim la scoala si noi urmarim masina voasta :)) Pe mine m-a distrat la maxim. :))

Foarte foarte interesante preocupari are Vlad. Imperii si conducatori,tare! Fi-miu abia alalteieri m-a intrebat ce inseamna razboi si cand i-am explicat, a zis ca nu ii mai spun niciodata, ca nu ii place:)

Gabriela, astia la noi sa stii ca inmultiri fac printr-a treia. E buna ideea cu pozatul, dar nu cred sa pun atata energie in a pune temele pe net, nu mi se pare chiar asa important. Mai bine va descriu eu cam despre ce e vorba. Oricum, nu voi vedea ce au facut decat vinerea, am impresia ca vineri le dau acasa lucrarile facute in timpul saptamanii. Ah, azi Bogdan va face "all about me", a dus poze si va povesti despre familia si prietenii lui si locurile pe unde a fost.

Abia astept sa inceapa scoala in Romania, astept impresii de acolo cu mare nerabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Optionalele de saptamana trecuta erau pentru copiii mari, dar cum mie nu mi-a "spus' nimic MS/HS... Azi au venit optionalele si pentru "pici" si mandra mea vrea atletism, dans si poooate art around world. Asa ca, simali, baiatul tau... felicitari pentru pasiunea lui. Azi a venit si cu lectia de la mate, ca tot ma precipitam ca nu stiu ce face. Nu cred ca vor face in clasa I mai mult decat in romania, asa ca nu o sa o stresez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, mamici de bobocei !
Ruxij, abia astept si eu, sa inceapa scoala, sa vad cu ce incep lectiile(la mate si ro) si cand. Cristina a inceput numaratoarea inversa de cand s-a incheiat luna august. Desi, ar vrea sa mai tina vacanta sa doarma pana mai tarziu si sa nu aiba program, sa faca ce vrea si cand vrea.
Noroc, ca e destul de aproape scoala de noi, la cel mult 10 min. de casa si nu trebuie sa o trezesc prea devreme, totusi.
Mi-ar place sa lucreze si aici mai mult pe fise, sa nu tot care carti si caiete la scoala, dar vad ca tare incet se misca lucrurile in invatamantul din Ro.
Tabla inmultirii si impartirii, aici, in cl. a 3-a se invata. Am nepotelele eleve in cl. a 4-a si a 5-a, de acum.
Alice, ce idee buna cu abtibildurile mici pe lucrurile copilului !
Au mai ramas 6 zile, mamici din Ro !







Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ruxij, pe bune ca doar in a 3 -a la voi la scoala se face tabla imultiri? La noi maine le vor da la copii tablele, si in 6 octombrie vor incepe testarile ... cei de cls II.. iar cei de cls I, vor incepe testarile tot in 6 oct - marti, dar la adunari si la scaderi... vor incepe cu 40 de exercitit in 5 min, rezultatul sa nu fie mai mare de 4. Daca trec testul joi vor fi testati la 5, adica rezultatul sa nu fie mai mare de 5... daca nu trec de 4 atatea teste vor da pana vor trece de el .
Cum a fost la "all about me" ce a zis Bogdan? Cum stati cu temele... ce cuvinte pt spelling aveti?
devoska si cum ti se pare matematica care o fac copii la voi la scoala?
anina bine ai venit inapoie.. abea astept impresi de la scoala din ro.. sa nu uiti sa scri, ok?
simali, bine ai revenit din vacanta, piticu tau e total, incearca totusi sa nu ii mai dau cifre exacte mergem in 3 ca sa nu mai fie asa de incordat, vom merge la cateva magazine si gata, pot fi 3 sau 10... nu stiu sigur inca... si cu asta nu mai poate sa fie asa de strict cu tine . Sotul meu e asa, doamne ce greu imi e uneori sa il inteleg sau sa accept anumite chesti. BAFTA!!!!


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Deocamdata nu stiu ce sa zic... prima saptamana a fost asa de lejera ca ma cam speriasem. Acum sara zice ca pauzele sunt din ce in ce mai mici . Cred ca sunt in faza de tatonari si "testari" pentru ca sunt copii din n tari si multi sunt prima data in aceasta scoala/clasa, pentru ca fiecare vine din alt tip de "scoala" cu alta programa si metoda. Nu au facut partea de elemente pregatitoare si invatat cifre care era in ro. Acum ii verifica la adunari pana la 10. Probabil ca vor urma scaderi pana la 10. Saptamana viitoare cred ca vor trece la 20. Sincera sa fiu, chiar nu stiu in ce ritm vor merge si cat se face in clasa I. Ce ma intereseaza este sa nu ramana in urma fata de materia din romania. Ca face mai mult... chiar ma bucur. Deocamdata zice ca se plictiseste, ca le da niste cuburi ca sa faca adunarile si ca ea nu pierde vremea cu asa ceva. Pune rezultatele, arata ce a facut si primeste altceva. Ieri a venit cu o "fata vesela" pe tema. Matematica nu ne pune probleme deocamdata.
Incep sa nu-mi mai fac probleme nici la engleza caci asimileaza foarte repede. In fiecare zi vine cu cuvinte noi. Duminica mi-a spus o poveste in engleza de am ramas ca la dentist. Ma rog sa fie asa cum a zis ruxij si ca in 6 luni va vorbi bine engleza.
In plus acasa va avea de lucrat la romana. Va trebui sa tina pasul cu colegii din romania, asa ca si noi asteptam impresii de acasa.
Un an scolar frumos la toti boboceii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Gabriela, da, eu asa am auzit de la mamicile de copii mai mari, inmultirea se face intr-a treia. Si pana si atunci tot mai fac adunari si scaderi, desigur, cu numere mari. La all about me a fost bine, Bogdan a prezentat in fatza clasei si la sfarsit a raspuns la intrebari. Deci are deja experienta cu vorbitul in public:) El zice ca le-a dat cuvinte noi la spelling, dar nu le-a adus inca acasa, deci nu stiu. Deocamdata avem lista aceea initiala. Azi da un test la mate, ne-au dat o foaie cu vreo 6 exercitii care vor fi la test azi (f. usoare, ce numar e mai mare, sa scrie numere cu grupuri de betzisoare etc). O sa tb sa faca "state report" Tu stii cum se fac astea? Trebuie sa scot eu informatii/poze de pe net?

Devoska, o sa vezi ca nu va avea probleme cu engleza. Super ca faceti si romana dupa scoala, noi nu avem timp de asa ceva.

Anina, asa e, e greu cu trezitul devreme. Mie mi se pare ca aici scoala incepe prea devreme. Dar se si termina f. devreme, la sfarsitul lui mai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ruxij, nu stiu la ce se refera la state report.. cine trebe sa il faca? invatatoarea sa ii testeze, sau copii sa faca un raport.. nu am inteles prea bine

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Copiii trebuie sa faca un raport, sa isi aleaga un stat american si sa faca acest "state report". In al doilea trimestru o sa faca un raport despre o tzara. Si nu prea am idee cum se face. Oricum ne anunta cu o sapt inainte cand ii vine copilului randul. Banuiesc ca o sa tb eu sa scot informatii de pe net si sa ii dau poze-ceva si el sa prezinte. Prezinta in fata clasei si arata cica cu batzul ala lung:)) deci sigur sunt poze (asta cu aratatul stiu din ce mi-a povestit Bogdan ca a facut un coleg de al lui):))

Mergi la inceput