viitorii bobocei din clasa intai?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Cu pronuntia nu am probleme, zic eu, ma descurc cu transcrierea fonetica, am un bagaj minim de cunostinte, pot sa duc o mica conversatie... teme banale insa. Problema cea mai mare e la imbogatirea vocabularului. Parca m-a lasat memoria de tot. Batranete "precoce" sau doar oboseala? Poate ca vreau sa fac mult in timp scurt si in plus sufar de perfectionism... recunosc si incerc sa ma corectez fiindca e greu de dus asa ceva. Si ceva gramatica nu ar strica.

Acum cu dusul la scoala. Iti inteleg perfect dorinta si il inteleg si pe baietelul tau. Pe maimutica mea am dat-o la cresa la 2 ani si in prima zi ma impingea pe usa de la grupa afara si zice "peaca, peaca". Acum la 6 ani jumate... Si noi stam foarte aproape de scoala si eu o duc si o iau. Dimineata copiii se aduna in curtea scolii si se mai joaca, eu stateam pana mergeau la clasa si plecam dupa ce intrau in clasa... Sara nu zicea nimic, dar am vazut ca nu prea ii convine. Ieri am dus-o, am stat putin afara si am plecat. Azi am dus-o si am plecat... Era fericita ca nu mai stau dupa ea. Si e fata, dar al tau care e barbatel. Eu una am zis ca-i dau mai multa libertate si nu o mai cocolosesc atata. Desi mi-e greu sa recunosc, se descurca foarte bine si fara mine.
Am cautat cartile acelea de care mi-ai zis. Acestea sunt?
The Cat in the Hat by Dr. Seuss
The Cat in the Hat Comes Back by Dr. Seuss etc
Ne mai "auzim"

PS. E in regula sa scriem toate astea la topicul asta? Intreb si eu ca incepatoare ce sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sigur ca e in regula ... yeap alea sunt cartile si sunt multe multe... go dog go...



Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Gabriela, ma bucur ca ati avut o experienta buna in primele zile de scoala. Mult succes in continuare!

La noi au inceput sa apara primele teme, ca tot ma plangeam ca nu's. Ieri copilul meu a avut o zi grea. La 3.40pm coborat din autobuz, urcat la mama in masina, la 4pm lectia de pian, mancat in masina la drive through McDonalds in drum spre urmatoarea lcetie, la 5 si ceva Kumon (lectie matematica), la 6.15-7.15 antrenament inot, 7.30-8 tema scoala. 8-8.40 timp liber-TV, urmat de picat lat. Dar doar joia e asa. Noroc ca pot eu pleca cand vreau de la job. Asta e marele avantaj al lucratului in academia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

well, aseara am aflat ca prima zi nu e asa de buna cumm am crezut eu. Julian mi-a zis ca la lunch, 2 baieti din cls II, care sunt in cls la el, la cambo, l-au facut stupid and cry baby... astazi s-a raporat la invatatoare si s-a luat masuri.. Au intrat ei intr-o discutie ceva de citit, si aia au zis ca el nu poate sa citeasca ca e cls I si e stupid and cry baby, la care j chiar a inceput sa planga si sa citeasca plangand si sa le zica ca el nu e cry baby si nu e nici stupid... Astazi cica a avut o zi buna, nu a mai zis nimic catre el cei 2, dar s-au luat de altul de cls I, ca e mototol si lent...
Teme vom primi si noi saptamana viitoare...

Woow ce aglomerat e Bogdan joia, bafta la scoala in continuare

PS: ruxij sa ne areti si noua ce teme o sa primeasca Bogdan, o sa iti arat si eu ce teme o sa primeasca Julian.

La noi incep testarile saptamana viitoare.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Gabriela, imi pare rau sa aud ca aveti probleme cu bullying. Si noi am avut probleme, dar vad ca anul asta face fatza mai bine, desi au mai fost incercari. Intr-o zi, in primele zile de scoala, un baiat in autobuz i-a zis ca e "girl" si Bogdan i-a raspuns ca tu esti "loser". Invata-l sa nu mai planga, noi tot cu asta ne-am tot luptat, ii tot repetam sa nu mai planga, altfel il vor necaji tot timpul. Pe Bogdan il ataca in fiecare zi un baietel, anul asta, unul mai mic si tot roman si acum nu il mai ataca, ca Bogdan a inceput sa se apere. Cica i-a zis Bogdan in autobuz celuilalt: "stii, daca ma mai ataci, o sa te lovesc inapoi. Daca nu ma mai ataci, nu o sa iti fac nimic" (I won't hurt you). "Ia zi, o sa ma mai ataci?". La care cica celalalt a promis ca nu. Si nu il mai ataca. Dar s-au tot batut zilnic, timp de 10 zile si in cele din urma celalalt s-a cam lovit cand i-a dat fi-miu un branci.:(

Eu nu stiu cum sa pun temele, sincer. Nu am scanner acasa si n-am timp la job sa ma ocup. Pot sa va descriu:
Azi a venit acasa cu toate "lucrarile" pe care le-a dat saptamana asta. Au fost multe, de fapt una pe zi. Intr-o zi a trebuit sa scrie prima litera a cuvintelor reprezentate in niste poze (de exemplu era desenata o casa--house--el trebuia ca langa casa sa scrie litera H samd). IN alta a avut de scris propozitii. I am a man. I am a pan. This is a pan, this is a nu stiu ce; What is this?etc etc. La "matematica" fac niste chestii cu liniute, grupuri de 5 liniute inseamna 5 si ii pune sa scrie de ex. 28 ca 5 grupuri de linute plus inca trei liniute. Deasemenea sa numere niste poze si sa scrie cifra si in litere si cu simbolul cifrei. Eu deocamdata mi-am schimbat impresia, sunt multumita de ce fac. Bogdan, desigur (deh, cioara :))), a facut bine la tot, a luat numai stelute din alea. (sistemul de note sunt: stea(f. bine), semnul "vazut" --ceva greseli, semnul minus--are dificultati. A primit si azi doua carti pt. weekend, simple, dar cu cuvinte ceva mai lungi ca cele de saptamana trecuta. Totusi ritmul mi se pare destul de accelerat si cred ca daca merg asa vor ajunge sa faca chestii mai complicate. Temele au fost mai mult la matematica. Sa gaseasca calendare prin casa si sa spuna cate calendare au gasit. Si sa spuna ce inseamna data (date), i-am dictat eu si el a scris ce credem noi ca inseamna data (scria sa intrebe pe cineva din casa ce inseamna data si sa scrie in spatiul oferit). Apoi chestii din alea cu grupuri de linii au fost deasemenea in tema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

exact ca la noi :)
despre copii si cum se cearta intre ei si eu i-am zis sa nu mai planga ca plansul nu il ajuta la nimic :D... sa vedem ce se va mai intampla

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Ma bag si eu in vorba, fetelor. Ce sa va fac, daca mi-ati dat atentie, acum nu mai scapati de mine.
Sara mea avea probleme de genul asta in romania. Dar nu cu batut, ci treburi de fete... "vai ce jucarii urate!", "vai, nu ai haine de firma"... si am exemple mult mai dureroase, dar nu le dau ca o sa ziceti ca fabulez. A suferit mult mititica, mai ales ca nu-mi spunea. Din acest motiv devenise foarte neincrezatoare in ea. Am avut mult de furca. Acum a invatat (sper) cum sa trateze astfel de specimene. In scoala asta sunt foarte multi copii de parinti "expati de meserie". Unii sunt extrem de timizi si retrasi, altii sunt sociabili, dar toti duc lipsa de prieteni. Au in grupa o ucraineanca foarte barbatoasa care i-ar domina pe toti daca ar putea, dar am vazut ca o cam evita lumea.

ruxij, baietelul tau chiar are un program incarcat, dar vad ca face fata. Vreau sa o dau si eu pe sara la tenis, dar ea vrea sa mearga la atletism. Nu le poate face pe amandoua fiindca intr-o zi se suprapun sedintele (sunt cate 2 pe saptamana). O sa vorbesc si cu profesoara de muzica sa vad daca poate sa faca pian. Ar mai merge la inot dar inca nu a aparut oferta si binenteles nu renunta la dansuri. Pare cam mult... Vom vedea la ce ne oprim, dar e de preferat sa fie invatata sa aiba si un program extrascolar de pe acum. Aici pustoaice de 10 ani se strang in parc la cate o bere...

Ce inseamna "open house", dar nu traducere ci in ce consta un ziua cu open house la scoala? Mers si vorbit cu profesorii??? Are saptamana viitoare si as vrea sa stiu din timp la ce sa ma astept.

Copiii vostri au manuale dupa care lucreaza, caiete cu care vin acasa sa vedeti ce fac? sara vine cu cate o foaie razleata si, ce-i drept, nu prea sunt obisnuita cu stilul asta. nu tu manuale, nu tu caiet... mai lucrez cu ea acasa si as vrea sa fac ce trebuie, nu tampenii.


sa aveti un week-end placut si ne mai "auzim"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

cand ai open house, mergi la scoala si o sa vezi toate lucrarile fetei afisate pe pereti prin clasa, o sa iti dea un dosar cu ce a mai lucrat si o sa vb putin amiceste cu tine invatatoarea, nimic de speriat, mai mult o expozitie colectiva si atat.

La noi anul asta va fi tema de casa diferita de anul trecut, adica nu va mai fi pe foi .. nu stiu in ce consta exact o sa va zic cand primesc primul pachet.

Nici noi nu avem manuale, sau caiete de adus acasa, totul e pe foi, imi place ca le pun toate la dosar sau la gunoi, depinde in ce toane sunt, dar macar nu au de caract bietii copii dupa ei manjuale si caiete grele sa le rupa spatele...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Multumesc de informatii! Sper ca nu sunt prea insistenta... Aici chiar nu am cu cine sa vorbesc. Eu eram invatata sa merg si la servici... Sotul meu e la birou toata ziua, acum Sara e la scoala... Plus ca la scoala americana e un alt sistem de care habar nu am, dar deocamdata imi place. Si pe mine ma bucura ca nu are de carat, dar pana ma obisnuiesc cu stilul asta cu foicele... Ce nu prea imi convine e ca nu vad ce face la scoala ca sa lucrez si eu cu ea acasa. Pana acum a venit cu o foaie pe care erau scrise cateva culori si apoi le scria si ea. Probabil ca restul de foi le-au pastrat pentru acest open house. M-am uitat si pe temele care le-a avut baietelul tau. Daca mai pui cand primeste... ma revansez cu prima ocazie
Am gasit un site cu joculete Dr. Seuss, dar nicaieri cartile de descarcat. Ai idee daca le pot gasi free undeva? Pana le gasesc de cumparat. Sara zice ca le au si ei la clasa.
De azi incep si eu orele de rusa... super. Si daca ma inteleg cu "profu" poate fac si ceva engleza. Sper sa-mi mai treaca de urat asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


la link-ul dat de mine daca te duci la materiale didactice o sa gasesti destule planse de lucru.
- cauta pt cls I...axeazate mult pe gramatica eng, scriere eng, citire si sa incerci sa vezi ce intelege cand citeste singura.
- matematica, daca e in stare sa numere singura din 2 in 2, din 3 in 3 , din 4 in 4 si din 5 in 5.. si poate sa faca singura din cap adunari de la 0 la 20, adica adunarile sa nu aiba rezultatul mai mare de 20 ... si poate si scaderi in cap de la 20 in jos.. poti sa incepi cu ea tabla inmultiri... in cls I la noi la scoala aia urmeaza.
O sa pun temele saptamanale daca vrei sa vezi, dar nu cred ca le incarc pe site pe toate... poate ti le trimit numai tie pe mail. Ne-au anuntat deja ca temele de anul asta de cls I vor fi putin diferit de ce am primit anul trecut pt Julian pt cls I... nu stiu la ce se refereau, astept sa vad si eu ca sunt curioasa.
Un singur lucru stiu for fact, ca spelling vor avea test in fiecare marti, si ca vor incepe direct la cuvinte avansate, nu vor merge prin cele 100 sight words deloc...
devoska scrie un pm cu adresa de la yahoo mess, sau adresa ta de mail te rog.
ruxij poti poza paginile de tema si sa le incarci ca si poze...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput