FIV cu DONATOR sau IAD - CAP 5

FIV cu DONATOR sau IAD - CAP 5 | Autor: iuca

Link direct la acest mesaj


Buna fetelor,
m-am hotarat sa deschid acest subiect pentru ca sunt sigura ca sunt multe fete care trec prin asa ceva, si cum si pe mine m-au ajutat mult sfaturile de pe ma gandesc ca poate acest capitol va fi de mare ajutor pentru cele care se vor confrunta cu aceasta problema.
Este o decizie foarta importanta pe care trebuie sa o ia un cuplu atunci cand apeleaza la un donator si consider ca cele care trecem prin asa ceva trebuie sa ne sustinem reciproc

problema se pune asa: face sotul spermograma si daca rezultatul nu este cel asteptam urmeaza dozarea hormonilor FSH, LH, PROLACTINA, TSH si TESTOSTERON
daca valorile hormonilor ies in limite normale atunci sansele sunt foarte mari, se face tratament sau se apeleaza la biopsie testiculara si apoi FIV cu ICSI

daca FSH este marit atunci vestile sunt proaste: nu se face spermatogeneza si deci nu se produc , si atunci nu ramane de facut decat FIV sau IA cu donator.
am auzit ca exista unele tratamente pentru scaderea FSH-ului dar noi n-am incercat...
cam asa stau lucrurile pe scurt!

ce ziceti fetele?sa facem si o listuta care ramane deschisa bininteles...



CAP1
CAP2
CAP3
CAP4

INFORMATII UTILE

Medici recomandati:Dr Damian de la Sp Panduri-

Banci de :
-Spitalul Giulesti
Calea Giulesti, nr. 5, tel 021/ 224. 93. 76

-SABYC
B-dul Ion Mihalache, nr. 13, sect 1, tel 021/ 212. 58. 47

ASPIRANTE
iuca - IAD cu Dr. MICINER, nereusita, urmeaza FIV
dma2007- Dr. DAMIAN si Dr. DRACEA, nereusita,urmeaza IAD nr 2 cu DR DRACEA, reusita
montytaiana- 5 IAD Giulesti cu Prof. MARINESCU nereusite, urmeaza FIV
gabri-ela- 3 IAD cu Dr. COCEI, nereusite, urmeaza IAD nr.4
inna30- 2IA nereusite la Giulesti
mimi m- 11IAD nereusite la Giulesti cu DR MOISA
dasia- 2 IAD in Timisoara cu Dr Cezara Muresan - nereusite
@dodo@ - 10 IAD cu dr. Cocei, nereusite, urmeaza FIV in iunie-iulie 2008
cipcirip - In cautarea unei clinici pt prima IAD
arucs - 2 IAD nereusite la Giulesti, biopsie reusita, urmeaza FIV in iunie la noua clinica a dr. Tutunaru

GRAVIDUTE

dma2007 - Stefan-Alexandru

CELE MAI FERICITE

carmen e - David Alexandru




"N-ai dezmierda de n-ai stii sa blestemi
surad numai acei care suspina
si n-ai zambi de n-ar fi fost sa gemi
de n-ai fi plans n-ai duce-n ochi lumina

si daca singur rana nu-ti legai
cu mana ta n-ai unge rani straine
n-ai jindui dupa un colt de rai
de n-ai avea si-un strop de I.A.D. in tine

si nu te-nalti pana nu cazi
cu fruntea greu in pulberea amara
iar daca-nvii in cantecul de azi
e pentru ca-ai murit in lacrima de-aseara."

by montytaiana








Mi-am permis sa deschid eu un subiect nou pentru ca dma scrie mai rar aici, va doresc la toate sa va duceti fuguta dupa ea la odisee

aspiranta la - din august 2005
vio

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Sper sa am mana buna si sa fac niste modificari in listuta, stiti voi in ce directie, sa maresc listuta de


aspiranta la - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Iuca si tie ati doresc la fel "fuguta la odisee",ami pare bine ca ai continuat cu subiectul caci sant sigura ca le foloseste multora.Si eu m-am bucurat cand am intrat pe DC si am gasit subiectul acesta,fiind an aceeasi situatie m-a ajutat sa mai aflu si expierentele altora.Va pup si multe reusite.

Fug sa dau si eu un vot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

bytzi si pe mine m-a ajutat mult acest subiect, chiar daca acum ma gandesc la FIV si biopsie, ramane un subiect drag mie.
Iti dau o pentru vot.

aspiranta la - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Scuze ca am scris tot la CAP 4
Cum trebuie sa procedez pt a da un vot?
Chiar se merita pt acest subiect
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Gabriela trebuie sa te loghezi si deasupra subiectului scrie evoluiaza ,da cate stelute vrei tu adica cat de bun e subiectul si trimite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @dodo@ spune:

iuca, multumim pentru noul capitol!!!!!
bytzi, sotul a facut biopsia inainte de a incepe eu controalele pe la doctor, pentru ca stiam ca la el e problema. Nu stiam ca si la FIV ii face biopsie. Intradevar operatia propriu-zisa nu dureaza mai mult de 15 min., dar i-au facut anestezie in coloana cervicala, iar dupa aceea vreo 4 zile abia se misca de durere. Voi ce faceti? unde o mai faci pe urmatoarea?
gabri-ela,primele leam facut cu stmulare cu OVAMID,iar urmatoarelepe ciclu natural. Dar tot degeaba.Si eu am vrut sa mai fac una luna asta, dar a fost d-na doctor in concediu exact in saptamana in care trebuia sa fac IAD. Vreau sa-mi fac curaj pentru FIV, dar vine Pastele si cred ca o aman pentru luna mai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Dodo noi pana acum nu am facut biopsie ,dar o vom face tot la Ginera cu dr Damian ,caci acolo face si biopsii ,dar anestezia generala stiam ca se baga an perfuzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @dodo@ spune:

BYTZI, ar fi mult mai buna o astfel de biopsie. Fa-ma sa inteleg, sotul tau are vreo sansa sa fie tatic? Deci daca faci FIV la Ginera, , ii ia de la el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Dodo la Ginera(clinica privata) lucreaza dr Dracea , dr Damian care este urolog si dr Dascalescu -embriolog ,ei lucreaza si la Giulesti .Daca el ami va aproba o biopsie (avand an vedere FSH prea mare) vreau sa fac stimularea si an acelasi timp punctia la mine si biopsia sotului ,daca gaseste ceva la biopsie ai vom folosi daca nu de la donator(aceasta vom vorbi cu dr sa fim pregatiti pentru orice eventualitate) caci nu vreau sa faca 2 biopsii -una de diagnostic(dar am putea congela daca s-ar gasi ceva)si apoi alta la FIV .Acesta e planul meu ,dar pana an iunie cand avem prog la amundoi dr sotul ea niste naturiste apoi repetam anal hormonale sa vedem cum sant ,daca s-a mai schimbat ceva si apoi.... speram sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Dodo si eu trebuia sa fac IAD-ul in perioada in care d-na Dr Cocei a fost plecata, iar luna asta cred ca voi rata din nou pt ca voi pica chiar inainte de PASTE
Asa ca urmatoarea incercare o voi face tot in mai si poate vom face inseminarea tot in aceeasi perioada
Multa bafta tuturor fetelor care incerca luna asta si pt toate fetele care au facut inseminarile si asteapta vesti
Pupici multi pt toate fetele

Mergi la inceput