FIV cu DONATOR sau IAD

FIV cu DONATOR sau IAD | Autor: dma2007

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
m-am hotarat sa deschid acest subiect pentru ca sunt sigura ca sunt multe fete care trec prin asa ceva, si cum si pe mine m-au ajutat mult sfaturile de pe ma gandesc ca poate acest capitol va fi de mare ajutor pentru cele care se vor confrunta cu aceasta problema.
Este o decizie foarta importanta pe care trebuie sa o ia un cuplu atunci cand apeleaza la un donator si consider ca cele care trecem prin asa ceva trebuie sa ne sustinem reciproc

problema se pune asa: face sotul spermograma si daca rezultatul nu este cel asteptam urmeaza dozarea hormonilor FSH, LH, PROLACTINA, TSH si TESTOSTERON
daca valorile hormonilor ies in limite normale atunci sansele sunt foarte mari, se face tratament sau se apeleaza la biopsie testiculara si apoi FIV cu ICSI

daca FSH este marit atunci vestile sunt proaste: nu se face spermatogeneza si deci nu se produc , si atunci nu ramane de facut decat FIV sau IA cu donator.
am auzit ca exista unele tratamente pentru scaderea FSH-ului dar noi n-am incercat...
cam asa stau lucrurile pe scurt!

ce ziceti fetele?sa facem si o listuta care ramane deschisa bininteles...

aspirante

iuca - urmeaza IAD cu Dr. MICINER
dma2007- Dr. DAMIAN si Dr. DRACEA
montytaiana-IAD Giulesti

gravidute

carmen e - David Alexandru



Ca si urolog il recomand cu caldura pe Dl Dr Damian de la Sp Panduri-UN OM DE MILIOANE! are foarta multa rabdare sa explice si e si foarte sigur pe ceea ce spune!(nr de tel nu am dar eu l-am cautat la spital si l-am gasit)



cu speranta ca nu am gresit cu nimic va astept cu sfaturi!

aspiranta(cam trista in ultima vreme...) din 2006

http://tt.lilypie.com/OSx6p3.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Dma nu e rau ca ai deschis acest subiect, dar parerea mea este ca mai intii trebuie sa mergem pina is in pinzele albe ca sa obtinem copilasii nostri, sa epuizam toate sansele de n ori si apoi sa ne gindim la doantor si pe urma la adoptie.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

magduta
asa este dar in situatia mea nu se mai poate face nimic, doar o minune de DD

aspiranta(cam trista in ultima vreme...) din 2006

http://tt.lilypie.com/OSx6p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Dma Te rog sa nu fi pesimista asa am inceput si noi si uite ca dupa doi ani am ajuns la fiv si ne-am luat gindul de la donator si adoptie. Este un DD si ne ajuta pe toata lumea. Si amis tiu pe cineva care duap 4 fivuri a zis ca i-a fost de ajuns si ia masuri pt adoptie, dar in final revien pt fiv dar la altcineva si mai incearca cu alte forte.
Capul sus. Ti-am scris PM

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Dma ti-am trimis pm, sa ai o zi buna. Mai povestim deseara pt ca eu tre sa plec al servici. Dac vrei scriemi pe Pm ce v-a zis urologul.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Buna fetelor

Stiu ca sunt multe fete care se confrunta cu aceasta problema , cu toate ca imi doresc sa nu treaca nimeni prin asta .
Sunt fete care stiu povestea mea si nu vreau sa ma lungesc, pt cele care nu stiu o sa va povestesc pe scut.
Acum 4 ani am inceput sa ne facem probleme de ce nu apare bb , am inceput sa mergem la dr, eu eram ok la un control de rutina, dar dr a sugerat sa facem o spermograma sa vedem si sotul cum sta, rezultatul a fost 0 , au urmat niste analize, tratamente, in cele din urma am ajuns la biopsie al carei rezultat a fost 0, am tot fost la destui doctori nu ni sa dat nici o sansa, singura solutie donator sau adoptie . Dupa vreo 2 - 3 ani in care am tot incerca sa iesim din socul puternic prin care trecusem am cautat o clinica unde am putea face inseminare de la donator , iar acum sunt o fericita gravidutza de 14 saptamani.
Stiu ca nu este usor pt nimeni indiferent pt ce solutie opteaza eu am ales IAD .
Sper ca nu m-am lungit prea mult si pt fetele care au nevoie de sprijn ma pot intreba tot ce vor ele .

Am vazut ca ati trecut-o si pe Copilutzu pe listutza , ce mai stiti de ea? ca eu nu reusesc sa dau de ea si tare as vrea sa mai vb cu ea.


Carmen 14 +

http://bd.lilypie.com/iKsJp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

carmen te-am trecut pe listuta
sa-ti dea DD un bebe sanatos si sa va bucurati de el

sotul tau avea tot asa fsh-ul marit?

aspiranta(cam trista in ultima vreme...) din 2006

http://tt.lilypie.com/OSx6p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,
De 2 ani incercam sa facem un bebe si de aproape un an am aflat rezultatul spermogramei: zero pe linie. Azoospermia este cea mare lovitura ptr o pereche care isi doreste un copilas. Am incercat cu tratament naturist dar nu a avut nici un rezultat. Noi ne-am hotarat sa facem o inseminare cu donator si va fi in septembrie cu dr. Miciner.
carmen imi face o placere deosebita sa te felicit inca o data si sa iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos

vrem si noi un - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Eu inca nu stiu dc o sa fiu nevoita sa apelez la donator. Peste 3 luni o sa facem o biopsie testiculara si in fct de rezultat vom vedea dc apelam sau nu la donator.
Sunt direct interesata de toate informatiile care se vor scrie aici si drept urmare am votat subiectul in sperantza ca nu v-a fi inchis de moderatori.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

dma2007 - mersi pt listutza
da avea fsh-ul marit sotul , nu mai stiu cat de mult dar stiu era.

vio mersi mult sa dea DD sa auzim curand si la tine de bb si la toate fetele le doresc acelasi lucru.


Carmen 14 +

http://bd.lilypie.com/iKsJp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Ciao fetelor!
Si eu vreau pe listuta. Eu voi face fiv in ungaria in septembrie.
Va pup si noapte buna.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput