retete arabesti/ramadan (5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

la mine nu se deschid pozele cu placinta si sarmalutele...numa' aia cu caloriile oare o fii vreun semn?
mai incerc maine

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by monica-elizabet


la mine nu se deschid pozele cu placinta si sarmalutele...numa' aia cu caloriile oare o fii vreun semn?




la mine s-au deschis cu brio dar pofta in cui

nu am mai trecut de mult pe la subiect dar acum dupa "linistirea apelor" voi ceni sa imi largesc colectia de retete - sper ca voi gasi multe

intre timp va las si un mesaj de "Pace" sau mai bine zis un indemn la vot

desi sigur cele mai multe dintre voi nu stiti pentru ce se voteaza,cu cine,pentru ce dar nici nu are importanta ,important e ca se voteaza si sunt interese "foarte"mari la mijloc

deoarece s-a ajuns la RE-VOTARE va imaginati ce BALAMUC s-a iscat deci va invit la vot (nu neaparat poza mea -emotia copilariei (o gasiti la semnatura)ci mai ales poze superbe care raman nevotate pentru ca mamicile nu au timp sau nu doresc sa iasa in evidenta in schimb poze nu prea bune sunt votate cu maxim de stelute pentru ca mama stie sa dea din coate sau si pentru ca are multi prieteni dintotdeauana

daca inainte am votat cu drag toate cele 550 de poze acum nu o mai pot face deoarece...

de data asta insa avem doar 50 de puncte de distribuit - cam greu... dar... incercam

Traiasca obiectivitatea si dar si subiectivitatea!





Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

neatza!

n-am mai dat pe aici de multisor si-mi pun cenusa-n cap si-m fac si harakiri,vorba romanului, spanzura-ma,taie-ma dar n-am avut timp.

si nici acum nu am mai mult timp,asa ca va dau repede linkul cu reteta la placintica cu curmale ,iote-www.nestle-family.com/laziz/eng/viewrecipe631.aspx" target="_blank">aci -are si poza si tot ce-i trebe,numa ca-i in engleza,daca aveti nelamuriri intrebati:-)modificarile mele la reteta au fost:nu am mai pus laptele condensat nestle la pasta de curmale,pt ca oricum este f.dulce,si nu am pus nici migdale pt. ca aveam doar in coaja si mi-a fost lene sa le sparg:-D.cantitativ a iesit f. mult-am facut o tavita dreptunghiulara(cam cum zic ei 20/30 cm) si mi-a mai ramas aluat si pasta si de inca 2 rulade maricele,asa ca am dat si la tot neamul.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

la mine nu se deschid pozele cu placinta si sarmalutele...numa' aia cu caloriile oare o fii vreun semn?
mai incerc maine

monica






Esti fantastica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Sarmalute in foi de vita (reteta Egipt)
*1/2 kg foi de vita proaspete
*3 cesti orez
*1 ceapa mare rasa
*1 legatura coriandru
*1/2 legatura marar
*1/2 kg rosii si 1/4 lingura bulion
*1 lingurita sare
*1 lingurita menta uscata
*2 cuburi supa Maggy, piper, putin ulei, 2 lime (ori o lamaie).

Pregatirea frunzelor
1)Sorteaza frunzele, alegandu-le pe cele bune.
Se spala bine si se fierb cca.10 minute in apa sarata.

2)Se scot, se lasa la scurs, apoi se ia una cate una, se taie coditele si se aseaza frumos intr-o farfurie, cu fata moale in sus, una peste alta.
Opreste cateva "nu prea bune" de pus in oala.

Compozitia:
1)Rade ceapa si rosiile pe razatoarea mare. Caleste in putin ulei mai intai ceapa, apoi adaugi si rosiile, lasa pe foc mic pana scade bine.
2)Intr-un litru de apa fierbe cateva minute cele 2 cuburi de supa Maggy/Knorr, etc.
3)Peste cepa si rosiile calite si racite pune orezul bine spalat si verdeata tocata marunt, sare, piper, zeama de la 1/2 lima.

In cratita pentru sarmale pune putin ulei si un strat din frunze de vita, apoi sarmalutele in cercuri, cercuri, astfel incat sa fie cat mai strans una langa alta. La final pune inca un strat de frunze si putin ulei.
Peste toate astea pune putin cate putin supa pregatita din cuburi(cam din 15 in 15 minute), la foc potrivit (eu pun cratita de 20 pe "tabla" aceea de gatit-nu stiu cum ii zice), timp de o ora pana la o ora jumatate.
La final, cand sunt aproape gata, se pune sucul de lamaie, dupa gust. Daca sunt mai acrisoare cu lamaie ...sunt delicioase.
Pofta mare!

PS: eu de fiecare data cand fac bomban in barba cat de migaloase sunt si, aproape de fiecare data, zic ca nu voi mai repeta "chinul" si voi cumpara de gata.La cat sunt de bune "uit" repede si cum mai vad in piata frunze, cum mai cumpar .
Aici cu cat sunt mai mici cu atat sunt mai apreciate (mici inseamna cam cat jumate din degetul mic), cele de gata sunt mai mari si nu sunt prea "iubite" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Kofta
*1/2 kg carne
*1/2 cana patrunjel tocat
*1/4 cana marar tocat
*1 ceapa medie rasa
*1 ou batut
*1/2 cana faina
*1/2 cana pesmet
*ulei (daca prajesti)
*presara putin din "All spicies",
*sare, piper dupa gust.

1)Intr-un castron mare amesteca bine: ceapa rasa, mararul, patrunjelul tocate marunt, carnea tocata, all spicies, sare, piper.

2)Ia cu mana cate putin din compozitie si "fabrica" kofta in forma dorita (aici se practica cam asa)

Intr-un bol amesteca faian su pesmetul iar intr-un alt bol mai mic bate oul.

3)Ia fiecare kofta prin ou, apoi prin amestecul de faina cu pesmet si da la rece pentru a se intari un pic compozitia. E recomandat sa stea la frigider minim o ora inainte de pregatire.

4)Se pot praji in ulei pana se maronesc, ori la cuptor (am pus pe hartie pergament in tava) ori la grill.

Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor,
Ortansa, multumim de reteta de placinta
norocuta, gata...le-am vazut dar placinta unde-i?
am vazut sarmalutele si koftaua...tare bine arata...cred ca-s delicioase, multumim de retete.
eu am venit acasa cu tot cu ruxi...azi a plans ca nu vrea la gradi asa ca ma pregatesc sa prepar cate ceva pentru pranz


monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

ooooooooooooooo!ce animatie pe subiect!si ce multe retete!iar tre' sa ma aprovizionez cu una alta...

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png
www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/primadatalamare.jpg" target="_blank">primadatalamare ,pag.35
www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/fulgii.jpg" target="_blank">fulgii ,pag.21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

Buna fetelor,
Ortansa, multumim de reteta de placinta
norocuta, gata...le-am vazut dar placinta unde-i?
am vazut sarmalutele si koftaua...tare bine arata...cred ca-s delicioase, multumim de retete.
eu am venit acasa cu tot cu ruxi...azi a plans ca nu vrea la gradi asa ca ma pregatesc sa prepar cate ceva pentru pranz


monica






Monica vine si reteta de placinta, nu e arabeasca , dar am de masurat tava, de adormit cupilu' mic, de "aranjat" cupilu' mare si...revin cu reteta completa.

Un pic off...despre gradi, pe cine nu intereseaza poate sari...scuze. Monica si la noi cand l-am dat pe Ali la gradi, dupa cca.3 zile de extaz a inceput sa ne planga dimineata de la intrarea in scoala. Fiinca el a fost un copil cuminte fara scene de genul asta (plangea de se tara pe jos, ma speriasem) am mers la Directoare si i-am zis ca noi nu stim ce s-a intamplat, e "in gradina ei" si asteptam sa ne zica ce si cum ori incetam sa mai dam copilul acolo. Tipa a fost foarte ferma si ne-a explicat sa nu il luam in momentele cand el plange, altfel va intelege ca de cate ori va urla el va fi adus acasa, deci va fi cum vrea el si va servi "crize" la toate nimicurile. Pe de alta parte ne-a zis sa ii pregatim o ceva sa il facem sa se simta special. Ea banuia ca nu ii place sistemul de "gradi", de stat jos, de ascultat ordine...cu toate ca aici copiii sunt tratati muuult mai libertin decat in Romania.
Zis si facut: in ziua in care l-am lasat plangand (mi se rupea inima) dupa 2 ore sotul "a verificat" pe ascuns si l-a gasit scriind la tabla, copiii il aplaudau si el se umfla mandru tot. Nu l-a luat, apoi pe zi ce trece era din ce in ce mai bucuros, insa plansul a incetat definitiv.
Fiind aproape ziua lui am cerut permisiunea sa le duc tort si suc, cantat multi ani traiasca, poze, pupat...a tinut figura...nu am schimbat scoala, e tot acolo si azi.

Asteptam sa ne zici ca si micuta ta e OK .

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocutza, multumesc pentru incurajari, idea e ca ei cred ca e prea mica, la ei gradinita incepe la 4 ani si ea are 3 si 4 luni si mai e ceva ca nu poate sa comunice klumea cu ea(fiindca ea nu intelege tot ce spun profesoarele si mai ales cand plange cred ca nu mai intelege nimik) ma bucur ca baietelul tau s-a obisnuit repede...sper sa fie si la noi la fel, si eu am cumparat astazi bomboane si a servit copilashii cu ele, toti sunt asa draguti cand directoarea a zis cine vine sa o ia de manuta pe ruxi sa intre in clasa toti s-au ridicat si au fugit spre ruxi...acum imi spune ca nu o sa mai planga si-mi promite ca sta cuminte...vom vedea maine
Scuzati fetelor

monica


Mergi la inceput