retete arabesti/ramadan (5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Placinta cu branza

*1/2 pachet foi (cred ca pachetul are 400g, maxim 500)
*400g branza dulce de vaci
*3 oua
*5 linguri de zahar tos pentru compozitia de branza
*o cana (200ml) apa
*doua linguri gris
*1 pliculet zahar vanilat
*zeama de la 1/2 lima
*o lingura unt pentru uns tava
*3 linguri zahar tos pentru presarat pe deasupra

1)Intr-o cratita mica care nu lipeste fierb o cana (200ml) apa si pun doua linguri de gris amestecand sa nu faca cocoloase. Cand arata ca o ciulama mai groasa dau totul la "asteptare" , sa se raceasca.

2)Intr-un bol mare rad branza, adaug zaharul, 2 oua, zaharul vanilat, suc de lamaie, grisul racit si amestec bine cu o lingura.

3)Intr-o tava de 25/20cm unsa cu unt pun doua foi (indoite putin la capete ca sunt mai lungi decat trebuie), apoi intind 3-4 linguri din compozitia de branza.
Adaug un nou strat de 2 foi apoi inca unul de branza pana la final care trebuie sa fie cu doua foi. Paste aceste foi intind un ou batut si presar zahar tos.
Se da la cuptor pana se rumeneste astfel.
Cea mai buna e calda, dar merge si rece...

Pofta buna !

PS: sa nu va suparati ca nu stiu cat are pachetul de foi caci oricum reteta asta poate fi adaptata la gustul fiecaruia.
Eu, de exemplu pun cateodata si branza dulce si feta sau ce mai gasesc prin frigider. Cui ii place mai gras pozte pune smantana, iaurt, etc.si la zahar la fel...dupa gust...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Aolioooo.... cum arata placintaaaaa
multumim de reteta norocuta
deci tu zici ca folosesti orice fel de branza numai sa nu fie sarata...ca eu aici nu am branza de vaci speciala pentru placinta...si de cand zic ca ma apuc sa fac si nu mai fac si vine Pastele si nu stiu sigur daca-mi iese pentru pasca...

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Monica si eu aproape un an am crezut ca in Egipt nu exista branza dulce pana am aflat cum "o cheama" si apoi tot intreband la supermarket daca au, vanzatorul m-a invatat si acum ma intreaba el daca vreau...ca nu se gaseste zi de zi (poate pentru ca nu tine mult se aduce in cantitati mici).
De ex. in Carrefour au mereu, dar ne merg eu asa de des.

Zic sa incerci cu ce ai tu "low salt", vezi daca va place. La mine in familie...ca la nimeni: reteta asta ar fi foarte buna pentru cel mic, dar fix lui nu ii place deloc. Recuperam noi ai "mari" , dispare rapid din tava.

Aaaa ... si inca un secret sa o poti taia felii frumoase.
Cand inca nu e chiar gata, scoate tava din cuptor si taie placinta in formele dorite, apoi mai lasa sa se coaca inca 10-15 min. si se va putea taia mai bine.

Uite aici o felie nasoala, ca n-am avut faza de pre-taiere .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc norocutza

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

eu am pregatit niste humus azi...deocamdata.cica tre'sa fac si o musaca...

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png
www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/primadatalamare.jpg" target="_blank">primadatalamare ,pag.35
www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/fulgii.jpg" target="_blank">fulgii ,pag.21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

desertul il am deja...e virtual(felia postata de norocuta).

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png
www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/primadatalamare.jpg" target="_blank">primadatalamare ,pag.35
www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/fulgii.jpg" target="_blank">fulgii ,pag.21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

alison ce idee buna mi-ai dat cu musacaua...am niste carnita de vita, am sa o toc si o fac si eu musaca
eu am facut un desert astazi mai mult inventat nici nu stiu cum sa-i zic ( in forma de tort detasabila am copt un blat de pandispan cu kko,am adaugat stafide, am pus la copt, apoi deasupra lapte condensat caramelizat+o linguritza de ness si scortishoara, acoperit de o glazura de cioco si ornat cu cateva bombonele m&m ) ceva sa mearga cu cafelutza de dimineata
iata-o Aici si Sectiunea

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

nu mai postati dulciuri,please!monica,inventia ta ...suna atit de bine!eu doar citesc...chiar nu fac,sunt hotarita!ca altfel....

alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png
www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/primadatalamare.jpg" target="_blank">primadatalamare ,pag.35
www.desprecopii.com/POZECONCURS/upload/Clipe%20de%20viata%202007/fulgii.jpg" target="_blank">fulgii ,pag.21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

MOnica dupa ce in ultimele zile mananc haotic (nu stiu ce am ), am vrut sa iau macar "felia" de praji pe care ne-ai aratat-o. Arata bestial ...si mi-ai deschis curiozitatea, cum e laptele ala caramelizat?!
Si ca sa fiu totala am intrat pe albumul tau , am vazut ca ai detaliat pozele, bravo!!! ai material frumos pentru un blog, de ce nu iti faci sa ne "omori" de tot cu tale. Felicitari, ce mai!

Alison si tu cu poftele? Si eu sunt pofticioasa rau...dar aplic dieta aia frantuzeasca "pot manca tot, dar acum iau o lingurita si restul mai tarziu, poate uit ".

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Azi ziceai ca sunt ca o furtuna in bucatarie. Am facut spaghete cu peste si ketchup, fasolica verde cu orez, garnisita cu snitzel, am copt vinete pentru o viitoare mica zacusca, paste cu branza si ou pentru cel mic, am pus la murat niste castraveciori in stil egiptean, supa de pui.
Desert ...nimic spectaculor: fructe: cantalop, banane, capsuni (eventual mixate bucatele mici, gen salata)

Voi ce mai gatiti?

Mergi la inceput