***Mamicile de capsunici gatesc***

***Mamicile de capsunici gatesc*** | Autor: Venus2007

Link direct la acest mesaj

la cererea mamicilor de capsunici am deschis acest subiect ca sa ramina retetele ce le scriem la bebei, sa poate toata lumea sa le vada! deci poftiti la scris mamicilor si sa va iasa toate retetele !!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Pepsi, baga mare
abia astept retetele tale

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Andrada, retetele sunt pt bebei sau pt noi?

POZE rares(7 mai 2007)
Am 6 luni/Sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Pai cea cu branzeturi, in afara de cea topita, cred ca e ptr pitici.
Ideea era sa le avem pe toate retele noastre la un loc, sa nu mai bantuim prin capitole. Eu acum , de ex., caut innebunita reteta aceea de ciorba cu tarhon, a lu' Pepsi. Am pus-o pe mama sa faca si a iesit o nebunie , da' mai vreau!

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Intrebare: la ce e buna urda din lapte praf sau ce sens are sa facem urda din lapte praf cand il putem da ca atare ci nu acrit si scurs si vai mama lui?


Retetele mele pentru Louisa:

Piure de legume cu carne
2 morcovi bio
2 cartofi bio din sortul "care fierb fainos"
un buchetel de broccoli
cateva boabe de mazare bio
un borcanel cu carne de vita HIPP
o lingura de ulei de rapita
o lingura de suc de portocale

Intai se curata cartofii si morcovii, se spala intregi, se taie in bucatele mici si se pun la fiert in putina apa.Acoperiti.Sau la steamer. Cand sunt moi se adauga broccoli si mazarea si se mai lasa un picut pana sunt si astea moi. Se da totul la mixer si la sfarsit se adauga uleiul de rapita si sucul de portocale. Se serveste imediat impreuna cu o jumatate de borcanel de carne (sau un sfert). De fapt iasa mai mult de o portie, se poate pastra la rece pentru a doua zi (Desi eu prefer sa il prepar zilnic - nu mereu acelasi gust, cateodata fara mazare sau broccoli, sau fara carne, depinde de inspiratie)

Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ciorba de cartofi cu tarhon

ingrediente: cartofi(in functie de nr de persoane), ceapa, boia, piper, sare, chimen, tarhon, oua(in functie de persoane)

preparare : se curata ceapa, se taie solzisori, se rumeneste in ulei, cartofii se curata de coaja se taie cuburi si se rumenesc in ulei cu ceapa, se pune apa, se da la fiert, se sareaza, pipereaza, boia, chimen, putina acreala daca se doreste, cind sint cartofii aproape fierti se sparg ouale in ciorba cu grija sa nu se imprastie,se lasa la fiert ca sa fiarba si ouale care vor pluti fierte intregi prin supa.la sfirsit se pune tarhon proaspat, se serveste cu crutoane(piine se taie cubulete si se usca la cuptor cu putin unt si parmezam si patrunjel) si smintina dupa gust


papanasi fierti cu brinza dulce

ingrediente: 400 g brinza vaci, 4 linguri faina, 2 oua, virf sare, 3 linguri gris(eu fac dublu cantitatii)
mod de preparare: amesteci cu mixerul brinza, faina, grisul, albusul batut spuma, galenusul, sarea. iese asa ca o pasta mai tare, pui apa la fiert intr=o oala mare cu putina sare, cind clocoteste reduci focul la mediu, si iei din pasta cu lingura mare si modelezi cu mina ca niste mingiute mici, le dai prin faina, ca sa fie bune trebuie sa se lipeasca doar putin de mina, apoi pui una la fiert sa vezi sa nu se destrame. daca e ok, le pui pe toate, pe rind modelate cu faine, apoi scuturi de oala sa se ridice la suprafata, fierbi cam 10 min dupa ce s-au ridicat la suprafata, si apoi incerci cu scobitoarea, sa nu se lipeasca, si tai una in doua sa vezi daca s-a fiert. in timp ce fierb astea intr-o tigaie pui putina margarina(unt) si prajesti putin in el pesmet, razi putina coaja portocala si pui putina scortisoara si zahar vanilat. cind cocoloasele sint fierte le scoti cu lingura cu gauri si le lasi la scurs intr=o sita, cind s-a scurs apa le dai prin pezmetul pregatit inainte. eu, le servesc calde cu smintina deasupra si putin zahar,

prajitura desteapta sau cremesul puturosului

ingrediente :9 oua 250 gr zahar 1 pachet de unt(sau margarina) 9 linguri faina 1 pac. zahar vanilat 1 litru lapte
mod de preparare: - galbenusurile se freaca cu zaharul(se poate face cu mixerul)se adauga apoi untul topit si racit, zaharul vanilat, faina, laptele rece, albusurile batute spuma(dupa ce se pun albusurile nu se mai face cu mixerul)

Se pune totul intr-o tava tapetata si se lasa 1 ora la cuptor, la foc foarte mic si pe pozitia cea mai de sus a cuptorului.1 ora nu se deschide cuptorul !!! apoi 10 min la foc repede ca sa prinda culoare
Dupa o ora ... surpriza!! Prajitura are blat, crema si glazura! Si mai e si foarte buna pe deasupra!

lasagna

ingrediente :450 g carne tocata de porc si vita sau numai de vita 1 pachet foi de lasagna 500 ml bulion sau sos de rosii 500 ml lapte 500 g mozzarela 5 linguri rase de faina 1 cub de unt (25 g) 2 catei de usturoi 250 ml supa pui sare, piper, rozmarin, nucsoara
3 linguri vin alb
mod de preparare : Carnea poate fi de porc, combinata, sau numai de vita. Se caleste cu 2-3 linguri de ulei, sare si piper. Cand a inceput sa se faca, dupa aproximativ 7 minute (foc mediu „6”) se pune usturoiul pisat si supa si se mai lasa 10-15 minute sa scada. Daca nu aveti supa de pui faceti dintr-un cub de supa si apa fierbinte.
Dupa ce a scazut se adauga bulionul (se poate pune si sos, de ex. sos Italian Baking Sauce de la Barilla) si vinul. Se mai lasa 2 minute dupa ce da in clocot.
Sosul Bechamel se face din cubul de unt, lapte, faina, un varf de cutit de rozmarin si un varf de cutit de nucsoara. Se amesteca faina cu putin lapte, apoi se subtiaza cu restul de lapte, untul, condimentele. Se pune la foc mediu „6” si se amesteca continuu sa nu se prinda de fund. Dupa ce a inceput sa clocoteasca, se mai fierbe 5 minute ca sa se ingroase mai mult. Se imparte in 3.
Se da mozzarela pe razatoarea mare si se imparte in 3.
Tava de 22 × 33 cm (3 l) se unge cu unt/ulei. Se pune un strat de foi, sos cu carne, sos alb, branza, strat de foi, sos cu carne, sos alb, branza, foi, sos alb, branza. Se pune apa sau supa pana la nivelul ultimei foi puse. Cu grasimea pe care o va lasa branza are in ce sa fiarba. Aveti grija sa nu umpleti tava pana sus pentru ca se umfla. Se da la cuptor 350°F (foc mediu) cam 45 de minute. Se verifica daca intra furculita in foaie usor.
Atentie, foile de lasagna sunt de mai multe feluri. Luati din cele care nu trebuiesc fierte inainte. In caz ca aveti foi care trebuiesc fierte urmati instructiunile de pe cutie.

tarta cu praz

ingrediente :200g faina, 100g unt rece(io pun si margarina)100g brinza vaci(io pun ricota)1/2 lingurita sare, 1/2 lingurita praf copt, 750g praz(aici nu-l cintaresc, ma uit dupa ochi pun 2-3 fire depinde de tava)100 g kaizer afumat, 1 lingura ulei,2 linguri pesmet, 3 oua, 200Ml smintina, 100g cascaval ras(asta=l pun dupa ochi), sare, piper nucsoara. se face asa: se framinta un aluat din faina, unt, brinza vaci(ricota) sare si praf copt.eu il bag la mixer si se face singur. se infasoara in folie se da la rece 30 min. se spala prazul, se curata se taie rondele(eu le fac subtiri cu razatoarea vorner)se taie cuburi kaizerul si se topeste un ulei, se adauba prazul si se caleste pe foc moale intr=o tigaie cu capac.se lasa pina nu mai lasa apa.se unge cu grasime o forma de 26cm(eu pun hirtie ptr copt ca urasc sa ung tavi cu faina) se intinde aluatul cu sucitorul si se imbraca forma. se face o margine inalta de aprox 3 cm. se inteapa blatul cu furculita din loc in loc, se presara pezmet.se incinde cuptorul la 180C compozitia de praz se pune peste blat, se adauga ouale batute cu smintina sare piper si nucsoara.la urma se pune cascavalul ras, tarta se coace 35 min se serveste imediat.(da noi am mincat si a doua zi)ca si garnitura este salata verde si ca bautura un riesling sec

tochitura cu mamaliguta

ingrediente: in functie de persoane se pune 500g pulpa porc,500g pulpa vita sau vitel, 1 bucata ficat vitel sau porc, citeva felii de kaizer afumat, usturoi, vin rosu, pasta rosii, sare, piper, marar, patrunjel, ulei masline, 200g ciuperci
mod de preparare, se prajeste carnea intr=o tigaie mare cu capac si ficatelul, apoi se pune vin si putina apa si pasta rosii, se lasa la fiert, spre sfirsit se pun ciupercile, se condimenteaza. se ia de pe foc, se toaca la mixer usturoiul si mararul cu patrunjelul, si se pune peste tocana, se amesteca se lasa cu capac. se serveste cu mamaliguta sau cu alta garnitura

tort cu brinzasi sos de capsuni (varianta cuptor)

ingrediente: 1 pachet de brinza crema philadelphia, 150g zahar, 3 oua, 1 lingurita esenta vanilie, 250g biscuiti simpli, 150g unt, putina scortisoara
mod de preparare: incalziti cuptorul la 350F, bagati brinza la microunda 30 secunde, intr-un vas mare puneti brinza, adaugati zaharul treptat amestecind bine(se pune la mixer). pe urma se pun ouale cite unul si amestecind bine dupa fiecare ou adaugat, trebuie sa se obtina un amestec cremos fara cocoloase.se pune vanilia, blatul se prepara asa : se pun biscuitii intr=o punga si se zdrobesc cu sucitorul(se poate si la mixer dar sa nu fie prea fin) se amesteca cu untul topit si scortisoara si se pune intr=o forma tapetata cu faina si ulei sau cu hirtie de gatit. peste blat se pune crema se coace la foc 45 minute, se lasa la racit cel putin 2 ore la frigider.
prepararea sosului de capsuni(sau zmeura) 500 g capsuni, 100 g zahar, 1/4 cana suc portocale, 1/4 cana vin rosu, putina scortisoara. se taie capsunie in patru, intr=o oala incalziti zaharul si sucul de portocale, fierbeti lasati sa fiarba 4 minute pina se obtine un sirop, puneti capsunile si vinul rosu si fierbeti 6 minute, daca va place puneti putina scortisoara, lasati la racit, se serveste tarta de brinza cu sosul deasupra

tort de brinza (varianta fara coacere)

ingrediente: 250g crema de brinza(gen philadelphia) 250 mL frisca, 2 foi gelatina,250 mL lapte condensat ptr blat : 250g biscuiti 150g unt
mod de preparare: dizolvati in putina apa gelatina, puneti la mixer brinza, frisca(daca nu e batuta, daca e deja batuta se pune la urma fara a se mai folosi mixerul) gelatina, laptele condensat, lasati pina se face o crema. pregatiti blatul ca mai sus turnati peste crema puneti la frigider, deasupra se pune ce vreti, sau gem de fructe, sau sosul de mai sus, sau ciocolata pudra, etc

pofta mare

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Pepsi...

POZE rares(7 mai 2007)
Am 6 luni/Sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Pepsi, cu ce cresti ciorba de cartofi cu tarhon? E mai buna acrita? Pui zeama de varza, bors, zeama de lamaie, sare de lamaie sau...

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Astazi am gatit si eu pentru prima data la steamer. Am facut intai legume pentru bebe si seara am facut orez cu ciuperci si salau. A iesit super. Daca mai stiti retete pentru gatit la steamer va rog sa le scrieti aici

Sambata am fost in piata si am cumparat praz special pentru a face reteta scrisa de Pepsi insa nu am citit calumea ingredientele si m-am trezit acasa fara branza si cascaval....si pentru ca mi-era pofta tare de praz am facut

Mancare de praz cu masline si carne de vita

500 g carne, 1 kg praz, o ceapa potrivita, 250 ml suc de rosii, 25 g zahar, 50 ml vin (eu am pus cognac), 300 g masline, patrunjel, sare, piper

Se caleste putin ceapa, se adauga carnea (eu am fiert-o separat) si prazul taiat rondele cam de 1 cm. Se picura putina apa ca sa se inabuse prazul. Cand sunt toate fierte se adauga sucul de rosii, siropul de zahar (se caramelizeaza zaharul si se fierbe cu putina apa clocotita pana se topeste), cognacul, maslinele si patrunjelul. Se potriveste mancarea de sare si piper si se mai fierb putin impreuna.

A iesit o minunatie dar tot nu ma las pana nu incerc si Tarta cu praz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

PEPSI, multumim ca ai deschis subiectul de retete. O sa incerc si eu zilele astea tortul cu branza.(sper sa-mi si iasa)

O sa intru mai tarziu sa scriu si eu niste retete.
Voi v-ati hotarat ce gatiti pentru Craciun?

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

CIORBA RADAUTEANA
ingrediente

- 4 bucati piept de pui (sau 4 pulpe de pui cu tot cu spate)
- 4 morcovi
- 2 radacini patrunjel sau pastarnac
- 2 ardei grasi
- 5 galbenusuri de ou
- 400 grame smantana
- otet
- usturoi
- verdeata dupa gust

Mod de preparare

Se pun la fiert, in aproximativ 2,5 l apa, pieptul si legumele, cu o lingura de sare . Se lasa sa fiarba pana ce carnea devine foarte frageda . Se strecoara supa obtinuta. Carnea si legumele se taie in bucati mici si se pun inapoi in supa, la fiert. Intre timp se bat impreuna, smantana si galbenusurile de ou. Cand supa da in clocot, se toarna compozitia de smanatana si ou, amestecand continu. Se adauga otet si usturoi zdrobit dupa gust, piper si eventual verdeata maruntita. Se mai fierbe cateva minute.

Noua ne place f mult.

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput