***Mamicile de capsunici gatesc***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

De Craciun voi pregati asa: salata bouf, sarmalutze cu varza, racitura, ciorba de costite de porc cu tarhon, un tortulet si cred ca o sa incerc niste fursecuri in forma de braduti, stelute.... Intr-una din zile voi face si o tochitura care nu poate lipsi de Craciun...si ma mai gandesc.

Pentru racitura voi cumpara niste boluri mici, hexagonale, de unica folosinta, voi aseza pe fundul lor rondele de morcov, patrunjel...astfel incat sa iasa un model frumos si apoi pun carnita si zeama. Cand le rastorni pe farfurie, arata bestial.

Astept sa ma mai inspir de la voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Eu m-am gandit sa fac ciorba de perisoare, ardei umpluti, salata boeuf, salata de vinete, icre, friptura de purcel, un tort diplomat si o sa ma mai inspir de la voi ca acu nu imi mai vine nici o idee.

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Am uitat sa zic de oua umplute si racituri.

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

graviduta, cu bors la plic, sau otet, ca zeama de varza nu am acuma

hm am sa ma inspir si eu de la voi, ma uit mai atent deseara ca nu am timp, ieri am facut tortul cu brinza la cuptor, a iesit ff bun

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

uitati ce am gatit eu azi
rozete cu carne si brinza la cuptor

ingrediente
- 1 ceapa mijlocie
- 150 g. cascaval
- 1/2 lingurita de cimbru uscat
- 1/2 lingurita de patrunjel
- 1 ou
- 500 g. de carne de porc tocata si condimentata
- 2 linguri de pasta de rosii
- piper
- 150 g. de branza de vaci
- 7 linguri de lapte
- 6 linguri de ulei
- 1 lingurita de sare
- 300 g. de faina
- 1 pliculet de praf de copt
- margarina pentru tava

mod de preparare
Se curata ceapa si se taie marunt.
Se taie cubulete cascavalul:
Se spala si se toaca marunt patrunjelul.
Se separa albusul de galbenus. Se amesteca albusul, carnea tocata, cimbrul, ceapa, patrujelul (se pastreaza putin pentru ornat), pasta de rosii, piperul si cascavalul:
Se amesteca branza de vaci cu laptele, uleiul si sarea:
Faina se amesteca cu praful de copt si se adauga la compozitia de branza:
Se intinde aluatul pe o suprafata presarata cu faina si se formeaza un dreptunghi de circa 50/27 cm. Se intinde carnea tocata peste aluat:
Se ruleaza pe lung:
Se taie rulada in 10 felii cu o grosime de 5 cm:
...si se aseaza intr-o forma speciala de tort, unsa cu margarina, cu partea sectionata in sus:
Se amesteca galbenusul cu 1 lingura de lapte si se ung marginile aluatului.
Se introduce la cuptor si se coace circa 40 de minute:
La sfarsit se presara patrunjel si cimbru deasupra...cui ii place :))

asta e reteta, eu nu am avut patrunjel si am pus doar cimbru si marar, iar in loc de brinza vaca am pus ricotta, si nu am taiat casul cuburi ci l=am ras si am intins foaia, am pus amestecul de carne tocata, ceapa, condimente, albus, rosii(toate astea le=am amestecat inainte) si l=am intins cu un cutit lat pe aluatul intins. iar deasupra am presarat cascaval, apoi am rulat, mi-au iesit cam 10 bucati.

sos de dovlecei[/b]

[b]ingrediente
, dovlecei mici 6 bucati,50 g faina, boia, sare,smintina, ulei sau margarina.

se curata de coaja dovleceii si se taie bucati, se incinge uleiu, se pun dovleceii, se prajesc putin apoi se pune apa cit sa-i acopere, si sare. se fierb cam 20 min. intr=o cana se pune faina, si smintina cit sa iasa ca un sos mai gros, cam jumate e faina jumate e smintina, se pune apa rece peste, apoi se ia cu polonicul din zeama in care fierb dovleceii si se pune peste sosul de smintina, apoi se toarna totul in oala cu dovlecei, se amesteca continu, se da putin in cloco, pina se ingroasa putin , se pune boia, se ia de pe foc se pune marar

pofta buna


Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

bine v-am gasit si aici. am si eu o intrebare (iar). unde sunt retetele postate de andrada? ca au disparut toate...

pepsi, m-ai omorat cu reteta aia de tochitura (numai cand spun tochitura imi ploua-n gura). dar cum pentru monti mamaliga e interzisa, inghit in sec si zic pas. pana mai incolo.

mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

miniuta,poti face cu paste fainoase eventual. retetele lui andrada erau ptr bebei si le-a sters ea de aici, si le-a postat la noi pe mailul comun

de miine ma apuc de fursecuri cu dominic daca vreti retete sa-mi spuneti, sa nu scriu degeaba

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

pulpe de pui la cuptor cu bere si stafide

ingrediente : 6 pulpe pui, condimente pui, sare, 1 sticla bere, un pumn stafide

cum se face, se pun pulpele intr-o tava se pune berea toata peste ele, se condimenteaza, se pun stafidele, se baga la cuptor, cam 40-50 min, se servesc cu ce garnitura va place
pofta sa aveti

berea la noi are cam 350ml

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

multumesc frumos de raspuns, pepsi! azi am facut o imitatie de tochitura, doar cu carne de porc si carnat, si am mancat-o cu mult mujdei si fasole verde. tu gatesti chestii mult mai complicate, eu fac mancaruri rapide: peste prajit, grataruri cu salate, ca sa mearga totul repede (mai ales ca sotul mananca cel mai des la servici sau e in delegatii).

o sa ma uit pe mailul comun, ca sa ma mai inspir si eu pentru mancarica lui david.

mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

PEPSI, sigur ca mai vrem retete. Cred ca o sa incerc si eu pulpele la cuptor. Imi dai si o retea de garnitura? PLS

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput