Torturi si prajituri (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Hildegard(sunt pe langa subiect aici) dar nu stiam unde sa te "prind" sa-ti multumesc pentru ideea de frigarui reci infipte in ananas tare mult le-a mai placut copilashilor mei(le-am facut mici...adica puse pe scobitori)

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Numai minunatii la topicul acesta. Am plecat in cautarea unui tort pentru Revelion , l-am zarit :), dar Veronica, nu stiu ce se intampla ca nu pot accesa link-ul.

quote:
Torturi facute pentru ziua lui stefan la implinirea celor 2 ani. am facut 2 pentru c-am tinut 2 zile.

TORT "ALBA CA ZAPADA"


Poate se poate rezolva problema...
Promit sa adaug si eu o reteta pe care am facut-o de Craciun.


istorioare cu talc (pentru copii)

www.crestinortodox.ro/AscultaCasa_cu_mireasma_de_brad_lectura_Florian_Pitis-1261.html" target="_blank">povesti audio (pentru copii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

uite aici:

http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/TORTUL%20LUI%20STEFAN%20LA%202%20ANI-ALBA%20CA%20ZAPADA%20SI%20CEI%207%20PITICI

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Monica, ma buur ca ti-au iesit frigaruile

Adriana, poate a fost cand am lucrat la el si de aceea n-a mers

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Monica, despre asta e vorba?
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5147887393800245330

Arata nemaipomenit tot ce am vazut acolo la tine...ce de bunatati ai!!!!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da veronica, astea sunt
le-am pus o hartioara(coshuletz) din acela in care pui bombonelele ca sa nu se atinga direct pe ananas(chiar daaca-l frecasem bine inainte) ca fiind "betele" scurte aveau toate sansele.
multumesc mult de aprecieri...eu ce sa mai zic...de fiecare data cand intru la tine la bunatati inghit in sec totul explicat super fain si arata minunat...sa traiesti si sa mai faci! sa-nvatam si noi de la tine


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Budinca de gris
excelenta pentru copii nostri

Ingrediente:
-1 l lapte
- 1 ceasca cu gris
-9-10 linguri cu zahar
-2 oaua
-50 g unt
-1 lamaie
1. Fierbe in clocot laptele cu 6 linguri de zahar si coaja de lamaie
2. Adauga grisul in ploaie,amestecand tot timpul sa nu se formeze cocoloase
3.Cand grisul s-a umflat lasa-l la racit si adauga untul,galbenusurile si albusurile batute spuma
4.Separata,ia o cratita mica, in care pune restul de zahar sa imbrace si fundul cratitei
5. Lasa sa se raceasca,dupa care toarna grisul. Pune craticioara intr-un vas mai mare cu apa clocotita fie pe foc fie in cuptor. Lasa pana se rumeneste budinca

poze: http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/Dulciuri



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Am revenit. Multumesc Veronica pentru link.
Iata prajitura promisa, s-ar putea totusi sa o stiti:

Prajitura Budapesta

Foile:
2 oua
7 linguri zahar
7 linguri ulei
7 linguri apa
1 lingura cacao
1 lingura amoniac stins (sau praf de copt)
faina cat cuprinde (sau cam 200 g)
Se framanta bine si se imparte coca in doua. Se fac 2 foi si se coc pe fundul tavii.

Blat:
5 oua
5 linguri ulei
1 praf de copt
5 linguri zahar
5 linguri faina
Se unge bine tava si se tapeteaza. Se coace inauntrul tavii.

Crema:
3 linguri faina
400 ml lapte
Se fierbe pana se ingroasa
Separate se freaca un pachet unt cu 250 g zahar pudra
Dupa ce s-a racit crema, se amesteca cu untul frecat cu zahar.

Se pune prima foaie (din cele doua) cu gem de gutui si peste el crema. Se adauga blatul. Deasupra la fel, se unge cu gem de gutui si crema. Se adauga a doua foaie si se pune glazura.

Glazura:
150 g zahar
2 linguri cacao
3 linguri apa
Se pune totul la fiert pana se ingroasa. Cand e gata, se pune un cub de unt si un cub de ciocolata. Se toarna peste ultima foaie. Deasupra se presara nuca de cocos sau nuca. (alone)

P.S. Se pun mirodenii dupa gust la foi si la blat.
Se ung foile cu crema si gem si se lasa pana a doua zi. A doua zi se taie prajitura in formele dorite.




istorioare cu talc (pentru copii)

www.crestinortodox.ro/AscultaCasa_cu_mireasma_de_brad_lectura_Florian_Pitis-1261.html" target="_blank">povesti audio (pentru copii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Foaia mea de placinta:

1 ou
7 linguri ulei
7 linguri lapte
1/2 linguita praf copt
faina cat cuprinde (200 g)
3-4 linguri zahar
mirodenii (dupa gust)


istorioare cu talc (pentru copii)

www.crestinortodox.ro/AscultaCasa_cu_mireasma_de_brad_lectura_Florian_Pitis-1261.html" target="_blank">povesti audio (pentru copii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Adrianna, ma gandesc c-a fost buna prajitura. Eu am luat reteta din revista practic.
uite aici alta reteta de Prajitura Budapesta dar data viitoare am s-o fac asa cum am scris mai jos:

Prajitura Budapesta

-luata din revista practic

Pentru foile de cacao avem nevoie de:
-300 g faina
-10 g untura sau margarina(eu am pus untura)
-1 ou
-100g zahar pudra
-1 lingura cacao
-1/2 plic praf de copt(eu am pus bicarbonat)
Cum procedam pentru foi:
-Din aceste ingrediente se framanta un aluat elastic si daca iese prea vartos se pot adauga 2 linguri de smantana. Din acest aluat se fac 2 bile din care se coc 2 foi pe dosul tavii, 10 minute la foc mediu.
Blat galben:
-6 oua
-10 linguri apa calduta
-230 g faina
-200g zahar
-1/2 plic praf de copt
Cum procedam pentru blat:
-se freaca galbenusurile cu zaharul,se adauga apoi treptat apa calduta, pana se obtine o compozitie groasa si spumoasa.Se adauga faina,praful de copt si la urma albusurie bine batute spuma. Se coace (se incearca scu scobitoarea) in tava in care am pus hartie de copt.
Crema:
-70 g faina
-500 ml lapte
-250 g zahar
-1 pachet unt sau margarina(eu am pus 1 cub de rama)
Cum procedam:
-amestecam 1 minut faina ,laptele,zaharul cu mixerul iar apoi punem pe foc si amestecam cu lingura de lemn pana se ingroasa.Se lasa la racit. Margarina trebuie sa fie la temp. camere. Cand crema s-a racit se incorporeaza crema in margarina(eu am pus cubul intreg de rama in crema si am amestecat cu mixerul si a fost ok)
Asamblare:
-foaia maro,crema,blat galben, crema, foaia maro, zahar pudra
Eu am facut asa:am pus glazura de ciocolata peste foaia maro, deoarece i s-a parut cam tare foaia maro. Peste am picurat cioco alba topita.

De acum cand am sa mai fac aceasta prajitura o voi face asa:
-tai blatul galben in 2 si asamblez asa:
foaia maro,crema,blat galben,crema,foaia moaro,crema,blat galben,crema deoarece foaia maro de deaspra a fost foarte sfaramicioasa.Prajitura este foarte gustoasa si usoara.

poze:http://veronicascakes.blogspot.com/2007/12/prajitura-budapesta.html


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput