PERITOL

PERITOL | Autor: dariana

Link direct la acest mesaj

Ne-a recomandat medicul peritol in combinatie cu vitamine pt cresterea poftei de mancare. in paralel mai luam si fier pt anemie. dar eu stiam ca acest peritol se da pt copiii nervosi, care nu dorm, pt calmare si nu prea inteleg de ce ni l-a dat. Voi ati dat copiilor vostri?

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Peritolul este prescris si pt efectul lui de crestere a poftei de mancare, poate de aceea vi l-a prescris. Stiu un baietel caruia i-a fost administrat inca de la vreo 4-5 luni, daca-mi amintesc eu bine, 1 ml pe zi, pt pofta de mancare.

Eu am dat fetitei, dar pt altceva, pt alergii din cauze aparent necunoscute sau la perioadele de aparitie a dintilor, nu putea dormi de durere sau enervare, si atunci o "cura" de 3-4 zile de peritol o ajuta sa se odihneasca. Oricum, intotdeauna am folosit doar jumatate din dozele pt varsta si greutatea ei. Si numai la indicatia medicului pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

noua ne-a zis sa luam 5 ml/zi, i-am dat intr-o seara dar nu a fost nici o diferenta fata de cum ar fi dormit daca nu i-as fi dat, tot s-a trezit de cateva ori...., nu am observat nimic schimbat.
eu am auzit pareri pro si contra administrarii peritolului la cipii asa de mici (un an si 3 luni), am inteles ca ii cam aiureste, da dependenta, tot felul de chestii, de aceea nu stiu ce sa fac.

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

noua ne-a dat peritol la 7 luni pt eczema, ca efect secundar trebuia sa-i creasca pofta de mancare si sa doarma mai bine... dar era cam fara efect...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

citeste cu atentie aici:

despre Peritol

diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Si fetita mea ii ies dintii acum si ne-a recomandat pediatra peritol si i-am dat 2 zile 2,5 ml.A ajutat-o putin pt ca de trei zile nu mai dormea de durere chiar daca i-am dat Calgel.
Acum depinde si de organism cum raspunde.Pediatra nu mi-a recomandat sa ii dau mai mult de 3 zile.Sa fac pauza si daca mai este nevoie pot sa ii mai dau dar trebuie pauza de cel putin 3 zile.


"Cand vrei sa lauzi un copil lauda-i faptele, nu-l lauda pe el.
Facand astfel vei incuraja comportamentul, nu mandria."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

peritol pt pofta de mancare !
antilalergic pt un eventual efect advers !
voi daca sunteti constipate luati "antinevralgic" (am denumit generic un medicament) pt ca la efecte adverse scrie ca poate da diaree? in mod sigur este un exemplu ... brutal, dar a administra medicamente unui copil bolnav e una, DAR a da medicamentele pentru efecte adverse mi se pare o maaare tampenie.
categoric fiecare isi creste copilul cum vrea dar am dreptul sa ma indignez cand citesc / vad diverse chestii cum ar fi: diversificare la 3-4 luni, antibiotic pt rosu in gat, administrare fier si calciu fara analize in prealabil sau peritol (antialergic) pt pofta de mancare >..

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mama_lui_Theo, ai uitat ceva: Peritol pentru dureri de la eruptia dentara .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Denizel, eu as incerca peritolul pe pielea mea dar inca alaptez tu l-ai incercat ? de aia stii cum te simti?

PS : i-am dat 2 seri peritol lui Victor pentru ca timp de o sapt nu a dormit deloc, facea crize de isterie ziua, noaptea, nu ne mai intelegeam cu el, intr-o noapte a plans pana a vomitat.Eram disperata, nu stiu cum sa il potolesc, pur si simplu.Nu am alte idei cum sa il rezolv situatia si de aia am acceptat peritolul.Asta e..si ca sa folosesc o expresie invatata aici, Nu dati cu roshii! sau Let's agree to disagree!

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ilenutza, !
In sfrasit vorbim si noi doua! :-) Esti una dintre preferatele mele de pe DC :-), da' uite ca nu s-a nimerit pana acum sa vorbim despre ceva!


Pai hai sa le luam in ordine:

- Tu de ce vrei sa iei peritol? ai vreo alergie sau vrei doar sa ii vezi efectele?
- Da, eu am luat de multe ori peritol. este folosit si ca antimigrenos, cu conditia sa fie luat chiar la debutul crizei migrenoase. Daca pierzi debutul, il iei degeaba. In afara de faptul ca dormi in papuci, alt efect nu obtii :-)
Deci, fara exceptie, de cate ori am luat peritol, am domit bustean, iar in ziua urmatoare, am fost somnolenta

- pentru ca ai pomenit despre baietelul tau, Victor si pentru ca stiu ca ai si un bebe mic, tare cred ca 'isteriile' lui Victor sunt date de schimbarea venita odata cu nasterea lui Andrei.
Stii la fel de bine ca mine ca, un copilas sanatos si echilibrat, nu face crize de isterie din senin :-).
Probabil ca, fara ca tu sa doresti aceasta, te-ai ocupat mai mult de bebe mic, Victor e si el tot un bebe, da' mai mare :-) si de aici cred ca vine toata frustrarea si supararea lui.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Eu sunt o creatura extrem de alergica la diverse chimicale, deci peritolul nu mi-a lipsit niciodata din casa. De cate ori am avut nevoie sa-l iau, eu = matur, cu creierul terminat de dezvoltat fizic cel putin, cu sistem digestiv si imunitar maturizate, am dormit ca nauca cel putin 12 ore si am fost capiata de cap inca 2-3 zile. Daca astea erau efectele secundare la mine, ditamai capra de om, cam care ar putea fi la un copil ????
Asa ca sincer, pentru alergii as prefera claritine, pentru pofta de mancare mai multa miscare in parc (si oricum, copilul mananca exact cat vrea si cere organismul lui, e greu de fortat), iar pentru somn, am preferat sa-l plimb pana mi-a sunat mie apa'n cap decat sa-i dau asa ceva.
Parerea mea.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput