PERITOL

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

quote:
Originally posted by ralcat

Eu sunt o creatura extrem de alergica la diverse chimicale, deci peritolul nu mi-a lipsit niciodata din casa. De cate ori am avut nevoie sa-l iau, eu = matur, cu creierul terminat de dezvoltat fizic cel putin, cu sistem digestiv si imunitar maturizate, am dormit ca nauca cel putin 12 ore si am fost capiata de cap inca 2-3 zile. Daca astea erau efectele secundare la mine, ditamai capra de om, cam care ar putea fi la un copil ????
Asa ca sincer, pentru alergii as prefera claritine, pentru pofta de mancare mai multa miscare in parc (si oricum, copilul mananca exact cat vrea si cere organismul lui, e greu de fortat), iar pentru somn, am preferat sa-l plimb pana mi-a sunat mie apa'n cap decat sa-i dau asa ceva.
Parerea mea.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan


SUBSCRIU

eu am primit o singura data peritol, aveam cam 7 ani, pt o ALERGIE urata. si desi mama mi-a dat 1/2 din doza prescrisa de medic o singura data (dupa ce a citit prospectul s-a speriat), am dormit atat de mult si adanc ca am facut pipi pe mine. desi nu a mai avut curaj sa-mi dea alta doza, nici macar tot jumatate, 3 zile am dormit si abia ma trezea sa ma duca la baie ca pe somnambuli sau sa-mi dea ceva f usor sa mananc.



mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

quote:
Originally posted by denizel

Ilenutza, !
In sfrasit vorbim si noi doua! :-) Esti una dintre preferatele mele de pe DC :-), da' uite ca nu s-a nimerit pana acum sa vorbim despre ceva!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




Aoleu, ma flatezi!

ai dreptate ca e suparat de mine din cauza celui mic.dar m-am speriat pur si simplu cand am vazut ca nu isi mai revine din crize, am scris mai sus.stiu ca trebuie sa stau mai mult cu el, mai vreo 2 sapt sa ma focusez pe ceva si apoi o sa ma aplec asupra problemei ...

vroiam sa iau ca sa vad care este efectul, nu am nimic, - zic eu

eu o am dr pt el pe Jianu de la municipal si ea mi-a spus sa ii dau.am mare increderein ea si in orice problema m-a sfatuit si tratat super.

Mai vb, azi mi-am facut de cap cu intratul pe aici.

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

Noi am luat peritol pentru calmare si intepaturi de insecte. Am avut probleme cu pofta de mancare a Biancai, mai bine zis - lipsa poftei de mancare, si nu pot spune ca am vazut vreo imbunatatire a situatie in timpul tratamentului cu peritol.

Dalia
mamica Biancai (9.04.2001) si a lui Andrei (29.09.2007)

http://by.lilypie.com/X8XZp2.png
http://b1.lilypie.com/Ck8qp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: Eseea
Subiect: peritol?!
Trimis la: 08/04/2008 17:49:22
Mesaj:


A mai primit vreun bb peritol pt raceala/tuse? In plus, pe prospect scrie ca nu se administreaza sub 2 ani, iar bb a mea are 1 an.

my baby



Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simonadinca
Raspuns la: 08/04/2008 21:18:44
Mesaj:

A mea a primit dar nu mi-a placut cum a reactionat...Asa ca i-au dat Zyrtec...Se dau pentru ca virozele din zilele noastre au o mare componenta alergica (cam 60-70%). Pana am crezut eu dr...m-am luptat cu mucii! Acum cum vad ca fornaie, sforaie sau dau sa apara mucii bag fuga 7-8 pic de Zyrtec! Functioneaza! A functionat si in perioada eruptiilor dentare...Nora facea o rinita alergica de toata frumusetea... Intreaba dr. de Zyrtec, Xyzal (este sup)...Sunt tolerate mai usor de burtica! Insa peritolul am inteles ca creste pofta de mancare.
Multa sanatate si curaj!

Norica si Simona


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Adriana1979
Raspuns la: 08/04/2008 22:20:39
Mesaj:

Raducu a primit Peritol cand avea 1 an jumate si nu au aparut efecte adverse datorate varstei mai mici. I-a fost recomandat pentru o raceala mai puternica, l-a si calmat pe timpul noptii, i-a redat si pofta de mancare ce disparuse din cauza bolii!
Sanatate bebelusei!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Tala
Raspuns la: 08/04/2008 22:37:41
Mesaj:

dr mea (care are un baiat f sensibil, hiperalergic, astm ...) a spus ca s-a ferit sa-i dea peritol pana acum (are 10ani). am o prietena care are o fetita si pe la 7 luni i-a dat peritol (facuse o alergie de la un aliment) si a dormit o noapte si o zi ca in stare de lesin. parerea mea este ca ar trebui sa cauti alternative


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 08/04/2008 23:36:33
Mesaj:

i-am dat la 5 luni prima data pt anorexie la recomandarea a 3 pediatri si a unui nutritionist, si la 10 luni pt rinita, a fost f bine tolerat, in ambele cazuri, efectul a fost cel asteptat, a inceput imediat sa manance, si secretiile nazale s-au redus drastic. Cantitatea a fost conforma cu varsta, prima data a luat 1,5 ml o data pe zi timp de 7 zile, a doua oara pe la 10 luni a luat 2,5 ml/zi timp de 5 zile.

idem si baiatul, la 1 an si ceva dupa o viroza nasoala ii disparuse complet apetitul si pe langa vitamine a luat si peritol, 2,5 ml seara. Iarasi, f bine tolerat, dormea linistit, se trezea odihnit la ora normala, si prima vorba era "papa" cum facea ochi, deci i-a fost bine cu peritolul

poate altii reactioneaza urat la el, am mai auzit, insa copiilor mei le-a priit, niciodata nu l-am dat dupa capul meu, numai dupa ce medicul i-a consultat si a decis ca e bine pt ei
lia


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Eseea
Raspuns la: 08/04/2008 23:40:03
Mesaj:

Multumesc fetelor. I-am dat in seara asta 5 ml, cu inima cam indoita, sper sa fie ok. Asa tb sa-i dam ( la recomandarea medicului) , 5 ml/zi, seara la culcare de fapt. Offfffffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

E foarte bun! Dati-l cu incredere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Dar ce ziceti de faptul ca pt alergie (- nu se stie in ca la ce - dar baiatul a facut o forma urata, incat ne-am internat), am primit asa: aerius dimineata, peritol dupa-amiaza, romergan seara. Dupa o zi, baiatul meu de 4 ani nu mai avea nici pofta de mancare, privea in gol, nu se mai juca, nu-mi mai raspundea intotdeauna la intrebari, ca si cum era absent...
Eram la spital, teoretic nu ni se putea intampla nimic ireversibil, dar...am decis sa renunt la romergan, cu riscul ca m-ar fi certat tot spitalul. A doua zi, copilul meu avea pofta de mancare si de joaca.
In urma cu o sapt am consultat un pediatru de mare incredere pt noi - si ne-a recomandat sa scoatem si peritol, ca nu e firesc sa il combini cu aerius. L-am scos si copilul pare sa doarma destul de bine si e vesel (decat ca nu am dat inca de capat alergiei...)


"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")

Mergi la inceput