despre Peritol

despre Peritol | Autor: giogiana

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici spuneti-mi si mie ce parere aveti despre administrarea Peritolului pe perioada eruptiei dentare si daca ar putea fi folosit ca un calmant in aceasta perioada? Baietelului meu de 9 luni ii dau dintisorii de sus si este f. trist, umflat, face temperatura si nu prea mananca. I-am dat nurofen, gel de calmare a durerilor si ma gandeam daca i-as administra Peritol poate ca ar fi mai linistit - asa mi-a spus o prietena. Ce parere aveti? Astept sfaturi, multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citeste-i prospectul si o sa-ti treaca ideea. E adevarat ca peritolul da o stare de somnolenta, dar efectele secundare mi se par cu mult mai grave decit o simpla durere de dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Indicatii: Urticarie acuta si cronica, boala serului, rinite vasomotorii si rinite alergice, eczeme, dermatite eczematoase, dermatite de contact, neurodermite, edem angioneurotic, intepaturi de insecte, sindrom carcinoid, migrene de origine vasculara, anorexie (anorexie nervoasa, anorexie idiopatica), ca tratament adjuvant in cursul bolilor debilitante (statusuri postinfectioase, convalescenta, boli cronice, hipertireoza).

Contraindicatii: Glaucom, retentie urinara, sarcina.

Mod de administrare: Adulti: doza de inceput uzuala este de 12 mg pe zi (3 x 1 tableta sau 3 x1 lingurita de sirop). Urticarie cronica: 6 mg pe zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x 1 lingurita de sirop). Migrena acuta: 1 tableta sau 1 lingurita de sirop. Daca persista cefaleea doza poate fi repetata dupa 30 minute dar doza totala administrata in decurs de 4-6 ore nu trebuie sa depaseasca 8 mg Pentru tratamentul de intretinere 1 tableta x 3 pe zi. Anorexie: 1 tableta x 3 pe zi sau 1 lingurita sirop x 3/zi. Copii: intre 6 luni si 1 an se va administra numai in mod exceptional 0,4 mg/kg corp/zi; intre 3 si 6 ani se vor administra 6 mg/zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x1 lingurita sirop); intre 7 si 14 ani se vor administra 12 mg/zi (3 x 1 tableta sau 3 x 1 lingurita sirop). Copiii anorexici cu varsta cuprinsa intre 3 si 6 ani pot fi tratati cu o doza de 6 mg/zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x 1 lingurita sirop). Doza poate fi crescuta pana la maximum 8 mg/zi.

Efecte secundare: Somnolenta usoara si tranzitorie care de obicei nu necesita intreruperea tratamentului. Mai putin frecvent pot aparea: mucoasa bucala uscata, confuzie, ataxie, halucinatii vizuale, greata, rash cutanat, cefalee, agitatie.

Precautii: Luand in considerare efectul sedativ caracteristic la inceputul tratamentului, este de dorit ca prima doza sa fie administrata dupa masa de seara. Se impune o atentie speciala in cazul administrarii la persoanele in varsta si la copii. La inceputul tratamentului – pentru o perioada care va fi apreciata individual - este interzisa conducerea vehiculelor si efectuarea unor operatiuni cu un risc ridicat de accidentare. Este interzisa consumarea alcoolului pe durata terapiei cu Peritol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giogiana spune:

Multumesc pentru informatii si pentru sfat. Insa, sincera sa fiu am o prietena care sustine cu infocare Peritolul. Eu una nu l-as recomanda si nici nu i l-am administrat nici celui mare de 4 ani, dar in stare de disperare.... Oricum multumesc inca o data:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

draga geogiana, cu regret in suflet te anunt ca inca exista oameni (?) care dau copilului un pic de tzuica sa adoarma mai usor, sau tinctura de marar in acelasi scop, si...sa taca! in acest caz, dupa parerea mea, este acelasi lucru. peritolul are ca efect secundar somnolenta, dar este o magarie/abuz sa faci asa ceva unui copil. da, il va nauci si probabi;l va adormi dar nu este nicicum o solutie. oameni ca astia exista, e alegerea ta daca vrei sa i iei de buni.

exista calgel, exista remedii homeopate cu rezultate f bune la multi copii. esti sigura ca ai epuziat toate variantele?

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Eu i-am dat peritol in perioada eruptiei dentare timp de o spt la recomandarea medicului, cate 3 ml seara la culcare. Asta pentru ca noaptea nu dormea deloc, din jum in jum de ora se trezea urland, ziua era rupt de oboseala, nu manca, era jale. N-am prea avut incotro, nici asa o oboseala extrema nu face bine sistemului nervos al copilasului. A fost o ultima varianta, pana atunci incercasem cu ceaiuri, sirop baby calm, gel de dinti, nurofen . Nu e o solutie, dar... eu am incercat, dormea bine noaptea iar ziua nu era turtit, era bine, vioi, ca de obicei. Intreaba totusi medicul!

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Si eu aveam deschis la un moment dat un subiect despre peritol...in final le-am dat la amandoi copiii...ai mei sunt si alergici la diferite medicamente si alimente....a avut un efect spectaculos in ce priveste pofta de mancare....cu somnul a functionat mai bine la cel mic...le mai dau si acum cand fac febra mare...
Sanatate multa!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

A mea bebelina este de vineri pe peritol are o urticarie urata si pediatrul l-a prescris ,i-am mai dat pana acum si la indicatia altui pediatru si nu pot spune ca a avut nici un efect din cele adverse ba chiar nu pot spune ca doarme mai bine ca inainte decat in prima seara a dormit ceva mai bine si in rest ziua alearga la fel ca inainte si este acelasi copil vioi,efectul a fost cel dorit i-au disparut bubitele si atat,ar fii scoase de pe piata daca ar fii atat de nocive,iar eu care am fost alergica inca de la cativa anisori cred ca am luat litri de peritol in decursul anilor pt alergii si niciodata nu mancam mai bine sau nu dormeam mai mult,nu sunt medicamente pe piata fara efecte adverse,dar asta nu inseamna ca il sustin,nici vorba dar nici asa sa dau cu pietre cand cineva intreaba,prospectul poate il avea si ea sau il putea citi pe net a cerut o parere doar.

Flori 17sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu i-am dat Peritol cand a avut urticarie si nu a avut absolut nici un efect advers. Mi se pare exagerat sa consideri ca dopezi copilul cu Peritol in conditiile in care il dai la indicatia medicului si exact in doza si durata prescrisa. Nu a fost delos somnolenta dupa el, s-a comportat aboslut normal.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Ufff,m-am mai linistit.N-am dormit toata noaptea gandindu-ma ca ii fac rau printesei cu Peritol.Suntem in plina eruptie dentara,am scazut si in greutate pentru ca nu mancam.Cand ma apropiam cu bibe de ea ziceai ca o bat,in fine am fost la doctor si printre altele ne-a dat si Peritol,2.5 ml seara.Noua ne-a facut bine,nu mai e nervoasa a inceput sa manince ca inainte,aproape ca in 3 zile a recuperat cele 500 gr pe care le pierduse.

mihaela si ANA MARIA 27.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Of! Bietii copii! Nu au voie si ei sa fie putin nervosi sau sa slabeasca sau sa nu aiba chef de mancare sau sa treaca prin momente mai neplacute, ca le dam cu Peritolul in cap .
Dintre mamicile care dau cu atata usurinta Peritol copiilor, este vreo una care a luat macar o doza de Peritol? Stiti cum te simti cand iei porcaria aia de Peritol?
Inteleg sa fie prescris pentru urticarii (cu toate ca exista si medicamente care nu te amestesc in halul ala), da' pentru durerile de la eruptiile dentare, pentru febra si pentru revenirea in schema varsta/greutate....


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput