LMA! Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (107)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

chris eu i as spune ca daca are nevoie neaparat pot sa i dau pantofii astia. au fost 5 mil dar fiindca sunt un pic purtati i-i dau cu 3,5. poate se lecuieste...

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

dbunny - da mi.am ales un pachet de la nenuco care are si un mutzunache ceva, merci mult si pe 1 dimineata ma bag la hipp

eu uitam rau de tot, plecam in magazin special pt ceva si luam orice altceva in afara de ce.mi trebuia si multe altele de genu asta, apoi oboseala aia apasatoare , toate din cauza tiroidei
am fost la medicul de familie si am cerut analizele complete si mi.a gasit probleme cu tirodia , m.a trimis la endocrinolog unde mi sa spus ca hipotiroidismul post partum e ceva normal, ieri am fost iar la control si sa.mi dea rezultatul la analize si e totul ok, valorile s.au normalizat toate

asiza bine ati revenit

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Povestea nasterii conului Grigore

Grigore, ca si Matei si celalalt fratior/surioara, a fost un copil dorit. Bine, vreo 2 ani dupa Matei nici nu m-am gandit la bb2 .. da incet, incet gandul s-a schimbat in vis si apoi in dorinta. Care a devenit de-a dreptul nerabdare ca nu ne-a iesit chiar din prima ca si pana acum.. Gabi, sotul meu, nu m-a grabit niciodata si mi-a lasat timp; dar stiam ca el isi mai doreste copii.

A fost o sarcina chiar mai grea si cu mai multe momente critice decat la Matei, dar cumva parca am facut fata mai bine incercarilor. Mai ales tensiunii permanente sa nu-l pierd pe bb sau sa fie ceva rau cu el. Si sunt convinsa ca aici a contat f mult si grupa noastra, a mamicilor de noiembrie-decembrie 2006. &

In principiu aveam DPN pe 27 noiembrie, iar medicul imi zise ca vom face cezariana cam cu o saptamana mai devreme. Dar n-am mai apucat.. c-a inceput vartejul..

Gabi se simtea rau de cateva zile. Era lesinat si fara puteri, cum venea de job se trantea in pat. O zi, doua, trei.. eu deja nu mai suportam sa stau in casa. Pt ca nici eu nu eram prea in forma sa ies singura la plimbare.. il asteptam pe el sa mergem impreuna. Pana cand intr-o joi.. cred ca era 2 noiembrie am zis ca gata! ma duc la plimbare. Si-am iesit la 8-9 seara de nebuna pe strazi. Cum, in mod surprinzator ma simteam bine si nu ma mai deranja nimic, am bagat pas prea saltat.. de la asta sau nu.. cert e ca la o traversare am simtit cum ceva se scurge.. Ups. Acasa prima miscare a fost sa verifica underwearu.. era dopul gelatinos. M-am speriat, l-am sculat pe Gabi care dormea dus si i-am spus ca-i posibil sa inceapa. Sau nu. A doua zi, de cu noaptea-n cap, eram la spital. Lui Gabi ii era asa rau si era asa ametit ca efectiv nu stiu cum a condus. Noroc ca stam f aproape de spital si la ora aceea nu prea era trafic. La spital soc.. medicul meu era plecat din tara si nu venea decat peste 3 zile. Acum am intrat un pic in panica. In sfarsit cateva telefoane.. am descoperit ca medicul rezident si protejata doctorului meu era o fosta amica&vecina din copilarie.. care a venit rapid sa ma sustina. M-a consultat medicul de garda.. colul era inca inchis, inima batea bine. M-a trimis acasa unde pentru urmatoarele 2 zile nu m-am mai ridicat din pat.

Vorba vine acasa.. ca m-am mutat la ai mei, Gabi fiind intre timp internat in spital. Initial a fost suspect de meningita. Apoi de altele, si mai si. A facut tomografie, analize peste analize. Cumva am reusit sa ma detasez o leaca de toate astea.. totul numai ca sa treaca zilele si sa se intoarca medicul meu. Dar era ca dracu.. eu acasa in pat, Gabi in spital in pat cu perfuzii si simtindu-se prost in continuare.

Luni m-am prezentat la medicul meu care a zis ca nu-l intereseaza dopul care poate sa se si refaca, si m-a programat la cezariana pe 20 noiembrie. A zis sa vin doar daca mi se rupe apa sau am contractii ce nu cedeaza la no-spa. A venit si ziua de marti, Gabi a venit acasa.. dar se simtea rau in continuare. Eu de abia ma mai miscam.. tin minte ca in noaptea aia am dormit separati. Noaptea a fost mai ciudata. A venit dimineata si pe la 9-10 am inceput sa mai simt cate ceva.. intai am zis ca mi se pare. Apoi am observat ca sunt destul de regulate acele.. ceva-uri. Inceput sa inghit no-spa. Una, doua, trei, patru pastile.. Durerile incepeau sa semene tot mai mult a contractii.

Sa ne fi vazut atunci.. eram de rasul lumii.. amandoi zaceam pe canapele si ne vaitam care mai de care. Era 8 noiembrie, ziua de Sf Mihai si Gavril. Matei s-a nascut pe 7 ianuarie, de Sf Ion. Mi-a trecut asa.. vag.. un gand.. "ar fi culmea sa se nasca si bb asta tot de mare sarbatoare" (mai ales la cat de bisericoasa is) .. da l-am alungat repede. M-am gandit sa-mi sun doctorul mai la amiaza, cand ajunge la cabinet. Dar pe la 13 parca se ingrosase gluma.. si-am simtit apoi ca si cum s-ar fi frant ceva in mine. Atunci s-a rupt apa, dar n-am inceput sa curga instantaneu. L-am sunat pe tata si a trimis o masina. Am ajuns pe la ora 14 la spital.. deja contractiile erau rele, blugii erau uzi,.. Am avut un noroc CHIOR. Medicul meu tocmai iesise din operatie si era la camera de garda. Eram asa terminata de dureri ca initial nici n-a inteles ce ziceam. Nici nu m-a mai controlat si m-a bagat aproape imediat in cezariana, aveam deja o cezariana la activ - uter cicatriceal.

In timp ce ma pregateau.. il tocam pe Gabi la cap sa n-o scape pe anestezista cu plicul. Si s-o sune pe mama sa vina.. mama care era dupa Matei sa-l ia de la gradinita. Ca la nebuni.. Contractiile erau deja infioratoare... ma chirceam de-a dreptul .. nici n-am putut sa ma intind pe pat sa-mi puna perfuzia.. mi-a pus-o din picioare si m-am umplut de sange.

Dar a venit binecuvantata anestezie rahi si n-am mai simtit nimic. Doar ca muream de frica. Ma intreaba calm dr: "dar doamna X, de ce va e frica?".. raspuns: "de fraiera". Si tensiunea mea o luase razna, i-am dat anestezistei putin de furca,.. initial imi scazuse la 9 si ma lua usor cu lesin, apoi a urcat spre 18..

L-au scos pe Grigore. N-am simtit nimic, nimic. A plans mai subtirel, mi l-au aratat. Semana f mult cu Matei si mi s-a parut micut.. era si cu 300 g mai usor. Probabil ca daca ar mai fi asteptat, ar fi avut cam aceeasi greutate. Dar nu, conu era hotarat rau sa fie un scorpion sadea.

M-au dus in post-operator, pus la perfuzii, blabla. Pe mine m-a apucat un tremurat si-o clantaneala din dinti, normale dupa rahi-anestezie. Dar nu-mi mai pasa.. eram asa fericita c-am scapat si ca totul a iesit bine.

Nu scapasem si nu iesise deloc totul bine, iar Grigore mai avea destul de tras . Dar asta inca nu stiam atunci. Ei, dar asta-i alta poveste.

Ce mai vreau sa spun e ca daca iubirea fata de Matei a crescut incet, incet.. in timp.. probabil ca si datorita socului emotional a primei nasteri si a pb care le-a avut. La Grigore a fost taman invers.. l-am iubit de la a 2a vedere, iar problemele avute au dus la cresterea sentimentului.


Inchei aici si vreau sa multumesc tuturor minunatelor. Daca acest prim an petrecut cu Grigore mi s-a parut minunat si daca sunt enorm de mult echilibrata psihic in comparatie cu data trecuta.. sa stiti ca aici aveti si voi o contributie esentiala.

Va multumesc mult. Si va iubesc.







Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by danutz

LA MULTI ANI PENTRU FULGULETII CARE ASTAZI IMPLINESC PRIMUL ANISOR DIN VIATA LOR!
EVA, GRIGORE SI RARES
Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi!
La multi ani Mirona, sa fii fericita alaturi de familia ta minunata!
La multi ani pentru toate Mihaelele si Gabrielele!!!
Fetelor, intrebare de baraj. pe bona mea o cheama Mihaela. E cazul sa-i cumpar ceva??? Va rog mult de tot sa-mi da-ti ceva idei, e important pentru mine. Adika, eu nu o cunosc prea bine, va dati seama ca abia e a 2-a saptamana de cand sta cu Rares, nu stiu ce gusturi sau pretentii are, dar ma gandeam ca ar fi frumos din partea mea sa-i cumpar ceva simbolic de ziua numelui ei. Fac bine??? Fetele cu experiente la bone si nu numai, ce parere aveti?

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares




da, o mica atentie cade bine oricui. o cutie faina de bomboane si o floricica sunt ok.



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

ruxandra, am citit povestea si mi s-a facut pielea de gaina..nu stiu de ce..mai ales la sfarsit.....pt tine..

roxanica


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

RUXANDRA am citit...si daca la inceput aveam o moaca cu un zambet discret, incetul cu incetul zambetul s/a transformat in lacrimi...nu stiu, da asa emotii am de fiecare data cand citesc povestile voastre...

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11


IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


ruxandra, pt o mamica incercata...

personal mi-ar place sa stiu toata povestea, si cea care a urmat nasterii efective... poate pt ca si noi avem o poveste dupa prima poveste :-)

anyway, important este ca totul a trecut cu bine, orice ar fi fost.

felicitari pt cele 2 mari realizari ale tale!



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Eva de Fatima


Rares de Ramsan


La multi ani, Mirona!


Si, normal, tuturor sarbatoritilor acestei zile speciale. Multumim frumos pt urari si gandurile bune.

Acu fug sa mai fac una alta.. diseara avem chef in familie.. primul an al conului, un Gabriel, un Mihai, o Mihaela.. ce mai .. viata grea. Sper ca maine sa revin cu forte proaspete.

.. mi-am schimbat si semnatura..



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore (1)

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Felicitari pentru noii fulguleti umblareti: Crinuta, Serban si Darius! si pt d care stie sa escaladeze patul cu succes.
Asiza, ma bucur ca Denis e bine, secretiile alea or sa treaca, m-am gandit mult la voi zilele astea!!!
Ruxandra, super povestea nasterii Conului...m-am emotionat nitel...
Ktrinel si eu sunt complet paralela cu soap-urile alea, habar n-am despre ce vorbesc fetele astea...In viata mea am vizionat 2 telenovele mari si late: 'Sclava Isaura' si 'Mala Mujer'-singurele si unice. Lost- ma tot inebunesc prietenii cu el...eu una prefer Roma sau Huff, la astea ma tot uit!
Despre fuziunile romanesti vorbim pe PM daca vrei ca aici suntem total off topic.
Mutumesc frumos fetelor pentru ideile de cadouri, bomboanele nu se prea potrivesc la ea ca are un oaresce inceput de diabet. Dar un buchet cu flori de toamna ar fi ok!!!
Moi, in wk asta servesc intalnirea anuala care se va desfasura vineri-sambata si teoretic si duminica la Sinaia. Duminica voi chiuli elegant, adica vreau sa ma intorc in Bucuresti de sambata seara, dupa terminarea editiei.
Deci voi absenta motivat si de pe DC asa ca vreau sa zic in avans fulguletilor sarbatoriti un calduros LA MULTI ANISORI!



Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:



La multi ani Mihaita de Lavinia!


Cum l-am uitat eu chiar pe fulguletul care isi poarta numele de sfant!


N-am apucat sa citesc decat o juma de pagina, dar prevad ca ne paste un nou capitol azi. Ah, ce-mi place!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput