Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Adi,nu stiu de ce e mai deschis la culoare,cred ca din cauza blitzului,ca in realitate e destul de negru si mai ales ciocolatos.

Alina,multumesc de aprecieri.Poate cu timpul am sa mai invat si eu sa fac prezentari artistice.

Laura,scuze daca te-am zapacit,dar eu asa am inteles...ca vrei sa faci tortul Alinei.Nici nu m-am gandit la prajitura,mai ales ca era vb de "cercuri concentrice".

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Miha,probabil ca de la blitz..iaca nu m-am gandit..da e bun?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by adi69

Miha,probabil ca de la blitz..iaca nu m-am gandit..da e bun?



Daaa...e foarte bun...Eu n-am avut rabdare si am taiat din el de cum l-am facut si am fost incantata...dar dupa ce sta o noapte la frigider...yam yam...Si asta in conditiile in care am folosit biscuiti normali,nu digetivi,ca n-am gasit si branza jumate Almette jumate branza de vaci proaspata pe care am robotit-o si am facut-o aproape ca Almette. Daca faci reteta Alinei,fara ajustari si modificari,sunt convinsa ca e si mai bun.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha ce ma bucur ca ti-a placut!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Salut!
Va urmaresc mereu si mai fur cite o reteta...Voi aveti talent nu gluma!
Ma intreb daca aveti cumva mai multe retete pt prajituri cu mere.Am primit de la o ruda o jumatate de sac de mere si as vrea sa fac ceva prajituri.Le-am vazut pe cele postate insa ma gindeam ca poate in bogatul vostru retetar mai sint ratacite si altele.Multumiri anticipate

picasso ,mamica de pui zapacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Picasso,eu am facut ieri reteta www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=14681&hl=placinta&st=0" target="_blank">asta. Poze nu am ca am imprumutat aparatul de fotografiat unei prietene,dar te asigur ca e f buna. Am facut portie dubla si mi-au iesit 4 placinte,medii ca marime...Faza haioasa e ca abia cand am ajuns la ultima am priceput tehnica impletirii ,celelalte parca erau niste mumii infasurate in aluat ,dar dupa ce s-au copt aratau destul de bine.
Mai poti incerca Aluatul fals dospit al lui Dr Oetcher.Varianta Nataliei,cu branza,eu am facut-o si cu mere si este delicioasa.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Picasso,uita reteta asta am facut-o ultima data,e buna.
Insa de obicei fac reteta asta, cu mere, cu dovleac, cu gutui sau pere..iese foarte frageda si yammy..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Vin si eu cu o reteta de placinta cu dovleac, care se poate face cu acelasi succes si cu mere sau alta umplutura. Noutatea e aluatul, care se prepara f. usor si se preteaza la diverse umpluturi, dulci sau sarate.

Placinta cu dovleac din aluat dospit la rece

pentru aluat:
50 g drojdie
1 lingura zahar
1 cana lapte
1 cana ulei
faina cit cuprinde, ca sa iasa un aluat elastic, nelipicios (aproximativ 650-700 g)
un pic de sare

pentru umplutura:
1-1.5 kg dovleac
100-150 g zahar
o mina de stafide
1 lingurita scortisoara
1 lingurita nucsoara

Se dizolva drojdia in laptele caldut indulcit, se adauga uleiul si se amesteca bine cu o lingura. Se adauga sarea si faina, amestecind, apoi framintind un aluat elastic, care nu se lipeste de miini. Se acopera bolul cu un prosop umed si se da la rece pentru vreo ora.

Intre timp se prepara umplutura: se rade dovleacul si se caleste cu zaharul, pina scade zeama. Apoi se adauga mirodeniile si stafidele.

Aluatul se imparte in 2, o bucata mai mare si una mai mica. Bucata mare se intinde cu sucitorul si se aseaza intr-o tava, formind borduri pe margini. Se intinde umplutura uniform si se acopera cu o foaie intinsa din bucata mica de aluat. Se inteapa cu furculita din loc in loc si se da in cuptorul incins la 180 C. Se coace pina e rumenita. Se taie rece.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Picasso, uite o reteta de prajitura cu mere. Se face f. simplu si iese absolut fantastica la gust. Am facut-o de nenumarate ori.

Miha, merci mult pentru promptitudine in raspunsuri!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Hello fetelor!
Se pare ca eu am devenit fan inflacarat cheesecake . Weekendul asta am pregatit o noua reteta de cheesecake:
www.flickr.com/photos/9684774@N08/1856677869/in/set-72157600636179296/" target="_blank">Cheesecake Tia Maria www.flickr.com/photos/9684774@N08/1856677897/in/set-72157600636179296/" target="_blank">si felia

Blat:
85 gr. unt topit
14 biscuiti digestivi de ciocolata

Umplutura:
900 gr. crema de branza Philadelphia
200 gr. zahar pudra
4 lg. faina
esenta de vanilie
2 lg. lichior Tia Maria (este un lichior de cafea, eu am folosit Angeli de cafea)
3 oua mari
285 gr. smantana

Pentru ornat:
142 gr. smantana
2 lg. lichior Tia Maria
cacao, bomboane de ciocolata

Se incalzeste cuptorul la 180 grade C. Se pune hartie de copt intr-o forma de 25 cm. Se amesteca untul si biscuitii zdrobiti din care se formeaza baza pentru prajitura. Se coace 10 minute dupa care se racoreste.
Se mareste temperatura la cuptor la 240 grade C.
Se amesteca branza cu zaharul , apoi se adauga faina, vanilia, lichiorul, ouale si smantana. Se ung cu unt marginile formei si se adauga compozitia. Se coace la temperatura mare 10 minute, apoi se reduce la foc mic si se tine inca 25 de minute. Se lasa sa se raceasca in cuptor cu usa deschisa 2 ore (se poate crapa, nu-i problema).
Pentru ornat se bate smantana cu lichiorul si se unge prajitura. Deasupra se pudreaza cu cacao si se orneaza cu bomboane de ciocolata.

Note personale: Pentru ca n-am gasit (nici n-am cautat prea mult) digestivi de cioco (pe urma am aflat ca se gasesc la kaufland si se numesc Pim's), am facut tot blatul de cheesecake-ul cu ciocolata, in care am pus in plus o lingura de ness. In acest fel, am avut suficient material si pentru 'pereti', altfel, crusta de biscuiti este doar la baza prajiturii, nu si pe margini. Forma am uns-o doar cu unt, nu am folosit hartie de copt.
Mi s-a parut cam mult 900 de gr. de crema de branza, asa ca am folosit 600 si am adaptat toate cantitatile (anume: 600 gr. crema de branza, 133 gr. zahar praf, 2,5 lg. faina (mai rase), 5 lg. lichior, 2 oua mari, 190 gr. smantana, esenta vanilie). A iesit suficient de inalta si asa. De folosit am folosit Almette cu smantana, la noi Philadelphia vine la un gramaj imposibil.
La smantana, am folosit smantana cu 15% grasime de la Napolact, borcanul are 300 de gr. Am pus 190 in crema si restul l-am folosit la ornat. Am pus in ea si 2 lingurite de zahar praf, nu doar lichior. Si imi pare rau ca nu am luat si un intaritor de frisca, mi s-a parut un pic lichida, insa s-a mai intarit ca n-a curs cand am taiat prajitura.
Pentru ornat am folosit niste alune in glazura Tiramisu, luate din Carrefour, nu mi-a dat mana sa folosesc Fererro Rocher, cum erau in reteta originala.
Daca va hotarati sa-l incercati, va spun ca e minunat, foarte cremos si delicios.





Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput