Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alina, e clar ca esti inraita si arata asa de bine, ca de obicei!

Deserturile mele din ultimele zile nu sunt asa spectaculoase, dar au si fost devorate de strumfime, asa ca azi trebuie sa prajituresc altceva.

Pe pandispan m-am jucat cu niste ciocolata topita si la sugestia Nataliei, o sa scriu metoda nou descoperita pentru topire, cam desueta, e drept, insa foarte eficienta, mai ales la dificila ciocolata alba (am citit despre respectiva metoda pe un site culinar): intr-un vas cu apa clocotita se scufunda o punga cu ciocolata rupta bucatele. Cand ajunge la consistenta dorita, se taie un colt si se foloseste. Eu nu o sa ma mai chinuiesc niciodata cu bain-mairie, e fantastic de usor asa.

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela arata foarte bine si deserturile tale. Nu trebuie sa fie nu stiu cat de spectaculos, de multe ori lucrurile simple sunt minunate (si eu ma innebunesc dupa pandispanul cu visine sau capsuni).
Acum sunt intr-o 'etapa acuta de experimentare', tot cu chef de noutati.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, tare yami arata cizul tau, ar trebui sa incerc si eu reteta, mai ales ca e fara cioco. Dar nu stiu cind, nu stiu cind... Azi am facut o prajitura rapida din dulceata (pe undeva am postat reteta, nu mai stiu exact la ce subiect), si m-a impins pacatul sa o tai in doua si s-o umplu cu crema de frisca. A devenit atit de grasa si dulce, incit mi-e teama sa maninc prea mult, sa nu-i faca rau piticei. Mai bine o lasam fara crema, si cind te gindesti ca anume pentru frisca am facut prajitura, ca aveam 2 cutii de frisca milli care expira curind. O s-o tai frumos si i-o dau sotului la servici miine, pentru colegi.

Gratiela, m-am infruptat virtual din prajiturile tale.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nati incearca-l cand ai timp. Merita si poti face blatul si fara cacao.
Cred ca sunt tare fericiti colegii sotzului tau de fiecare data cand 'gresesti' o prajitura si i-o pui lui la pachet.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Nati incearca-l cand ai timp. Merita si poti face blatul si fara cacao.
Cred ca sunt tare fericiti colegii sotzului tau de fiecare data cand 'gresesti' o prajitura si i-o pui lui la pachet.

Hihi, nu-i dau numai prajituri "gresite", ci si din alea bune, mai ales cind imi ies multe. Ca sa ne mai menajam siluetele, stii tu . Acuma pe bune, pentru mine placerea cea mai mare e anume preprarea dulciurilor, nu mincatul lor.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Offtopic, ca sa vedeti ca sunt pe aici pe langa voi...Natalia, cum te descurci cu doi ingerasi? Din cate vad diferenta intre ei este aproape la fel cat va fi intre ai mei. Cum e?

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004) si viitoare mamica de al doilea ingeras


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Hehe, numai "gresite" nu cred eu ca ies prajiturile Nataliei

Iaca si prajitura mea de ieri, e o reteta din revista Ioana mai veche, am facut-o acum prima data si o s-o mai repet, ne-a placut. Si usor de facut.

Miha, de mult timp vroiam sa te intreb: ce ai acum in burtica? sau e surpriza?

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ligia, nu e greu, daca renunti la net si te ocupi strict de cresterea copiilor. Pe mine ma salveaza faptul ca cel mare e la gradi ziua. Si mai am marele noroc sa nu fie gelos pe surioara lui. Astfel, ma pot ocupa suficient de fiecare. Cit priveste celelalt aspect: mi-e tare drag sa-l vad pe Vlad cum sare sa o pupe pe Vanduta, cum o dragaleste, o cuprinde, ii flutura cu diverse jucarii in fata, chiar daca ea inca nu ii raspunde. Abia astept sa vad cum va fi cind va mai creste junioara. Sper sa fie o relatie frumoasa intre ei.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, mmm, prajiturile tale mi-au adus aminte de Craciun, ah, ce perioada minunata urmeaza in curind..

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia exact din motivul ala am pus cuvantul gresite intre ghilimele. Si eu impart din ele cat pot (sau mai bine zis cat ma lasa sotzul ) si parca mai mult imi place sa le fac decat sa le mananc (mai sunt si exceptii, evident).

Chiar ca se apropie cu pasi repezi Craciunul si Anul Nou si vine cea mai dificila parte: sa alegem ce praji pregatesc pentru sarbatori.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput