retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Monica,am multe tigai de la tefal.culmea e ca eu mi-am dorit tigaia aia ca sa fac pui la ceaun.E acelasi material,sau asa mi s-a parut mie.
Azi le fac "nabe" adica "one pot dish".Asta si cu "oden" sunt delicatese japoneze pe timp rece(toamna-iarna).
Se fac din diferite legume si carne/peste,sea food.Eu azi am pregatit peste alb,creveti,scoici ,3 feluri de ciuperci ,varza chinezeasca,morcov,ridiche japoneza,muguri de fasole,"devil tongue"in forma de noodles...si-am uitat ce mai e pe acolo.
Se face o supa si se adauga incet incepund cu pestele ,morcovul,ridichea ...apoi toate legumele.Se pot face si iuti ,cu o "baza" koreeana parca e.Sunt super delicoase si sanatoase.
Acum trebuie sa vad cind o sa vina sotul acasa pt. ca trebuie sa fie papata de "pe foc".Adica se gateste si se papa,de obicei se pune "oala" pe un ochi de aragaz special pt. masa (adica se pune pe masa).
Eu nu pun pt ca am copiii,dar o pun fierbinte ...tot trebuie sa am grija de ei.
Ma duc sa pregatesc pestele si crevetii.


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mama hannen, m-ai zapacit cu supitza ta ...si eu am papat o supa din asta de origine astiatica(parca Tom-Yam) si tot asa se prepara la masa, eu sunt innebunit dupa mancarea thailandeza dar in ultimul timp nu prea am mai pregatit fiindca astia mici nu se omoara si pentru ei trebuia sa pregatesc altceva...
fetelor pe unde sunteti? voi ce pregatiti bunutz?
pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hello fetelor, ce faceti pe unde sunteti? ce papa bun faceti astazi?
eu aseara am facut shaworma,Kafta si cartofi prajiti+ Fatouch
azi am pana pe stanga... inca mai caut
va pup pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Monica, Hannen multumesc pentru aprecieri

Am avut intentia sa fac un site numai cu "de-ale gurii"-poze dar tot incercand sa ii trimit mamei niste poze cu nazdravanul...am cedat nervos si le-am incarcat aici (mi-a cazut netul de3 ori si nu mai aveam rabdare).

Ieri am fost la masa la soacra: kofta (grill si cu sos picant de rosii), orez cu shareya, mahshi din varza, salata de rosii, castraveti, salata tahina, jelly-jelly-desert.

Sunt mai ocupata zilele astea, dar voi incerca sa stau cu "ochii pe voi" si va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by norocuta

Monica, Hannen multumesc pentru aprecieri

Am avut intentia sa fac un site numai cucu "de-ale gurii"-poze dar tot incercand sa ii trimit mamei niste poze cu nazdravanul...am cedat nervos si le-am incarcat aici (mi-a cazut netul de3 ori si nu mai aveam rabdare).

Ieri am fost la masa la soacra: [bkofta (grill si cu sos picant de rosii), orez cu shreya, mahshi din varza][/b], salata de rosii, castraveti, salata tahina, jelly-jelly-desert.

Sunt mai ocupata zilele astea, dar voi incerca sa stau cu "ochii pe voi" si va tin la curent.



uite asa suntem amindoi(io si husbandu`)i-am citit menu-ul.
Si la noi vinerea se stia,mincam la soacra.Toti ne adunam.
Saraca numai ea nu mai pleca pe nicaieri,gatea pt. toti.
Raaar mai venea pe la mine ,dupa multe insistente din partea mea,ce sa faca daca nu poate sa plece,is morti toti fara ea.
Eu azi le-am facut tot "japoneze".Pui teriaki,"rulada" de ou,miso soup,orez si salata verde cu rosii si castraveti.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Cuscra, daca-mi pui pe masa miso soup si scoici, imi faci un bine, ca ma ajuti sa slabesc insa ma gasesti noaptea cu capu-n frigider..
Azi am facut peste cu orez galben (basmati cu turmeric, sa dea culoare) si salata. Ieri le-am facut savarine, au iesit ok, insa prea micute, tre sa-mi cumpar forme mai mari, sa iasa mai umflate. N-am apukat sa trimit la Japonika_ca venira mosafiri si le-am dovedit..Data aviatoare

Miine vreau sa fac malfouf (sarmale in foi de varza, fara carne si subtirele la grosime, ca trabucul, le maninci ca pe grisine), va zik daca ies..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:


Fetelor Vinerea trecuta am pozat baclavaua pe care ne-a servit-o. Saraca soacra s-a uitat cam ciudat la mine, dar apoi i-a explicat sotul de ce si si-a revenit.
Dupa ce voi incarca pozele vin aici si "va prezint" .

Eu recunosc ca la dulciuri arabesti nu m-am bagat (imi par un pic complicate secretele legat de ingrediente), dar fac in schimb europene si, culmea lor le plac ale noastre .

Hannen la noi e regula ca Vineri suntem "morti-copti " la soacra. De fapt ei asa se invita la parinti in ziua libera, mie imi place chestia asta mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Am cumparat de la Cora couscous - gris fin de griu calitate sup. Ce sa fac cu el?

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

super faina traditia asta sa mergi la parinti la masa
noi astazi am facut un gratar si eu am facut in casa o Crema de ciuperci in castron de paine si o Prajitura cu migdale cica este reteta arabeasca din revistele lui alex
va zic si reta imediat
100 gr zahar pudra
100 gr unt
2 oua
100 gr faina
1 lingura esenta migdale
50 gr migdale
1 lingura de miere
1 lingura apa calduta
untul se freaca cu zaharul pana se face ca o crema, se adauga 1 ou 1/2din cantitatea de faina, al doilea ou si restul de fana, esenta si migdalele sfaramte...se pune la cpot intr-o tava mica unsa cu unt si tapetata cu faina, se pune la cuptor la 180 gr pentru 2 min...cand se scoate se inteapa din loc in loc si se pune siropul format dintr-o lngura de miere si 1 lingura apa calduta...pofta buna
va pup pe toate



monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

waaaa,monica,sa nu-mi spui ca tu ai facut castroanele alea de painearata demential.si ce bine-mi pare ca te-ai descurcat sa le pui si titlu pozelor.

am si eu poze cu baclava(cumparata,ce credeati:-D),dar trebuie sa le incarc cand oi avea conexiune mai buna.


hannen-da,asa arata si falafelul nostru.

sa va dau repede si o reteta usoara.

Kebab-ji

750 gr carne tocata de miel/oaie
250 gr grasime(slanina sau ce-o fi)de miel tocata
piper dulce,sare


Se amesteca bine ,se formeaza cate o chiftea mare,rotunda,care se introduce in capatul unei tepuse late,apoi se preseaza cu mana,"imbracand tepusa"(cam www.latifography.com/gallery/data/thumbnails/13/KababWEB.jpg" target="_blank">asa)cu carnea tocata.in capete se lasa cativa cm de tepusa fara carne.se frig pe gratar.sunt delicioase.noi am facut duminica trecuta dar nu le-am pozat.



I've gt you under my skin

Mergi la inceput