retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ortansa, multumesc...ma gandeam ca daca le curatz coaja si le fac umplute(deci le tin ceva in cuptor) isi pierd forma...nu se destrama?

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Monica,eu nu curat vinetele pt. mahshi!
Se scobesc inauntru cu o ustensila speciala,eu nu am dar imi iese cu o lingurita mica(pt. ca aici vinetele chiar si cele mai mici tot is mai mari decit cele din egipt)
Deci pt. mahshi nu se taie in doua,se scobesc de miez si se umplu!Se pun in oala in "picioare" si se pune supa pina aproape sus.A,sa nu le umpli prea tare cu orez,sa lasi loc cam cit un grosimea unui deget ca sa se poata umfla orezul,asa nu pocnesc!


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ei,depinde de soiul de vinete.alea micute si movuliu-deschis-speciale pt mahshe- nici eu nu le curat.celelalte cu coaja aproape neagra si lucioasa(exista si mari si mici aici) le curat pt ca nu-mi place coaja,e amaruie si f tare.nu stiu ce reteta vrei sa faci-sa nu fie cea de vinete murate cu usturoi ,ardei iute etc?de obicei eu prajesc mai intai vinetele(crestate pe burta daca sunt mai mari sau curatate de miez cum a explicat si hannen),le scurg bine de ulei(ele ar trebui curatate,sarate si lasate intr-o sita mare la scurs de cu seara-in felul asta nu mai absorb ulei la prajit) si abia apoi le umplu-daca vreau sa le fac umplute sau le tai daca vreau sa fac mousaka(reteta data de cineva putin mai sus-).



I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc mult fetelor,
pana la urma am facut Mahshi(reteta hannen) desi erau asa cum am spus vinete normale dar micute...au iesit fff bune(le-am lasat cu tot cu coaja si nu a fost amara sau tare) am umplut si cateva rosii, am facut si-un pui la rotisor, si-o painica...va poftesc si pe voi la masa
Vinete, rosii, pui, orez si Paine calda

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by hannen


Norocutza,da ,de taameya e vorba!Nici eu n-am stiut la inceput,pina m-a lamurit sotul ca-i zice si falafel!
Ia zi care reteta de vinete ai facut?Sunt curioasa
Revin ca trage Inas de mine.



Le-am facut Baba Ghannnouge ...si le-am mancat cam singura . Sotul a fost tot pana tarziu la birou si lor le ofera masa daca stau peste program...asa ca mi-am facut de cap. Le-a gustat numai ...

Apropos noi cumparam destul de des si ful si taameya de gata, obicei luat de la soacra-mea.
Eu am o bila cam proasta si unele mancaruri imi par cam grele, dar imi plac .
La koshary nu ma pot abtine, mereu ii zic sotului ca mananc pana mor, dar voi muri fericita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet
norocuta, ce bine de tine...ca ai noroc si le cumperi gata facut de la sursa



Uite poza promisa cu falafel "de gata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocuta, falafelul arata tare bine... dar nu mai bine decat baietelul minunat cu cohisori albastri ...pe el imi vine sa-l pap de tot


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

6 faceti loc, vine reteta de carnati
am vazut-o pe amoodia pe-aici(pe dc vreau sa zic...nu la subiect )
eu inca nu am "matze" da' poate asa cand oi vedea reteta o sa mi se faca si ma misc sa-mi cumpar.
noi in seara asta am papat shaworma si shakshouka
si am facut un desert usor Mere in foietaj
maine iar sunt in pana de idei asa ca reiau lista cu retete sa vad care-mi face cu ochiul

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Cred ca ne-am incurcat in retete!
Eu nu fac mahshi cu vinetele taiate in doua sau curatate de coaja,nici pe cele pt. muraturi(cu usturoi si ardei iute..) pt. ca daca nu vrei coaja se curata f usor si dupa,adica mincam numai miezul.Le curat de coaja numai pe cele pane,alea mari,burtoase
Oricum,totul arata super Monica,felicitari!
Norocuta,arata taameia aia intr-un fel,imi ploua in gura!Ce dor imi era sa la vad!!
Dar Nour e SUPERB!!
Ortansa,asa e falafelul de la voi?(in egipt ii zice ori taameia ori falafel dar e acelasi lucru)

Ieri le-am facut pulpe de pui la cuptor,vinete "murate" ,supa si cartofi la tigaie cu usturoi si patrunjel.
Si acum sa ma pling de tigaia mea.E o tigaie de aia grea,eu zic ca e ca cele de la noi,nu stiu ce material e,fonta oare??
Parca si ceaunurile bunicelor noastre erau mai usoare!In fine,in genul ala!Mi-a luat-o al meu acum vreo luna si am incercat sa fac o friptura de pui iar ieri am facut cartofii.Vreau sa zic ca mi-a distrus tot.Si puiul si cartofii s-au lipit si le-au ramas "pieile" pe fundul tigaii!Asa m-am enervat!
Aveti idee cum se foloseste "bomba" asta??


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc hannen (eu Nu am curatat vinetele,erau micute, le-am taiat la capatul dinspre codita si le-am scobit, apoi le-am umplut dupa reteta data de tine...am pus umplutura si in niste rosii ca iesise prea multa si n-aveam ce sa fac cu ea , apoi am pus supa si le-am bagat la cuptor)...nu stiu ce reteta am facut in final...dar au fost tare bune
miam...numai bunatati ai facut...
ref tigaie nu stiu ce sa zic...eu nu mai cumpar decat de la tefal ca m-am saturat de lipit si exfoliat in 2 sapt(luasem una de la tramontina, mare firma pe-aici si fara o ating cu nimik metalic...incepuse exfolierea...asa ca am dus-o la magazin inapoi)...astea de la tefal nu se zgarie (bine daca bagi fuculitza in ele...logic ca se ia stratul ala negru) dar eu am grija...
ma gandesc poate nu a fost destul de incinsa uleiul la prajit si de-aia s-or fi lipit cartofii...cine stie...poate intrebi la fetele din jap...or avea vreo tehnica anume



cine face o cafelutza?



monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput