Naturiste si homeopate (33)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

adimercedes felicitari ca ai adus pe lume o bebica sanatoasa si ca ai reusit sa duci sarcina bine pana la capat!Iti doresc sa ai parte numai de impliniri si fericire de la puiul tau si rolul de mamica sa te faca mai tanara si frumoasa!De admirat ca alaturi de celelalte fete n-ai incetat sa dai sfaturi si sa oferi sprijin moral celor cu probleme.Speram ca intr-o buna zi sa putem trece si noi prin odiseea sarcinii.
Te asteptam sa ne dai vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Miki...sticlutza imi ajunge aproape o luna, si este prevazuta cu un capacel cu care poti masura ml doriti.
Eu am o laparo la activ cu un chist scos si mici focare de endo curatate. Am facut tratament cu dipherelin, pana acum tot am incercat cu plante iar de luna aceasta am facut stimulare si sa vedem ce a iesit. Sunt in asteptari.


am nevoie de un miracol...madutz


http://tt.lilypie.com/lS6Op3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelooooor, mii de multumiri pt urarile voastre si gandurile de bine. Sunteti fantastice, multumesc ca avem un grup asa de apropiat !!!

Am ajuns si noi duminica dimineata acasa din spital. Suntem foarte bine, mai ales Lisa care dicteaza mersul lucrurilor: somn, mancare si schimbat la comanda, incat eu nici la buda nu apuc sa mai ajung, sa nu mai zic de forum . Dar sper ca lucrurile se vor regla.

Acum va dau cateva date rapide despre noi: Lisa a avut scot Apgar 9, a 2-a zi a facut putin icter, dar scapam de el deja. A scazut 245g in spital (de la 3740g) si a pus 145g inapoi in 2 zile . Alaptatul a inceput horror pt mine, dar asistentele au fost fantastice, m-au ajutat in fiecare clipa si va mai zic ceva: TRAIASCA NIPPLE SHIELDS!!!! (tzatzarnitzele, cum le zic eu ). Alea mi-au salvat sanatatea mintala cand sfarcurile mele erau rana, iar cand sugea Lisa eu plangeam de durere. Acum suntem ok, inca folosim "tzatzarnitzele" si e foarte bine, desi inca mai doare. Faza e ca Lisa e foarte puternica, nu credeam ca un bebelus de cateva zile poate avea asa o putere si o energie. Cand nu capata papic in secunda 1, incepe sa se enrveze, sa fornaie, face precum un calut, numai cat nu da din copite . Si apoi se pune pe urlaaaat, mama, ce gura are!!!! (aici recunosc ca are cu cine semana).

Operatia mea e ok, nu ma doare, recuperarea a fost extrem de rapida. Am ajuns la spital cu contractii la 9-10', lungi de 1 minut, si apoi nu am mai avut nimic vreo 1/2h . Oricum, aveam contractii neregulate rau si pierdeam si apa cu fiecare contractie. S-au decis sa ma puna pe oxitocina, sa rezolve cu contractiile si sa ajute colul sa se dilate la mai mult de amaratul de nici 1cm. Monitorizare la mine, la bebelusa, regulat. Au inceput cu 30ml, apoi au crescut la 60ml. Aproape 2 ore am urlat de dureri de spate, plageam, sotul langa mine plangea si el ca nu stia ce sa imi faca. Pana am cerut epidurala. Dupa epidurala mi-au marit doza de oxitocina la doza maxima de 90ml, m-au legat de monitoare si m-au lasat sa ma odihnesc 4 ore. Tot timpul asta am avut contractii f puternice si dese si lungi dar eu nu le simteam. Cand m-au controlat, dilatatia era tot la 1cm , pulsul bebelusei scadea periodic, eu intrasem in stare de soc, tremuram toata si medicul a decis cezariana de urgenta! Asta era la 5pm. A intrat si sotul cu mine in operatie . La 5:36pm Lisa era in brate la tati, care a taiat cordonul, apoi mi-au adus-o mie si am tinut-o si eu putin. Un copil cu pielea fina, cu miros de viorele, miros ce imi va ramane intiparit in minte pt totdeauna, cu ochii mari si plans puternic, cu buzitza de jos tremurand de plans... S-a linistit cand i-am vorbit, si cand i-am protejat ochisorii de lumina puternica.

Apoi am stat in postoperator 1/2h, tati a mers cu Lisa la masurat, cantarit, teste etc. Si ne-am intalnit in camera, unde mi-au adus-o sa o pun la san. Prima noapte nu a stat cu mine, dar mi-au adus-o asistentele la papic si m-au ajutat sa o hranesc, dar din a 2-a noapte a stat cu mine in camera. Tot in spital am facut si prima baitza, inca de a 2-a zi, si a 4-a zi ne-a facut-o tati.

Acum doarme in brate la tati, fug si eu sa mananc ceva si sa ma schimb.

Va pup si va doresc din toata inima multa sanatate, optimism si putere de a lupta pt visul vostru!!!

Nu v-am uitat, doar ca nu apuc sa intru pe forum asa de des, mai ales pana ne intram intr-o rutina...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Adi

Tare frumos ai povestit.
Inca o data felicitari si sa va traiasca Lisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Aditza FELICITARI! Clipele acestea sunt de neuitat . Bucura-te din plin de ele pt ca sunt unice.
Un buchet de flori pt tine mamico!





Miki
Va rasari soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Diapapadia la noi nu se gaseste Agnolyt. Stiu ca ac e f bun dar din pacate nu se gaseste la noi.
Mada l-am comandat deja la un plafar si luni am sa-l iau.
Gudindel merita incercat Donavital pt ca are exact plantele care sunt recomandate in endometroza, fibrom , insuficienta ovariana, chisturi. O sa iau o luna si dc nu sunt multumita trec pe Vitex Fruit sau incerc sa iau Agnolyt. Eu de 2 luni am CM de 24 de zile si ma tine doar 2 zile si jum si alea anemice. Cand am luat data trecuta Vitex Fruit mi-a venit in cantitate mai mare si stiu ca planta asta imi face bine.
Happy nu stiu dc mai intri pe aici dar as vrea sa stiu care din produse ti s-a parut mai bun si cat timp le-ai luat pe fiecare (Donavital si Vitex Fruit ). Stiu ca tu ai luat si cate 6 capsule de Vitex Fruit dar nu mai stiu cat timp ai luat. Te pupic dulce
Denisabia tu ce mai faci? Ai trecut pe Duphaston? Ce tratam mai faci?

Miki
Va rasari soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Adimercedes, iti multumesc din suflet pentru ajutorul tau,sfaturile tale si rabdarea cu care ai tot corespondat cu mine pe PM.
Va doresc fericire maxima, alaturi de bebelus.

Vreau sa te anunt ca sunt insarcinata, multumesc pt sfaturile cum sa iau tratamentul,si pt cele in plus, mai ales uleiul de peste.
te pup, multa sanatate.

Fetelor, eu in afara de o ovulatie si marimea foliculilor nu am avut probleme, adica nu ovulam, ori foliculi erau asa de mici ca nici nu se sinchisea sa se elibereze ovulul.
Dupa o luna de tratament naturist, de fapt din 22 august si pana pe 15 septembrie, am reusit performanta sa am ovulatie si un folicul de 23mm.
Succes in continuare si toate sa veniti cu vestile de 2 liniute pe test si greturi.
Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Nati mai exact cu ce ai facut tratament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Idaira, mare tratament nu am facut,da m-a ajutat enorm.
Tinctura de lemn dulce 3 lingurite pe zi, incepand din prima zi de ciclu pana in a 11 zi. Eu avand un ciclu de 27 de zile.
Tinctura de branca ursului 3 lingurite/zi, pana in ziua a 11a a ciclului.
Mastodynon 30 de picaturi dimineata si seara.
Ulei de catina, 3 lingurite zi toata luna.
Ulei de peste 2capsule pe zi, dimineata si seara.
Maca 2000mg din ziua a 13 a ciclului.
Duphaston am luat din ziua 16 pana in ziua 25.asta din urma nu e naturist.

La monitorizari medicul imi zicea ca folicului sunt prea mici, chiar daca s-ar produce ovulatia,ovul e foarte posibil sa nu fie viabil.
La prima inseminare aveam folicul de 17mm in ziua 14, nici nu vroia sa-mi faca inseminarea, am insistat eu, dar fara succes inseminarea.
La cea de-a doua inseminare, in ziua 11, folicul era de 23mm, numa dupa o luna de tratament,endometru era de 10, si asa s-a prins bebica.
Am baut o groaza de sucuri de legume si fructe.Nu m-am putut abtine de la tigari si cafea, din 3 cafele pe zi, am reusit sa raman doar la una.
Si cam asta e tratamentul pe care l-am urmat, de 5 ani tot incerc sa raman insarcinata, acum am reusit.
Va doresc si voua la fel, un test pozitiv si un bebe frumos si sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

Buna fetelor,buna Naty.Ma bucur nespus pt. tine si pentru celelalte care au pe drum bebelusul mult dorit.Poate intr-o zi,ni se va intampla minunea si noua,cu toate ca am obosit atata asteptare vazand ca nu se intampla;oricum asteptam si noi aceasta bucurie.

Mergi la inceput