Mamici de Martie-Aprilie 2008 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Simonette, si-asa nu mai aveam eu rabdara inca 3 saptamani pana la eco, acum dupa ce am citit ce frumos ai descris tot procesul de la eco, ce-ti masoara, ce-ti spune, etc, chiar ca nu mai pot sa astept. Mai ales ca mi-a promis ca imi spune si sexul ghemotoacei (daca se lasa vazuta...)




A inceput o mare dragoste

Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Salutare, fetelor.
Acelora nou sosite le urez sedere placuta si sa ne vedem sanatoase cu bebei asisderea, la finis.
Acelora care isi mai amintesc de mine le spun ca in ultimele 2-3 saptamani m-am simtit f aglomerat si obosita si nu am putut tine pasul cu voi ca sa va citesc asa ca de aceea nici nu am scris nimic. Nici macar de la birou nu am avut energie sa mai fac precum inainte, adica in timp ce lucram sa mai trag cu ochiul si pe forum.

De ceva timp ma simt tot mai bine si parca imi revine energia asa ca sper sa ne vedem mai des.

Clabuc, si eu sunt programata la dr. Iosup, pe 15 octombrie, cand voi avea 16 saptamani, tot la Cabinetul Medical Unirea.
Mie mi-au spus ca ma va costa 190 ron ecografia + alti 20 ron pt CD cu inregistrarea ecografiei.

Ma intreb oare pe ce criterii aleg pe cine sa sune cand altcineva isi anuleaza programarea? Ca dupa data programarii se pare ca nu, fiindca eu snut programata mai devreme ca tine si nu m-au sunat.
Nu caut cearta, Doamne Fereste, doar asa... mi-au starnit o nedumeriere.

quote:
Originally posted by Clabuc

Scumpa mea Simonette ,
Ieri am avut un noroc si mai mare, dar si un pic de ghinion. V-am zis ca mi-am facut programare la Iosup pe 17 oct si ieri m-au sunat sa ma intrebe daca pot ajunge in juma de ora ca a anulat cineva programarea. As fi vrut, va dati seama, dar nu puteam ajunge in juma de ora si nici nu cred ca aveam bani destui la mine (am auzit ca o consultatie la el e in jur de 400 lei - 4 mil lei vechi, voi ce stiti de preturile de la Iosup la Centrul Medical Unirea?) Sa fiu si eu pregatita cand merg la el.

Va pup mult pe toate!

Laly 12+




Elara
11+
vine bebe :)
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Elara,

Chiar imi pare rau ca nu te-au sunat pe tine, ca paote tu chiar aveai cum sa ajungi in 30 de min.; cine-stie, poate cand se fac programarile si ne trece pe o lista de rezerva in cazul in care anuleaza cineva programarea. poate fac mai multe liste de-astea, fiecare poate-si noteaza pe altceva; si de-aia m-o fi sunat pe mine (oricum, nu cred ca am fost prima pe care au sunat-o); poate ca am facut programarea mai tarziu ca tine ...
Nu stiu ce sa spun, intr-adevar nu e corect; ar trebui ca si lista de rezerva sa fie cu prioritati in functie de data programarii. Si mie imi pare rau ca n-am putut ajunge, dar, fiind la servici si cu evenimente in desfasurare mi-era aproape imposibil sa las totul balta aici si sa fug glont spre Unirea; si, sincer, credeam ca ma costa mai mult, in jur de 400 de lei si nu aveam atunci la mine.
Sper sa primesti cat mai curand un telefon de la ei si sa te cheme mai devreme la programare si sa ne aduci vesti bune. Ma bucur si de preturile pe care mi le-ai dat, e mult mai putin decat credeam. Stii cumva daca poate veni si sotul sa vada bb-ul? Era invidios pe mine cand i-am spus la echo anterioara ca l-am vazut jucandu-se cu manutele si piciorusele ... s-ar bucura si el daca l-ar vedea.

Te pup mult si te mai necaji cu "profesionalismul" unor angajati; sunt lipsuri peste tot. macar sa plecam cu vesti super de la control, nu?

Laly 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

quote:
Originally posted by Clabuc

Simonette,

te intrebasem daca e ok doctorita Dinu. Sa nu-mi fac griji si pentru chestia asta, ca destul imi fac ganduri negre despre ce-o sa zica, sa nu cumva sa fie ceva in neregula ... Si te mai intrebasem daca tu maine ai la 9:30 programare tot la Dacia Medical sau in alta parte. De costurile la programarile lui Iosup stii ceva? (la Centrul Medical Unirea)

Laly 12+


DR. Dinu e mai mult decat ok, e o scumpa! Ea chiar plange si se emotioneaza odata cu tine, se bucura la bucuria ta si tot asa! Maine dimineatza tot la Dacia sunt programata si eu Nu-ti face griji...esti pe maini bune!

Simonette, mamica de Luca si 16+

PozeLuca

BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Mai eu tot citesc si ma incrunt din ce in ce...Ce sensibilosi sunt doctorii astia...imediat le sare tandara! Si unii sunt asa de nesimtiti si reci, nu tin cont de nimic...M-ai socat draga Olgutzika si te compatimesc din suflet Adica sa te duci acolo cu sufletul plin de nelamuriri si de teama sa nu fie ceva si NENEA se apuca sa te sperie cu toate fortele in loc sa te sustina, ca doar e dr tau. Oare chiar ai nimerit unde trebuie? Ca eu sigur il luam la pana la urma. Incearca si alte pareri incainte de a te arunca orbeste in "sfaturile" acestui dr care pare mai degraba extrem de frustrat...

Elara - nici eu nu stiu pe ce criterii se fa reprogramarile...sunt totusi pe o lista de asteptari la o eco morfologica la dr Dinu care nu era disponibila sapt viitoare, asa ca m-am vazut nevoita sa merg la dr Craioveanu... Ma luasem eu un pic la cu alea de la receptie dar fara spor...

Frumussik
- felicitari pentru baietel! De regula tatii sunt cand aud ed mostenitori.

Miri - la Nasta sunt dr f buni asa ca mama ta a nimerit unde trebuie. Ii trebuie multa incredere ca o sa se faca bine si tu trebuie sa fii puternica. Uite cum un diagnostic gresit da peste cap o intreaga familie...nu-ti vine sa bati cateodata dr astia??



Roxana 16 sapt si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Elara, ce ma bucur sa te revad! Si mai ales sa aflu ca iti revine energia! Cum sa nu te mai tinem minte??? Te asteptam mai des si numai cu vesti bune!
Kya, toate stam prost cu rabdarea la capitolul reintalniri cu bb, dar alta cale nu exista decat sa ne cumparam un echograf acasa O sa treaca timpul si acushica il revezi pe samburik
Ioana sper sa ii faci osurpriza de zile mari sotzului tau de ziua lui! Eu la al meu de ziua lui i-am daruit testele de sarcina!

Simonette, mamica de Luca si 16+

PozeLuca

BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Doamne, Fereste, Laly, dar cum sa ma fi suparat?
Nu iti face tu probleme, te rog sincer.
Nici eu nu sunt deloc suparata, ci doar dupa cum am zis, sunt nedumerita.

Eu, cu siguranta ca nu as fi ajuns in jumatate de ora, bani sigur nu aveam si, cel mai important, eu am programat acel eco special la accea data fiindca mi-a zis dr mea ca sa fac morfologia fetala la 15 saptamani si atunci a fost cel mai aproape de 15 sapt cand am gasit liber si cred ac e foarte bine asa.
In plus, mai am o trimitere gratuita de la dr. de familie pe care intentionez sa o utilizez saptamana viitoare la Sp. Filantropia, cand voi avea 13 saptamani, ca dupa aceea expira (adica trec cele 30 de zile de cand a emis-o dr. ed fam.)

Deci, dupa cum vezi, nu imi doream acea programare de ieri si nu regret deloc ca nu m-au sunat. Doar ca mi s0a nascut un semn ed intrebare, fiindac in alte situatii, poate ca imi voi dori sa fiu anuntata.
Asa cum, de pilda, am gasit cu chiu cu vai, acum vreo luna o programare la dr. Herghelegiu, cand crezi? Abia la anul, pe 22 ianuarie 2008. Dar am zis: "buna si asta!", ca stiu ca e suer apreciat acest dr.

Sa stii ca mi-a rasarit si o idee care ar putea fi raspunsul la nedumerirea mea.
Poate ca tocmai profesionalismul lor e cheia. Fara sa fiu ironica.
Eu imi amintesc ca i-am si spus celei care m-a programat ca imi convine data aceea fiindca e aproape de data la care dr. mea obstetrician mi-a spus sa fac eco.
Poate ca a retinut acesta spect si a concluzionat ca o programare anulata, pentru ieri, nu ar fi putut sa ma intereseze.
Sau poate ca tu ti-ai exprimat interesul pentru a fi contactata daca vreo programare mai recenta se anuleaza.

Oricum sunt convinsa ca undeva exista o explicatie. Sper doar sa nu fie hazardul ci intr-adevar profesionalismul.



Elara
11+
vine bebe :)
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Buna seara, dragelor!

Aveti o vitezaaaaaa!!! Va citesc mai mereu, dar fiindca am inceput serviciul in forta, nu mai pot scrie asa des.
Astazi , insa, vreau sa va impartasesc marea mea bucurie.

Am fost la ecograf azi si l-am vazut pe BEBITA. I-am vazut capul, manutele si picioarele, ii batea inimioara, asa ca am plecat SUPERFERICITI de acolo. A fost prima intalnire adevarata, fiindca acum o luna nu am vazut decat un punct.

Valentina, 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VALENTINA C spune:

Am totusi cateva nelamuriri: in primul rand ca nu mi-a dat poza cu bebita!! Voua v-a dat doctorul de la prima ecografie?

Apoi, am intrebat-o cand ar fi cazul sa fac o ecografie 3D sau 4D si a zis ca la 22 de saptamani, pentru ca nu sunt in categoria mamelor cu risc. Parca v-am auzit de 3D sau 4D pe la 15-16 saptamani? Voi ce parere aveti?

SIMONETTE, iti multumesc pentru reteta de fasolica ( cu intarziere..dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Se pare ca te pricepi in domeniul asta. Poate ne mai dai niste retete.

Valentina , 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Valentina - cred ca depinde de dr. Mie intr-adevar atat la prima cat si la a doua sarcina, adica aceasta, dr Bucur mi-a prescris ecografii 4D in sapt 16, respectiv 22. Nu trebuie sa te superi pe dr, pur si simplu aceste eco iti permit sa faci putine observatii in plus fata de cele 2D insa poti vedea copilasul mai bine, mai clar si in timp real.

Roxana 16 sapt si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput