Mamici de iulie-august 2007 (90)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

mai fetelor, sunteti super tari cu fazele astea despre kg in plus si despre soacre....iar mamii are dreptate, trebuie toate trimise pe o insula si sa o denumim "insula scorpiei"

ma faceti sa imi aduc aminte si eu de soacra .....deci eram gravida si din cauza HTA induse de sarcina ma umflam pe zi ce trece, fara sa mananc si ma plangeam si eu ca omul tocmai la ea si mereu primeama replica "lasa mama, voi sa fiti sanatoase, ca dai tu jos kg dupa ce nasti. asta sa fie cea mai mare problema". iar eu in naivitatea mea am crezut-o!buuuun! nasc si la cateva zile dupa aceea vine soacra. isi vede nepoata ( care bineinteles este cea mai frumoasa si cea mai desteapta pt ca probabil seamana cu fi-su ), imi spune ca nu seamana deloc cu mine, nici macar la degetele de la picioare (exact ce ii trebuia unei proaspete mamici sa auda ) si apoi aud memorabila fraza: " vai ce grasa ai ramas dupa cezariana!!!! chiar esti mai grasa decat inainte...." vb lui Valen, nu conta ca eu nascusem cu cateva zile in urma, ca eram lauza.... si ca sa fie treaba treaba, de fiecare data cand ma suna si ma intreaba cat a mai crescut aia mica eu, sincera, ii spun mereu si de fiecare data aud fraza: "dar ce ii faci, mama, o umfli cu pompa?!!??! seamana cu tine grasutza!"

OK! sunt mai grasutza! niciodata nu am fost altfel.....dar chiar trebuie sa mi-o reprosezi ?!?!!?

Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Va mai despart 4 ore de Clubul Scutecelor!Va doresc multa fericire...sa fiti sanatoase alaturi de puiutii vostri!...Daca credeti ca va putem fii de folos cu ceva,noi,mamicile de mai-iunie (2007),va asteptam la capsunele-n scutecele si vom incerca sa va impartasim din experienta noastra!

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Dragele mele sa stiti ca eu chiar am reusit sa citesc tot din urma asa ca ne putem muta la scutece.
Am vazut si ceva bebei insa va spun sincer ca nu mai stiu care ai cui erau insa cert este ca toti sunt niste frumosi (sincer, nu mi s-a parut nici unul uratel

Paticut subscriu la ceea ce ai simtit fata de bebe. POate si din cauza ca noi am avut cezariana. Eu una nici nu gandeam bine doua zile din cauza durerii (imi permit sa zic acum ca doar s-a cam terminat cu nascutul pe la noi prin odisee si nu mai sperii pe nimeni). Si cum Dumnezeu ai dat tu 20 din 23 Kg jos ??? Eu am luat 22 si mai inca 7 de dat jos. Kg de care nu imi zice soacra-mea ci mama.
si de fata cu sotul. Cica toate mi-au ramas pe fund. Asa o fi. Insa vorba ...numai stiu cine a zis, ma simt mai frumoasa acum.

Dana mamica gingasei Daria Stefania (20 iulie 2007)

Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Fetelor, la final de odisee va pup mult pe toate si dati-mi voie si mie sa devin melancolica sa va spun ca a fost o mare placere si onoare:) sa fiu colega cu voi si va iubesc pe toate. Va multumesc mult pentru sprijin si pt incurajari. Fara voi ar fi fost mult, mult mai greu. Va pup inca o data pe toate si va imbratisez din toata inima. Ne vedem la strumfi. Noapte buna la toata lumea, mamici, tatici si bblici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

Lia, unde esti? La plimbare? Azi ati ajuns pana la Cetate sau doar prin zona?

Oana, Stefan (11 martie, 2003) si Victor (12 iulie, 2007)

www.flickr.com/photos/12244302@N04/show/" target="_blank">Poze
"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"



Azi n-am iesit din casa, ca a fost urat afara, a tot plouat, iar "fereastra" de cateva ore cu soare am pierdut-o fiindca ne-am vaccinat azi. Am tot avut insa timp sa dau tarcoale calculatorului, cu gandul ca e ultima noastra zi de odisee si eu vreau sa postez macar doua vorbe pentru fete! Fata mea a fost insa de alta parere, si uite asa ne apuca pe noi seara...

Am citit din urma aproape tot si acusi bag nasul in fotografii, la vizionat. Oricum, sunt convinsa ca strumfi mai frumosi ca ai nostri nu s-au mai vazut - decat la fiecare alta odisee, ca doar toate mamicile sunt mandre de puii lor, nu? Noi ramanem datoare cu fotografiile Mirunei - inca nu m-am invrednicit, spre rusinea mea, sa fac ordine in calculator si in poze. Suntem insa tot mai dolofane pe zi ce trece (mai mult Miruna decat eu), am pus falcutze si colacei peste tot, deja are mama pe ce pune mana cand ia copila in brate.

Asa incat suntem gata de decolare spre Scutece. Sper sa nu uit unde sa caut topicul nostru de acum inainte, m-am obisnuit cu click pe Odisee, cred ca si cu ochii inchisi reuseam sa deschid pagina. Si am tot deschis-o, si de nevoie - fiindca am tot avut 1000 de intrebari si de nelinisti - si de dragul fetelor de aici. Nu nominalizez pe nimeni, doar ne stim de-acum, nu? Mi-ati facut lunile de sarcina mai frumoase si mai linistite prin faptul ca ne-am mai putu conversa si hlizi pe aici. Asa ca va pup pe toate la fel de apasat, si va doresc ceea ce-mi doresc si mie: echilibru, sanatate, un copil sanatos si istet si aventura frumoasa si de acum inainte.

Ne revedem dimineata!

Mami Lia si domnita Miruna Demetra (8 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Violeta... noapte buna mamici, tatici si STRUMFICI!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Dimineata dimineata dar m-ati lasat pe mine sa compun siropelul, poate trec un sir de cifre ca nu ma pricep la cuvinte .

Felicitari Letitia pentru bblus si sa va bucurati de el!

De asemenea ii urez bun venit Andreeiei_z si lui Vlad Andrei (nu sunt sigura ca asta e userul dar ma dumiresc eu zilele astea), colega mea de terapie intensiva din Giulesti!

Eu sunt cu casa plina, au venit mamele, copilul mare, plus noi si socrul meu e inghesuiala mare si nu stiu ce sa fac cu miezul noptii ca imi deranjez socrul din somn ca sa mut capitolul. Se ofera altcineva? Nu de alta dar am lista gata, ramane in cateva minute sa ma screm de text si daca nu va place il modificam pe parcursul primelor 20 de pagini! Repede cu niste raspunsuri pana nu plec la culcare!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Mai Popeasco ne-ai mosit ata de bine la odisee incat poti sa ne duci de manuta si la Scutece ca Strumfi.

Simo de Matei Hisham

Asa mi l-a daruit Dumnezeu mie pe Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Deci chiar nu am cum sa mai stau 1 ora asa ca mut acum, considerati ca e 12 dupa ora Frantei

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

si eu ma grabesc sa mai apuc postez la odisee.

ieri citeam din primle capitole si incepusem sa-mi reamintesc cum a inceput totul...cum a inceput ca viata mea sa capete un sens....si am inceput alaturi de voi. am trecut impreuna prin multe, si bune si rele, si de fiecare data ati fost alaturi de mine asa cum multi nu au putut fi, chiar daca ar fi trebuit sa o faca. de aceea, acum in al 11 lea ceas, va multumesc din suflet la toate pt tot sprijinul acordat de-a lungul celor 40 de saptamani si va doresc ca Dumnezeu sa va rasplateasca oferindu-va multa fericire, liniste in case, pace in suflete, copii frumosi si sanatosi, familii unite si fericite si multi multi ani alaturi de cei dragi!


si daca ar fi sa-mi doresc ceva acum ar fi sa mai trecem inca odata imreuna printr-o odisee! suntem un super grup!

Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei

Mergi la inceput