MONTIGNAC (133) .... STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Si eu stagnez... pe la 52. Bine ca nu-i mai mult.

Andanii, pai 37 e o varsta frumoasa... Nu mai e copilul asa mic incat sa stai toata ziua in fundul lui, poti si tu iesi sa te distrezi, cat despre greutate... Stii si tu ca "de la o varsta-ncolo" dai jos mai greu. Uite ca la mine varsta aia e 25... cum am trecut de 25, cum stagnez Cred ca esti la varsta la care ar trebui doar sa te distrezi, sa te relaxezi fara sa-ti mai pese ce zice lumea, daca te considera cineva grasa. Io abia astept sa ajung pe la 35, sa-mi creasca piticu' (sper sa fie 2 pana atunci), sa-mi treaca fumurile, cred ca ma voi simti muuult mai libera atunci.

Sa-ti zic o faza. Azi mi-a venit o pustoaica la meditatii. Are 15 ani si cred ca 10 kile in plus fata de mine. Si nici nu-i cu mult mai inalta. Mie fetele astea mi se pare ca n-au scuza sa fie grase, ca 2 saptamani fara ciocolata ar rezolva problema.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

A, si plz, Anda, mai pune o data reteta de paineeeeee

Vin imediat si biscuitii pt Puisorul.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Puisorule, uite varianta pt adulti:

- 110g unt la temp camerei
- 140g zahar
- 100 g miere sau zahar brun
- un vf lingurita bicarbonat
- 0,5 lgt praf copt
- 1 ou
- citeva picaturi esenta vanilie
- 1 lingura lapte
- 150g faina integrala
- 130g cereale
- 100g stafide
- 100g nuci/migdale macinate
- 100g pune uscate taiate marunt

Untul se amsteca cu zaharul si se spumeaza, se adauga mierea, praful de copt si bicarbonatul si se mixeaza
Adaugam oul, laptele, vanilia si mixam bine
Adaugam faina integrala cite putin
La sfirsit adaugam cerealele, stafidele, nucile/migdalele, prunele uscate si amestecam cu o lingura de lemn
Modelam bilute (eu folosesc o lingura de-aia de pus inghetata in cupe)
Se coc 10-15 min la 180 grade
Cind sint gata se lasa in tava 2 minute (sint moi, se intaresc pe masura ce se racesc) si se pun pe o farfurie sa se raceasca complet.


Te prinzi tu ce modificari faci pt copil. de ex., noi n-avem masele, asa ca n-am pus stafide, dar voi sunteti la alta varsta. Ieri am pus germeni de grau in loc de cereale.

Rulada de spanac pe care vrei s-o faci e aia cu ciuperci si parmezan? Ca de-aia am facut eu ieri si a iesit E genul de mancare care-mi place cel mai mult: usoara si satioasa (ma rog, cat de usoara o fi smantana)

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas


Sa-ti zic o faza. Azi mi-a venit o pustoaica la meditatii. Are 15 ani si cred ca 10 kile in plus fata de mine. Si nici nu-i cu mult mai inalta. Mie fetele astea mi se pare ca n-au scuza sa fie grase, ca 2 saptamani fara ciocolata ar rezolva problema.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)


mno monnvas nu cred ca pui problema tocmai cinstit..iti spun asta din prisma unui copil umflatel de cand ma stiu......
nu mancam dulciuri non stop si nici nu bagam cu tonele mancare in mine...nu am mancat niciodata hamburger si restul tampeniilor care au iesit dupa 90, la mine in casa mereu existau fructe si profitam de ele....da asa imi era felul...nu mi-o placut sa fac sport..dar asta nu cred ca e de condamnat ...nu toti avem afinitatea asta...
eu spun ca cei din urma noastra pur si simplu mananca cum majoritatea dintre fetele de pe site mancau...adik cat de cat corect la cantitate..dar calitate mai aiurea...

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Brandusik, nooo, io stiu clientu'. E genul choco-addict. Da' ma rog, daca ea se simte bine in pielea ei, n-are decat.

Si eu zic din perspectiva unui copil umflatel spre obez (ar trebui sa pun poze, de ex. in clasa a 4a eram cea mai grasa fata din clasa) care pe la 12 ani s-a hotarat ca nu e OK si a ajuns la o forma acceptabila. Si care s-a mentinut la o greutate buna cu efort si autosupraveghere continua. Nici eu nu mancam porcarii gen Mc sau semipreparate, insa fainoasele aveau o pondere mult mai mare in alimentatia mea.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

monnvas pai la ince nu o avut pondere fainoasele..:)) doar la pachetel asta aveam marea majoritatea...covrigi si cornuri cu cacao

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Si eu ratacitoare, cu zile si zile. In mare sunt pe problema, insa ma mai abat, in functie de ce am in casa sau in suflet (ori nu pot sa pun nimic in gura ca mi se face rau de la depresie, ori inghit o cioco neagra fara sa respir ). Stiu, sunt neascultatoare, de asta merge destul de greu treaba. Am ajuns la 71, ieri. Sa nu ma uitati, ca cine stie cat timp imi mai ia sa ajung la ceva cu 6 inainte!
Puisorul, sanatate copilului! Stiu cum e. Si noi bolim. Intai cei doi mai mari, o raceala banala. Si acum si piticul mic tuseste. Inca nu l-am pus pe nimic tratament, ma mai gandesc. Sa vad cum mai e la noapte si daca e tot rau, aerosoli de maine.
Monvas, la cate kg erai tu "obeza" in copilarie? Intreb si eu, ca ma mai uit in poze si ma vad in toata grasimea mea de la 50 de kg. Ma vedeam maaare, grasa, obeza. O singura data, in anul 2-3 de facultate am slabit pana la 46, cand am zis ca e multumitor! Acum, ma simt mult mai bine in pielea mea, desi stiu ca sunt departe de a arata cum tb.
EU am facut azi paine neagra: faina neagra, drojdie, apa, secara, chime si sare. Yammy.
In rest?
Maine
D: paine cu cafea
P: spanac cu oua si cascaval
C: un fruct?
si spor la slabit.


www.dropshots.com/dochia" target="_blank">poze1
poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

offf neatza...

ma mai primiti?

si eu sunt in butoi...dar poate daca vine primavara, oi reusi sa ies mai repede...despre kg pot spune ca aproape stagnez, adik in 2 sapt cu chiu cu vai am mai reusit sa scadvreo 300 gr, dar pt asta tb sa mananc putin si in nici un caz dupa 18.00...ma rog...sper ca macar asa sa mearga ca altfel ma deprim si mai rau...nu ma asteptam sa incetinesc asa dupa 3 luni si 10 kg...cat o dura oare acest platou?????

vreau sa urez multa sanatate la mamici si pitici bolnaviori, imi face mare placere sa va citesc, parca parca ma simt mai bine...

va si va urez spor la slabit!

www.phenforum.com/ticker/img,44,75,0,kg,84,77.5,60,/weight.png" target="_blank">
vreau sa ajung

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

'neata slabanoagelor

se pare ca toata lumea stagneaza..ascultati aici la mine -pana vine primavara cand 'om putea iesi la pascut n-'om face mare branza..asa ca haideti sa ne relaxam si sa ne bucuram ca suntem sanatosi- se aude acolo la tine ANDANII?
meniu de azi -md iaurt cu wasa,p si c-ciorba [sper sa o termin azi ca deja mi s-a aplecat ]...acum am terminat 2 patratele de cioco foarte neagra... scuza mea -un vecin care asculta toata noaptea muzica la max. din cauza caruia azi sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Citat:
citat din mesajul lui maya_m

'neata slabanoagelor
se pare ca toata lumea stagneaza..ascultati aici la mine -pana vine primavara cand 'om putea iesi la pascut n-'om face mare branza..asa ca haideti sa ne relaxam si sa ne bucuram ca suntem sanatosi- se aude acolo la tine ANDANII?
meniu de azi -md iaurt cu wasa,p si c-ciorba [sper sa o termin azi ca deja mi s-a aplecat ]...acum am terminat 2 patratele de cioco foarte neagra... scuza mea -un vecin care asculta toata noaptea muzica la max. din cauza caruia azi sunt


Vai, Maya, vecinul ala trebuie ucis! dar ptr ca traim intr-o tara ..."civilizata", iti recomand sa suni la 112, daca se mai intampla. Grrrhh, I hate these people!
In alta ordine de idei, eu abia astept sa iasa spanacul proaspat si urzicile. si sunt tare curioasa cum o sa-mi iasa socata cu fructoza

Ninha, mami lu' Mirci
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wI3O97P/weight.png[/image

Mergi la inceput