La Multi Ani Darwin

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB
Jos nivelul.

Corect.
Si inca nu vazusei totul, cind ai facut remarca....
:(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ohoho,cate crime s-au infaptuit in numele Domnului si se mai infaptuiesc inca........Si ce credinciosi si morali s-au crezut faptuitorii...
Eu tocmai am vizionat un film :"There will be blood".Merita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Avand in vedere ca sunt generativista chomskyana - era sa scriu 'fanatica' dar m-am oprit la timp - cred ca mi s-ar potrivi creationismul mai degraba decat evolutionismul. Dar nu m-am hotarat inca.
Limbajul articulat e cu siguranta ceva ce doar humans poseda. Tot felul de insi au tot incercat sa dezvolte teorii si descrieri ale limbajelor folosite de primate, albine, delfini etc.
Cele mai faimoase maimute folosite in aceste nobile scopuri sunt Washoe - primul cimpanzeu care a invatat ASL (American Sign Language), Nim Chimpsky - care ar fi folosit reportedly pana si propozitii lungi de 16 cuvinte, sau minunata www.koko.org/world/signlanguage.html" target="_blank">Koko.
Ar fi o mare chestie sa aflu cum de ne-am trezit cu limbaj articulat pe cap. O fi ceva ce a 'evoluat' din limbajul primatelor sau ceva ce a fost 'creat' si apoi babelizat?



You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Ohoho,cate crime s-au infaptuit in numele Domnului si se mai infaptuiesc inca........Si ce credinciosi si morali s-au crezut faptuitorii...
Eu tocmai am vizionat un film :"There will be blood".Merita .


vrajitorile din salem au fost in numar de 25, inchizitia a sacrificat 10 mii si a bagat in inchisoare inca vreo suta de mii. cruciadele s-au purtat in primul rand contra musulmanilor, dar si a ortodocsilor, slavilor, prusacilor - adica inaimicilor politici ai Papei; iar daca aduci in discutie pe britanici si irlandezi, pe palestinieni si israelieni, pe americani si arabi, pe bosniaci si sarbi - bataie pentru pamant, petrol si putere; discordiile sunt etnice, politice, economice, nu religioase. credinta e in background, nu e cauza, altfel nu ai putea sa explici cum de europa de vest si america au fost de partea bosniacilor in razboiul iugoslav si de partea afganilor in razboiul cu rusii. in cazurile astea, Dumnezeu, la fel ca si darwin pentru atei, e doar un stindard corupt. nu conteaza ca Hamas pretinde ca pamantul apartine israelului ca dar de la Dumnezeu, ce apara ei acolo nu e Dumnezeu, ci pamantul. iar cine sustine altfel, sa gugaleasca mai putin si sa studieze ceva mai mult, in sensul real al cuvantului.

daca aduni crimele faptuite in numele lui Dumnezeu crestin in 2000 de ani, nu le egaleaza nici a mia parte pe cele ale celor fara de Dumnezeu, in numele ateismului, comise in ultimele decade. ateismul, nu religia, se afla in spatele crimelor in masa din istorie. si daca hitler, stalin si mao nu sunt destul de convingatori ca exemplu de ateism criminal, pai sa vina si pol pot cu 2 milioane de victime, si castro cu 1 milion, kim-il-sung cu vreo 5 milioane.

Papa Paul al II-lea + Maica Teresa = zero crime.

ce dovedeste asta? nicidecum ca unii is mai breji ca altii, ci exact ce ziceam de la inceput: toti suntem la fel. in ciuda fitzelor si fumigenelor pline de pretiozitate gugalistica a celor care se cred cu-n cap mai sus decat Dumnezeu, dar la acelasi nivel cu maimuta.

Mihaelka, nu te-am uitat:
http://www.voiceofthetimes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=674&Itemid=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

LMA, Darwin, odihneste-te in pace, ia o dusca de ceva, mangaie-ti pe cap "evoluatii" goriloizi care se tot manifesta peste tot si apoi culca-te in p.. m.. la loc...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Deci, daca inteleg eu bine, Darwin e doar o ispita ?!


alt comunist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Mihaelka, nu te-am uitat:
http://www.voiceofthetimes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=674&Itemid=2


Cu asta sunt de acord:Imposing religion means the mandating of religious practice. It does not mean the mandating of social policy that some people may have come to support for religious reasons.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Mihaelka, nu te-am uitat:
http://www.voiceofthetimes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=674&Itemid=2


Cu asta sunt de acord:Imposing religion means the mandating of religious practice. It does not mean the mandating of social policy that some people may have come to support for religious reasons.


You cannot both dance and not pay the piper.


cu asta sunt si eu de acord. cu ce nu sunt de acord si mi se pare varful lancei ateismului in vest e cenzurarea libertatii de exprimare si de credinta care sunt aparate de constitutie. adica xulescu are dreptul sa se declare homosexual in parada din NY, iar presedintele tarii nu are dreptul sa-si declare afinitatile si credintele? asta nu e impunere, e exprimare a propriei credinte, pur si simplu.

ca sa nu mai zic ca "God" era parte din constitutia originala, dar au avut grija baietii rosii sa o elimine, ca sa poata continua acum lupta impotriva altor fundamente ale civilizatiei crestine americane, bazandu-se pe constitutie, desigur. plus cu ajutorul curtii supreme, calul troian tipic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui tata lu Toma

Deci, daca inteleg eu bine, Darwin e doar o ispita ?!


alt comunist

www.treklens.com/members/pozaru/photos/" target="_blank">Ceva poze


bietul darwin. e doar tarat in noroi intr-o lupta pe care nu a sustinut-o niciodata, el fiind agnostic, nicidecum ateu. dimpotriva, s-a declarat socat de fanatismul ateilor si mereu a sustinut ca da, poti sa fii credincios si evolutionist in acelasi timp -
It seems to me absurd to doubt that a man may be an ardent Theist & an evolutionist.

uite ce-i zice ateistului dogmatic Aveling:
Why should you be so aggressive? Is anything gained by trying to force these new ideas upon the mass of mankind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Sarut mana, Conchita !

"poti sa fii credincios si evolutionist in acelasi timp"
Credincios inseamna creationist ?


"xulescu are dreptul sa se declare homosexual"
xulescu este presedinte ?




Mergi la inceput