Obiceiuri ciudate (partea a 4-a)

Obiceiuri ciudate (partea a 4-a) | Autor: adi2003

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=35459&SearchTerms=obiceiuri,ciudate" target="_blank">Partea 1
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=36800&SearchTerms=obiceiuri,ciudate" target="_blank">Partea a 2-a
Partea a 3-a

Sa continuam.
Un subiect destul de hazliu, de care mi-am amintit acum. Cu siguranta veti mai avea de povestit. Asadar, va astept sa scrieti.


Florile mele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Si eu deschisesem unul mai demult aici poate le uneste vreun moderator... eu nu observasem cand l-am deschis ca mai era.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pai...
Prima kestie e ca oriunde plec si tb. sa dorm peste noapte imi iau perna si cearceaf. Asta e cam bizar cind plec in delegatii cu perna indesata in bagaje.
S-a intimplat sa o uit si mi-am cumparat cite una loco: asa m-am facut cu vreo 20 de perne, adunate de peste tot de pe unde am fost, fiecare cu cearceaful aferent desigur.
Ce sa fac daca nu pot sa dorm altfel...

In rest pot sa dorm si in vulcanii noroioshi dak n-am de ales - numai sa fie perna MEA.
Stiu...zizi...asta e!


L-am exasperat initial pe barbatu-meu, acum s-a obisnuit: cind vin ma intreaba: ce mi-ai adus? Vreo pernutza, ceva?
Cred ca s-a vaccinat anul trecut, la Costinesti, pe la 2 noaptea cind ni s-a facut somn si cautam disperati prin statiune sa cumparam ... ce credeti.... o perna!


edit: a, si mi-am mai amintit ceva ciudat: de cite ori sint in pasa proasta, foarte proasta, trebe sa stau in intuneric.
Dar intuneric bezna.
Si imi revin.
Cred ca are ceva de-a face cu strutzul ala care isi baga capul in nisip.

Asta e de cind eram mica, 2-3 ani, si daca ma supara cineva tare ma duceam si ma inchideam in beci.
M-au vazut citiva vecini ieshind de acolo si s-au luat de mama ca "ma pedepseste" - aiurea, maica-mea nu stia cum sa ma scoata de acolo... eu intram la loc....

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: Jocelyn
Asa, ca o barfa mica ce obiceiuri ciudate aveti sau ce ati descoperit la cei din jur?
Eu n-am reusit sa inteleg un tip care, de oricate ori s-ar fi dus la baie nu aprindea niciodata lumina. Il cunosc personal, si eu si
sotul. Am ras destul cand am aflat chestia asta si nici pana azi nu am inteles cum se spala, cum se barbiereste pe intuneric (daca baia nu are geam sau e noapte )
Nu am reusit sa scoatem nici motivul pentru care nu aprinde lumina. Ca economie nu facea sigur!
Ne mai destindem si noi afland de ciudatenii din astea.
Va dau cuvantul


Autor: delsim
Eu am avut un prieten, care de cate ori se supara, avea o zi mai proasta, sau am rog era deprimat, se ducea si-si mai cumpara cate o masina: avea la casa de la tara 7 Dacii nou-noute.Nu ma intrebati ce facea cu ele si de ce isi cumpara tocmai Dacii.La Bucuresti mai avea si alte marci si pe alea le dusese la tara ca nu avea totusi loc in garaj de atatea masini.
Delia


Autor: roxana1974
Eu de cate ori ma enervez, mananc ciocolata!


Autor: Jocelyn
"ezista o esplicatie" ca iti scade glicemia si ai nevoie sa o reabilitezi
cunosc persoane care la suparare mananca mult fara sa le fie foame si altele care nu pot manca (eu fac parte din a doua categorie).


Autor: numeioana
Un obicei ciudat am observat la mine de cand m-am casatorit...Cand vine sotul de la serviciu ma gaseste numai in bucatarie! Ar trebui sa scap de acest obicei ciudat....oare cum sa fac. Daca ma gaseste in pat se va supara???
Ioana


Autor: ancutzathree
un obicei rau spun eu este acela atunci cand cineva face ceva in jurul meu intervin eu si zic ca nu asa ca asa in concluzie numai cum fac eu respectivul lucru e bine,as vrea sa scap de acest obicei dar nu ma pot abtzine sa nu comentez,as vrea sa le fac eu pe toate asa cum stiu eu dar binentzeles ca nu se poate ca nu am timp,altfel...


Autor: Jocelyn
Mai fetelor, parca era vorba de obiceiuri ciudate, nu bune sau rele ntz ntz ntz, nu sunteti cuminti
numeioana eu zic sa incerci... sa-l astepti in pat sau in cada


Autor: maraki
Am cunoscut un tip care atunci cand se ducea la toaleta lasa usa intredeschisa, la geamuri trebuia sa fie prima parte din interior usor deschisa( deci nu pt. aer )Si inca un tip care se ungea in nas cu vaselina inainte de culcare
Monica


Autor: denizel
Va zic ce face frate-miu(si e mare mai!): de cite ori intra sau iese cineva din casa, lasa vreo 2 minute si dupa aia se duce si trage de clanta, cu toate ca aude cind s-a incuiat usa.
bine ca nu stam impreuna...


Autor: numeioana
A! Am priceput ce inseamna obicei ciudat. Cel putin pt mine: frate-miu se duce, isi cumpara Pro Sportul si il citeste stand pe wc iar in liceu invata in baie cu picioarele in apa calda
Ioana


Autor: Babisa
MAMA - cand vine cineva in vizita la ea,incepe sa se uite pe pereti sau pe jos,sa nu cumva sa fie vreun strop de apa sau o pata pe faianta,sau o frimitura pe jos (are o problema majoa cu curatenia...totul tre' sa fie luna) si bine inteles incepe sa stearga sau sa stranga de fata cu musafirul,ca sa nu spun ca de multe ori sunt pete imaginare ,numai ea le vede.Cand avea mocheta pe jos...statea si aduna scamele in loxc sa isi vada de musafiri...i-am spus de atatea ori ca e deranjant si ca musafirul se simte prost (eu ziceam ,eu auzeam).
EU - sa ocolesc canalele cu 6 gauri (considerate canale pt baieti pt ca "BAIETI" contine 6 litere)...dar sa calc pe canalele cu 4 gauri (ale fiind pt fete)...de prostie luarta din copilarie.Sau prin parcuri unde este pavat cu pietre dinacelea patrate mai maricele(nu mai stiu cum se numesc),tre'a calc in interiorul patratului ,nu pe linia care le imbina...eheheee mult am eu de lucru pe strazile astea...si sa ma vezi cum imping la carucior si fac slalom prin parcuri si pe strazi.
Daca mai gasesc va mai spun.
Bafta


Autor: liliac1
Aaaa, am intalnit un tip care avea un obicei destul de ciudat...de fiecare daca cand se ducea la baie, pentru orice nevoie (mica sau mare) se dezbraca complet!!
N-am inteles-o niciodata, dar nici n-am intrebat...
Alta: ma duc in vizita la un coleg si intru in baie cu...probleme. Cand colo, vad o masutza selecta de shah cu piesele aflate intr-o oarecare "dezordine" fix langa tron. Ies fericita, il intreb ce-i cu masutza aia, si-mi explica cum ca de fiecare data cand presteaza mai face o mutare, doua...
Liliana& Andra-Maria


Autor: Amely
Eu am un obicei foarte ciudat, si anume ca nu pot dormi decat daca e intuneric TOTAL, doar pe o parte si numai cu un pui de perna moale pe ureche, iar pernita tb. sa fie musai rece, daca se incalzeste o intorc (in somn!) de pe o parte pe alta, ca sa simt rece pe ureche... Iar un alt obicei ciudat de care nu cred ca voi scapa in veci, este ca nu ma pot uita la TV decat daca tin in mana un puiut de perna anume(altul decat cel de pe ureche...), care este doar al meu si nu suport sa-l atinga NIMENI! (sotu' are o boala pe el...).
Mentionez ca fara puiul de perna special nu plec nicaieri, nici macar in concediu, intotdeauna ii gasesc si lui un loc intr-un coltisor de bagaj...barbata-miu se-nchina!
Ar mai fi cateva:
-nu dorm cu perna sub cap
-beau apa dupa absolut orice, chiar si lapte, ceai, fructe, nu conteaza, doar sa nu-mi ramana nici un alt gust in gura...
-ma spal pe maini in disperare, (am inteles ca asta ar putea fi chiar o boala "frica de microbi")
-cand intru intr-o camera, primul lucru cercetez cu privirea peretii, in special colturile (am o spaima obsesiva de paianjeni)
Cred ca v-am luat pe toate la capitolu-asta!


Autor: Jocelyn
Mai povestiti ca devine interesant
Amely recunoastem, ai premiul I pana acum


Autor: zozela
Prietena mea,cand era mica(6-7ani...),lingea zidurile.......Zicea ca-i place gustul lor.....


Autor: Jocelyn
hahahaa
mi-ai adus aminte de vremurile in care mancam lipici la gradinita, de pasta de dinti nu mai zic


Autor: anka-maria
Eu cand eram mica mancam var de pe pereti. In dreptul patului meu facusem o misca gaura tot "decojind" peretele.
Oi fi avut lipsa de calciu
Mai am o dambla: cand ma mut in casa noua trebuie sa spal eu cu mana mea tot. Spal absolut tot cu ce vin in contact direct, pana si peretii.


Autor: denizel
AnkaLaura, unde esti sa ne povestesti tu putin cum intinzi rufele la uscat si cum le asezi apoi in dulap?
Va asigur, ar detrona pe oricine!


Autor: alina_s
Si eu mincam var de pe pereti, cred ca era o lipsa de calciu...si lipici (mama ce bun era !!) si radiere chinezesti de-alea parfumate ! Acum m-am facut mare si mi-a mai crescut mintea (ma rog...) dar tot am ciudatenii: nu ma intorc niciodata din drum (sub nici o forma, chiar daca am uitat ceva esential), nu sting niciodata toate luminile din casa, nu folosesc de doua ori acelasi prosop (va dati seama cit am de spalat!!??!!), nu daruiesc fotografii de-ale mele, nu sarut peste prag...dar astea tin multe si de superstitii (mai am si altele, dar nu vreau sa va speriati).


Autor: Anderra
Bine Bine... va spun si eu da' ma supar rau daca rade cineva de mine : nu pot adormi noaptea decat daca rontzai (molfai,mestec)un colt de patura sau de plapuma..
O alta ciudatenie de'a mea (de se inkina ai mei si cunostintele) este ca nu pot adormi decat daca aud tic-tac'urile celor 4 ceasuri din camera mea (tata colectioneaza ceasuri ,la ora asta in casa mea functioneaza aproximativ 12 ceasuri din care 4 doar in camera mea).
Intr'o seara a dormit la mine verisoara mea .. dupa juma de ora m'a rugat sa le opresc,nu putea adormi.. ok,am oprit un ceas ..doua trei... apoi..liniste deplina.. Anto a adormit bustean in 2 timpi da' eu..eu..nu mai puteam pune geana peste geana nu auzeam tic-tac'u ..
Dupa o ora .. mi'a venit ideea salvatoarea : am adormit cu ceasu' de mana pus la ureche


Autor:apsara
Eu nu pot dormi tocmai din cauza tic-tacului...


Autor: oana_n
Si la mine cred ca e pus un surub invers pe undeva.....nu pot sa adorm decat daca am in fata un perete.....adica e musai ca eu sa fiu cu nasul la 10cm de un perete si sa tin in brate strans de tot un pui de perna care e doar al meu.
Avem un prieten care vine pe la noi....si la inceput m-a intrigat...acum ma enerveaza de-a dreptu' pt ca in timp ce urmareste ceva la tv sau sta de vb cu noi vrea o cana, da cel mai adesea, o sticla cu apa si o tot mozoleste ....ca altfel nu pot zice.Bea o gura din ea....ii pune dopul...il strange tare...zice ceva, iar o desface....sta cu ea in mana...o duce spre gura....iar se opreste...stange dopu...o desface...ia o inghititura....si o ia de la capat.Nu bea alcool sa zici ca e o apucatura de asta....da ma seaca....nu il mai pot vedea facand asta...si culmea....in timp ce e concentrat la "actul" asta...vorbeste , e prins in dicutie...


Autor: EVA-DATA
tin minte ca profa de romana avea un obicei,aproape in fiecare ora:avea o voce puternica,ceva gen bariton si atunci cand ii venea sa cashte(i-o fi fost somn)in loc sa taca si sa cashte,ea continua sa vorbeasca in timp ce casca,de exemplu spunea............Aaa(casca)aaaaaaarghezi a fost...daca ar fi sonor as putea sa redau perfect cum facea, oricum, inchipuiti-va ca toti din clasa mustaceam de ras...
Un alt profesor de geografie scuipa,adica precipita in timp ce vorbea,cei din primele randuri erau terorizati saracii...
Un var de-al meu obisnuia,in copilarie,avea vreo 11ani, sa se ridice in toiul noptii din pat si mergea in patru "labe"pana dadea cu capul de marginea patului si se trezea brusc intreband"Unde sunt?"pe un ton atat de nevinovat,de te amuza.Odata,fratele lui a vrut sa incerce_dehh,eram si noi copii nazbatiosi_ sa-i dea in cap cu o tigaie,ca "somnambulul"zicea ca nu simte ca-l doare unde s-a lovit.
Astazi este un om in toata puterea,nu se mai trezeste noaptea,rade cand ii povestim noi ce facea in copilarie si nu crede.
Eva,Cris si Cristinica


Autor: adrienne12
eu in copilarie aveam un prieten care minca furnici cu zahar. Eu am mincat clei de pe coaja copacilor, in special ciresi sau caisi. mai aveam in calsa a 9a o colega care intotdeauna trecea pragul unei camere cu piciorul drept. Ce folos ca tot a picat la examenul de treapta! Fiu-meu nu putea sa doarma decit daca rontaia gulerul pijamalei sau coltul pernei (cred ca a facut asta pina pe la 15 - 16 ani). Eu nu suport sa dorm cu miinile sub patura/plapuma sau fara perna. mai nou nu pot sa dorm daca nu stiu unde e pisica si adorm mult mai usor daca pisi e in pat cu mine.


Autor: Caroline

quote:
mai nou nu pot sa dorm daca nu stiu unde e pisica si adorm mult mai usor daca pisi e in pat cu mine.

si eu credeam ca sunt singura


Autor: Teolina
Eu am un obicei tare ciudat: toate cosmeticele mele trebuie sa fie intr-o anumita ordine ! Sub nici o forma altfel!Ca de nu, ma enervez tare !


Autor: Lauraa
fetelor,sunteti mortale!
Io nu prea am obiceiuri ciudate, numai ca nu pot sa merg la culcare daca nu sunt spalata pe fata si pe dinti, nu pot sa dorm.
Mama de Lara Celine


Autor: Sanca
Eu cand ma enervez cu sotul ma duc si sparg bani numa pe mine. Ultima oara, cand m-a suparat cumplit, am mers a doua zi la masaj, si am cumparat haine de 300 de dollari.
Recordul a fost mobila de sufragerie... Am facut comanda, si m-am simtit mult mai bine . . .
Ajuta la impacare


Autor: numeioana
Azi, in timp ce mancam o banana mi-am dat seama ca am un obicei ciudat: eu desfac banana invers, de la coada spre cap
ce chestie! Daca in fiecare zi imi dau seama de cate un obicei din asta inseamna ca m-am tacanit!
Ioana


Autor: Jocelyn
Chiar inainte sa citesc postul tau am desfacut o banana... in acelasi mod -asa cum fac intotdeauna, dar nu cred ca suntem singurele


Autor: anka-maria
Io o mai astept inca pe AncaLaura, pt. ca de obicei intra in top direct pe primul loc si n-o mai poate detrona nimeni.


Autor: Jocelyn
Pai a scris si denizel mai sus ca tot pe ea o asteapta.
Deci suntem nerabdatori ca eu nu stiu nimic de ea.


Autor: cristac
Chiar daca urmaresc forumul aste e mult timp, doar acum va scriu, nu am putut rezista subiectului.
Deci, ciudatenia de care eu nu ma pot dezvata nici cum e ca rup din hartii bucatele mici sa le fac bilute pe care sa le freamat intre deshte.. Daca sunt la masa, fac din firimituri.
Dar tot timpul tre sa am ceva intre degete, atfel nu-s sanatoasa... si acum de exemplu..
Sora mea mi-a spus despre un fost prieten de-al ei ca avea obiceiul ca inainte de culcare sa se legene in pat.. de pe o parte pe alta, cu mainile ridicate si in timpul asta canta ...


Autor: aniela23
eu ,ca sa adorm, si pe tot parcursul somnului, imi tin limba intre dinti.E suficient sa simt sub cap sau sub palme o perna moale ca mi se duce limba intre dinti automat.


Autor: Siminaf
quote:
Originally posted by Jocelyn
Chiar inainte sa citesc postul tau am desfacut o banana... in acelasi mod -asa cum fac intotdeauna, dar nu cred ca suntem singurele

Nu sinteti singurele: in tari africane asa se desfac bananele. Am intrebat si eu de ce si mi s-a zis ca se rupe mai usor acolo, cind sint coapte, evident. Si nu mai tb. sa musti partea aia scirboasa de la virf...
Asa ca de mai bine de 10 ani tot asa le desfac si eu.
Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica


Autor: anelize
Si eu desfac la fel bananele!!!!!!!!!!!!!!!


Autor: adriana_mihnea
Dragele mele, exact asa se desfac bananele, de la codita! Asa ca asta nu este un obicei ciudat...
Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)


Autor: monagan
Nu stiu daca se poate numi ''obicei ciudat'', dar eu de fiecare data cand ies din casa verific: daca am stins tv+radio,daca am inchis apa, daca am stins gazul,daca am inchis lumina si...daca are apa in castron.


Autor: iren
Io nu prea am obiceiuri ciudate, sau poate ca inca nu-mi dau seama , da nu ma pling, ca sotzu e ciudat din cap pina-n picioare, are el ciudatzenii shi pentru mine De ex. se spala pe miini, vine la masa, cum se pune el pe scaun, vine shi Juli la el. O ia, o duce la joaca, se spala pe miini shi vine la masa, da-ntre timp Juli e pe scaunul lui iar, o duce, se spala pe miini shi pina cind vine el o kem io pe Juli la scaunu lui Ma scoate din sarite citeodata, shi daca nu rid nitzel pe seama ciudatzeniilor lui o iau naibii razna
Shi ar mai fii muuulte, da nu mai zic, ca p-orma zicetzi c-am maniac la usha


Autor: Amely
quote:
Originally posted by aniela23
eu ,ca sa adorm, si pe tot parcursul somnului, imi tin limba intre dinti.E suficient sa simt sub cap sau sub palme o perna moale ca mi se duce limba intre dinti automat.

Si euuuuuu, la fel! uitasem sa va zic...
O fi "sindromul tzatzei"? Credeam ca sunt singura cu "reminiscente de bebelush"!


Autor: ile77
Eu am un singur obicei ciudat ,"mare si tare".
Imi place sa infasor in jurul miinii stingi pernele de pe canapea sau prosoapele de bucatarie.
Sau sa infasor in jurul degetelor servetele . Asa ca daca am servetele in jurul meu se va stii ca la sfirsit vor avea toate forma vreunui deget.
Ideea e sa infasor ceva f strins pe jurul miinii sau degetelor.
De multe ori mi s-a atras atentia( de catre parintii mei) asupra acestui obcei ,dar cind vad o perna pe canapea sau un servetel ,nu ma pot abtine.
Amuzant e ca mereu toate pernutele ,cele 6, sint pe canapeaua pe care obisnuiesc eu sa stau, iar daca din intimplare e una pe cealalalta canapea ,ii zic sotului meu : trimite-mi perna aia.
Uff,nu stiu de ce am acest obicei, dar tare as fi curioasa sa-i aflu originea.
Chiar ii ziceam sotului meu ca intr-o zi o sa recurg la hipnoza sa vaz care-i treaba.


Autor: Bombonicaaaa
Si eu cam am obiceiuri ciudate dar acum nu prea i-mi vin in minte ...Cel mai stresant obicei al meu il afecteaza doar pe sot, in fiecare noapte ,zi ,nu conteaza ,atunci cand suntem in pat si el vrea sa doarma nu-l las sa puna capul jos pana nu-i asez eu perna asa cum i-mi place mie daca se intampla sa doarma cand ajung eu in dormitor ,il trezesc din somn ...Asta e valabil pt. oricine doarme cu mine , sora-mea ,fiica-mea
Ar mai fi faptul ca nu pot sta in pat daca cearceaful nu este perfect intins ...asa ca cine are ghinionul sa fie deja asezat pe pat trebuie sa se dea jos sa aranjez eu cum i-mi place
Si mai stiu niste prieteni sot si sotie care in fiecare dimineata la cafea el are program de stat pe tron ,deh' ca omul,iar nevasta-sa cu cafeaua in mana il urmeaza ,petrec acolo cel putin 15 min. pana i-si gata omul treaba ...dar oare mirosul ?


Autor: adjadyn
eu cunosc püe cineva caresi mananca mizeria din nassssssss


Autor: aniela23
da da, si eu aveam o colega la scoala poreclita ''sonda'', care avea unghii lungi si frumoase cu care se scobea in nas in timpul orelor si dupa aia papa tot:)


Autor: mina
quote:
Originally posted by Babisa
MAMA - cand vine cineva in vizita la ea,incepe sa se uite pe pereti sau pe jos,sa nu cumva sa fie vreun strop de apa sau o pata pe faianta,sau o frimitura pe jos (are o problema majoa cu curatenia...totul tre' sa fie luna) si bine inteles incepe sa stearga sau sa stranga de fata cu musafirul,ca sa nu spun ca de multe ori sunt pete imaginare ,numai ea le vede.Cand avea mocheta pe jos...statea si aduna scamele in loxc sa isi vada de musafiri...i-am spus de atatea ori ca e deranjant si ca musafirul se simte prost (eu ziceam ,eu auzeam).
EU - sa ocolesc canalele cu 6 gauri (considerate canale pt baieti pt ca "BAIETI" contine 6 litere)...dar sa calc pe canalele cu 4 gauri (ale fiind pt fete)...de prostie luarta din copilarie.Sau prin parcuri unde este pavat cu pietre dinacelea patrate mai maricele(nu mai stiu cum se numesc),tre'a calc in interiorul patratului ,nu pe linia care le imbina...eheheee mult am eu de lucru pe strazile astea...si sa ma vezi cum imping la carucior si fac slalom prin parcuri si pe strazi.

Ihi....si io si io pe o anumita bucata de asfalt (ca stiti cum sunt peticite trotuarele) tre sa calc cu ambele picioare de acelasi numar de ori. Nu ma dau peste cap pentru asta (adica nu-s ff ciudata) dar macar incerc (adica-s moderat de ciudata...).


Autor: mina
si acu sa raportez toate ciudateniile (ce=mi vine in minte)
- nu pot sta intr-o camera fara perdele. Pare casa pustie
- nu suport plase de tantari la geamuri, ma sufoc!
- idem cu geamurile fumurii
- nu suport obiectele care nu stau vertical, adica acele obiecte care ar tre sa stea vertical si stau inclinate, cum ar fi o sticla de plastic cu fundul deteriorat. Mi se face rau cand vad asa ceva.
- ma ia ameteala pe scari abrupte si inguste, drept pt care tre sa ma tin de cineva sau de balustrada.
- nu pot sa vad obiecte stand pe marginea mesei, parca le si vad cum cad. Acuma cand BebeMatei trage tot in capu lui e f utila aceasta ciudatenie....
Aaa, si cand sunt obosita imi place sa-mi bag picioarele (scuzati expresia) la caldurica, de regula sub fundul cuiva, al sotului ca e intotdeauna in preajma. Adica partea de deasupra labei piciorului, sa simt acolo caldura si presiune.
- si nu pot dormi intr-o camera in care usile de la dulapuri sunt deschise. Brrrrr
LA CEI DIN JUR
- colega mea de camera din faculate nu lasa pe nimeni sa spele vasele de la o masa la care a mancat si ea. Asa e si acum, cand suntem la casele noastre: merg la ea in vizita, ea spala vasele. Sunt la mine acasa si stam la masa, nu ma inteleg cu nebuna si ea spala vasele. Inca nu stiu de ce
- fi-miu isi ia sosetele in gura si da din cap maraind ca un caine feroce...se pune si asta la ciudatenii sau mai asteptam sa creasca ?
- soacra-mea nu ma lasa sa arunc nimic de mancare sau bautura (doar ce e stricat, evident). Are o obsesie cu "altii nu au". Adevarat ca e cea mai caritabila persoana pe care o cunosc.
Cam atat,daca-mi mai amintesc mai zic.
Si inchei cu o urare: fie sa ne suporte cei din jur!


Autor: boeru
Eu cand eram mica mancam...drojdie de bere (si imi placea!!!)
Si eu am o pernuta fara de care nu pot dormi (ca si copilul meu de altfel - el are o fata de perna preferata, nu conteaza ce e inauntru.
Avem deasemenea un prieten care in timp ce statea pe tron vopsea masinute de-alea la scara mica. Ce de vopsea era la el in baie!
Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....


Autor: liliac1
Mi-am dat seama ca si eu am o chestie ciudata rau: procesul de intindere a rufelor pe balcon. Asta am constientizat-o dupa ce maica-mea saraca, a incercat sa faca un gest frumos sa ma ajute asa ca mi le-a intins cum s-a priceput pt ca draga ei fiica n-a avut timp. Am venit acasa, le-am vazut intinse, mi s-a facut rau le-am strans si le-am reintins in stilul meu.
Adica sarma de bluze e sarma de bluze, aia de pantaloni idem, si aia de kiloti. Celelalte 2 sarme sunt pt auziliare.
Bluzele/pantalonii/kilotii/sosetele trebuie intinse de la mare la mic de la inchis la deschis la culoare de la stanga la dreapta, niciodata invers!!!
Sosetele dupa ce le ordonez pe perechi, marimi culori le intind doar cate una cu calcaiul in aceeasi directie (de obicei spre dreapta)
Carligele trebuie sa fie INTOTDEAUNA asortate cu hainele. E o adevarata cautare in galetusa mea de carlige...plus obsesia ca n-am suficiente culori, asa ca mai fac achizitii de cate ori scap la cumparaturi singura (ca mi le mai ascunde/arunca si fii-mea)
Maica-mea a jurat ca nu mai pune mana sa ma ajute iar sotul dispare cand e vorba de intins rufe, ca ma si enervez daca nu ma lasa cu colivia mea!!
Mai am dar trebuie sa-i intreb pe altii ca mie mi se pare ca-s absolut normala!!


Autor: denizel
Va pun aici ce am scris la alt subiect:
Mai, mi-am adus aminte de o chestie super, super-haioasa.
aveam o prietena al carei sot era programator. Tipul era f. tare in domeniu - stiu asta de la sotul meu, care a lucrat cu el un timp.
Oameni buni, cind ajungea acasa se trintea intr-un fotoliu cu un creion si o hirtie in mina. Incepea cu un punct, apoi mai tragea o linie apoi un cerculet...in fine umplea foaia cu linii, puncte si cerculete, pina cind ii venea ideea pe care o astepta.
Pina aici, nimic neobisnuit. Numai ca, in timp ce se gindea, isi lua suvite f. subtiri de par pe care le invirtea dupa deget pina cind se rupeau . In scurt timp, era numai par rupt in jurul lui. Imi spunea sotia lui ca avea multe portiuni in cap unde nu mai avea par - noroc ccc ca nu se cunostea; avea un par cret si bogat.


Autor: denizel
quote:
Originally posted by liliac1
Mi-am dat seama ca si eu am o chestie ciudata rau: procesul de intindere a rufelor pe balcon. Asta am constientizat-o dupa ce maica-mea saraca, a incercat sa faca un gest frumos sa ma ajute asa ca mi le-a intins cum s-a priceput pt ca draga ei fiica n-a avut timp. Am venit acasa, le-am vazut intinse, mi s-a facut rau le-am strans si le-am reintins in stilul meu.
Adica sarma de bluze e sarma de bluze, aia de pantaloni idem, si aia de kiloti. Celelalte 2 sarme sunt pt auziliare.
Bluzele/pantalonii/kilotii/sosetele trebuie intinse de la mare la mic de la inchis la deschis la culoare de la stanga la dreapta, niciodata invers!!!
Sosetele dupa ce le ordonez pe perechi, marimi culori le intind doar cate una cu calcaiul in aceeasi directie (de obicei spre dreapta)
Carligele trebuie sa fie INTOTDEAUNA asortate cu hainele. E o adevarata cautare in galetusa mea de carlige...plus obsesia ca n-am suficiente culori, asa ca mai fac achizitii de cate ori scap la cumparaturi singura (ca mi le mai ascunde/arunca si fii-mea)
Maica-mea a jurat ca nu mai pune mana sa ma ajute iar sotul dispare cand e vorba de intins rufe, ca ma si enervez daca nu ma lasa cu colivia mea!!
Mai am dar trebuie sa-i intreb pe altii ca mie mi se pare ca-s absolut normala!!

Liliana, tu esti ankalaura, da' vrei sa ne pacalesti!


Autor: liliac1
denizel draga mea, imi faci o deosebita onoare sa ma confunzi cu ankalaura (pe care am cunoscut-o si e o tipa SUPER).
Ea din cate stiu are o problema cu aranjatul canilor si a sosetelor (doar) pe sarma...
Io-s un pic altfel...ma lupt cu toate de pe franghie!!!
Am probleme cu culorile!!!
Aaaa, mi-am mai amintit o chestie proprie si personala: NU pun niciodata ceva verde langa roshu, albastru langa portocaliu sau mov cu galben!! Cand ma joc cu Andra cu chestii de-astea care se imbina si sunt de diferite culori, am grija sa nu pun verde langa rosu, iar daca le pune ea, le stric pe furish si le refac!!!


Autor: Alinax
mina...ce bine ca nu sunt singura (:D)...nici eu nu pot sa adorm intr-o camera care are usile de la dulap deschise
pana acum doar ciudatenia asta am gasit-o la mine


Autor: emma27
eu,inainte sa dorm,imi frec talpile una de cealalta.e super stresant pot cei de langa mine.
sotul isi bea cafeaua pe wc.si dc tot veni vb,nu pot sa prestez,decat dc am ceva de citit,fie si cutia de detergent.
fiica-mea de trei ani,nu doarme,dc nu sunt inchise toate usile din casa.si ea are cah-ul obicei de a-si manca mucii.nu stiu ce sa mai fac sa o dezvat.


Autor: crini
O chestie pe care o fac mai toti colegii mei de servici (italieni, barbati). Cand merg la toaleta, se ridica si spun in gura mare in laborator: 'Merg sa fac pipi' (sau altceva).
De ce trebuie, domnule, sa ne spui si noua? Nu poti sa iesi pur si simplu, sau sa spui cel mult 'merg la baie'?
Si nimanui nu i se pare ciudat.


Autor: impreuna
crini si in Ro sunt din astia..., nu mai spun unde:P
Nu stiu dc e obicei ciudat sau nu, da reu nu suport sa imi dau cu nimic pe cap (fixativ, gel, spuma...). Simt ca nu mai am aer. La fel era si cu lacul de unghii mai demult, dar acum m-am obisnuit. Cand merg la coafor nu pot sa lamuresc coafeza sa nu imi puna pe par nici o solutie cand il aranjeaza. Da parca am cu cine.... Abia astept sa ajung acasa si primul lucru care il fac e sa ma spal pe cap.
Altceva nu mai imi vine in minte, dar ma gandesc...


Autor: LadyC
Pe sotul meu trebuie sa-l chem la masa cu 10-20 de minute inainte de a incalzi mancarea, pentru ca de fiecare data merge la WC inainte de masa.
O buna prietena, in copilarie pisa cioburi de sticla si le manca.
Sora mea rodea culorile la capete si mai avea boala de a scoate cenusa din soba.
Finul meu are obiceiul de a face schimb de lucruri din casa. Nevasta-sa, sarmana este disperata: "-Sa aduci televizorul meu inapoi! Asa vechi cum este e al meu, de la mama! Ah, te urrrrasc!"
Eu nu pot adormi decat daca am un lob de ureche pe care sa-l mangai sau sa-l framant.


Autor: Jocelyn
quote:
Originally posted by LadyC
O buna prietena, in copilarie pisa cioburi de sticla si le manca.

asta e prea de tot
si mai traieste?


Autor: Tzuni
Am avut o perioada in care in timp ce urcam scarile de la bloc silabiseam Scufita Rosie - povestea.
Iar mama, cand bea un medicament sta in picioare in fata chiuvetei, pune medicamentul pe limba, duce cana cu apa la gura si incepe sa bea. Simultan isi ridica la spate piciorul stang si scutura capul pe spate. Uf, ca ma enervez numai cand imi amintesc cum face!


Autor: fatima
ha ha ha ,ce ma mai distrez citind..mama deschide gura larg deschisa ori de cate ori face ceva ce presupune efort..cand ridica ceva, sau cand spala covorul..soacra-mea are obiceiul de a gusta inainte de a-ti da ceva..si o cana cu apa de la chiuveta daca iti da, gusta ea mai intai..stie ca e urat, dar nu se poate dezobisnui..eu am obsesie pt simetrie si paralelism..odata, eram in biroul cuiva, intr-o discutie asa, mai oficiala, nu m-am putut concentra deloc la ce spunea, ma holbam la tabloul care nu era paralel cu peretele..in final, m-am ridicat, m-am descaltat, m-am urcat pe un scaun,l-am indreptat si mi-am rugat frumos interlocutorul sa continue..


Autor: iren
Mi-am adus aminte ca shi io am citeva ciudatzenii, da mai soft, asha Citeam mai sus ca cineva tzine gura deskisa cin face un efort, ei, io tzin limba intre dintzi cin ma concentrez la ceva, shi mai am obiceiul- urit, recunosc- de a mirosi ciorapii dupa ce-i dau jos, shi p-ai plozilor la fel, noroc ca nu put ...insa acelashi obicei nu se aplica shi la ciorapii sotzului, ca aia put shi fara sa-i duci la nas


Autor: slakje
quote:
Originally posted by Alinax
mina...ce bine ca nu sunt singura (:D)...nici eu nu pot sa adorm intr-o camera care are usile de la dulap deschise

pana acum doar ciudatenia asta am gasit-o la mine
Si eu nu numai ca nu pot dormi, dar nu pot sta, nu pot sufla, intr-o camera care are asa: usi la dulapuri, sertare deschise, usa de la camera deschisa.
Eu tot timpul inchid sertare, dulapuri, si nu suport sa le vad deeschise sau intredeschise cum le lasa barbate-meu .La fel cu usile.
In schimb mi-este absolut imposibil sa stau intr-o camera daca nu are geamul putin intredeschis(aerisit numesc eu ), asa ca la mine vara/iarna geamurile sunt deschise, nu conteaza cata caldura fac ca tot frig e , haha, iarna normal .
Nu-i ciudat?


Autor: lena
sunteti haioase rau...
eu dorm cu perna in brate, chiar si cu sotul in pat, el ma tine pe mine in brate si io perna ...nu suport sa las lumina pe undeva noapte, nu mai pot sa adorm, trebe sa fie toate luminile inchise...nu mai pun in farfurie mancare din nou daca am terminat-o, iau una curata ...si-mi place sa miros hainele proaspat spalate dar si hainele lu fii mea (imi place mirosul ala de bebel)...de altfel imi place si mirosul de benzina.
frate miu manca cand era mic cojile de oua...brrrrr


Autor: iren
quote:
Originally posted by lena
sunteti haioase rau...
eu dorm cu perna in brate, chiar si cu sotul in pat, el ma tine pe mine in brate si io perna ...nu suport sa las lumina pe undeva noapte, nu mai pot sa adorm, trebe sa fie toate luminile inchise...nu mai pun in farfurie mancare din nou daca am terminat-o, iau una curata ...si-mi place sa miros hainele proaspat spalate dar si hainele lu fii mea (imi place mirosul ala de bebel)...de altfel imi place si mirosul de benzina.
frate miu manca cand era mic cojile de oua...brrrrr

Shi mie la fel imi place mirosul asta, da io am o obsesie cu mirosul, de ex. nu pot minca daca n-am mirosit mincarea noroc cu voi, ca mi-am dat seama ca-s obsedata de miros


Autor: smillaraaq
Daa, subscriu la dormitul cu usi deschise: nu suport. Mai rau, nici carte deschisa nu suport sa am la cap
Iar cand sunt concentrata (mai ales cand cos, decupez sau fac chestii de migala) scot limba de-un cot.
Si nu pot sa dorm cu muzica, dar asta nu cred ca e ceva ciudat. Frate-meu nu doarme fara muzica :D


Autor: LadyC
Mi-am mai adus aminte ceva...
Ador mirosurile de musama, de hartie, benzin/ motorina,diluant,vopsea


Autor: fatima
cu dormitul e tare greu..trebuie indeplinite o groaza de conditii..sa fie bezna, numai pe saltea tare, desculta ( trebuie sa simt ca respir prin talpi),sa nu se auda nici un zgomot ( odata, la un hotel bazaia frigiderul - am mutat ditamai dulapul sa ajung la priza ca sa-l intrerup, dar a meritat - e mai greu ca sotul meu nu poate adormi decat cu tv-ul deschis, dar noroc ca adoarme repede si il sting imediat), fara perna, obligatoriu invelita, chiar si la 40'..si nu pot sa adorm dezbracata sau nedemachiata..si la masa am ritual..mananc invers,adica desert, felul doi si ciorba ultima..asta pt. ca imi plac f mult ciorbele si intotdeauna las la sfarsit ce-mi place mai mult..


Autor: EVA-DATA
Inainte de a cumpara un ruj, il miros,daca nu-mi place cum miroase,nu-l cumpar,chiar daca arata bine,e de firma,e in garantie.Se cam uita chiorish vanzatoarele...


Autor: Andita
Hoa sa va spun: al meu iubitel de cate ori face ceva ce nu-i face pkacere (spalat vase, chestii d emigala), se stramba ingrozitor. Ma enerveaza de nu mai pot, dar cica e din familie, ca si taica-su face asa. Mi se pare ridicol ca un barbat in toata firea sa se strambe asa cand se incalta cu sosetele, de exemplu. Tot el bataie din picior foarte enervant cand e concentrat pe vreo lectura sau cand lucreaza la calculator. Tot el, cand se uita la TV, e ca in transa, nu se poate vorbi cu el, ca nu te aude...
Si eu acum.....am 24 de ani si mi-e urat de intuneric. Cand sunt singura noaptea acasa, dorm cu lumina d epe hol aprinsa, cu toate c ama deranjeaza lumina care imi bat ein ochi.aca e sa ma duc la baie noaptea, alerg repede la intrerupator, iar daca e sa sting eu lumina, fug in pat de parca m-ar urmari cineva. Cand s-a luat intr0o seara lumina, credeam ca mor de frica.
Tot eu, cand nu e puiu acasa, dorm cu un animalut de plus in brate, de obicei pe o singura parte, cu fata spre lumina aprinsa.
Tot, eu, daca ma tai la un deget si imi vad sangele curgand, mi se face instantaneu rau, de nu mai ai ce face cu mine (mama zice ca se cheama lipotimie).


Autor: mihaela amalia
Hi,hi, hi, hi.....buuuuuuuuuuun subiect.Am ras de m-am prapadit.
Acum hai sa va spun obiceiurile mele ciudate:
>cand eram la scoala cel mai bine invatam.....pe
>cand sotul e in bucatarie neaparat tre' sa fiu si eu pe acolo sa fac treaba
>o matusa de a mea isi molfaie limba
>cumnata'meu pleaca de acasa cand nevasta'sa calca rufe


Autor: ingerash
si eu ma acopar cand dorm si daca sunt 40 de grade kiar si daca e un cearsaf subtire, acoperita sa fiu si cu patura sau mainile/parul pe fata ca sa nu mi se vada moacacand ( scuzati cacofonia ) dorm


Autor: denizel
La ce chestii super-haioase am citit pe aici, ale mele sunt mici porcarioare, da' vi le spun: nu ma culc decit dupa ce ma uit pe vizor(daca se intimpla sa adorm inainte, nu exista sa nu ma trezesc. Imi e frica de hoti, mey - am impresia ca stau in fata usii si asteapta sa navaleasca)
Alta: daca adorm cu fata in sus, am sigur un cosmar.
Si ultima: nu pot dormi cu geamurile deschise. Cu toate ca stau la et.6, mi-e teama ca vin hotii pe o fringhie de pe acoperis. Il scot din sarite pe sotul meu cu asta. Cind se culca, toate geamurile sunt deschise, dar astept sa adoarma si le inchid


Autor: strengarita
reteta pt a scapa de mohoreala zilelor de toamna? a se citi subiectul :))) Am si eu cateva ciudatenii de care nu pot scapa: inebunesc cand vad gulerul la camasa la barbati putin indoit sau stramb sau intrat sub haina de la costum. Mi s-a intamplat de cateva ori sa vad chestia asta la prezentatorul emisiunilor de stiri sau in filme...a trebuit sa inchid televizorul sau sa imi caut altceva de facut( chiar daca eram super interesata de ceea ce vedeam) caci numai la gulerul ala si cum sa il indrept ma gandeam. La fel urasc sa vad maneci iesite de sub haine...asta de la mama cred ca mi se trage:)) . Apoi daca imi place o melodie o ascult la exasperare, cate o saptamana intreaga aceeasi melodie. Sotul meu o ia razna, si chiar daca ii place si lui melodia , incepe sa o urasca:)))) Mie imi trece dupa o saptamana , el ramane cu sechele : nu mai asculta niciodata melodia:)).Nu dorm noaptea fara sa am curatenie in casa. Pot sa pic de somn dupa o zi de alergat dupa gandacelul meu si tot nu ma las pana nu sunt puse toate lucrurile la locul lor. Nu mai zic de usi la dulapuri . Sotul meu mereu o lasa deschisa dimineata cand pleaca la munca si il sun sa-i spun sa nu o mai uite data viitoare.


Autor: Eliza5
mai, eu una ma pieptan (cu degetele) in somn... partea proasta e ca am parul lung si moale deci se mai incalceste asa ca trag de el de nu se poate si se intampla sa ma trezesc dimineata cu smocuri de par pe perna


Autor: Pispirica
mey fetili sa va spun si eu tacaneala mea.
nu pot sa adorm daca n-am ciorapi in picioare nenica, fie vara fie iarna. daca nu am ciorapi ma foiesc pe toate partile si de adormit n-adorm.
mai stiu pe cineva care de cate ori se duce la se dezbraca. goala pusca si fara vreo bijuterie. isi scoate si cercei si inele, tot tot.
tacaneli de om mare


Autor: Jocelyn
tare ma mai minunez de ce scrieti voi
auzi Pispirica da cand nu e la ea acasa, ce face tanti aia, tot asa se dezbraca? Si la serviciu/restaurant etc?


Autor: Pispirica
Jocelyn persoana despre care iti vorbesc este colega de servici cu mine. si pe la servici o apuca evident diversele. asa ca bijuteriile pe birou, restul prin toaleta si le atarna si aia e.
s-a facut de multe ori misto pe seama ei ca e tacanita, dar fata n-are treaba, cica altfel nu poate.


Autor: anghelada
Eu nu suport sa nu stea oalele, tigaile etc. exact pe mijlocul ochiului de aragaz. Am o obsesie. Chiar daca nu gatesc eu si trec prin bucataria cuiva imping oala sa fie flacara fix in centru.
Iau scobitori le rop bucatele si le las peste tot. Asta il innebuneste pe sot care le strange si ma bate la cap.
Nu arunc nici o hartiuta daca nu gasesc cos de gunoi. Am buzunarele si poseta pline de biletele, ambalaje, etc. Apoi cand ma enervez ca sunt prea multe ma duc la cosul de gunoi si fac curat.
Am multe ciudatenii legate de modul de a gati si manca. Dar sunt cam multe, va plictisesc.
Nu pot dormi fara sosete. Am sosetelele mele de "dormit". Chiar daca facem ceva ... , dupa... cand ma ia somnul imi pun ciorapeii.
Sotul rupe toate bubitele care le gaseste... pe el sau pe mine Parca are senzori de gasit bubite. Bine ca mie imi place. Cand eram mica le ziceam la bunici sau parinti ca am paduchi... si saraca bunica sau mama, stateau sa caute disperate .... si mie asa imi mai placea sa stau la "paduchit" .... as fi stat cu orele.
Gata ca daca stau sa imi amintesc ...


Autor: Bic
quote:
Azi, in timp ce mancam o banana mi-am dat seama ca am un obicei ciudat: eu desfac banana invers, de la coada spre cap

No, no... si barbata-miu are acelasi obicei. L-am intrebat de ce si mi-a spus: "Pai nu asa e normal sa desfaci banana?" Apoi am inceput si eu asa si mi-am dat seama ca e mult mai simplu si mai eficient.


Autor: Bic
Nu e vorba de obicei, ci mai degraba de o reactie fiziologica ciudata. Am mai povestit multoa si nimeni nu ma crede.
Eu am un anumit punct in ureche, daca imi soptesti acolo sau daca ma dau foenul acolo, reverbereaza undeva intr-un muschi spre talie, pe spate si ma gidila de innebunesc.
Cu foenul e cum e, ca il pun deoparte. Dar sa vedeti cum e cind esti la film cu un potential iubit si tu nu stii cum sa-ti mai ascunzi urechea fara sai ranesti sentimentele!


Autor: felicia74
quote:
Originally posted by liliac1
Mi-am dat seama ca si eu am o chestie ciudata rau: procesul de intindere a rufelor pe balcon. Asta am constientizat-o dupa ce maica-mea saraca, a incercat sa faca un gest frumos sa ma ajute asa ca mi le-a intins cum s-a priceput pt ca draga ei fiica n-a avut timp. Am venit acasa, le-am vazut intinse, mi s-a facut rau le-am strans si le-am reintins in stilul meu.
Adica sarma de bluze e sarma de bluze, aia de pantaloni idem, si aia de kiloti. Celelalte 2 sarme sunt pt auziliare.
Bluzele/pantalonii/kilotii/sosetele trebuie intinse de la mare la mic de la inchis la deschis la culoare de la stanga la dreapta, niciodata invers!!!
Sosetele dupa ce le ordonez pe perechi, marimi culori le intind doar cate una cu calcaiul in aceeasi directie (de obicei spre dreapta)
Carligele trebuie sa fie INTOTDEAUNA asortate cu hainele. E o adevarata cautare in galetusa mea de carlige...plus obsesia ca n-am suficiente culori, asa ca mai fac achizitii de cate ori scap la cumparaturi singura (ca mi le mai ascunde/arunca si fii-mea)
Maica-mea a jurat ca nu mai pune mana sa ma ajute iar sotul dispare cand e vorba de intins rufe, ca ma si enervez daca nu ma lasa cu colivia mea!!
Mai am dar trebuie sa-i intreb pe altii ca mie mi se pare ca-s absolut normala!!

si sotul meu are o obsesie legata de intinsul rufelor: o margine sa nu fie mai lasata decat alta. deoarece nu suporta asa ceva, de obicei el intinde rufele. bune si ciudateniile astea la ceva...


Autor: philip
eu nu pot dormi decat pe partea dreapta si uneroi dorm toata noaptea asa, fara sa ma sucesc deloc. sa nu vad pic de lumina si sa n-aud zgomot. pun perna in cap, iar daca cumva plange micutul prin somn imi ia o ora sa readorm si-mi bate inim asa-mi sara din piept.


Autor: dyany
faza cu rufele pe culori ,marimi........o fac si eu !!! credeam ca numai eu sunt aia "nebuna" si mai am niste "chestii"nu pot sa dorm cand e lumina in camera sau vre-un zgomot........orice zgomot!


Autor: Alinax
am mai descoperit o ciudatenie de-a mea....la cumparaturi nu suport sa puna alticineva lucrurile in pungi....pentru ca eu TREBUIE sa le aranjez intr-un anumit fel
asta se pune sau e ceva normal?

Autor: Jocelyn
aoleu, si eu am chestia asta
si nu pot sa decat pe o parte, de preferat pe dreapta.
si ma enerveaza cand vad pe cineva care scrie tinand pixul si cu degetul mijlociu (in loc sa-l sprijine doar cu ala) si cand vedeam copiii la gradinita ca mazgaleau un pic pe o ditamai foaia si vroiau alta curata pe urma....
mai, eu am impresia ca suntem handicapati rau de tot


Autor: smillaraaq
quote:
Originally posted by Bic
Nu e vorba de obicei, ci mai degraba de o reactie fiziologica ciudata. Am mai povestit multoa si nimeni nu ma crede.
Eu am un anumit punct in ureche, daca imi soptesti acolo sau daca ma dau foenul acolo, reverbereaza undeva intr-un muschi spre talie, pe spate si ma gidila de innebunesc.
Cu foenul e cum e, ca il pun deoparte. Dar sa vedeti cum e cind esti la film cu un potential iubit si tu nu stii cum sa-ti mai ascunzi urechea fara sai ranesti sentimentele!

Rezon! La mine e urekea stanga! Nu cred ca mi-as fi dat seama (adica in mod constient), daca nu citeam postarea ta.


Autor: dianas
Ce bine ca am mai gasit pe cineva ca mine, adica detinatoare a doua puncte corespondente la nivelul corpului: Bic si Smillaraaq. Nu stiu daca are legatura cu topicul, zonele mele sant altele: nu suport sa fiu atinsa intr-un punct pe o coasta sub sanul drept pt ca imediat ma inteapa raaaau de tot un punct din cotul drept. Daca ma intelege cineva...


Autor: brendamitran
Obiceiuri ciudate? Ia auziti aici.....
BUNICA-MEA:
-indeasa pungi de plastic printre elementii de la calorifer
-intotdeauna agata de manerul geamului de la bucatarie 2-3 sacose de plastic,cica sa fie la indemana
-dupa ce intindem rufe eu sau mama,se duce si le muta de pe o sarma pe alta si le aseaza cum vrea ea
-are o multime de flori pe balcon,dar cica nu tre sa le uzi cu apa direct de la robinet,ca e dura, si are sticle de plastic cu apa peste tot,chiar si afara pe palier,la uscatorie,nu mai vorbim prin bucatarie sau balcon
-daca pui un ibric cu apa la fiert pe aragaz,invariabil il vei gasi pus intr-o anumita pozitie,ca "asa trebuie"
Are 78 de ani dar imi doresc sa atinga suta,cu toate ticurile ei si chiar daca ma mai enerveaza citeodata...


Autor: dara
Misto subiect!
Sa va zic de-ale mele:
-nu suport sa vad sertare sau usi de dulap intredeschise
-nu suport sa vad painea pusa pe masa cu susu-n jos
-nu pot sa adorm cu decat cu spatele la persoana cu care dorm (de regula sotul dar se aplica si cand dorm cu fiica-mea)
-nu as putea sa dorm cu sosete in picioare
-nu pot sa adorm decat invelita pana la nas
-nu-mi place sa merg cu autobuzul daca n-am ceva de citit-la fel si la toaleta
Sotul meu se bate pe burta dupa ce mananca
Fiica-mea are o obsesie care pe mine ma exaspereaza:"Te fac fumoasa?" Si indiferent de raspuns care la mine e invariabil nu-restul familiei o lasa- isi ia doi piepteni si ma trage de par de ma scoate din sarite... E jocul ei preferat!
Si altele pe care nu mi le amintesc acu'


Autor: deliak
Liliac1 ,esti de-a mea... Si eu am aceeasi problema cu intinsul rufelor,de la inchis la deschis,neaparat cu carlige asortate...pantalonii cu pantaloniis.a.m.d.
Dar cel mai ciudat obicei al meu este ca nu suport mirosul de ceapa,nici sa folosesc ceapa.Mie imi ajunge un kg.de ceapa vreo trei luni. Deci...daca trebuie neaparat sa folosesc ceapa in mancare,imi pun manusi (chirurgicale),o curat intr-o punguta separat si duc punguta cu cojile direct la ghena sa nu cumva sa miroase.Saracul sotul meu daca vrea vreodata sa manance ceapa in stare cruda,trebuie sa-si curete singur,ca eu nu ma apropii,ca sa nu mai spun ca in noaptea respectiva,nici nu mai dorm cu el in camera....
V-ati facut deja cruce?


Autor: gesia
E prima mea postare, deci va salut cu drag pe toate. Sunteti superhaiaose.
Acum sa va povestesc si eu...
- cind eram mica ma jucam cu papusile numai in dulap sau sub masa, ca sa avem casuta a noasta
- cind ma intorceam de la tuns mereu plingeam ca nu imi sta bine, ai mei erau disperati de fiecare data pt ca de cite ori ajungeam in fata oglinzii plingeam ca nu imi sta bine parul (aveam cam 4-5 ani) si cam asa fac si acum
- am ros tot ce se putea roade, de la barete de caiucili, la barete de genti, creioane, pixuri, nimic nu era intreg
Acum la 30 de ani...
- nu pot sa dorm fara un pui de perna in brate si unul pe cap si daca nu sunt invelita la ceafa
- nici eu nu suport usile de la dulapuri, sertare deschise inainte sa ma culc
- sunt tot timpul cu mina in par (mai bine m-as tunde zero poate scap de obicei)
- am momente cind nu suport sa vad cutite in mina cuiva si toata lumea ma intreab ce am patit de ma sperii asa, absolut nimic, pur si simplu nu le suport
Si evident acum recitind mesajul eram cu mina in par, mingind la nesfirsit o suvita de la spate


Autor: alma
Am o colega de birou care la 15:30 punct e deja imbracata de plecare si ma intreaba: "mai stai?", iar cand iese pe usa stinge lumina chiar daca mai este lume in birou . Asta daca nu mai pun la socoteala ca nu exista zi in care sa nu tranteasca dosare, sertarul la birou, mouse-ul sau sa-i faca pe toti idioti si tampiti . Trebuie sa cer spor de stress...
Acum, din familie : nu suport sa dorm cu usa deschisa la dormitor sau cu vreun ceas care ticaie in camera, ex-ul se leagana si-si freaca picioarele pana adoarme, iar fata mea se dezbraca de tot cand face treaba mare, ea zice ca transpira .


Autor: tusferi
Am ras cu lacrimi citind subiectul asta!
Am si eu o nebunie inca de cand eram mica. Am o problema cu paturile moi si pufoase, de pe care se ia puful. Daca sunt invelita cu o asemenea patura, in permanenta, pana adorm, smulg puful ala si il fac bilute. Periodic ma duc si imi golesc buzunarele de bilute. Cand eram mica, aveam o paturica pe care am "scarmanat-o" integral. Mai ramasese doar o bucatica mica din ea. Mama a vrut sa o arunce, dar nu a fost chip ca nu mai adormea nebuna fara ea...
Am o patura din asta acasa, pe care cred ca o sa o arunc. Nu pot nici sa trec pe langa ea fara sa imi infig mainile in ea.
Prietenul meu scrasneste din dinti cand doarme. Mai am o prietena care si ea scrasnea din dinti asa de tare (cand dormea), ca o puteai auzi din camera vecina.
Aveam o colega de birou care daca citea ceva, nu mai auzea nimic imprejur. Nimic neobisnuit pana acum. Problema era ca iti punea o intrebare, dupa care gasea ceva de citit de pe birou, tu vorbeai ca prostul degeaba si cand terminai zicea "scuza-ma, nu te-am auzit" si repeta intrebarea. Te apucai sa ii explici din nou si ea iar se adancea in citit si iar terminai si iar isi cerea scuze si te ruga sa repeti si tot asa....


Autor: floriinutza
quote:
Originally posted by Babisa
EU - sa ocolesc canalele cu 6 gauri (considerate canale pt baieti pt ca "BAIETI" contine 6 litere)...dar sa calc pe canalele cu 4 gauri (ale fiind pt fete)...de prostie luarta din copilarie.Sau prin parcuri unde este pavat cu pietre dinacelea patrate mai maricele(nu mai stiu cum se numesc),tre'a calc in interiorul patratului ,nu pe linia care le imbina...eheheee mult am eu de lucru pe strazile astea...si sa ma vezi cum imping la carucior si fac slalom prin parcuri si pe strazi.
Daca mai gasesc va mai spun.

chestia cu canalele cu patru gauri o am si eu si mi se trage tot din copilarie, dar nu stiam "explicatia stiintifica". Mersi ca m-ai luminat!
la fel si cu patratelele din pavaje si cu calcatul numai pe o anumita culoare.
cand eram mici si mergeam cu frate-miu la Arad, la bunici, aveau tramvaie nemtesti sau cehesti, iar scaunele erau, unul gri, altul rosu. nu ne-am fi asezat nici picati cu ceara pe cele gri.
in rest, si eu cred ca numai eu stiu cel mai bine cum se face cutare lucru, nu suport sa vad sertare intredeschise (mama zice ca aveam vreo doi ani, cand o innebuneam zilnic aratandu-i cu degetul catre dulap si zicandu-i pe un ton imperativ: "Inchide acolo!")
ultima mea manie: nu pot sa vad hartia igienica pusa invers in suport (adica, in asa fel incat sta lipita de perete. din punctul meu de vedere trebuie pusaca sensul de rotatie sa fie spre tine - asa cum merge discul de polizor, daca stiti cum e aia). asa ca, pe unde ma duc, nu conteaza ca e restaurant, hotel, servici, in vizita, remediez situatia imediat.


Autor: floriinutza
Ihi....si io si io pe o anumita bucata de asfalt (ca stiti cum sunt peticite trotuarele) tre sa calc cu ambele picioare de acelasi numar de ori. Nu ma dau peste cap pentru asta (adica nu-s ff ciudata) dar macar incerc (adica-s moderat de ciudata...).
aveam o colega la scoala care facea totul extrem de incet, parca era in reluare tot timpul; bineinteles ca nu reusea niciodata sa copieze tot de pe tabla, asa ca isi copia intotdeauna acasa lectiile de la cineva.
dar nu asta am vrut sa spun. problema ei cea mai mare era ca de cum venea iarna si era putin ghetus, intarzia vesnic la ore, desi locuia in spatele scolii. intr-o dimineata am descoperit motivul. mergand apropiindu-ma de poarta scolii, am dat peste Ancuta care sa dadea pe gheata pe o baltoaca inghetata (normal). eu ma grabeam ca mai aveam doar vreo 2 minute pana la ora 8, si i-am zis: hai, hai odata, ca iar intarzii! la care ea, vizibil stresata mi-a raspuns: ma grabesc, ma grabesc, dar mai trabuie sa ma mai dau de 11 ori incolo si incoace pe balta asta. bineinteles ca a intarziat din nou vreo 15 minute, pentru ca, desi plecase la 7,30 de acasa, (drumul i-ar fi luat doar vreo 5-6 minute), "trebuia" sa se dea pe fiecare "ghetus" de 20 de ori intr-o parte si de 20 de ori invers.
asa ca, intr-adevar, mina,tu esti doar "moderat de ciudata".


Autor: floriinutza
quote:
Originally posted by liliac1
quote:
Liliana, tu esti ankalaura, da' vrei sa ne pacalesti!

denizel draga mea, imi faci o deosebita onoare sa ma confunzi cu ankalaura (pe care am cunoscut-o si e o tipa SUPER).
Ea din cate stiu are o problema cu aranjatul canilor si a sosetelor (doar) pe sarma...
Io-s un pic altfel...ma lupt cu toate de pe franghie!!!
Am probleme cu culorile!!!
Aaaa, mi-am mai amintit o chestie proprie si personala: NU pun niciodata ceva verde langa roshu, albastru langa portocaliu sau mov cu galben!! Cand ma joc cu Andra cu chestii de-astea care se imbina si sunt de diferite culori, am grija sa nu pun verde langa rosu, iar daca le pune ea, le stric pe furish si le refac!!!

interesanta chestia cu culorile; o faci constient sau nu?
adica, stii ca intre culori exista mai multe tipuri de contraste:
-contrastul culorilor in sine
- " clar-obscur
-contrastele de complementaritate si de cantitate
-contrastul cald- rece
- " simultan
- " de calitate
se pare ca tu ai o problema cu contrastul de complementaritate.
adica, exista cele trei culori principale din care, teoretic, se pot obtine toate celelalte culori si nuante (alb si negru sunt non-culori, deci nu se pune la socoteala).
cele trei culori principale au fiecare cate o culoare complementara care este de fapt, amestecul celorlalte doua.
de ex:
rosu - complementara este verde, care este rezultatul amestecului dintre albastru si galben
albastru - complementara este portocaliu (amestec rosu+galben)
galben - complementara este violet (=rosu+albastru).
contrastul de complementaritate este unul dintre cele mai puternice dupa cel al culorilor in sine, dintre cele trei culori principale (rosu, galben, albastru). sunt curioasa ce interpretare ar putea da un psiholog "obsesiei" tale. N-ai incercat inca?


Autor: floriinutza
quote:
Originally posted by liliac1
Aaaa, am intalnit un tip care avea un obicei destul de ciudat...de fiecare daca cand se ducea la baie, pentru orice nevoie (mica sau mare) se dezbraca complet!!
N-am inteles-o niciodata, dar nici n-am intrebat...
Alta: ma duc in vizita la un coleg si intru in baie cu...probleme. Cand colo, vad o masutza selecta de shah cu piesele aflate intr-o oarecare "dezordine" fix langa tron. Ies fericita, il intreb ce-i cu masutza aia, si-mi explica cum ca de fiecare data cand presteaza mai face o mutare, doua...

chestia cu dezbracatul s-ar putea sa fie cam nasoala!
din intamplare, stiu o mamica cu doi copii care a avut o problema similara cu unul dintre ei pe cand baiatul era la gradinita. micutul fusese batut si pedepsit de educatoare sa stea in pielea goala pentru ca se scapase pe el (avea vreo 3-4 ani), si isi murdarise hainutele. oricum au trecut ani de zile pana a reusit sa-l dezvete de acest obicei, ca sa nu mai punem la socoteala consultatiile regulate la psiholog.


Autor: Ralu-Cat
Doamne, ce norocoasa sunt!!!
Chiar ma stat si m-am gandit si nu am nici o "obsesie absoluta"... MA deranjeaza anumite chestii, dar trec usor peste ele.
Cand dorm, ma simt foarte rau daca e aer fierbinte in camera (cei care merg la vagon de dormit au patit-o poate), dar asta nu inseamna ca nu dorm pana la urma...
Si recunosc ca nu-mi place caldura prea mare, dar nu mor de nervi daca e cald...
In rest, dorm oriune, oricum, rufele le intind in functie de posibilitati, la gatit - cum apuc - etc.
Practic, nimic nu ma ingradeshte!!!


Autor: cocoloasha
Hehehe........eu si sotul meu aveam un prieten care facea pishu numai in chiuveta .......bineinteles ca am aflat abia dupa ce n-am mai fost prieteni......cah


Autor: impreuna
Mai eu tot timpul cand beau ceva (apa, suc...:) numar inghititurile. Nush de ce, pur si simplu ase m-am obisnuit


Autor: BadKarma
Am ris pe cinste la subiectul asta.
Am si eu ciudateniile mele, ma mir cum ma suporta barbatul asta al meu:
Nu suport sa puna cineva mainile pe ecranul de la monitorul meu. Daca imi atinge cineva ecranul cu degetul si vad urma (amprenta) pe monitor, mi se scoala toti piticii in cap, fac revolutie si vad rosu inaintea ochilor.
Nu suport sa fiu intrerupta in timp ce vorbesc, efectiv fac alergie la asta.
Ma enerveaza daca ma apuc de o treaba sa ma dea cineva la o parte ca sa continue el/ea treaba respectiva.
Stiti cum e, te mai invita citeodata cineva la masa. Urasc cind ma intreaba gazda de 15 ori daca mai vreau un fel de mincare sau ceva si insista in prostie.
- Nu mai vrei putina friptura?
- Nu, multumesc!
- Ei, nu vrei! Da-mi farfuria incoace!
- Nu, multumesc, mi-a ajus, sint satula!
- Bine, iti pun o bucatica, daca nu o maninci, las-o in farfurie!
- N-are sens, m-am saturat, chiar nu mai pot!
si o tiiiiiiiiine asa in timpenie.
Daca am zis NU e NU, damn it! Ce dracu isi imagineaza? Ca daca mai vreau imi e rusine sa cer? Sa ca eu imi imaginez ca ar fi nepoliticos sa mai cer si n-am tupeu?
De aia, am ajuns - cu riscul de a fi nepoliticoasa dupa toate standardele - ca atunci cind sint in postura de gazda sa imi intreb oaspetii daca mai vor un fel.. o singura data, maxim de doua ori. Si le precizez ca am piticul asta pe creier.
In definitiv, cel mai mare compliment pe care mi-l face cineva cind gatesc ceva bun este sa imi mai ceara din felul respectiv. De ce sa asum ca persoana aia crede ca e nepoliticos sa o faca si are nevoie de insistentele mele compulsiv-maniacale ca sa mai obtina o portie?


Autor: iren
BadKarma, shi io-s stresata de kestia asta cu insistatu, ma enerveaza la culme cind mi se vira pe git ceva, practic! Io intreb numa vrei cutare? daca raspunsul e nu, mai intreb odata sigur? shi gata


Autor: lilanda
Reiau un mesaj pe care-l postasem odata, mai de mult, la "De la form adunate..." (din pacate nu stiu cui apartine, dar, dupa mine, e best of the best )
quote:
Originally posted by
1) Nu suport sa vin dupa concediu, indifernt de unde si sa gasesc casa vraiste - fac scandal si la 4 dimineata
2) usile sa fie inchise
3) patul sa fie facut iar ziua cand te pui in el sa nu il deranjezi
4) nu suport sa crantzani in timp ce ma uit la film sau tv sau indiferent
5) sa nu intrii la mine in casa incaltat ( stiu ca cica nu e frumos sa il pui pe om sa se descalte dar...)iti ofer papuci de casa.
6) nu suport sa am vase nespalate in chiuveta
7) wc-ul il spal eu, punand mai intai clor cu detergent sa faca asa reactia aia ciudata si sa faca bulbuci ca la carbit, apoi frec bine, apoi mai dau o data cu clor, clatesc, dau cu spirt, apoi torn spirt si dau foc. Daca nu e asa nu ma pis stau 3 zile fara sa ma pis.
8) ma schimb de fiecare data in haine de casa, nu ai sa ma vezi fumand in haine de strada sau sa gatesc
9)inainte sa ma asez pe perna o bat bine sa fie pufoasa si sa nu mi-o atinga consortul apoi sa ma las usor pe ea sa nu o stalcesc tare.
...... si ar mai fi dar ma gandesc ca las alte impresii.



Autor: Lona
Numar treptele in timp ce urc sau cobor. Cand intrerup, ma impiedic si cad instantaneu.
Nu port chiloti DECAT pe strada, iar in casa doar in zilele acelea, si sunt un cosmar. Intru in casa, imi scot haina groasa (daca e cazul), si imediat ciorapii cu chiloti cu tot.
Nu suport manusa pe mana dreapta.
Stau intotdeauna in acelasi loc in camera de zi, pe un fotoliu. Daca avem oaspeti care nu stiu regula, le zic cu tot tupeul de care sunt in stare; luaþi loc unde vreþi, eu stau AICI.
Sotul meu deschide intotdeauna portbagajul si se uita in el cand ajunge la birou/acasa, chiar daca stie ca n-are nimic de luat sau de bagat in el.


Autor: miti2004
nici eu nu pot sa adorm decat cu sosete in picioare si chiloti de baba ( le zic eu ), si desi afara din casa nu suport decat chiloti tanga, atunci cand vin acasa trebuie musai sa-mi pun obisnuiti ( plus sosete )
la sot ma enerveaza ingrozitor ca nu lasa niciodata capacul jos la wc...si tot am impresia ca o sa iasa vreun sobolan prin el...


Autor: aissa
Eu, eu, abia acum l-am descoperit asa ca sa ma destainui:
- cand am o sticla de suc/apa din plastic ii rup eticheta in bucatele mici. Nu pot sa beau din ea daca nu fac varza hartia aia.
- cand eram mica mancam numai cu sticla de ulei in fata ca sa citesc eticheta. Si asa cum a mai zis cineva la baie "citeam" cutia de dero.
- la coborare numar treptele
- nu pot sa dorm cu sosete in picioare iar de invelit numai pe mijloc tin ceva, in rest trebuie sa am picioarele afara.
- am un loc in ceafa, unde daca se uita cineva, daca e in spatele meu...nu pot sa explic ma trece un fior, dar fior de ma cutremur.
- ma enerveaza sotul meu ca la ziare citeste prima pagina si apoi il citeste de la coada spre pagina 2.
Ma mai gandesc...


Autor: Georox
Sunteti super haioase !
Nu prea sunt ciudata (ei, nu!), insa sotul meu vorbeste in somn,canta si uite asa ma trezesc eu noaptea si incerc sa retin ce zice. Plus ca mai si rade... Insa eu ma distrez copios,iar a doua zi il tachinez : "Ce aveai cu gainile alea ?" "Care gaini ?" "Pai nu erai tu la vanatoare de gaini aseara?" "Nu stiam..."
Nu-i vine sa creada ca vorbeste in somn.Mi-am amintit una memorabila : "Roxana, cat are o pista de avion ?"


Autor: pufymic
Si eu am obiceiul sa mananc intai desertul, apoi felul intai, apoi felul 2.Nu suport sa-mi ramana gustul dulce in gura!
Iar sotul meu are un obicei care ma scoate din sarite: roade! Bey da' roade tot ce prinde: pixuri, capete de la snururi, capace de sticle adica toate tampeniile ce-i pica in mana si-s destul de mici sa ii incapa in gura! Cred ca a fost soarece in alta viata.....!


Autor: tomecica
de cite ori sunt nervoasa , spal vase dupa care imi rod unghiile.


Autor: nora2005
Mare e Gradina Domnului
Cine n-are...e ...anormal ? Sau nu exista o asemenea persoana, pur si simplu nu constientizeaza ?
Nora


Autor: olim
Sunteti mortale toate
Cred ca fiecare avem o mare parte din aceste obiceiuri, depinde doar de moment.
Eu nu suport sa ma intrebe nimeni unde ma duc si cat stau.Iar pe langa astea, inca vreo gramada de obiceiuri care au fost enumerate deja.


Autor: Andreea23
Of fetelor si eu am destule... Sotul meu spune ca a castigat premiul cel mare cand m-a cunoscut...
Ciudateniile mele
-de fiecare data cand sunt pe srada numar copacii.cand eram mica mergeam cam o data pe luna de la buc la cta si nu puteam sa scot un cuvant din cauza "ocupatiei"mele (mama ii zice obsesie)
-dc citesc un ziar sau o revista INTOTDEAUNA incep de la coada.prefer sa nu o citesc dc ma pui sa incep cu prima pagina
-nu pot sa dorm cu usile de la sifonier deschise
-in afara de fetita mea nu suport sa ma atinga nimeni cu picioarele
-cum intru pe usa imi dau jos ochelarii si bijuteriile(uneori inainte de a ma descalta)
-nu pot sa ma asez la masa dc nu am servetel langa farfurie
-mananc cu aceeasi lingura si furculita de cand aveam 6 ani(le iau in concediu,peste tot)
-am REFUZAT efectiv sa mananc la resturant pana la varsta de 17ani pe motiv ca nu vedeam cand prepara mancarea......bine ca mi-a trecut intre timp..
-sunt fumatoare inraita dar nu pot sa fumez dc nu am ceva de baut(dc nu am suc sau altceva imi pun pursi simplu apa in pahar...si imi savurez tiga.. )
-n pot sa dorm cu sosete in picioare
-dimineata cand ma trezesc nu vorbesc aproximativ 10min,ceea ce il exaspereaza pe sotul meu ca dc ma intreaba ceva ii raspund dand din cap si prin semne.....
mai am da nu va mai zic ca o sa a trimiteti direct la specialist....


Autor: teodora35
eu am un ursulet al fetitei mele pe care dorm noaptea in loc de perna
-la toaleta este musai sa citesc ceva nu pot sta asa degeaba
-nu imi place sa vad incaltamintea imprastiata tot timpul le bag la la locul lor si tot timpul sotul ma bombane ca trebuie sa isi caute incaltamintea
-sub nici o forma nu pot dormi fara chiloti simt ca ma trage curentul
-cind dorm noaptea nu pot suporta sa imi ticaie vreun ceas deci noi nu avem ceas in dormitor decit electronic
si ar mai fi dar nu le insir acum pe toate


Autor: adi2003
Distractiv subiect.
Eu am obiceiul de a ma uita dupa numere de masini, de a pune poze pe desktop, de a face fotografii cu duiumul si de a imi umple casa cu flori de ghiveci. Mai bine zis camera mea, ca am restrictii in celelalte spatii ale apartamentului, ca numai eu am boala florilor.


Autor: DanielaAB
Si eu care credeam ca sunt singura care:
numar treptele cand urc si cobor;cand merg cu masina, numar copacii de pe margini(bineanteles cand nu sunt eu soferul!);citesc numerele de inmatriculare de la masini...


Autor: buli
formez cuvinte cu literele de pe placutele de inmatriculare de la masini
daca-i mgd, zic "hai, magda", cind erau cifre cautam operatii sa le cuprinda pe toate.
nu imi place sa stau cu usile/geamurile inchise.
sotul meu nu suporta sa ma auda cum maninc mere sau popcorn.


Autor: narancea
eu ma scobesc in urechi ! iau betzisoare din alea cu vata pe ele, si le bag in gura, trag cu dintzii de vata si o lungesc, apoi o fac asa ascutzita la virf , ca sa intre cit mai adinc. apoi incep si ma scobesc in ureche, rotind de betzisor, inainte si inapoi ! uneori cade vata si ramine acolo adinc in ureche, de obicei ma duceam la doctor si mi-o scotea afara cu un jet special de apa. de la un timp doctorul s-a saturat si mi-a zis ca la usa lui sa nu mai vin cu asa ceva. incepusem sa umblu cu vata aia ramasa in ureche, extrem de adinc. cind am gasit, cum sa le extrag. exista niste periutze fine de curatzat intre dintzi, din sirma cu niste peri mici, alea introduse adinc in ureche se agatza vata de perisorii aia, si in felul ala se poate extrage, astfel ca ajutorul doctorului nu mai este necesar.


Autor: IoanaM
Apropos de urechi si alte cele...
Am avut o colega in facultate care in timpul cursurilor se scarpina rau de tot in cap (avea unghii destul de mari), dupa aceea admira ce a adunat sub unghii, ba mai si mirosea chestia aia...Si dupa aceea baga unghia in gura! Se mai intampla ca inainte sa ajunga cu degetu in gura, sa il bage in ureche si sa se scarpine bine si acolo!
Gretos rau!
Noi stateam si ne uitam la ea, si ne dadeam coate pe sub masa...


Autor: claudia_a
Eu nu sunt prea cu fixuri....dar cate ceva se gaseste si la mine :
- cand stau pe buda imi aduc aminte de subiecte tabu pe care le dezbat cu ....mine ;
- citesc ziarul si orice revista de la coada;
- noaptea nu pot dormi fara ceva pe mijloc si cu o perna in brate si una de rezerva pe care o schimb noaptea, cand o simt pe cea din brate ca s-a incalzit ;
- nu suport casa fara perdea...de asta la curatenie le scot acum (ca exemplu), le spal la masina, le usuc rapid pe calorifer sau afara daca-i cald si le cald ....totul dureaza maxim 2-3 ore...
- nu suport sertarele trase in afara;
Ma mai gandesc....


Autor: claudia_a
Am mai gasit:
- nu dorm nici o noapte fara chiloti;
- nu pot face pe wc in alta parte, decat acasa la mine (nici la parinti nu ma asez);
- pe langa faza cu pernele de mai sus... nu pot dormi fara sa-mi indes sub gat o patura sau cearceaf;
- cand ma duc la wc trebuie sa fiu cat mai dezbracata...altfel nu pot face linistita;
- nu suport sa-mi umble altcineva in bucatarie, la blide;
Mai revin


Autor: Anderra
revin si eu cu o alta obsesie de'a mea: nu radeti, da' nu suport cand fac baie si ma spal pe cap sa raman par in apa sau pe peretii cazii asa ca ..il strang,il vanez,il pescuiesc si toate firele le strang ghemotoc si le pun pe marginea cazii ..la fel .. un alt pitic e ca dupa ce ma pieptan niciodata nu arunc parul la gunoi sau in toaleta ,nu! strang parul ghemotoc si il pun intr'o pungutza de hartie ... asa si cu cel de pe amrginea cazii .. il pun tot in pungutza (am cateva deja)...pur si simplu nu suport sa stiu ca parul meu va ajunge la gunoi,in pubela sau pe teava de scurgere a cazii


Autor: energy79
eu ma trezesc noaptea si il intreb pe iubitul meu cat e ceasul si nu ma culc pana nu imi spune...cel mai fain e ca el e grec,si la inceput nu intelegea.acum stie si imi raspunde din prima,in greaca insa...
si fac asta in fiecare noapte,uneori de mai multe ori pe noapte...habar nu am de ce nu ma uit eu si il trezesc pe el ...oricum,foarte rar imi amintesc dimineata:)


Autor: ralucasimarius
Numar copacii de pe marginea drumului, imi numar pasii chiar daca stau de vorba cu cineva, sint obsedata de numerele impare, cind ma descalt imi asez incaltaminea invers (dreptul in partea stinga), ma dau cu parfum non stop.
Sotul meu dupa ce se dezbraca face o gramajoara din haine, le mototoleste si le indeasa intr-un colt al camerei .
Soacra mea maninca numai in picioare pe marginea unui dulap din bucatarie. Imi vine sa mor cind o vad.
Sora mea suge degetul inainte sa adoarma sau cind este suparata.Are 19 ani.
Nu suport sa dorm cu ceasuri in camera.


Autor: Ana68
Mey,oameni buni,nu rad de obiceiurile voastre,ca Slava-Domnului si eu am un stol,nu o pasarica,insa tre' sa recunosc ca m-am distrat...Si nu cred ca exista om pe lumea asta care sa nu aiba o pasarica la cap sau chiar un stol.
Sa zic si eu de mine:dimineata nu pot sa imi beau cafeaua pana nu ma spal pe dinti,iar pasta de dinti sa fie foarte aromata si mentolata,in asa fel incat sa ma usture limba....
Rufele nu le pot pune alandala pe culme:le pun de la mic la mare si pe categorii,adica bluze cu bluze,pantaloni cu pantaloni,pulovere cu pulovere si tot asa....
Pe strada cand merg,nu stiu de ce,evit cat mai mult posibil sa calc pe crapaturile din asfalt,pe dungi sau chiar pe imbinarile dintre patratele alea din ciment.
Pe birou,la servici,toate hertiile si dosarele mi le asez intr-o anumita ordine de prioritati,cu cel mai putin urgent dedesupt si toate dosarele sa fie neaparat cu partea unde se baga hartiile spre stanga.Intotdeauna suportul de creioane si pixuri sta in dreapta...iar telefon pe coltul stang de sus al biroului.
La bucatarie absolut toate lucrurile de acolo sunt asezate intr-o anumita ordine si puse de la mic la mare.Daca cineva nu le pune la fel la loc scot flacari pe nas si pe gura sau fac marunt din buze si le rearanjez,daca este musafir...La fel si farfuriile si tacamurile...
Si cred ca ar mai fi cate ceva...


Autor: dianette
eu pana sa ma marit ma "fataiam" (adik ma leganam de pe o parte pe alta) pana adormeam. Imi era greu sa ma gandesc cum o sa reusesc sa ma dezvat, dar acum ametesc, pur si simplu daca ma legan de 2 ori (cand eram mai mica o faceam cu orele). Si le-am invatat si pe verisoarele mele .
Voi numarati copaci, eu numaram masinile (toate, sau uneori alegeam un anume tip, de ex. cand a aparut Meganul ala cu "fundul" mare).
Eu nu suport sa vad oameni care se sterg pe servetele uscate. (nu suport ideea de "maini uscate").
NU ADMIT SI NU SUPORT sa-mi bage cineva degetele in urechi (ma gadila intr-un mod tare neplacut). Cateodata am si cosmaruri pe tema asta: sora-mea m-a trezit mai demult ca plangeam in somn si a ramas socata auzind motivul (visasem ca cineva ma tinea strans legata de maini si altcineva ma gadila in urechi ).
Mama, ce se strang, si eu care ziceam ca sunt absolut normala !
Si mie imi place sa citesc la baie. Am o revista PC Practic pe care nu am reusit s-o termin in ziua in care am cumparat-o, asa ca o inshfac cu mare graba inainte sa ajung pe ... tron si mai citesc o pagina-doua. Daca nu am ce, citesc si eu etichetele de la toate produsele de curatat pe care le am in baie.
Mama mea citeste la masa. De fiecare data mananca tinand in fata un ditamai ziarul desfacut larg si obiceiul asta incepusem sa-l am si eu (si ea nu era de acord, ca recunoaste ca nu e bine).
Nu aprind lumina in timpul noptii ca sa nu-mi fuga somnul.
Imi vine sa cand beau apa. E o mare problema, pt. ca sunt constienta foarte de nevoia organismului de a bea 2 l de apa/zi. Ca ex., am o sticla de apa plata de 1 l pe birou de mai mult de o saptamana. Si nu am consumat mai mult de un sfert din ea.
La fel , cu spalatul pe dinti, cred ca am maselele de minte prea aproape de omuletz, ca spalatul pe dinti e mereu ca bagatul degetelor pe gat (asta nu inseamna ca nu ma spal pe dinti, meyy ).
Nici eu nu dorm niciodata dezvelita si in 99% din cazuri port si sosete (cu sotul meu e invers), dar asta nu mi se pare ciudatenie decat de cand am citit la voi, aici.
daca-mi mai amintesc, mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

off topic, mersi Veve



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Hehe..tare hazlii sunteti! Eu cred ca toti avem macar un pitic rebel pe creier...
Asadar:
- desi nici o usa din casa nu sta inchisa(exceptand usa de la intrare si pe cea de la baie cand e cineva inauntru)...eu am realmente o manie...spal clantele zilnic si apoi le dau cu alcool dublu-rafinat!;
- nu pot sa curat cartofi sau orice altceva decat cu un singur cutit. Daca mi l-ar lua cineva, cred c-as renunta la gatit!;
- toate hainele din dressing sunt asezate obligatoriu pe culori..altfel innebunesc;
- nu pot sa adorm daca nu miros pilota sau perna..pur si simplu nu pot;
- e o lupta imensa cu mine sa iau pastile...prefer injectii, perfuzii..orice numai pastile nu. Din pacate..trebuie sa le iau...dar ma plang de zici ca beau arsenic;
- daca parfumurile mele sunt deranjate de cineva e tragedie..au o ordine..dupa firme, dupa mirosuri, dupa mintea mea creatza...nu stiu..si obligatoriu trebuie sa le sterg de praf o data la doua zile:)
- mai am ciudatenii...muuulte, dar nu vreau sa va zapacesc!
Hehe...noi sa fim sanatosi!



The future belongs to those who believe in their dreams.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Si eu am manii:
- nu pot sa adorm daca nu citesc minimum o ora in pat, oricat ar fi de tarziu sau oricat as fi de obosita
- nu pot sa dorm fara un puisor de perna pe cap si unul in brate
- oricat ar fi de cald dorm acoperita cu plapuma mea de fulgi (chiar si acu')
- nu calc pe canale cu 4 gauri
- cand intind rufele exista locuri clare pt fiecare, daca ma ajuta careva si schimba locul le reintind

...si tare mi-e teama ca, odata cu varsta lista se va tot lungi...

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

inseamna ca-s si io normala (ca doar n-om fi cu totii o adunatura de nebuni?!)
- si eu citesc INTOTDEAUNA pe buda
- nu pot sa dorm daca n-am urechea acoperita cu ceva sau daca razbate vreo raza de lumina (pe vremea asta dorm dezvelita dar cu toata patura pe cap - cred ca arat tare haios...)
- de asemenea usa de la camera in care dorm trebuie sa fie deschisa
- nu suport sa vad pahare puse in chiuveta, mi se pare ca se murdaresc groaznic acolo si mi se face sila sa mai beau din ele
- decat sa-mi pun picaturi in nas mai bine fac injectii
si cate or mai fi si nu-mi vin acuma in cap...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

se pare ca nu fac nici eu exceptie...deci:
-nu suport sa fiu invelita la picoare...oricat de frig ar fi macar talpile tre sa le las afara
-cititul pe buda si de la coada la cap...nu cred ca se pune ca vad ca multi fac asta
-lipici,clei de cires...am papat
-zat de cafea....mancam cu lingurita cand eram insarcinata...nu suportam cafeaua...dar adorammzatul...cahhh
- intinsul rufelor...tre sa le intind eu...nu-mi place cum le aseaza altul...
-si JOCE sunt sigura ca nu ma suporti dar eu tre sa recunosc...scriu tinand pixul cu trei degete...asa m-am invatat...prost
- si bananele...la fel le desfac invers
dar cred ca nu sunt obiceiuri ciudate...aaaa si uitam ce e mai important...nu-mi place cand trebuie sa-i dau dreptate sotului...fac asa cum zice(cand are dreptate) dar f f rar admit ca am gresit...ma eschivez..si aduc argumente astfel incat sa ies basma curata...numai decat ieri...i-am dat copilului sa manace si am uitat sa-i pun sare...cand m-a intrebat daca i-am pus sare am spus ca nu ca e cald si mai degraba sa manance fara sare...sa nu retina apa.un pic de regim nu strica


Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.
Gabriel José García Márquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Cred ca, cum inaintez in varsta se aduna tot mai multe obiceiuri ciudate. Sau incep sa ma dilesc. Va insir doar care imi aduc acum aminte, precis mai sunt
Nu pot dormi fara pernitza mea. Daca am uitat-o trebuie sa improvizez ceva din haine, dar noapate e compromisa.
Nu calc pe canale, indiferent cate gauri are.
Paine o pun tot timpul cu partea plana in jos.
Nu-mi place sa se stranga pasta de dinti de la mijlocul tubului.
Nu pot vedea pantofii pusi invers, cand se descalta cineva.
Tablourile trebuie sa fie drepte pe pereti, sau orice alt lucru din fata mea. Totul trebuie sa fie drept.
Canile le pun cu toarte spre aceeasi directie, iar farfuriile cand le pun la uscat le pun de la mare la mic.
Cand jucam Remy (acuma nu mai am timp) asezam pietrele pe tabla rosu, galben, albastru si negru.

Zici ca sunt Monk ....Dar nici chiar asa...


Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Hihi, o am si eu pe asta cu canile!
Mai am o problema la intinsul rufelor: le intind pe caprarii si pe posesori. Le strang tot asa. ma enerveaza rau cand altcineva le strange aiurea, am senzatie de rau fizic.
Umblu cu castane in geanta, le schimb in fiecare toamna, caci eu cred ca-mi aduc norc de bani (ei, asta e o superstitie, o primiti?).
Am cunoscut o persoana care isi clatea gura de pasta de dinti la dus. Isi lasa capul pe spate, deschidea larg gura si lasa apa sa clateasca, precum pe un pahar in chiuveta. Am incercat si eu si era sa ma inec.


Mergi la inceput