Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Mey fetelor, au un succes nebun fursecurile la sotul meu si chiar la cel mic, de 1 an jumate, caruia nu i-am dat pana acum ciocolata ...asa ca o sa mai incerc...pai si eu am folosit cioco menaj da nu din cea buna buna, din aceea de la vrac, o sa ma deplasez sa-mi iau din cea buna, din care fac tortul cu trufe...
Natalia, chiar niste fursecuri buuuuune, cum stii tu sa faci totul, ne dai si noua ptr pitic?

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, si pustiului meu ii plac fursecurile astea, dar ma straduiesc sa nu-i dau mult, totusi au cam multa ciocolata. Ma itnrebi de fursecuri pt. pici, nu-mi vin acuma in minte decit biscuitii cu ovaz, care sint perfecti pentru copii. Narcisa parca a facut fursecurile de mai sus, dar cu ciocolata alba si au iesit minunate la gust. Poate incerci si tu, mi se pare o idee buna.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, mercic mult, e o idee super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Fetelor,
Azi Tudor implineste un an jumate si am vrut sa-i fac un tort cu blat de pandispan cu suc de portocale.
Cam pentru ce forma sunt cantitatile din reteta? Eu am pus intr-o forma obisnuita de tort si da pe afara . E in cuptor si tot creste

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

Natalia, ai postat undeva si reteta pentru salata Vifon?

Mie nu-mi plac dulciurile, dar mi se face rau, cand vad pozele astea. Le voi incerca sigur, daca mi-ar iesi si mie asa, voi shoca toata familia.

Imi poti spune marca de gelatina pe care o folosesti, am inteles ca e pudra.

Mersi mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by bumbacel

Fetelor,
Azi Tudor implineste un an jumate si am vrut sa-i fac un tort cu blat de pandispan cu suc de portocale.
Cam pentru ce forma sunt cantitatile din reteta? Eu am pus intr-o forma obisnuita de tort si da pe afara . E in cuptor si tot creste




Bumbacel, la cantitatile din reteta eu folosesc o tava de 20/30 cm, cu ialtimea cam de 6cm. Pandispanul copt imi iese inalt de circa 5 cm. Ce diemnsiuni are forma ta? Ce diametru?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by viermisor

Natalia, ai postat undeva si reteta pentru salata Vifon?

Mie nu-mi plac dulciurile, dar mi se face rau, cand vad pozele astea. Le voi incerca sigur, daca mi-ar iesi si mie asa, voi shoca toata familia.

Imi poti spune marca de gelatina pe care o folosesti, am inteles ca e pudra.

Mersi mult.


Viermisor,
- Nu, n-am postat nicaieri inca aceasta reteta, insa pot sa o fac, daca vrei, in subiectul cu salate.
- Folosesc numai gelatina Dr. Oetker, n-am avut niciodata probleme cu ea, e sub forma de granule mici, ca un praf.

Mult succes la facut dulciuri, sa stii ca daca exista dorinta si rabdare, iti iese orice.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Cam 24cm, cam asa. O sa masor cand scot din cuptor
Offf, ce ciuda-mi e.
Si inca o intrebare. Deasupra e pufos, nu stiu cum sa explic, dar cred ca o sa se lipeasca de farfurie cand il intorc. Sa-l pun pe o hartie dantelata sau e si mai rau?

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, eu am facut acest pandispan si intr-o forma de 22 cm in diametru, drept ca forma mea e destul de inalta, de vreo 10 cm. Chiar am o poza cu el, facut in aceasta forma.

Dupa ce intorci pandipanul pe farfurie, intoarce-l in pozitie initiala pe un alt platou, ca fundul si marginile nu ies asa de lipicioase precum suprafata.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Buuuun, pana acum e ok. Nu-i tragedia asa mare. A dat pe langa dar am taiat marginile si e foarte frumos.Alta intrebare:se taie in blaturi cand e rece? Cate blaturi, doua sau trei?
Mersi mult


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput