Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Daniela, si eu am tradus reteta dintr-o alta limba, asa ca stai linistita, nu e nici un copyright poate doar pe poze.

Cit despre forma pentru tort, uite ce rezultat imi da google, poate te inspira cu ceva.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Nati, am facut si eu ieri reteta ta fursecuri cu nuca de cocos, ff. bune. Azi am facut reteta ta de truffe dar cu ciocolata alba si tavalite in cacao in loc de zahar pudra. Mie mi-a placut ce a iesit merg super la un capuccino, uite aici

.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa, ce inventiva esti, chiar ti-au iesit niste fursecuri interesante, iar la gust sint convinsa ca au fost de nota 10.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, am facut fursecurile trufe. Am o nelamurire, de ce la mine nu au iesit asa "boboase" ca la tine. Au crescut frumos, dar s-au si latit. Si cand le scot din cuptor trebuie sa fie intarite sau asa mai pufoase? Gustul e f bun si cred ca si aspectul, nu ?
aaaa si inca ceva, cand adaug zaharul, nu mai tin compozitia pe foc, am mestecat de am ametit, insa nu s-a topit de tot, de tot...sa fie asta cauza "latirii" lor?

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, ups, eu am tradus reteta intocmai, dar n-am fost atenta la detalii. Sincer, eu nu amestec foarte mult dupa ce pun zaharul, asa, un pic doar, si zaharul meu sigur nu se topeste de tot. Si mie mi-au iesit latite prima data, asa ca data urmatoare am pus doar 2 oua (in reteta originala erau 3), am tinut aluatul la rece mai mult timp si am copt fursecurile la foc mic. Nu stiu care fapt anume a fost decisiv, dar de data aceasta mi-au iesit ca in poza autoarei.
Atit pot sa-ti recomand si in situatia ta, sa tii aluatul la rece mai mult timp (eventual peste noapte) si sa coci la foc mic. Ar trebui sa iasa.
Despre consistenta fursecurilor coapte pot sa-ti spun ca seamana f. mult cu cea a turtei dulci, numai ca au gust intens de ciocolata. Nu sint pufoase, ci mai intarite.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, multumesc, am tinut aluatul la frigide cam 3-4 ore, o sa-l tin peste noapte data viitoare, si se modela usor, era intarit...in afara de aspect (poti sa le vezi in poza din postul anterior) gustul e de cioco puternic si sunt crocante, f bune la cafeluta

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Zouzounaki, iata reteta mea de lapte de pasare - si sotul meu e maaare amator :
1 l lapte
6 oua
200 g zahar
1 linguritza faina
1 lingura rom
vanilie

Se pune pe foc mic laptele cu vanilia. Se bat spuma albusurile, se adauga 100 g zahar si se bat in continuare pana ce spuma nu se rastoarna. Cand laptele incepe sa fiarba, se da focul la minim si se iau cu lingura cantitati mici din albusul spuma formand forme de ou carora li se da drumul in lapte - cate 4-5 ousoare, se tin 2 minute pe o parte, apoi se intorc si se tin alte 2 minute si tot asa pana se termina albusul. Se scot cu spumiera si se pun la scurs pe o sita. Galbenusurile se freaca cu restul de zahar si cu faina. Se toarna laptele in care a fiert albusul cate putin peste galbenusuri, amestecand, pe foc mic, pana se ingroasa putin. Apoi se ia de pe foc, se adauga romul, se lasa la racit, se toarna intr-un vas si deasupra se pun ousoarele de albus.

Pofta buna!

Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut
Stefan si Mariuca - 2 anisori (aproape) si poznase si...noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, am vazut pozele, sint dragute oricum fursecurile tale, arata la forma ca pricomigdalele, iar daca sint bune, ce mai conteaza aspectul?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Chiar asa, ce mai conteaza aspectul? . Si la mine s-au facut turta dulce dupa forma. Eu insa stiu ca la mine e de la ciocolata, care e de menaj. Printre altele, asa fost situatia, ca amestectul a stat de ieri pana azi dimineata la frigider. Dar oricum nu au ramas rotunde din cauza ciocolatei. Dar mie nu imi pasa deloc. Sunt atat de bune, incat nici nu ma uit la forma lor.In special cand sunt fierbinti, sunt inca moi si din ele iese aburul ala cu miros de ciocolata. Mmm, o nebunie. Abia ma abtin sa nu le mananc pe toate o data.

Vedeti aici cum mi-au iesit mie.

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lilia, hihi, ai uitat sa mentionezi ca e a doua oara cind faci aceste fursecuri. Sau pe primele le-ai mincat asa de repede, incit nici nu ti-ai dat seama ce s-a intimplat..

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput