Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Se taie dupa ce s-a racit bine de tot, e mai bine chiar sa stea citeva ore, sa se "aseze", am observat ca se taie mai bine a doua zi. Il tai in cite blaturi vrei/poti, in dependenta de grosime.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

Natalia, cum am spus nu sunt fan dulciuri, dar o sa le fac familiei. Eu m-as rasplati cu o salata!
Cand ai timp, posteaz-o te rog frumos.

Mersi anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, arata fantastic tortul cu capsuni!! fug sa fac si eu ceva, tocmai mi-a adus socrul meu niste capsuni mari, frumoase din gradina prsonala, si am facut destula dulceata. ce mi-o iesi??

Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut
Stefan si Mariuca - 2 anisori (aproape) si poznase si...noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare Natalia!
Luni am serbare la pitica,si m-a rugat educatoarea sa duc un platou cu fursecuri(ca daca era vorba de tort scapam mai usor..)
Am studiat prin pozele tale si vreau sa fac fursecurile trufe si cele de cocos.
Am vazut ca celorlalte fete le-au iesit turtite cele cu trufe...sa fie de vina temperatura cuptorului?Oare trebuie incalzit bine bine?Ma gandesc ca daca e temperatura mare la inceput ,poate se face crusta si nu se mai intind..

Dar eu voiam sa te intreb cam cate fursecuri de cocos ies dintr-o portie.Sa stiu cate portii fac..orientativ..

Nu reusesc sa dau de Lucia,tare as vrea si reteta ei de fursecuri tabla de sah si degete..si zebrate...stii tu cumva?

Multumesc mult .

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Mie mi-au iesit 69 de fursecuri dar facute cam ca bomboanele, deci nu foarte mari

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

draga strumfimultumesc mult pt reteta...ii si fac miine sotiorului laptele de pasare...de abea astept sa-l fac ca imi este un dor nebun de el... pupicele si spor la gatit

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Viermisor, o s-o postez reteta cit de curind.

Gratiela, combinatia dintre capsuni si ciocolata mie mi s-a parut dementiala. Iar capsunile mari si frumoase sint taman potrivite pentru a fi glazurate in cioco. Astept impresiile.

Adi, fursecurile trufe mie mi s-au turtit tocmai din cauza focului prea mare, cel putin asa banuiesc eu, pentru ca data urmatoare, coapte la foc mic, mi-au iesit perfecte. Ele oricum ies delicioase, chiar si turtite, cine o sa stie cum trebuiau sa fie la forma?
Fursecuri de cocos mie mi-au iesit cam vreo 30 de bucati dintr-o portie, le-am facut de marimea unei nuci fiecare.
Lucia e plecata pentru circa 2 saptamini si nu cred ca va avea acces la net in aceasta perioada. Reteta de fursecuri tabla de sah o vroia si Daneza, am zis ca o traduc eu zilele astea, insa deocamdata poti vedea tehnologia de modelare a fursecurilor propriu-zise www.kuking.net/4_2079.htm" target="_blank">aici si www.citykitchen.ru/forum/index.php?act=Attach&type=post&id=660" target="_blank">aici. Degetele si fursecurile zebrate au fost, din cite am inteles, o improvizatie a Luciei, posibil tot din aluatul de la fursecuri tabla de sah.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Balbina, uite www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=7913&st=0" target="_blank">aici o reteta de fursecuri care pot fi transformate in tabla de sah.

Sper sa le foloseasca fetelor!


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, nu eu aveam nevoie de reteta, ci fetele, intre care si Daneza, care banuiesc ca stie de reteta din linkul dat de tine.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Natalia,multumesc!
Acusica ma apuc de fursecurile trufe si cocos.As fi incercat sa fac tabla de sah din reteta de la ochi magic,dar n-am smantana si nu ma mai duc pana jos...,oare se poate inlocui cu altceva?sa impart de la inceput cantitatile in doua si in una sa pun cacao?
Si inca ceva,cu ce se unge aluatul in imaginile date de tine,apa,albus batut,lapte?Nu-mi dau seama si nu stiu o boaba ruseste..

Inca o intrebare,daca tot te-am prins acum si tu esti asa draguta,am intrebat de o tanti din Moldova ,in piata ,de lapte condensat.A spus ca poate sa-mi aduca la comanda,dar zicea ca este numai la cutii de 200 gr.,ori eu de la tine stiam de cutii de 400,parca.Conteaza ?

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput