Deserturile Nataliei (10)

Deserturile Nataliei (10) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

Link-urile retetelor urmeaza mai jos. Pentru comentarii puteti vedea celelalte parti: 1, 2, 3, 4, 5, 6 7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73937" target="_blank">8 9

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Nati, la tine se mai deschide pagina cu schema de tort masinuta??? La mine apare ca nu mai exista pagina!!! Si ca desteapta nu mi-am salvat schema pina acum, nu stiu ce-am asteptat!
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa, nu se deschide nici la mine probabil a fost stearsa de pe server.

Edit: gata, am corectat link-ul
------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Natalieee mii de pentru reteta de fursecuri trufe. Usor de facut si SUPEEER bune!!

am si poza aici

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cristina, wow, ce fursecuri dragute ti-au iesit, ce bine arata in formele alea de briose.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Briose cu gem

Pentru 12 bucati:
2 oua
7 linguri ulei
200 g iaurt / lapte batut / sana
350 g faina
2 lingurite praf de copt
80 g zahar
virf de cutit sare
12 lingurite gem

Se amesteca ouale, uleiul si iaurtul. Separat se amesteca faina, praful de copt, zaharul si sarea. Se adauga in compozitia lichida si se amesteca usor, nu pina la omogenizarea completa.
Formele de briose se ung cu unt sau se pun forme de hirtie in fiecare. Se umplu pe jumatate cu aluat, apoi se face cite o adincitura cu o lingurita umezita, se pune gemul si se adauga restul de aluat.
Se coc in cuptorul preincalzit, la foc mediu (circa 180 grade), timp de 25-30 minute sau pina se rumenesc.
Se racesc 10 minute in forme, apoi se scot pe un platou sau gratar pentru racirea completa.
Poza si in sectiune


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

wow ce pofta mi se face numa citind retete de prajituri...stie careva cum se face laptele de pasare??????as dori sa-i fac sotului ca n-o mai mincat niciodata...sper sa nu patesc ca si cu batonul de ciocolata care o iesit tare ca piatra ......iar sotiorul de cum o muscat o bucata i-o venit pe git inapoi,dar ca sa nu ma supere o mincat NUMA o bucata

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Zouzounaki, din pacate n-am facut niciodata lapte de pasare. Apropo, acolo de unde sint eu aceasta e denumirea unei varietati de tort, foarte foarte bun.
Da o cautare pe forum, sigur gasesti, ca au mai postat fetele.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Fursecuri de cocos
Simplu de facut si bune rau

150 g fulgi de cocos (cam 2 pahare)
2 oua
100 g zahar (1/2 pahar)
vanilie

Se amesteca toate ingredientele si se modeleaza bilute cam de marimea unei nuci. Se pun pe o tava tapetata cu hirtie de copt si se coc la foc mediu pina se rumenesc (15-20 minute).
Poza

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

bine v-am gasit fetele...am gasit o reteta de-a ta Balbina si nu inteleg ceva ca mie trebuie sa mi se explice ...deci la cheese cake fara foc...

quote:
5 linguri crema de lamiie (vezi reteta mai sus), se poate inlocui cu pudding gata preparat
..aici nu am inteles cum se prepara crema aceea...
quote:
Separat se pune la umflat gelatina in 2-3 linguri de apa rece. Apoi se topeste la bain-marie sau la microunde (putere mica).
..nu am intels aici cum adica se pune la umflat...si bain-marie la ce se refera? eu nu prea gatesc si de aceea te intreb...as vrea sa stiu si eu detaliile acestea..

Nunta noastra:19 august
Poze
Luna de miere...mult asteptata

Mergi la inceput