Deserturile Nataliei (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, Adi a scris ca i-au iesit foi dreptunghiulare, asta m-a facut sa ma gindesc cum a improvizat ea constructia mansardei.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

dragelor, eu nu mai intru pe la voi ca imi faceti poftaaaaaaaaaaaa !
pupici


[url=http://www.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Fetelor,
succes mare cu Lady`s fingers .Toti au zis ca-i excelent chiar si mie care is mai mofturoasa putin mi-a placut mult. Crema nu mi s-a mai parut asa dulce in combinatie cu "degetelele". Singura observatie pe care mi-o fac e ca nu m-am prea priceput sa-l tai.L-am facut intr-o forma rotunda si "feliile" nu prea au fost felii. Dar a fost supergustos.

Cam asta e tot ce-am apucat sa pozez

Natalia, eu iti multumesc tare mult pentru retete. Pe mine una m-au scos din incurcatura de cateva ori

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Bumbacel - super poza cu Lady's finger-le
Asta e cea mai mare si buna dovada ca a fost bestiala la gust .

-------------------------------
Bucate de Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Nu stiu daca reusesc sa explic cum am facut,incerc.
Mi-au iesit 14 foi dreptunghiulare,umplute cu crema mi-au dat un tort dreptunghiular destul de inalt,din care am taiat un "straif" pe latimea lui si mi-au iesit un patrat si un dreptunghi lung.Straiful dreptunghiular l-am taiat pe lungime oblic,mi-au iasit doua triunghiuri lungi.Am taiat o 'felie' din patrat,pe care am pus-o intre cele doua triunghiuri si le-am lipit cu crema=acoperisul.L-am pus pe patrat si la sfarsit am pus foile de napolitana deasupra.
Nu stiu daca nu cumva v-am zapacit mai tare.caut o poza de la "masacrul tortului in care se vede putin din acoperis.
n-am avut aparatul in casa cand am facut tortul,ca poate faceam poze pas cu pas si era mai usor de inteles.


Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

mey Adi, da tu esti si constructor pe langa artist si cofetar...toate laudele si felicitarile mele...nu m-am gandit la asa constructie. Hai ca mai studiez arhitectura

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Am reusit sa pun poza ,ia sa vad aici se vede partea de jos cu foile si crema orizontale,coltul de acoperis -verticale si mijlocul orizontal.Aici casa e taiata pe jumatate pe lung si apoi feliata,separat partea de sus de partea de jos..

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, in explicatia ta ma poticnisem de propozita "Am taiat o 'felie' din patrat", dar dupa ce am vazut poza, s-a inteles Chiar ca iti merge mintea la constructii, cum zicea si Aime.
Ti-a iesit ditamai tortul, banuiesc ca au fost si multi candidati la mincatul lui ce pacat ca nu eram si eu prin preajma


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Prajitura cu ciocolata si bezea

Baza
80-100 g unt/margarina
0,5 pahar zahar (100 g)
3 galbenusuri
1 pahar faina (140-150 g)

Umplutura
150 g ciocolata
0,5 pahar stafide
0,5 pahar miez de nuca

Bezeaua
3 albusuri
0,5 pahar zahar
0,5 pahar faina

Se framinta un aluat din componentele enumerate. Se intinde un blat intr-o forma de 20-30 cm, in care s-a asternut in prealabil hirtie de copt. Se imprasite pe blat ciocolata taiata bucatele sau data prin razatoarea mare, stafidele si miezul de nuca.
Se bat albusurile cu zaharul pina se face o spuma mai fluida. Se adauga faina si se mai bate putin. Se toarna uniform pe toata spurafata blatului. Se da la cuptor, la foc mediu (180-200 C), pentru circa 30 minute, pina ce se rumeneste usor suprafata. Se taie bucati dupa ce s-a racit.
POZA


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

natalia arata asa bine.am salvat-o deja si sper sa o fac in curand.




Mergi la inceput