Deserturile Nataliei (9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by Balbina

ML, nu ma supar, poti sa ma intrebi oricind si orice, numai sa-ti pot eu raspunde
Bicarbonatul de sodiu se foloseste de f. mult timp in bucatarie, cel putin de peste o suta de ani, sper ca nu spun prostii, parca asa stiam. Iar praful de copt e un amestec dintre bicarbonat si sare de lamiie, care intra in reactie cind i se adauga lichid si se amesteca (asa cum reactioneaza bicarbonatul cind se toarna otet peste el). Bicarbonatul de sodiu nu este in nici un caz o substanta nociva pentru om, rog daca exista chimisti pe forum, sa ne confirme, daca nu, ma fac de ris aici.

------------------
Numai bine,

Natalia




Ai dreptate Natalia dar eu parca tot ca "praf" il vad (poate de la ulcerul mamei si al sotului mi se trage...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Natalia, te mai rog sa-mi mai spui cat gramaj are paharul folosit la reteta cu pandispan.Stiu ca ai mai scris acest lucru si chiar l-am salvat undeva dar acum, in criza de timp nu gasesc niciunde fisierul.
Multumesc pentru ca ai cantarit ingredientele.Cu 2 blaturi am sa ma descurc, asa cred.Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adina, paharul numit standard cel putin in bucataria americana are 237 ml apa. In acest pahar incap 140 g faina si 200 g zahar. Eu folosesca asa-numitele cani pentru lapte, din sticla fumurie, de la Arcoroc, au exact capacitatea ceruta de retete.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Buna seara..
Natasa,am facut tortul.
Am facut de trei ori reteta de tort cu trufe,mi-a iesit o casa marisoara,pe care am pus-o pe un "postament" din blat de pandispan cu cacao si crema jofra( aceeiasi crema ca la trufa,doar ca se pun cantitati egale de ciocolata si frisca).
Casuta am reusit s-o impopotonez prea tare...data viitoare o fac mai simpla..
M-am cam chinuit cu foile,uitasem de ce nu fac eu tort din foi...cuptorul meu nu coace prea bine deasupra,si foile ies lipicioase,dar m-am descurcat,pana la urma.Mi-au iesit 14 foi dreptunghiulare.
Pozaaici

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Adriana, ti-a iesit un tort superb! Bravo!Dar casa aceea are si etaj si mansarda sau m-au derutat doar pe mine toate geamurile alea din ciocolata alba?

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Daniela,casa are doar mansarda,da am asezat eu geamurile "artistic"

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, ti-a iesit o casuta admirabila, bravo! E asa mare si elaborata, cu atitea detalii, cred ca ai muncit pe rupte la ea. Chiar, cite kile a avut tortul? Accesoriile gen gard, bancuta, etc. sint din plastic, asa? Zi-mi, cum ai reusit sa faci din foile de tort forma aia oblica de linga acoperis, le-ai taiat sau le-ai asezat in vreun fel anume?


------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Da,am cautat in jucariile fiicamii ceva care sa se potriveasca...n-am gasit decat un palmier,doi catei si scaunelele alea mici cu masuta...
Natalia,nu inteleg,care forma oblica de langa acoperis?

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, adica virful ascutit al casei cum l-ai modelat din foi dreptunghiulare? Daca era un tort de forma paralepipedului, inteleg ca se pun foile una peste alta si gata. Dar cum ai facut tu creasta aia? Scuze ca ma exprim cam aiurea

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Intr-adevar superba casuta Adrianei, eu am vazut-o la subiectul nostru de iesence.
Natalia , uite eu ma gandesc ca Adi asa a desenat foile ca un perete de casa pe hartia de copt, chiar am stat si eu aseara si m-am gandit asa inginereste la ce constructie faina a facut. Ne spune ea, acu sigur a plecat cu casa la aniversare

aime

Mergi la inceput