Aluat pentru pizza

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DADI spune:

Eu fac asa:
1 cescuta de cafea cu lapte cald
1 plic drojdie dr.Oetker
1 praf sare
faina cat cuprinde

Amestec laptele cu drojdia si sarea.
Pun faina cate putin, astfel incat sa iasa un aluat nici tare dar nici moale. Sa il poti intinde usor.

Intind foaia in tava. O ung cu sos de pizza. Pun sunca presata (sau ce vreti voi altceva), masline fara sambure, ciuperci si peste pun cascaval ras.
Sa nu puneti prea multe caci se intareste blatul.Cate putin din fiecare.

O tin la cuptor la 185 grade fix 20 minute.
Iese f. buna si cu blat moale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by DADI

Eu fac asa:1 cescuta de cafea cu lapte cald
1 plic drojdie dr.Oetker1 praf sare
faina cat cuprinde
Amestec laptele cu drojdia si sarea.
Pun faina cate putin, astfel incat sa iasa un aluat nici tare dar nici moale. Sa il poti intinde usor.


Dadi, nu lasi aluatul la crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Secretele la pizza sunt:
1. Foaia subtire, cat puteti. Ca sa se poata, trebuie aluatul framantat muuuult. Si facut cat mai simplu, ca de paine.
2. Cuptorul incins la maxim
3. Mozarela

Pentru mine personal, e important si sa fie unsa foaia cu rosii, dar asta depinde de gusturi. Apropos, in Italia, ketchup-ul este exclus. Este destinat numai cartofilor prajiti.

pofta mare,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

Niciunde nu e mai buna Pizza ca in Italia .Probabil din cauza fainii si a drojdiei .Ce trebuie sa avem grija pt. a ne iesi un blat bun am aflat de la un bucatar care lucreaza la o mare pizzerie din Vienna.Din pacate mi-a putut da compozitia doar in masuri mari ,pt. a face acasa trebuie sa impartim.Un patrat de drojdie de 42 gr. vine la 8 kg. faina.Daca cineva vrea 8 pizza sa faca ajunge 5gr.de drojdie si 1 kg. de faina typ.480.Se amesteca cu 1/2apa si o lin.sare.Drojdia cu ceva apa calduta si 60 gr.faina se framanta.Aluatul obtinut se taie la suprafata in cruce si se lasa acoperit 1 ora la loc caldut .Se pune restul de faina intr-un vas si se face un "loc" in mijloc.In locul acesta se pune aluatul crescut ,se adauga sarea si treptat apa si se framanta mai departe,atata apa se foloseste pana se obtine un aluat elastic mai mult uscat sa fie decat mai umed.Cand aluatul e bine framantat se imparte in 8 bucati a cate 120gr.Cu cat bucatica e mai gra cu atat blatul va fi mai gros.Din fiecare bucatica se face cate o "bila"neteda si se tine ce putin 2 ore sau cel mult 2 zile in frigider.Bilele inainte de a le lucra trebuie scoase cu cel putin 15 min. din frigider la temp. camerei apoi se formeaza Pizza.Daca nu avem dexteritatea unui "profi" folosim "sucitorul"de taitei ca ajutor.Blaturile se ung cu sosul pt. pizza(daca nu avem sos anume pt. pizza putem amesteca sos gros de rosii cu oregano),mozarela sao cascaval si ce vrem sa punem mai departe pe ea . Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Eu folosesc, in general, coca de paine de la brutarie,cu care am avut intotdeauna succes. Nu se lasa niciodata si suporta destule ingrediente. Cand nu gasesc la brutarie, imi fac singura coca - 500 g faina, drojdie cat o nuca, 2 oua, 1 lingurita de sare, o lingurita de zahar, 250 ml apa, putin ulei. Se amesteca toate si se framanta nu prea mult, apoi se lasa cam 1/2- 1 ora, timp in care se pregatesc ingredientele specifice. Ce pot eu sa va recomand este sa folositi peste coca, in loc de ketchup, rosii in bulion, taiate si scurse de zeama, amestecate cu putina sare, zahar si piper, apoi restul, dar sa nu lipseasca ceapa, taiata pestisori, fasii inguste de ardei si felii intregi de rosie; pizza va fi nu doar crocanta,ci si suculenta,nefiind nevoie sa mai adaugati ketchup sau sos.

http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DADI spune:

Nu il las sa creasca decat cat tai sunculita, ciupercile, etc.
Adica prima oara fac blatul, il intind i foaie grasa de un deget, il pun in tava si apoi ma apuc de celelalte.
Atentie! Laptele sa fie cald!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Mariana, am facut si eu reteta ta si a iesit o pizza super.Am insa o intrebare: daca mi-a ramas coca si am pus-o la congelator o mai pot folosi? Mai trebuie pusa in prealabil putin la crescut? Mentionez ca am pus coca in punga fara sa o intind.

Pupici si multumiri, Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de alesandra

Haideti ca va dau eu o reteta de la mama ei de acasa (Italia):
pentru aluat :
250 gr faina
130 ml apa calduta
drojdie 1/2 cubulet
sare
- se amesteca drojdia cu putina apa calduta,
- in restul de apa se dizolva sarea,
- se amesteca totul, se framanta pana cand devine elastica,
- se lasa la dospit in loc cald 5-6 ore...chiar si 24 de ore !
in general pentru a pregati aluatul este bine sa urmati instructiunile drojdiei ( in cazul in care folositi drojdie praf ).

- dupa ce a dospit se framanta din nou, se unge o tava cu unt, se pune aluatul,
-deasupra se pune sucul de rosii ( nu foarte diluat! ) se adauga branza si toate condimentele dorite ( nu foarte multe pentru a nu amesteca gusturile)
- se coace in cuptorul incis bine, la foc puternic pentru aproximativ 15 minute.

Mergi la inceput