Aluat pentru pizza

Aluat pentru pizza | Autor: miruna

Link direct la acest mesaj

Cine face pizza gustoasa sa-mi dea si mie reteta.Sotul meu vrea o pizza de casa buna , iar eu n-am facut niciodata .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Aluat de pizza care este si gustos si nu te chinui sa/l faci: de la orice brutarie cumparati paine cruda in general 2 sau 3 depinde de tava.
Se intinde in tava unsa cu margarina sau ulei, sau unt , deasupra se unge cu un pic de sos de rosii, bulion, sau ketchup, depinde ce aveti la indemana. Se pun mezeluri de care doriti peste sos(carnaciori taiati rondele subtiri, cremvusti, sunca , salam, kaiser, slaninuta cui ii place), o cutie cu ciuperci,castraveti murati,masline cine doreste.
Pe urma bateti bine cam 5 oua si turnati in tava, acoperind bine. Se baga la cuptor. In ultimele 10 minute se rade branza sau triungiuri de branza subtiri, sau cascaval, sau parmezan.
Foarte buna garantat.Mai puteti adauga pe felii sau in tava tot asa in ultimele 10 inca un strat de ketchup.
Mezelurile se pot inlocui cu peste dezosat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

Eu fac blatul ca o coca obisnuita, adica: faina, sare , putin zahar, drojdie. Framint totul bine cu apa calduta si pun si un pic de otet ca sa fie coca frageda. Ung tava bine cu unt sau margarina, intind foaia si deasupra pun bucatele de carne ( ma feresc de mezeluri, de obicei cumpar pastrama de pui ), legume tocate marunt, fie proaspete, fie murate, ciuperci, rad cascaval peste toate minunile astea si apoi pun sos de rosii ( trasez niste linii incrucisate cu sosul ). Bag la cuptor si cind este aproape coapta, bat 3 oua bine-bine adaugind la ele si verdeata tocata marunt si le torn peste compozitia din tava. Din acest moment las pizza doar pina cind se coaguleaza ouale.

Cind eram in tara, sa stii ca am facut pizza si cu aluatul acela bulgaresc din care se fac pateuri si a iesit excelenta. Parca se minca mai bine ( adica mai repede ).

Sor la gatit!

PS: Aluatul de piine pe care ti l-am spus prima data trebuie framintat foarte bine ( ca la cozonac, adica sa-l mai trintesti de masa ca sa iasa fraged ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly spune:

Eu fac aluatul de pizza cu faina, un ou, lapte (pentru framintat), drojdie. Ung tava cu putin ulei si intind coca. Peste coca pun un pic de sos de rosii si apoi mezeluri, masline, ciuperci si cascavalul ras. Bat doua oua si le pun peste compozitie, iar deasupra pun rondele de rosii si ardei gras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

mamaaaa..deja imi lasa gura apa!!!
mie nu ca nu-mi iese aluatul,dar se incruizesrte la cuptor..nu stiu de ce...in ultima vreme..fac aluatul..il bag pputin la cuptor si dupa ce s-a facut pun si celelalte ingrediente!!!
aasta imi iese mie!!1

KORINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Un blat crocant si usor de facut:
500 g faina
40g drojdie ( eu pun 1 plic si umpic dr.oetcker)
1 lingurita sare
1 lingurita zahar
2 linguri ulei
300-400 ml apa calda
Din acestea se face un aluat care se lasa sa creasca 15-20 minute , apoi se intinde in tava unsa si se procedeaza ca la pizza!
Pofta buna!!!

Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama spune:

Pentru cei care doresc o pizza "ADEVARATA"
conteaza ff mult daca se foloseste in loc de tava,pt copt
piatra speciala pt copt pizza.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu nu stiu daca sa bag intai foaia goala la cuptor sa se coaca putin, sau sa pun de la inceput toate ingredientele pe ea. Am incercat si asa si asa, in primul caz mi-a iasit foaia prea tare si greu de taiat (mai degraba o spargi) in al doilea parca nu s-a copt sub ingrediente, mi se pare cruda... Asa ca nu prea mai fac pitza... cu toate ca ne place mult
Totusi azi am sa incerc sa iau de la voi o reteta si sa o pun in practica sau in ... tava

Dana bucatareasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Dana puturoasa (adica io) face altfel: cumpar blaturi de pizza semicoapte si congelate (de la firma bulgareasca Bella, aia care face foietajul despre care s-a mai vorbit aici)... si asa congelate (am vazut ca iese mult mai bine daca blatul e congelat, pentru ca altfel se usuca)le pun in tava unsa cu ulei, le ung cu ketchup Tomi (aromat e cel mai bun) si dupa aia pun acolo la gramada ce gasesc prin frigider (salam, pastrama, ardei, si cascaval ras - nu pun ciomperci ca nu-i plac lui Liviuc) si bag repejor la cuptorul bine incins... e gata in vreo 10 minute, poate chiar si mai repede daca e flacara tare... iese tare buna si sa va zic sincer toate variantele de aluaturi incercate nici nu s-apropie... ma duceam si cerseam inclusiv aluat de pizza de la o pizzerie unde le cunosc pe fete dar nu iese cum trebuie la cuptor de aragaz... Blaturile Bella se vind cite doua intr-un pachet, se gasesc la orice supermarket si costa 35.000 (ultima data am luat sambata trecuta)

S-aveti pofte!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya spune:

Mama,
Cum e piatra speciala pt copt pizza si unde se gaseste? Banuiesc ca iese mai buna, eu am facut numai in tava normala pana acum.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca03 spune:

din cate imi amintesc eu din tara,gaseam la paine "blat de pizza"..era si este excelent..si aici l-am gasit sub un alt nume..dar e acelasi..il recomand cu incredere
raluca&Yasmin

Mergi la inceput