Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

ochiuri la cuptor
200g sunca fiarta se taie felii subtiri.se pune putin ulei intr-o tigaie si se prajesc in el bucatele de sunca si o ceapa mare tocata sau o legatura ceapa verde la foc potrivit amestecind mereu.se pun intr-o forma.desupra se sparg 6 oua incet.se condimenteaza cu sare si piper.deasupra se farimiteaza putina brinza si se pune la cuptor pina se incheaga ouale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de gabrielaG

papara

250g franzela, 300ml lapte, 100g unt, 250ml smantana, 200g branza telemea sau de burduf, 3-4 oua.

Franzela se taie felii de 1cm grosime. Laptele se bate bine cu ouale intregi si se toarna peste feliile de franzela; acestea se tin in lapte pana il absorb bine. Intr-un vas termorezistent se asaza alternativ feliile de franzela cu branza rasa, bucatele de unt si smantana, terminand cu branza, unt si smantana. Vasul se introduce in cuptor, unde se lasa 20 minute, pana se rumeneste preparatul.
Se serveste fierbinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

monique

Mamaliga "Taci si ....inghite"!
Ingrediente:


faina malai : ~ 300g ( daca masurati cu o canita gradata [din vesela celui mic !]: ~ 250ml )
lapte : 1l
sare
bacon
carnati afumati
cas ( cascaval, branza Mozarella, branza burduf, telemea )
smantana
5-6 oua

Mamaliga :
Se fierbe laptele cu putina sare. Cand da in clocot, se adauga "in ploaie" faina de malai amestecand continuu pana ce mamaliga incepe sa se "umfle", apoi se ia de pe foc, cu o lingura cu apa se umezeste suprafata mamaligii , se rastoarna cu o miscare brusca pe un fund de lemn.
Cand s-a racorit putin ( atat cat sa poti pune mana! ) se imparte mamaliga ( in sectiune transversala ) in 2 blaturi cu ajutorul unui fir de ata. Se ia un blat si se aseaza intr-o cratita pt.copt.
Se aseaza umplutura: carnatii afumati taiati rondele, baconul taiat cubulete, casul taiat in cubulete, apoi smantana...
Se aseaza deasupra umpluturii blatul superior pe care se preseaza cu ajutorul unei linguri 5 - 6 cuiburi pt. oua. Apoi se adauga ouale asezandu-se frumos in cuiburile create. Mai adaugi niste branza ( cascaval ) rasa peste oua.
Se coace la cuptor la foc moderat pana cand se coc ouale ( se coaguleaza bine-bine albusurile ! ).
Se serveste calda. Muraturile nu trebuie sa lipseasca la aceasta masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

ela:

Tortelini

- o punga tortelini cu carne (am incercat vreo 3 feluri pana am gasit unii sa-mi placa) - se fierb conf. instructiunilor - ca altfel se sfarama, se scurg
- sosul - cascaval ras si smantana mai slaba - ochiometric si dupa gust si in f-ctie si de cat sos vreti sa va iasa, dupa ce s-a topit cascavalul puneti sunca presata taiata cubulete, busuioc la greu, potriviti de sare si facultativ, un catel de usturoi pisat. Cine mai vrea, poate sa puna si ciuperci taiate marunt - dar se face mai mult sos atunci.
Turnati sosul peste tortelini si asta a fost - mie imi ia cam 20 de min. de cand am intrat in bucatarie pana ii pun in farfurie

Piure cu ciuperci-

nu doar ca e f. gustoasa si rapida, dar e si de post!
Deci piure stie toata lumea cum se face, iar ciupercile taiate se pun intr-o tigaie mai adinca, cu putin ulei, apa, delikat, cimbru, piper. Se lasa sa se patrunda (dar sa nu se fiarba!!) si cand sunt numaŽbuna (?!?) se pun cativa catei de usturoi pisati, se amesteca bine si asta a fost. Se serveste, bineinteles, cu piure!
Acum, mie imi place f. mult usturoiul, dar cine nu-l suporta, sa nu se apuce sa faca mancarica asta, ca fara usturoi - degeaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

adelap

Eu cand nu am chef sau timp sa stau mult in bucatarie, iau carne de orice fel pentru roast (vita, porc, miel), sau puiul intreg, o dau cu un amestec de unt topit+usturoi maruntit+sare+piper. O dau la cuptor, mai pun si niste cartofi de jur imprejur si herbs peste roast daca ai chef si....voila. Cred in total imi ia vreo 15 minute prepararea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

bautura de vara


500g piersici
2 pahare sampanie
4 linguri lichior(de portocale)

piersicile se curata de pielite si se trec prin storcator.se adauga la suc lichiorul si se bate bine cu mixerul sa se omogenizeze.se puen sapmania rece si se serveste in cupe inalte.este foarte parfumata .

se pot adauga si prune si caise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de palmyrah2000

reteta de gogosi bestiale

200 g iaurt fix
1 ou
150 g faina
1 linguritza praf copt
Iaurtul se amesteca cu oul +un praf de sare+coaja de lamiie si se adauga faina amestecata cu praful de copt.Iese un aluat moale.
Uleiul trebuie sa fie incins in momentul in care aluatul este gata.
Se ia cu linguritza din compozitie si se pun gogoselele in tigaie.
Se scot pe hirtie si se pudreaza cu zahar pudra vanilat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:


Super fetele, o sa mi le notez pe toate.

pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

Omleta cu cartofi si branza
se ia un cartof mai mare..se da pe razatoarea mica..se stoarce bine de amidon si se condimenteaza..se bat 3 oua care se condimenteaza si ele si se amesteca cu cartoful ras si branza rasa
se pun in tigaie si se uniformizeaza..cand e gata pe partea de jos se intoarce cu o spatula si se face si pe partea cealalta..si gata..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Am o reteta super rapida de rulada aperitiv, pe care o putei face in 2 timpi si 3 miscari atunci cand aveti musafiri neasteptati. Iat-o:

RULADA APERITIV
-6 oua
-4 linguri faina
-100 g unt
-300 g parizer
-300 g cascaval
-verdeata
-1 praf copt

Galbenusurile se freaca cu untul, faina si albusurile batute spuma. Se obtine un aluat moale in care se incorporeaza parizerul si cascavalul taiat cuburi, plus verdeata. Se amesteca si se aseaza in tava de chec tapetata cu faina.

Daca vreti putei faceti variatiuni pe aceeasi tema, adica puteti inlocui cascavalul cu branza de oaie, puteti pune si ardei rosii pentru mai multa culoare, chiar castraveciori murati taiati foarte fin, lasati-va imaginatia sa zburde!



scarmanus

Mergi la inceput