Carne de porc si vita

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Friptura de porc cu sos de castraveti

1 kg carne, 2 cepe, 3 castraveciori murati, 250 ml. vin, 150 ml. suc de rosii, 100 g smantana, 150 g unt, 1 lingura mustar, sare, piper

Se taie carenea in felii groase si se rumeneste in unt.Se caleste ceapa, se pune peste carne, se adauga castravetii taiati fideluta, mustarul, sucul de rosii si vinul.Cand a fiert carnea, se adauga sare, piper si smantana.Se mai da odata totul in cateva clocote si se serveste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Rulouri din carne umplute cu masline

800 g carne de vita sau porc, 150 g unt sau margarina, 100 g ceapa, 150 g masline, 150 g sos spaniol (100 ml ulei, 50 g usturoi pisat, sare si piper dupa gust), 100 g zarzavat, 200 ml vin alb, sare, piper dupa gust.

1. Se curata carnea de pielite, se spala si se portioneaza in 6 bucati egale care se bat bine
2. Separat intr-o tigaie se inginge untul sau margarina in care se calesc: ceapa, maslinele (curatate de samburi), zarzavatul.Se adauga sarea si piperul si se stinge cu vin.
3. Se umple fiecare felie de carne cu compozitia rezultata, se formeaza rulouri care se inteapa cu o scobitoare si se prajesc in ulei.
4. Se servesc cu sosul spaniol
Pireul de cartofi este garnitura cea mai potrivita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Friptura de vita cu sos de bere.

Se iau bucatile de carne de vita, preferabil muschiulet, se bat pentru a deveni cam de 3-4mm grosime. Se condimenteaza dupa preferinta (eu am pus Delikat si piper).Se incinge putin ulei intr-o tigaie de teflon si se prajeste carnea putin pe ambele parti. Apoi se adauga bere, cat sa acopere feliile de carne. Se lasa pe foc potrivit pana se evapora berea si ramane doar putin sos. Se serveste fierbinte cu sau fara garnitura, dar cu o salata sau cu o muratura alaturi.
Va asigur ca este delicioasa, eu am facut aseara reteta asta si ne-a placut enorm, desi am avut initial unele temeri, ca mie nu-mi place berea, si ma temeam sa nu iasa carnea amaruie. Dar a iesit super, foarte frageda si suculenta. Cred ca se poate face si la cuptor, dar eu nu am incercat (eventual se pune muschiuletul intreg, ma gandesc, dar bineinteles ca dureaza mai mult prepararea).
Pofta buna! Scuze daca s-a mai postat aceasta idee, dar eu nu am gasit-o, mie mi-a spus o colega ca a mancat si a fost incantata.

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Fasole verde cu smantana si carne de porc

- 1/2 kg carne de porc, 1 1/2 kg fasole verde, 2 linguri de unt, 1 legatura patrunjel, 1 ceasca mare de smantana, 1 legatura de marar, 1 lingura de faina, 2 legaturi de ceapa, sare si piper
- intr-o cratita pui untul la topit si apoi carnea taiata cubulete. adaugi ceapa taiata marunt si le lasi sa se caleasca bine impreuna fara sa se arda. separat pui fasolea curatata sa fiarba timp de 1/2 ora. toci verdeata, o freci cu smantana si faina. amesteci fasolea fiarta cu carnea si ceapa, smantana frecata cu faina, potrivesti de sare si piper si le mai lasi sa fiarba timp de 10 minute impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de mihaelajulia

Rulada cu muschi de vita specific germana.

Va trebui insa sa gasesti muschi de vita taiat felii subtiri si mai lungi decat o bancnota. Lasi in untura sau ulei foarte incuns cate un min. pe fiecare parte feliile sa-si inchida porii. Cand s-au racit, le ungi cu mustar, presari ceapa taiata marunt si castraveti murati, sare, piper. Le rulezi ca pe sarmale si le prinzi cu 2-3 scobitori sa nu se desfaca. Daca bucatile sunt mari, ajunge un rulou de persoana. Tot din plic, e sosul special pt rulada de vita, il dizolvi in apa si-l torni peste rulouri intr-o oala pe care-o acoperi si o lasi sa fiarba cam o ora- o ora jumate. Ca si garnitura, legume sau piure.

Sa fiti iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de micutza

Matrai Borzas
Dupa cum am promis, mai ales ca exista si cerere, iata reteta:
800 grame de cotlet alb de porc sau 2 bucati mari de piept de pui
sare
piper macinat
500 grame cartofi
1 ou
4 linguri de faina
ulei pentru prajit
200 grame de smantana
100 grame cascaval ras

Carnea se taie in 8 felii, se bate se sareaza si se pune 1 ora la rece. Intre timp se curata cartofii, se trec prin razatoarea mare . Se amesteca cu oul si cu faina, se sareaza si se pipereaza. Feliile de carne se trec intai prin faina, apoi prin amestecul format din cartof+ou+faina – ca la snitele. Se prajesc pe ambele parti, la servire se ung si cu smantana. Se pot servi cu legume calite.
Pofta buna!
micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de scarmanus

Eu stiu o reteta simpla de creieri cu ceapa.
Pui ceapa la calit cam cata cantitate de creieri ai, o lasi sa se prajeasca bine (in suficient de mul tulei), adaugi creierii, adaugi sare, piper si lasi vreo 5-7 minute, c anu le trebuie mai mult, amesteci din cand in cand.
Stiu ca au un grad foarte ridicat de colesterol si foarte multe calorii (intocmai ca ficatul si organele in general), asa ca nu prea l-as recomanda copiilor.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de lela

Gulas
Ingrediente:
1 kg carne de vita
80 g unsoare de porc
300 g ceapa rosie
20 g boia de ardei (paprika)
sare
chimen
usturoi
1 kg cartofi
140 g ardei gras
60 g rosii proaspete
"csipetke" adica "zdrente" preparate dupa reteta de mai jos

Carnea, de preferinta suculenta (piept, rasol), se taie in cuburi de 1,5-2 cm. Ceapa maruntita se prajeste in unsoare pana devine aurie. Micsorand focul sub cratita, adaugam paprika, amestecam, punem imediat carnea, se pune sare si continuam prajitul.
Dupa evaporarea lichidului se adauga chimionul, usturoiul zdrobit si putina apa, continuand - sub capac - fierberea inabusita, la foc molcom. Amestecam din cand in cand si completam cu apa.
Intre timp se taie cartofii (soi ferm), ardeiul gras si rosiile in cubulete de aproximativ 1 centimetru.
Pentru "zdrente": dintr-un ou, sare si 80 g faina se framanta o coca tare, se intinde pe planseta o foaie de cca. 1 mm grosime si se rupe, apoi, in bucatele neregulate, cat unghia de mare.
Cand carnea este aproape gata si zeama s-a evaporat, adaugam cartofii si asteptam pana devin sticlosi. Atunci se completeaza cu zeama de oase, cu rosiile si ardeii.
Se fierb impreuna adaugand si "zdrentele".
Se mai completeaza la sfarsit cu zeama de oase si se verifica condimentatia.


Lela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Cat

Gulas cu ciuperci

300 gr. ceapa,2 linguri ulei, 600 gr.carne de vita, 2 linguri pasta de
tomate, 1 lingura boia dulce, 600 ml. supa de carne (instant), sare,
piper negru, 250 gr. ciuperci (de preferat proaspete, dar merg si de
la cutie), 2-3 fire de praz, patrunjel verde

Ceapa se taie pestisori, se incinge uleiul intr-o cratita si se prajeste ceapa pana devine sticloasa, se adauga boiaua de ardei. Apoi
se adauga cuburile de carne, pasta de rosii si supa. Se condimenteaza cu sare si piper si se lasa la foc mic cam 1 ora. Se curata ciupercile si se taie felii,iar prazul se taie rondele. Se adauga la mancare si se mai continua fierberea inca 1/2 ora. La sfarsit se adauga patrunjel fin tocat. Se serveste cu piure de cartofi.

Pofta buna!

Gulas ca la Szeged

2 cepe,4 catei de usturoi, 2 linguri ulei(unt), 500gr carne vita,
sare, piper, 1 lingurita chimen, 1 lingurita boia de ardei iute,
2 linguri pasta de tomate, 500ml supa de carne (instant), 2 frunze
de dafin, 1 ardei gras rosu, 40o gr varza murata tocata, 1pahar smantana, 1 lingura faina

Ceapa se taie pestisori,iar usturoiul feliute. Se pune uleiul/untul
la incins si se adauga carnea sa se prajeasca, se adauga sarea, piperul, chimenul, ceapa si usturoiul, ardeiul taiat fasii, boiaua si pasta de tomate. Se lasa la foc mai mic si se adauga supa, apoi frunzele de dafin si se lasa cam o ora sa fiarba, dupa care se aduga varza murata si se mai lasa inca 30 min. la foc mic. La sfarsit se dauga smantana amestecata cu o lingura de faina. se serveste cu cartofi fierti.

Pofta buna!


Catrinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia
Uite o reteta pe care o am, dar pe care nu am incercat-o.

Gulas cu galuste
Ingrediente: 1 kg carne porc, 1 lingura untura, 4 cepe mijlocii, 1/2 lingurita boia, 1 lingura bulion.
Galustele: 1 lingura untura, 1 ou, 2 linguri faina, 1 lingura apa, sare.
Preparare: Taie carnea in bucati potrivite si prajeste-o in untura. Adaugi ceapa taiata felii subtiri. Amesteci mereu, ca sa nu se prinda de cratita. Cand incep sa se rumeneasca, adaugi boia, sare si putina apa, pana ce se fragezeste carnea. La sfarsit pui bulionul. Separat freci o lingura de untura cu 1 ou, faina, putina apa si sare. Amesteci totul foarte bine. Iei cu o lingurita din pasta si dai drumul galustelor in apa clocotita. Fierbi cam 10 minute. Dupa ce au fiert, le scoti, le scurgi si le pui peste carnea din cratita. Gulasul se serveste foarte fierbinte.

Si o reteta luata de pe forum:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13945

Alta reteta de galusti: din faina, 1 ou, o lingurita de unt si o lingura de apa se pregateste un aluat moale. Se ia cu lingurita si se fierb galustele in apa clocotita si sarata. Cand galustele au crescut si sunt fierte, se iau cu spumiera si se pun in sos. Se mai lasa sa clocoteasca 5 minute.

Mergi la inceput