Carne de porc si vita

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

FRIGARUI

Ingrediente:
300g cotlet porc
1 gogosar
300g ficat porc
100g slanina
1 mar
1 morcov
1 ceapa
1 cutie cu ciuperci
Toate ingredientele se taie cubulete, se asaza alternativ pe tepuse si se condimenteaza dupa gust. Se fac pe gratar, se pot praji sau se fac in tigaia cu bulina (eu asa fac, ies super).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de madelaine

MITITEI


Mititeii asa cum ii fac eu si sint mereu apreciati de musafiri.
Iau 1/2 kg carne de vita si 1/2 carne de oaie este combinatia foarte buna. Cu o seara inainte bat bine carnea cu apa rece cam 2-3 pahare ( inghite multa apa) sau zeama de carne, adaug cimbru ( eu pun destul cimbru) depinde de gustul fiecaruia si amestec bine de tot, piper si sare iar la sfirsit pun 2 lingurite de bicarbonat si amestec, dupa care pun carnea la rece pina a doua zi. A doua zi inainte cu citeva ore sa fac micii , pisez cam o capatina de usturoi cu sare, si mai adaug putina apa si un pic de ulei( cam o lingurita) si adaug peste carne. Amestec bine de tot si , mai las putin la rece. Eu micii ii fac cu miina , si se frig pe gratar. Puteti sa-i ungeti in timp ce se fac cu ostropel de usturoi, eu inca nu am incercat.
Pofta buna

P.S. Bat carnea bine de tot cu miina, in timp ce adaug apa rece (vad cam cit inghite carnea) Ca sa iasa suculenti trebuie adaugata carne grasa ( sau grasime) de asta eu am pus jumate vita si jumate oaie (poti pune de porc dar sa aiba si grasime) . Asta-i tot secretul. Spor la treaba si sper sa iasa dupa gustul tau.



Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

COTLET DE PORC CU SMANTANA

500g cotlet
50ml ulei
100g ceapa
50g faina
400g smantana
sare, piper, usturoi dupa gust
Cotletul se portioneaza si se pune la prajit in ulei incins (bucatile de cotlet se bat ca la snitele si se condimenteaza).
Cand sunt gata se scot si se pune ceapa la calit, apoi se adauga faina, apa si smantana si se mai fierbe 10 min dupa care se adauga cotletele si se mai lasa un pic.
Pofta Buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de madelaine

Rasol Lionez


500 gr. carne taiata fisii subtiri si fiarta.( pentru rasol )
3-4 cepe
4 linguri unt
sare , piper, putin otet
patrunjel verde tocat
Se taie ceapa marunt , si se pune intr-o cratita impreuna cu cele 4 linguri de unt. Cind ceapa a inceput sa se rumeneasca se adauga rasolul , se pune sare si piper si se lasa 10 minute la foc domol.Cind se serveste la masa se adauga deasupra putin otet si se presara cu patrunjel verde.

Eu am pus si putina smintina si a iesit superb.


Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

O friptura care este foarte buna rece este muschi de vitel (sau de vaca), impanat. Vezi ca se gaseste mai greu in comert, trebuie sa cauti din vreme, si iti trebuie, daca ai musafiri, un muschi de peste 1 kg (sau doi mai mici). Se ia muschiul (intreg), se spala, se curata bine de pielite, se sareaza si se impaneaza cu catei de usturoi (1 capatana sau chiar mai mult, dupa marimea muschiului). Impanatul asta e foarte simplu: se taie in interiorul muschiului, cu cutitul, spatii in care sa incapa un catel de usturoi (nu e nevoie sa legi carnea cu ata). Cine vrea, poate impana muschiul si cu bucatele de slanina. Poti folosi si alte condimente, daca vrei, eu il prefer asa. Se pune muschiul intr-o cratita cu putin ulei si se lasa 1/2 ora sa patrunda bine sarea, apoi se da la foc iute, acoperit. Se intoarce pe toate partile, sa se formeze crusta, apoi se toarna putina apa si un pic de vin si se da la cuptor. Daca il pui in tava de la aragaz, il poti pune direct la cuptor. Se intoarce pe o parte si pe alta, sau se stropeste cu sosul din tava. Se completeaza sosul cand scade. La sfarsit nu se mai stropeste cu sos, se lasa sa se rumeneasca. E gata cam dupa 2-2 1/2 ore, cand s-a rumenit frumos pe toate partile, iar furculita intra usor in el. E o friptura foarte frageda si foarte buna la gust. Se lasa sa se raceasca, ca sa se poata taia feliile frumos (nici nu se poate servi fierbinte, din acest motiv). Feliile le tai mai groase sau mai subtiri, in functie de cati invitati ai, sa fie cel putin una de persoana, daca nu doua. E foarte bun rece, dar e bine sa fie facut in aceeasi zi (nu de la frigider). Il poti pregati dimineata, daca ai invitati la pranz; in plus, nu e complicat de facut, nu ai mare lucru de facut la el, si e foarte aspectuos cu usturoiul in mijlocul feliilor. Se poate servi cu muraturi (gogosari in otet, castraveciori mici). Eu il fac mereu cand am musafiri si vreau sa stau cu ei de vorba, nu la bucatarie. Calculez timpul, ca sa fie gata cand vin oaspetii, il tai, il pun pe platou si ornez cu gogosari si castraveciori si gata! Sa vezi cat e de fraged si de bun. Singurul inconvenient este, ti-am spus, ca muschiul asta de vitel se gaseste cam greu.

Mai poti face snitele din muschiulet de porc. Tai muschiuletul in felii, le bati putin (sa nu se rupa), le dai prin faina, ou si pesmet si le prajesti in ulei. Sunt foarte bune reci, daca le faci cu putin timp inainte de a le servi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de petra

Mici

Iti dau reteta mea de mici, care mie imi plac cum ies, si poate si tie:
1/2 kg. carme de porc si 1/2 kg. carne de vita- date prim masina de tocat. se mai adauga usturoi pisat(dupa gust), condimente pentru carne sau speciale pentru mici si 2 ligurite bicarbonat. Se framanta . La aceasta cantitatea de carne trebuie sa framanti cu o sticla de apa minerala de 1 litru, si cum anume: prima data pui un pic si framanti, mai lasi aluatul la frigider inca 0 ora dupa care repeti si framanti iar cu un pic de apa, si tot asa cam de 4 ori, dar ai grija daca aluatul incepe sa fie prea moale, nu este necesar sa pui toata apa, tot secretul este sa framanti de mai multe ori si apoi sa lasi sa se odihneasca aluatul cel mai bine peste noapte, sau cel putin 6 ore pana formezi micii pentru gratar.
Reteta cere un pic mai mult timp de preparare dar micii ies pufosi si gustosi.
Succes!

La toti numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de anapharm

Mici

Sunt o mare pasionata a mancarurilor si in special cele romanesti. Nu sunt un mare talent in bucatarie, dar nevoia si placerea de a manca mi-au impins pasii spre bucatarie de mica copila si uite ca acum toti din jur spun ca fac cele mai bune sarmale si ciorba de vacuta din cat au mancat ei vre-odata.
Sotul meu a mancat prima data mici facuti de tati meu, anul trecut la un gratar in padure si nu i-a uitat. Cand am ajuns aici m-am pomenit cu el ca vrea MICI si am facut de cateva ori, e marea lui placere. Nu credeam ca americanii pot manca mici cu mustar si paine, dar sa mai spuna ca sunt si ffff buni?
In functie de cati vrei sa faci e cel mai simplu sa-ti spun nefolosind cantitati exprimate in grame. Uite reteta mea: jumatate din cantitate sa fie carne de porc, un sfer miel si celalt sfert vaca. Sare dupa gust, mujdei de usturoi si piper. Amesteci totul foarte bine si in portionezi. Ii poti praji si in tigaie cu putintel ulei, dar cei mai buni sunt cei la gratar. Apropo, bicarbonatul nu este atat de necesar. Eu nu folosesc niciodata si ies ca cei facuti in romania.
Pofta mare! Mi s-a facut pofta asa ca maine fac si eu mici
Ana 13 saptamani

Ana Burtch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Snitele natur cu cascaval

6 felii carne de snitel (porc), 6 felii cascaval, mustar, 2 linguri faina, 1 pahar lapte, sare, piper.

Feliile de carne se bat cu ciocanul de snitel, se sareaza, se pipereaza si se ung cu mustar, apoi se pune cate o felie de cascaval pe fiecare, se ruleaza si se prind cu scobitori.Se pun intr-o cratita cu 1 ceasca cu apa, se acopera cu capac si se dau la foc mic, sa fiarba.Dupa ce au fiert, se scot snitelele iar in apa ramasa se adauga 2 linguri faina, se amesteca sa nu se faca cocoloase si se adauga 1 lingura de mustar sau hrean ras.Se stinge compozitia cu lapte si se lasa la fiert pana se ingroasa.In acest sos punem snitelele si le lasam sa se patrunda.Se servesc cu cartofi fierti si patrunjel verde tocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Pfeffersteck (4 portii)

4 felii de muschi de vita se bat putin si li se da o forma rotunda.
Se zdrobeste piper boabe cu ciocanul de snitele si se da carnea prin el pe ambele parti.
Se pune carnea la incins in ulei, se pune 1 bucatica de unt pe fiecare felie de carne si putin coniac.Se pune sos Worchester deasupra.
Se serveste cu garnitura de cartofi prajiti sau taranesti( cartofi fierti, taiati felii sau cuburi, caliti in ulei impreuna cu ceapa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

File de porc in crusta

Se foloseste fileul mic ("iepurele" sau "pestele", cum ii spuneam in Romania, aici se cheama "filet mignon"). Pentru un file din ala, se foloseste un pachet de foietaj gata facut. Se intinde foietajul, se unge cu mustar si se presara cu rondele de ceapa. Se pune peste ceapa fileul de porc sarat si piperat, se mai pune ceapa si deasupra, dupa care se inchide aluatul peste file. Se pune ruloul de aluat astfel facut in tava, se inteapa din loc in loc cu furculita, si se unge cu ou batut pentru culoare. Se coace la 210C intre 30 si 45 de minute (30 minute pentru file care nu depaseste 600 de grame). Pofta mare!

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput