Mamici martie-aprilie 2004

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

Diana - Buc. 5 saptamani, prima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Draga malina ,diana ...
Sa stiti ca am un stres cu acest lucru.Prima sarcina am dus-o in s.u.a, a fost o placere totul, dar aici,stiti si voi cum e cu spitalele si doctorii din Romania.Mai intreb si eu in stinga,in dreapta.Nu prea am incredere in ginecolog-femeie,am auzit prea multe vesti proaste.
Fetelor, apropo, am avut un medic super bun la toate.TREBUIE SA INCEPEM SA BEM F. MULTA APA, SA NU AFECTAM RINICHII(e o explicatie mai lunga).
LUATI PRENATALE???????
cata-5 saptamini(12 aprile 2004)-

cata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

quote:
Originally posted by katalina

Draga malina ,diana ...
Sa stiti ca am un stres cu acest lucru.Prima sarcina am dus-o in s.u.a, a fost o placere totul, dar aici,stiti si voi cum e cu spitalele si doctorii din Romania.Mai intreb si eu in stinga,in dreapta.Nu prea am incredere in ginecolog-femeie,am auzit prea multe vesti proaste.
Fetelor, apropo, am avut un medic super bun la toate.TREBUIE SA INCEPEM SA BEM F. MULTA APA, SA NU AFECTAM RINICHII(e o explicatie mai lunga).
LUATI PRENATALE???????
cata-5 saptamini(12 aprile 2004)-Focsani-a doua sarcina(vreau o fetita)

cata.



cata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

Cata, din pacate ai nimerit numai intre neexperimentate, insa tu nu trebuie sa te iei dupa zvonuri. Nici eu nu sunt decisa inca ce sa aleg un barbat sau o femeie doctor. Eu mai am o cunostinta care a nascut si a avut ca doctor o femeie. E adevarat ca a facut cezariana. Dar totul a decurs absolut normal si relativ usor, fara probleme. Eu tot prin cezariana vreau sa nasc. Tu cum ai nascut prima data?
E adevarat ca si mie tot de conditiile din spitale imi e cel mai frica, dar datoria noastra e sa intrebam, sa ne interesam si sa alegem, d-aia avem atatea luni la dispozitie, asa ca cheer-up! si gandeste pozitiv. Eu sunt si mai speriata ca tine ca eu nici macar nu am cu ce compara, si totusi ma incurajez singura.
Multumesc pentru sfatul cu protejarea rinichilor. Din pacate eu de fel beau f. putina apa...trebuie sa ma autoconving.. Ce alte sfaturi ti-au mai dat cei din USA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

am pus modificarile pe prima pagina, daca am gresit ceva sau aveti ceva de adaugat spuneti

vedeti ca este o lista de doctori la discutii generale, poate gasiti ce va tebuie pentru orasul vostru.

katalina: si eu am avuzit chestii din astea cu dr femei si barbati. Dar pana la urma ce conteaza este persoana, adica poti sa dai peste un doctor tamp, sau peste o doctorita buna. Dr mea este si la spital si se ocupa de nasteri, cine mi-a recomnadat-o are o groaza de relatii si de pile, asa ca a ales ce este mai bun in Pitesti. In plus are un cabinet curat si dragut in centru. Plus ca are si ecograf. Am fost doar o data, dar mi-a facut o impresie buna; mai ales ca eu dardaiam de frica( este prima mea vizita la gine )
vezi ca poti sa-ti editezi mesajul daca dai pe edit :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

SA NU VA PRIND CA FACE CINEVA CEZARIANA!!!!
CU EXCEPTIA cazurilor cind sunt complicatii.Sa nu credeti ca e mai usor.Nu vreti sa simtiti cum dati nastere bebelusului vostru,vreti sa ratati aceasta minune???????Eu sunt pentru o nastere naturala, dar depinde si ce virsta aveti!Peste 30 ani, probabil medicul va va recomanda o cezariana!Ce sa va mai spun.Luati-o mai usor cu mincarea, nu mincati mult gindindu-va ca acum aveti o scuza!!!!
Faceti plimbari lungi pe jos, mincati mullte fructe.Cind o sa am timp o sa va dau lista mea de alimente pe care nu o incalc nicicum.Nu e ceva extraordinar, dar merita pt. ca astfel si copilul se dezvolta bine, si nici mama nu ia kg. multe in plus.
GATA.V-AM ZAPACIT.
Eu de fapt citesc f. mult despre aceste lucruri.E cea mai marepasiune a mea cred...sa fiu insarcinata!!!!!!!!!!!
va pup,aveti grija, si daca aveti intrebari,oricind!!!!

cata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

mama da ce limbarita aveti!!!

sa ne dai lista ta de alimente, daca vrei sa n-o trimiti pe mail.
eu nu vreau cezariana, dar nici nu sunt importriva daca este nevoie.
am si eu o intrebare legata de mancare, inainte nu mancam dupa ora 6 dar acum ma pocneste asa o foame ca trebuie sa manac si altceva decat fructe. De ex aseara la 9:30 imi facem cartofi prajiti.
Ce o fi mai rau sa ma abtin sa nu mananc (mai beau apa, fructe) sau sa mananc?
Cate kg ati luat la prima sarcina? cat de mari aveti primul bb?

ce geutate aveti? eu am 1,65m 55 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kiara spune:

Asta vroiam sa va intreb si eu: cum rezistati sa nu mancati daca simtiti ca vi se face rau daca nu mancati? Si alta intrebare: Cum reusiti sa mancati doar ceea ce trebuie (vezi legume, fructe, lactate), cand mie una mi se face rau instant doar cand ma gandesc la asa ceva, d-apoi sa mai si mananc?!!!

De cand au inceput greturile eu mananc cu preponderenta branza topita (e singura care nu-mi intoarce stomacul pe dos). Cred ca am mancat zeci de cutii de branza topita la cele mai ciudate ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

eu vreau sa fac cezariana . Mama mea era sa moara cand m-a nascut si tot f. greu i-a fost si la prima nastere cu fratele meu. Eu am 1,73 m si 58 kg. Sunt relativ subtirica , avand un bazin foarte mic. Sotul meu are 1,90 m si 100 kg. Cred ca va fi un bebe urias!!
Cata, astept si eu lista cu alimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

fetelor,puteti astepta pina miine??
Nu car dosarul cu mine la servici.
NU VA ABTINETI DE LA MINCARE, in nici un caz, era vorba de cantitate!Atentie la brinza moale!!!!!!
Imi vine sa rid caci mi-aduc aminte de o mamica mai veche care spunea ca maninca piine cu mustar si delikat presarat pestea "bunatatea asta".Asa ca nu va infrinati poftele.Eu vorbeam de lunile ce vor veni, cind ne-apucam serios de mincat, nu gluma!
Fetelor, din ora in ora ma duc la baie,bag atita apa in mine,m-am saturat!
VA PUP

cata.

Mergi la inceput