Mamici martie-aprilie 2004

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

Cata, am inceput sa iti urmez sfatul si beau cate lichide pot. Mie nu imi place sa beau apa, insa beau lichide sub diferite forme: supa de rosii, iaurt, citronada, manac portocale...si asa sper sa suplinesc necesarul de apa. crezi ca e ok ca alternativa?

cu lista alimentelor , eu personal sigur ca pot sa mai astept pana maine.

in rest, fetelor, azi e prima zi in care simt ca imi e foame cam des. cel mai bine stiu ca e sa mananc putin si des... eu si inainte mancam mult insa nu se prea depunea, insa date fiind circumstantele cred ca se schimba situatia si ma voi mai ingrasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

in legatura cu "bunatatile". sa va zic la ce am poftit eu intr-o seara: la slanina cu usturoi (in mod normal nici nu imi tece prin cap sa mananc asa ceva). radea sotul meu de nu mai putea. . pana la urma (cum nu avema slanina) am mancat maioneza cu paine si cu usturoi (sa zicem ca seamana).
Singurul lucru la care poftesc este usturoiul, dar nu stiu de ce, ca nu eram fan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Fetelor,am o curiozitate,cum ati ramas insarcinate?A fost intimplare sau ati muncit pt. asta?Retroversia mea mi-a dat de furca vreo 9 luni, ajunsesem la disperare, credeam ca nu ma mai vad cu burtica.
PUPICI

cata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

noi am reusit din a doua luna de incercari, la mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

buna intrebare!!
eu acum un an jumatate am inceput sa iau anticonceptionale Diane 35 si am luat cam 4 luni, dupa care am renuntat, nu ca as fi simtit ceva modificari in organism, nimic, ci pur si simplu am zis ca daca o fi ...sa fie! Sotul meu nu mai e asa de tanar , desi pare, si ca atare nu mai vroiam sa asteptam. Insa, pana acum nu s-a prins, desi "munca" a fost cu varf si indesat, ne iubim foarte mult. Acum doua-trei saptamani am mers la Sinaia intr-un week-end, la mama, si asta a fost tot, am observat ca imi intarzie de cateva zile si nu am mai asteptat si mi-am facut testul ca am fost convinsa ca am ramas, nu stiu de ce.. Sotul meu mereu ma intreba "Cand faci pui?"..ee si acum am facut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Hop si eu. M-am hotarat mai greu sa va scriu, m-am tot foit printre subiectele de discutie si nu-mi gaseam locul nicunde, asa ca m-am hotarat sa scriu aici.
S-ar putea sa fiu si eu mamica, undeva spre sfarsitul lui martie (in data de 28 zice medicul), adica am deja vreo 8 saptamani. Problema este ca inca nu stiu daca sa-l pastrez sau nu.
E mult de povestit, oricum faptul ca am ramas gravida a fost o intamplare, ce-i drept oarecare inconstienta din partea mea. In 7 ani de zile cat am stat cu fostul sot (3 casatorita, si 4 inainte de casatorie) n-am ramas niciodata gravida, cu o protectie minimala (bazata doar pe calendar si din cand in cand prezervative). Recunosc, a fost si un pic de curiozitate din partea mea (sa vad daca chiar pot ramane gravida, daca nu cumva am probleme), a fost si un pic de inconstientza, in fine, nu mai conteaza cum s-a intamplat, dar am ramas gravida.
Mi-am dorit mult un copil inca de pe vremea cand eram casatorita, dar n-am vrut sa-l fac pentru ca relatia mea cu exul nu mergea prea bine, si eram constienta ca oricand se poate produce ruptura. Si nu-mi doream sa fac un copil ca sa-l plimb apoi prin tribunale sau sa-l impartim de la unul la altul. De viatza mea puteam sa-i bat joc, dar nu si de a lui, a copilului.
Acum am o relatie, destul de stabila zic eu, numai ca copilul parca vine la momentul cel mai nepotrivit. Totusi e primul copil, si am auzit atatea cazuri de ce se poate intampla daca avortezi, ca mi-este teama. Nu stiu daca-mi doresc cu adevarat un copil, sau pur si simplu il vreau pentru ca este "la moda", pentru ca deja ma apropii de 27 de ani si ar cam fi timpul, daca nu cumva a trecut, ca-l vreau pentru ca ma bat la cap parintzii (eu sunt singura la parintzi si ard de nerabdare sa creasca nepotei, desi eu una nu vreau sa las copilul meu pe mana lor mai mult de cateva zile pe luna), ca deja am trecut prin 3 saptamani de greturi si dureri abdominale crunte si mi-e groaza ca o voi lua de la capat altadata, etc. etc. Stau si ma analizez la rece, si sincer nu vad nici un fel de sentimente materne in mine, ci doar motive rationale, pro sau contra. O singura data am fost cu adevarat emotionata, la ecografie, dar mi-a trecut foarte repede.
Pe de alta parte, nici "taticul" nu-i tocmai entuziasmat de idee, el unul nu crede ca-i acum momentul, dar daca eu hotarasc sa-l pastrez, va fi alaturi de mine.
Stiu ca decizia finala e a mea, dar nu stiu ce hotarare sa iau, am zile in care sunt 100% hotarata sa-l pastrez, si zile in care oscilez enorm de mult.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:


Eu sunt din Bucuresti si sunt insarcinata in 9 saptamani
Abia de vreo 2 zile am inceput sa ma simt cat de cat ca un om normal, in sensul ca aproape 2 saptamani n-am putut manca decat fructe, asa ca acum arat asa cum imi doream sa arat cand tineam cure de slabire.......
Am deja o poza cu bebe(pe care o tine tati la el de cand a fost facuta), si sunt extrem de incantata de ceea ce mi se intampla.Doctorita care m-a supravegheat pe parcursul tratamentului de stimulare(o luna a fost suficient, din fericire), si care ma are in evidenta si acum este Lorena Turculet(Filantropia).Imi este extrem de draga aceasta femeie si am s-o recomand oricand cu caldura.

Va pup pe toate si va doresc din suflet sa va fie bine!
,C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

Bine ati venit si voi fetelor !!
Micky.....esti in mare dilema....Insa daca cel de langa tine spune ca va fi alaturi de tine si tu nu prea vrei sa renunti la bebe, eu zic sa-l tii.. Pe de alta parte, trebuie sa te gandesti bine daca ai cu ce sa il cresti, daca ai un camin sa ii oferi si daca va creste intr-o familie armonioasa, daca ai un viitor cu tatal copilului. Pentru mine prioritare sunt familia si casa. Nu trebuie sa faci un copil doar la ambitie. Dar daca s-a intamplat si circumstantele sunt in favoarea ta, ca mediu, ma refer, trebuie sa te gandesti bine inainte sa iei o decizie.

Pentru tine,draga Cosmy, ce sa iti spun, ca eu am 5 saptamani, esti mai "cu experienta" ca mine..Imi pare rau ca ti-a fost asa de rau, si eu ma gandesc ca de-abia de acum incolo incepe greul...oare tutoror ne va fi asa rau??? ei, bine o exceptie stiu: o colega de serviciu, gravida in luna a 8-a si nu a avut nici o treaba, nu i-a fost rau, nu a avut greturi, nu a avut pofte!! asta fata norocoasa! Si acum e bine merci... Sa dea Dumnezeu sa ne simtim si noi asa bine in urmatoarele luni!
va pup pe toate,
diana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasce spune:

Buna

Sunt Ceci din Montreal (Brasov ca loc de nastere) si sunt acum in 11 saptamani. Eu am avut greturi intre saptamana 5-6 si apoi mi-au trecut cu desavarsire. Insa ma confrunt cu o lipsa a poftei de mancare asa ca am slabit vreo 4 kg. Doctorita de aici mi-a dat vitamine prenatale si calciu(eu nu prea beau lapte) + progesteron pt ca am avut niste scurgeri maronii care mi-au trecut dupa 2 saptamani.
Eu am ramas intamplator/"nevoit", adica mai precis luam Logest cand s-a intamplat sa raman insarcinata. Ne-am gandit si noi mult daca-l vrem sau nu, insa eu m-am gandit ca este pacat sa faci avort, plus ca este primul copil si uite asa suntem in 11 sapt.

Ceci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Draga MICKY, COSMY,VASCE bine ati venit printre noi si felicitari!Avem multe luni de-acum incolo sa ne lafaim pe acest forum cu burtile noastre.
Referitor la tine, MICKY, atit vreau sa-ti spun;DU-TE LA"ASTEPTIND UN INGERAS IN VIATA NOASTRA" la FIV, SAU ORICE VREI TU, SA VEZI CITI ANI DE ZILE SE CHINUIE UNELE, POATE CHIAR F. MULTE FEMEI SA FIE CUM ESTI TU IN ACEST MOMENT.NICI NU-TI POTI INCHIPUI CITA SUFERINTA INDURA ELE, SI TOTUSI CITA SPERANTA AU IN SUFLET CA INTR-O ZI VOR AVEA UN INGERAS IN BURTICA.
FA-O PENTRU EL.TE ROG SA NU TE GINDESTI LA INTRERUPERE.O SA FII FERICITA.ITI GARANTEZ CU MINA PE SUFLET.ITI SPUNE ASTA O MAMICA A DOUA OARA.
ASTEPT RASPUNS DE LA TINE!

cata.

Mergi la inceput