Piticlontzi de iulie-august 2004 (246)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
Olivia ce sa zic de masina - incearca sa fie cu cuva orizontala si cu doua palete de framantat, cu o putere de 600-800W si vreo 10-14 programe - nu o sa le folosesti niciodata pe toate . nu stiu daca la voi e moulinex dar e precis kenwood din care stiu ca e ok, majoritatea persoanelor din state au din aia.
nici Pat nu stie nici cuvinte urate nici injuraturi... deocamdata am scapat
Ioana te referi la "pan au chocolat"? .... adica croissantele cu ciocolata? daca nu da-mi detalii despre cum era.
nu am apucat sa ma tin de promisiunea cu alte poze, pentru ca am fost la un loc de joaca nou si ne-am intors la 8.30 acasa, iar acum memory stick-ul se incapataneaza sa nu mearga... poate later.
pupici tuturor, o zi super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna fetelor! Azi am scapat de sedinte - asa ca uraaaaa

Adema - deci sa mai reduc cantitatea de faina - am inteles, asa am sa fac data viitoare!
Ema - si mie imi place piinea cu ceapa - spune-ne exact cum faci - o pui cruda, taiata solzisori sau bucatele?

Si inca ceva - tot pentru fetele cu masina de piine (stiu ca e off topic, dar pun si eu intrebarea...) - am vazut ca masina ar face si coca de croissant - adicatalea french dough - a facut cineva? Dupa ce se face coca - o intind, o fac triunghiuri, rulez si dau la cuptor? Stiti ca sunt mare amatoare de croissante si tare ma bate gindul sa le fac....

Andries - nu stiu ce sa-ti spun - eu am legatura cu publicitatea, dar de partea clientului - tu te gindesti sa te angajezi intr-o agentie sau in marketing? Eu sincer altceva nu as face...imi place mult, iar industria in care lucrez eu chiar e foarte "ofertanta" dpdv marketing - dar asa e si industria telecomului (stii ca in Rom pe primul loc la cheltuieli publicitare e telecomul si apoi berea??)!

M-am linistit daca si voi spuneti ca ai vostri pitici mai va altoiesc - Stefan cel putin are ce are cu taica-su - pe mine mai putin - si nu pot cu niciun chip sa-l fac sa inteleaga ca datul cu palma nu e nici bine, nici frumos, nici nimic - el ia totul in joaca...

Aseara am vazut Ratatouille - sincer nu mi s-a parut mare brinza...

Gabriela 26+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna dimineata!

Am reusit si eu aseara sa vad poze multe cu copii frumosi, nu nominalizez ca sa nu uit pe nimeni. Am intentionat si eu sa pun poze dar mi s-a facut foarte rau, m-am speriat, aveam tahicardie si un nod dureros in gat, poate ma ajuta Doamne Doamne si nu dau coltzul inca . Iar noaptea trecuta m-am uitat la luna ca de mic copil nu pot sa dorm cand e luna plina.

Sa va zic de Matei- i-am povestit educatoarei despre declaratia pe care mi-a facut-o de ziua mea si mi-a zis ca pregatesc o mini-serbare doar pentru mamici de 8 martie si ca sunt asa de nostimi, daca la serbarea de Craciun isi spuneau frumos poeziile pentru a primi cadouri de la Mos,acum canta frumos impreuna un cantecel, dupa care li se pune un nod in gat si li se umplu ochii de lacrimi cand zic poezii cu mama si incep sa planga in grup Matei a combinat mai multe poezii si astfel a iesit declaratia
Eu i-am promis ca dupa serbare mergem impreuna la cofetarie si mancam prajituri si este in al 9-lea cer.
Asta imi confirma ce am citit isi in cartea Irinei Preda - "Si tu poti fi o supernanny", ca e mai bine sa oferi copilului o plimbare sau o ora de joaca impreuna decat o jucarie.

In legatura cu cornitzele sa va zic si eu- Matei este cel mai cuminte si cel mai politicos copil din lume ata cat merge la gradi si cat sta numai cu noi. Cand intervin bunicile (ma refer in special la soacra mea, care il lasa sa fac absolut tot ce vrea) este alt copil- tipa, bate din picior, nu-i convine nimic, asa ca am nevoie de reeducare dupa zilele in care mai sta pe la noi.
Aseara ne-am plimbat- eu cu el - vreo ora si ne-am intalnit cu vreo 3-4 cunoscuti- Matei a salutat, a spus "multumesc" si a raspuns la tot ce l-au intrebat. Cand ne-am despartit l-am laudat si a fost atat de mandru ca a inceput sa salute si cainii vagabonzi

In schimb zic si eu ca si Olivia- se misca non-stop, ia trei guri din mancare si se muta pe pat, apoi pe covor, in bucatarie, in sufragerie, vine inapoi si tot asa

cam atat ca va plictisesc! O zi buna!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Buna fetele!

A fost atat de eficienta "campania" Gabitzei cu masina de paine, ca acum se intoarce acasa sotu cu un Moulinex nou, pe care de abia astept sa-l incerc. Adevaru e ca de mult ma batea gandul sa-mi iau, iar acum daca am auzit-o pe Gabi, ca e asa buna painea, m-am hotarat.

Despre coarne si cornite ce sa zic, la Tudor, sunt inetervale orare clare cand apar, respectiv aproape intotdeauna cand ajungem acasa de la gradinita. Cred ca e si oboseala de peste zi. Si sunt persoane cu care are aproape intotdeauna crize, adica bunicile si tati. Cu mine in general vorbeste frumos (mai scapa din cand in cand), e dragut, etc.
Crizele la el, inseamna ca vorbeste rastit (urla) si tranteste usi sau jucarii. De obicei plec din camera si ii spun ca atunci cand ii trece sa vina la noi, ca noua ne plac copiii cuminti si care vorbesc frumos. dar nu sunt foarte frecvente.

Noi mai degraba avem alta problema, mi se pare in ultimul timp foarte apatic, plictisit. Venim de la gradinita, se duce in patul lui isi ia pernita imi cere desene animate, isi baga degetul in gura si sta cuminte in pat si se uita la desene. Ar sta asa pana seara daca nu as trage eu de el si nu l-as chema sa be jucam. Dupa vreo ora-doua (nu sta tot in pat, se mai ridica, se mai plimba), redevine el, vioi, etc si ne jucam cu ceva pana seara cand se culca.
Mie imi creste adrenalina cand il vad cum sta in pat cu degetul in gura (nimic din ce ii spun nu functioneaza). Chestia e ca el nu vrea sa doarma la gradi deloc si ma gandesc ca asta o fi motivul, e obosit. Dar adesea sunt momente cand ma gandesc ca poate e bolnav. Dar spre seara isi revine si devine prea energic, cand ar trebui sa adoarma.

Alte chestii: nu mananca si nu se imbraca singur. Adesea stau si ma mir, Mara care are 1 an si trei luni mananca singura, lui trebuie sa ii dau mancarea in gura cu lingurita. daca ii las mancarea in fata, nici nu se atinge de ea. La gradinita cica mananca singur (nu stiu cat, am impresia ca numai ciuguleste). la fel cu imbracatul, staaaaa cu hainele in fata lui, pana uita de el.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Nu-mi mai fac probleme, Maria se fiteaza grupului perfect cu schemele ei...:)))

Ieri a venit de la gradinita cu fusta doamnei educatoare in sacosa Noroc ca a dat-o jos pe drumul spre casa, ca era lunga si se facea de concurs. Ce sa mai zic ca o rasfat eu daca ea la gradinita face asa...:)))
A vrut sa se faca printesa!!!
Maria nu vorbeste urat si nu ridica mana sa dea decat foarte rar, dar se rasteste la noi (de obicei isi ia pozitia cu mainile in sold si picioarele cracanate si ne spune din suflet!).
Are anumite expresii pe care atunci cand le spune e extrem de haioasa...Eu ii fac observatie si-mi tranteste cate un "nici o ploblema mami!" "desigul, desigul" sau "nici o volba de asa ceva!"
La noi amenintarile sunt "te duci sa te joci singura in camera ta!" sau "nu te mai duci azi la gradinita!"
Inca functioneaza...cu santajul mai putin, ca are un tzignal de sirena de mi se ridica parul pe ceafa cand o aud si nu-mi vine sa-i mai dau nimic, asa ca mai bine nu-i mai promit .
Nu se imbraca, nu mananca, nu adoarme, nu se spala, nu face pisu singura...(sunt convinsa ca la gradinita n-are nici o treaba, dar acasa nu misca pana nu fac eu pentru ea...)
Si vorbeste...vorbeste intruna!!!ne ia de dimineata si mai tace cand doarmne...
"mami, tati e in pele goala...s-a dus la baie..." "tati, mami mi-a facut bubita, mezi!? e vizibila!!!"
Si o tine asa toata ziua...

"Veau paine!"
"Tine, dar sa-i dai si Oanei o bucatica"
Cand m-am intors Maria statea pe canapea, rupea cate o bucatica de paine si ii dadea Oanei care deschidea gura ca un catel!

Ieri a implinit Barosana 10 luni...nici nu-mi vine sa cred ca a trecut asa repede timpul!
Barosana e mare vitezomana, se deplaseaza peste tot de-a busilea asa ca o enerveaza la maxim sa o pun in premergator.
Are probabil 9,5kg, nu stiu fix pentru ca am dat cantarul la o prospata mamica. E inaltuta, cred ca se apropie de 75cm. Arata bine si a inceput sa manance bine (pana la urmatoarea greva..:)))
Oricum diversificarea la noi nu e prea diversificata...:)))
Are patru (spre cinci) dinti...:)...au inceput sa se carlionteze niste zulufi pe la urechi, merge tinandu-se de orice, inclusiv pe langa perete, e inebunita dupa Maria, pe unde o prinde o linge, musca sau ii baga degetele in ochi .
Vorbeste de cum se trezeste pe limba ei si ne cearta cu glas ascutit, chiuie cand ne vede si ne povesteste lucruri, cred ca o sa vorbeasca non-stop ca Maria...:))
Pe mine ma pupa apasat adica ma ia si ma linge pe obraz si apoi da sa ma muste...:)
Si cand capseaza se simte, ca are dintii ascutiti si doare rau! Nu degeaba o cheama dupa ea Maria ca pe catel...

Cam atata despre noi, o zi frumoasa tuturor!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna ziua si de la Oradea insorita !
Cristalina, pozele promise unde sunt ??? La multe lunisoare Oanei !
Mitzu, pupici multi si la voi, ma bucur ca ai apucat sa povestesti.

Deci Giulik: nu vorbeste decat provocata si in functie de kef. Se imbraca si se dezbraca intr o veselie. Olita o foloseste singura, servetele idem din belsug. Se spala pe dinti si fata in fiecare dimineata si seara, pe maini de cate ori isi aminteste ca e fan. Mananca singura cu toate tacamurile si si clateste farfuria cu mare patos. Isi pune lapte in bibe, pune la mw, isi adauga nesquick. Seara la nani ma mai scoate din camera ei, dar ii fur oaia si ma ia inapoi :-))) O calc pe nervi ca vreau sa o ajut ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza..meiii in drum spre scoala,am stranutat odata si-am ramas intepenita de spateasa ca ma misc ca ursul...mamaaaa ce m-am ramolit
Cristalina musai sa pui poze cu zulufii Oanei si ca Maria hranind-o p'aia mica:))
Roxi nu erau croissante,erau ca baghetele da mai mici ca lungime:)) si pline cu ..bobitze de ciucalata!!
Mitzu eu cred ca Tudor este fara chef din cauza oboselii,ca nu doarme la pranz...io patesc invers cateodata ajung acasa si-mi spune bona,ca mandra a fost moale,fara chef de joaca..si cand se trezeste are un chef,abia reusesc s-o bag in pat la 10!Aaaaa, a mea mananca singura,dar numai ce-i place,meniu de la McDonalds,orezul de la restaurantul chinezesc,pastele si sandvisurile..in rest mananca cam juma dupa care restul il dau io,se spala singura pe maini,pe dinti si pe la duduitza dar numai cu buretele Winnie the pooh:))se imbraca si se dezbraca singura,dar nu tot timpul..in special cand facem concurs si cine termina primu castiga un premiu:))
Robi is curioasa ce-o sa iasa la serbarea de 8 martie,nici a mea nu canta si nu spune poezii cu mami din acelasi motiv,i se umple ochisorii cu lacrimi
Daria treci la semnat condica!!
AndreeaP sunteti ok,treci la condicutza!!
Alice lasa lenea ca venii primavara,treci la raport!
pupicei

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Mitzura, cred ca Tudor e doar obosit. Si agitatia de seara tot cam asta spune; si la Codrut se manifesta exact la fel cand nu doarme: are o perioada de tufleala si apoi parca intra in priza si devinde super-activ seara.
Cristalina, nu am prea priceput faza cu ..."fusta doamnei educatoare in sacosa"
leeloo, eu asa am facut cu painica aia.Am pus predominant faina alba si in plus integrala si secara dar toate cantitatile reduse fata de reteta.Si cea mai buna mi-a iesit cu prigramul basic de paine.Sper sa iti iasa buna si sa nu ma bombani
roberta, de ce ti-a fost rau? Ce ai patit?
g-ioana, v-am vizionat pozele aseara si ca urmare m-am ales cu un motz in varful capului! Codrut a tinut sa ma pieptene ca printesa ta si a trebuit sa stau asa toata seara

La noi azi ploua de rupe! Asa ca stam in casa toata ziua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mitzu, precis e obosit tare Tudor de zace fara chef. probabil la el asta e echivalent cu dormitul . Mara ce face? tu cum esti cu studiatul?
Adema hahahaha cred ca erai super cu motz . recunosc ca am citit ca ploua cu galeata la voi si automat am gandit "waw daca la Cmapina ploua o sa vina si aici maine-poimaine" .... inca nu am inregistrat ca 'steti la Scandinavia
Cristal la multi ani pentur Oana barosana.... o sa fie o dulce ca sor-sa (si-s serioasa, sa stii ca nu fac misto )
Ioana pai atunci este un aluat normal de cornuri cu bucatele de ciocolata adaugate in compozitie.
Gabi nu prea cred eu ca se poate face un aluat foetat ca lumea doar prin framantare... ca la el secretul e impaturitul si lasatul la rece de 3 ori... sau cel putin asa ma duce capul. cred ca e ceva cu aluat moale care creste frumos si seamana cu foetajul clasic. dar oricum cred ca ies pufoase, incearca . sau da reteta sa vad poate ma bag si eu la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Fetelor, va invit la CAPITOLUL 247!

Gabriela 26+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput