Sa ne bucuram de vinete!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de osna

VINETE CU ROSII LA CUPTOR

2 vinete se spala si se taie felii.ar fi bine sa fie mai subtiri si lunguiete cand le cumparam.se pun la prajit in 2-3 linguri ulei.se calesc usor apoi se scot pe o hartie.

4 rosii mai potrivite se spala si se taie si ele felii.
o lingura unt se pune la incins si se toarna peste o lingura cu varf de faina si 250ml lapte.se fierbe un sos mai gros care se condimenteaza cu sare,piper.

o bucata branza de vaci sau mozzarella se taie felii.100-150g salam sau sunca se taie si ea felii.in forma unsa se pune o felie de rosii,una de vinete,branza si salam sau sunca.se aranjeaza ca tiglele pe acoperis.

se toarna deasupra sosul si se presara cu cascaval ras si 2-3 frunze de busuioc.se da la cuptor 35-40min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de alexa

Chiftelute de vinete cu dovlecei

Ingrediente: 2 vinete mici si 1 vanata mare, 2 dovlecei tineri, 1 ceapa, 100 grame branza, 20 grame faina, 2 oua, piper, sare, 0,200 litri untdelemn.

Mod de preparare: Vinetele se curata de coaja, se fierb si se taie in bucati. Dovleceii se rad si se taie in bucati. Totul se trece prin masina de tocat, apoi se amesteca cu ceapa rasa, branza sfaramata, faina, ouale, sare si piper, se formeaza globuri de marimea unei nuci, se dau prin faina si se prajesc in mult untdelemn. Se servesc calde sau reci cu o salata alaturi. Cine doreste adauga si 250 grame carne tocata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de descintec

VINETE PANE

Incearca si pane. Se fac rapid si sint foarte gustoase linga o bucata de brinza si rosii proaspete.

Speli doua vinete nu foarte groase si bine coapte. Le tai felii de cel mult un cm grosime, le sarezi. Le dai prin ou batut si pesmet si le prajesti in ulei incins, pina se rumenesc si le simti inmuiate putin la furculita. Le poti pune pe un servetel care sa absorba surplusul de ulei.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de cl

Tai vinetele felii, la dai prin faina si le prajesti. Apoi le asezi straturi intr-o cratita, pui usturoi, sare, piper, le acoperi cu suc de rosii (sau bulion) si le bagi la cuptor pana scade sucul. Mancarea o poti consuma si rece. Poti face acelasi lucru si din dovlecei. Pofta buna.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Ela

Eu am mancat "un ceva" de vinete la cineva - a fost f. bun, dar mie nu prea mi-a iesit, desi e stupid de simplu!

Deci se taie vinetele felii nu prea groase (chiar mai subtirele), se pune putina sare si se lasa pe propop de hartie la scurs.
Se pune pe urma o feliuta subtire-subtire de sunca afumata, deasupra o felie - la fel de subtire de cascaval - si se dau la cuptor!

Se face f. repede (se tin cat sa fie vanata patrunsa) si sunt f. gustoase!

Eu am gresit ca am taiat vanata in felii cam groase si cascavalul la fel - deci se topise si se intinsese in toata tava!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

VINETE UMPLUTE

Ingrediente:
2 vinete
1 piept de pui
3 fire de ceapa verde
3 fire de usturoi verde
1 leg. patrunjel
1 lamaie
5 linguri de ulei
sare, piper dupa gust
Se taie vinetele in doua, se goleste de miez fiecare jumatate, dar nu de tot. Intr-o tigaie se pun la rumenit: miezul de vinete taiat cubulete, pieptul de pui taiat fasii, ceapa si usturoiul taiate rondele. Se condimenteaza cu sare si piper. Se amesteca bine si se adauga coaja de lamaie rasa si 1/2 leg. de patrunjel. Cu aceasta compozitie se umplu vinetele, apoi se asaza intr-o tava si se stropesc cu putin ulei. Se acopera vinetele cu folie de aluminiu si se tin in cuptorul incalzit in prealabil, 30 min. Se presara restul de patrunjel si se servesc imediat.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de camid5

VINETE CU CARNE TOCATA

Se taie vinetele pe lung in felii groase de 1-2 cm
1/2kg carne tocata se amesteca cu o ceapa taiata marunt,sare, piper, boia de ardei dupa gust.Pe fiecare felie de vinete se pune carne tocata.Se aseaza feliile, una linga alta intr-o tava s-au o cratita mai mare si se coc la cuptor.Cind sint gata se servesc cu smintina deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de cspeana

TOCANITA DE VINETE

se taie vinetele cubulete se prajeste ceapa in ulei dupa care se pun vinetele cu putina apa numai cat sa nu se arda si se cales ,dupa ce sunt gata se bate un ou peste si se pune usturoi daca vrei putina carne de pui tot asa bucatele .

"Succes is a journey,not a destination"
http://community.webshots.com/user/simi169

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de camelia-daniela

Fetelor, hop si eu....

a-ti mincat vreodatä vinete si dovlecei la grätar? Eu da!!!
Se pun pe gril, se coc, dupä care se pun pe un platou, cu usturoi intreg, sau täiat pe jumätate, dupä posibilitate si el dat putin pe gril, apoi ulei de mäsline deasupra, sare si piper...dar nu prea mult ulei, cä este gretos!
Ela, stiu la ce te referi...in timpul cind am avut restaurantul italian, fäceam si noi aceste vinete, dar nu cum ai descris tu...
Se pun vinetele felii intr-o formä, cu o felie de mozzarella deasupra, sare, piper si rosii de la cutie...älea mici, in suc propriu...este o mincare mortalä!!!

Eu nu mäninc gras...!!

Poftä bunä!!!!

Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Chiftelute de vinete

2 vinete mari, 2 linguri brinza, 2 oua, 2 linguri faina, ulei pentru prajit, sare, salata verde

Se coc vinetele, se curata fierbinti si se lasa sa se scurga. Se toaca cu tocatorul de lemn, se pun intr-un castron adaugind sarea, brinza, ouale si faina. Se amesteca totul bine, apoi din pasta obtinuta se ia cu lingura si se prajesc in ulei incins, pe ambele parti. Se asaza pe farfurie,pe o hartie absorbanta, se presara cu putina brinza rasa Se garnisesc cu citeva frunzulite de salata si se servesc fierbinti sau reci.

Mergi la inceput