retete arabesti/ramadan ?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu tocmai am papat o salata Fatouch insa in lipsa de lipie am pus crutoane a fost f buna multumesc rhoneea de reteta
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5112324530198782162
kossir, eu tare-s vrea reteta de Batabot(in cantitati mai exacte daca ai) cred ca am mancat si-s bestiale... n-ai cumva vreo poza cu ele...sa ma lamuresc mai bine?
hennenm incearca lipia facuta in casa, pe bune ca nu-i diferentza fatza de cea cumparata
pe-aici am vazut ca un fel de lipii un pic mai umflatzele incepand de la 2-3cm diametrul pana la 6-7 cm diametrul...ma intreb oare cum se papa(adica impreuna cu ce...mai bine zis)


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

CrisAli, uite ce am gasit pe culinar despre, frike "frike este un gen de burgul verde si nu se gaseste in rom" din pacate doar atat...o asteptam pe amoodia
in schimb despre sakrie am gasit o (reteta data de latifa)

Shakrie


Carnea de vita se taie bucati si se fierbe cu o ceapa ,boabe de piper si sare.
Sosul
2 oua se bat bine cu 1 lingura amidon.Se toarna iaurt rece(2 litri) peste oua si se bat bine.Se pune pe foc si se amesteca continuu la foc mare pana fierbe.Se pune piper negru,cusbura,chemun,si mult usturoi.Se mai lasa sa dea cateva clocote pana ce nu se mai simte gustul de amidon.La sfarsit se pune menta si un sfert de pachet de unt sau margarina si se lasa sa se topeasca.Cand e gata sosul,se strecoara carnea( de supa )si se baga in sos.

Se mananca cu OREZ CU TAIETEI:
Se spala orezul si se lasa la stors,la uscat.Se pune ulei intr-o cratita si se prajesc taieteii pana se auresc(se amesteca in ei sa nu se arda).Se pune orezul si se caleste apoi cu taieteii.Se pune sare si apa fierbinte (apa sa fie de 2 degete deasupra orezului cu taieteii) si se lasa la foc mare pana ce se vad gauri in orez:p Dupa se amesteca usor sa nu se zdrobeasca si se pune capacul si se mai lasa aprox 15min.
Pofta buna:


sau alta reteta tot de sakrie... vezi tu care iti place

carne taiata felii subtiri,ca la shaorma,iaurt,amidon,sare,sos tahina,magi,chemon.
Se fierbe carnea foarte bine cu sare,condimente, pana se fragezeste bine de tot si dupa ce s-a fiert se prepara cu sosul de iaurt obtinut astfel: 1 kg. de iaurt se amesteca pe foc cu 2 linguri de amidon si o lingura rasa de sos de tahina pana se face ca o pasta omogena.
Dupa ce ati facut sosul se pune carnea inauntru si se mai lasa un pic pe foc, apoi se stinge.
Se serveste cu orez peste care se presara snowbar.


Baclava(liban) retete date de dia21

500 g foi de baclava, foarte subtiri, 750 g unt topit.
Umplutura: 750 ml lapte, 100 g zahar, 1/4 lingurita sare, 125 g gris fin.
600 g zahar, 500 g apa, 2 lingurite suc de lamaie.
Luati jumatate din foile de baclava. Intindeti o foaie, o ungeti bine cu unt, acoperiti cu alta foaie, ungeti cu unt. repetati pana consumati jumatate din foi. Asezati-le intr-o tava bine unsa cu unt.
Acoperiti celelalte foi pentru a nu se usca.
Preparati umplutura: puneti laptele si zaharul intr-un vas la foc si amestecati. Adaugati grisul si amestecati cu grija, sa devina omogen si sa nu se prinda.
Intindeti grisul cu grija peste foile din tava. Acoperiti cu o foaie subtire din cele ramase, ungeti cu unt, acoperiti cu alta foaie si repetati procedeul pana terminati foile.
Ungeti si ultima foaie cu untul ramas si taiati baclavaua in bucati.
Coaceti in cuptorul incins timp de 40-45 min.
Intre timp pregatiti siropul: puneti apa, zaharul si lamaia intr-un vas la foc mic. Amestecati pana se divolva zaharul.Pastrati-o fierbinte.
Dupa ce s-a rumenit baclavaua indepartati excesul de unt. Apoi ungeti bine foaia cu unt, pentru a capata stralucire si mai bagati 10 min la cuptor.
Dupa ce o scoateti de la cuptor turnati siropul deasupra. Lasati la rece pentru cateva ore sa se absoarba bine siropul.



Am gasit niste retete date de amal pe un alt forum sper sa nu se supere ca le dau copy aici (hannen te-am vazut si pe tine pe-acolo si pe amoodia) deci cred ca le sti si tu
Taboulleh

Ingrediente:
3 rosii
1/2 cana (80g) burghul
1 legatura patrunjel/coriandru verde
1 ceapa rosie
menta
1/4 cana suc lamaie (60ml)
1/4 cana ulei masline (60ml)
sare

Taiati rosiile cubulete, sucul acestora si cubuletele se pun peste burghul intr-un castron si se introduc in frigider pt 2 ore sau pana burghulul s-a inmuiat.



Chiftele din carne de miel cu sos de iaurt si lamaie

Ingrediente:

Pt chiftele

1kg carne miel tocata
1 ceapa mare rosie (200g) , taiata marunt
1ou
1/4 cana menta maruntita
2 lingurite de patrunjel tocat
2 lingurite coaja rasa lamaie
1 1/2 lingurita chimen
3 catei usturoi
1 lingurita sare
1 lingurita piper negru macinat

Pt sosul de iaurt cu lamaie200ml iaurt

2 lingurite menta maruntita
1 1/2 lingurite suc lamaie
1/2 lingurita zahar

Folosind mainile, amestecati ingredientele pt chiftele intr-un castron.
Faceti chiftele folosind pt o chiftea cantitatea unei linguri.
Plasati chiftelele pe o tava, introduceti tava la frigider pt 30min.

Gatiti chiftelele intr-o tigaie cu ulei bine incinsa sau la gratar, pana cand devin maronii.

Pt sos:ppuneti ingredientele intr-un blender si procesati-le.

Portii pt 4 persoane.

Taiati marunt patrunjelul, ceapa, menta.
Combinati patrunjelul, ceapa, menta cu burghulul si rosiile,adaugati sucul de lamaie, uleiul de masline, sarea,apoi amestecati




monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoodia spune:

Ramadan karim fetele

m-a chemat cuscra sa scriu reteta de frike. Criss, mi se pare ca tu voiai reteta,te duci la orice magazin arabesc si intrebi de frike. e un gen de grau verde.stai sa caut daca mai am pozele cum il prepar eu. de unde e sotul tau?

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/frike1.jpg


deci Frike se face in felul urmator:

se pune un pui sau carne de oaie la fiert.
in apa in care a fiert carnea se fierbe frike si orezul.
intr-o cratita se pune apa pentru 1 pahar de orez(daca nu sunteti mai multi la masa, daca trebuie mai mult pui 2-3 pahare si maresti si cantitatea de apa.folosesti aceleasi cantitati ca si cum ai fierbe orezul normal si la frike).se adauga magi si se fierbe orezul.

in alta cratita se pune apa pentru frike, aceeasi cantitate ca la orez, si se fierbe exact ca orezul.pui magi si la frike cand fierbe.

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/frike4.jpg


in alta cratita prajesti migdale si daca ai fiert pui , scoti carnea de pe oase.


http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/frike7.jpg


asezi pe platou : intai frike, apoi orez, migdalele prajite si carnea deasupra. iese foarteeeeeeee bun. la masa se bea iaurt.

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/frike8.jpg


eu maine plec in syria, am sa mai intru de acolo daca mai aveti intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

amoodia, bine ai venit
wow cum arata frike la sfarsit ...e demential..am sa-l incerc si eu...multm de reteta...
drum bun si te asteptam cu retete noi si pozeeee...ca astea-mi fac cel mai tare cu ochiul
hannen, multumim ca ai adus cuscra la subiect
moama...mi s-a facut o foame...m-as duce sa mananc ceva dar la ora asta mai bine ma abtin

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

monica-unde am scris ling. e vorba de lingurita.sorry de intarziere.

roxanaz-chiar as veni la inghetata ta,eu de-o saptamana imi propusesem sa facdar poate-mi servesti o portie virtuala,asa sa-nghit in sec.


azi am facut "mehshe cousa"-zuchini umpluti,varianta libano-romaneasca.poate ii trag in poza si vi-i arat mai tarziu.

e clar ca in Maroc,Algeria si chiar Siria sunt alte feluri traditionale decat aici in Liban,din ce scrieti voi nu am mancat mai nimic.din ce-am postat pana acum am incercat sa explic si ingredientele cam cum arata si daca se gasesc in Romania sau nu si,in general eu am scris si-am sa scriu retete ce se pot face si in Romania sau care se pot adapta.
de ex. noi facem un kebap demential din carne tocata,numa' ca ccc carnea ne-o pregateste macelarul din colt.dar o sa-l intreb ce ii descanta acolo de iese asa buna,poate-mi dezvaluie secretul si mie.

acum ma duc sa caut o reteta de mud cake pt ca mi-e pofta tare.




I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da da da...ortansa intreaba-l
stiam eu ca mai mancam ceva in tineretile mele (mai mult pe la mare)...ei asta era...kebab...imi placea mult de tot...
ce-s zuchini? abia astept sa vad poza(numa sa-mi zici cand o pui in album)
multumesc de lamurirea cu linguritza
dar celelalte fete pe unde-ati disparut?



monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Ei, unde-am disparut, salivam pe-ascuns
Zuchinni sint dofleceii nostri , in engleza au preluat denumirea italiana, cre'ca de lene sa nu inventeze altceva.
Azi am facut linte verde, fiarta, pisata si ardeiata ca si foul, cu salata de rosii..Avantajul e ca nu e asa de "grea" dpv caloric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dodo, multam de lamurirea cu dovleceii
la umpluturi de dovlecei sunt deja "artista"
acum vreo doua zile am facut unii umpluti cu piept de pui si bacon si legume...dar de cele mai multe ori fac submarine cu ton (reteta este si ea pe undeva pe-aici pe la bucatarie...ies dementiali fetelor)
aici aveti o poza cu submarinele mele cu ton

http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5104330166628707666
si aici aveti reteta in caz de nevoie
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104528
dodo, da...ar trebui sa ne gandim si la kalorii...suna bine ce-ai facut tu azi de papa...am sa caut si eu linte sa vad daca gasesc.

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna fetelor;
Saliveeeez, sunteti nemaipomenite. Reteta cu dovlecei, desi nu ma numar printre simpatizantele dovlecelului, dar asa pregatit sigur e grozav. Si am mai vazut si altele pe acolo buune.
Ma-ti rugat sa va dau reteta de batabot. Eu incerc, dar nu am facut niciodata eu personal.
Sa zicem o jumatate de kg de faina, desi nu se cantareste, cam doua lingurite de drojdie inmuiata in apa calduta, sare si apa calduta.
Se framanta bine, bine de tot, se lasa la dospit pana creste suficient. Apoi se intinde o foaie subtirica, se taie rondele cu o cana, se lasa din nou la dospit, cam o jumatate de ora, apoi se coc pe o tigaie de tuci, sau ceva cu fundul(asta e) gros.
Ar trebui sa iasa destul de umflatele, pentru a fi taiate si umplute dupa gust. Asta in ramadan, pentru ca altfel se fac mai mari, se pune unt din belsug deasupra si se mananca cu un pahar de ceai cu menta alaturi.
Va pup

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

kossir, multumesc mult de reteta...abia astept sa o incerc...oare se coace pe ambele parti?...iar va innbunesc
uite am mai cautat reteta de kebab si am gasit asta
GIROS SAU DÖNER KEBAB

-2 kg carne de vitel sau de miel
-zeama de ceapa
-piper,sare
-ulei

Pregatire
-din cele 2 kg de carne se toaca 600g,restul se curata de tendoane,vene etc. si se taie felii subtiri
-feliile se lasa peste noapte in marinada facuta din zeama de ceapa,sare ,piper si ulei
-a doua zi se aseaza feliile de carne strins in teapa,intre felii se aseaza si carnea tocata in asa fel ca la copt sa se coaca impreuna
-inainte de a se trece la copt se taie partile de carne care sint prea in afara si se aseaza din nou in teapa desupra
-se da produsului o forma de trunchi de con cu baza mica in jos
-se unge apoi cu zeama de ceapa si se aseaza in aparat perpendicular rotindu-se incet
-partea deja prajita se rasuceste astfel ca sa se aduca o portiune neprajita la foc
-cind este gata se taie cu un cutit bine ascutit si lat, de sus in jos carnea in fisii subtiri astfel ca la foc va ajunge stratul de dedesubt care nu e inca prajita-sosul de carne care curge in tava de sub kebab se va folosi la servitul kebaburilor
-acasa e din pacate destul de problematic obtinerea unui kebab bun datorit lipsei de aparate speciale.
-la servit se foloseste un sos gen Tzatziki,ceapa taiata inele ,amestec de condimente(nu lipseste ardeiul iute)foi de salata si rosii(Ultimul punct din experienta personala,nu la facut ci la mincat...)
-pe la noi exista si kebab din carne de curcan.....in orice caz nu se admite carne de porc in kebab .

Pofta buna! (reteta data de fredi)


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput