casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Referitor la mama care e important sa fie fericita cu alegerea ei, oricare ar fi aceea, sa ramina acasa sau sa se intoarca la job, daca mama e implinita si convinsa ca a facut cea mai buna alegere starea de comfort se revarsa si asupra copiilor si a familiei in general.

Daca tu esti convinsa ca a fost cea mai buna alegere inseamna ca esti multumita iar atunci cind vii acasa poti sa oferi timp de calitate familiei tale, fiind plina de entuziasm si energie.

La fel si o mama care a ales sa renunte la cariera pentru citiva ani, fie ei 5 sau 15, si si-a organizat finantele restringind cheltuielile si e fericita acasa caci pt ea e important ca copiii sa aiba parte de grija ei in totalitate, la fel, are o influenta benefica asupra copiilor si familiei.

Referitor la partea materiala, hotarirea ca mama sa stea acasa se ia impreuna cu sotul iar finantele sint organizate in asa fel incit sa nu sufere copiii. Pt ca la 2 copii care trebuie dusi la cresa chiar nu merita sa mai lucrezi la cit de scumpe sint costurile asa ca nu se pierde mare lucru...

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by dodo
Eu m-am amuzat numai acolo unde unele dintre forumiste spuneau cu mina pe inima ca menajul nu le ia pe zi mai mult de o ora, pe mine tot nu m-au convins dar in fine, treaba mea ca nu le cred



sa stii ca nu e deloc amuzant sa insinuezi ca am fi mintit, eu si celelalte fete care am afirmat asta. treaba ta e sa te abtii sa faci asemenea afirmatii pe un forum public, ca si eu as putea fi foarte usor la fel de lipsita de bun simt si sa ma mir cu voce tare despre tot felul de chestiuni personale in ce te priveste. mai usor cu pianu pe scari, crezi ca poti? adica crezi ca esti in stare sa vorbesti in dreptul tau, fara sa ofensezi partenerii de dialog?

ca si eu credeam ca esti simpatica si m-ai dezamagit - dar nu ma apuc sa scriu asta in public, pastrez pentru jurnalul intim.




Pai raporteaza-ma la moderator pt. ofensa, ce mai stai???

...."iote alta nedumerita. o sa va zic mafalda la amandoo ca prea le stiti pe toate, inclusiv din casele altora"...
Stai linistita, nu am inca solutii pt. problemele fiecaruia, asa cum ai avut tu dintotdeauna, te anunt eu cind imi dau doctoratul..


Marimar, nu stiu exact cum e cu posturile permanente full-time, daca se plateste ceva din partea fimei, afara de maternity leave de 1 an care nu e platit, eu am lucrat pe pozitie casual 6 luni+o pauza+continuare pina cu 2 sapt inainte sa o nasc pe pitica, si de cind a inceput cel mare scoala acum 2 ani am lucrat part time, deci nu am avut dreptul la nici o plata compensatorie..Mie mi-a convenit asa ca aveam program flexibil si nici pe ei nu-i incurcam sa scoata postul pt. altcineva.
La nastere guvernul da un ajutor mamicilor de $4000 indiferent de venit, conditia e sa fie rezident permanent si in fiecare an se mareste suma. Ca sa vezi diferenta, cind l-am nascut pe cel mare suma era de $800 si anul trecut am primit pt. cel mic 4000, asta in interval de 5 ani. Mai departe, daca alegi sa stai acasa, functie de venitul familiei, esti eligibil mai mult sau mai putin la parenting payment, pe linga plata cuvenita copiilor, care si ea depinde de venitul familiei. Indemnizatia de crestere copil (parenting payment) se poate intinde pina cel mai mic dintre copii implineste 16 ani. Sa stii ca totusi putine dintre femeile asa-zise casnice stau si freaca canapeaua, cum se exprima cineva, foarte multe fac munca de voluntariat peste tot:spitale, gradi, scoala...Le intilnesti peste tot pe mamicile voluntare, deci sint totusi de folos societatii.
Cu privere la mortgage, ai inlesniri legale daca ai un singur salariu, esti protejat de lege daca esti somer pe o perioada si firmele de angajare te ajuta cu prioritate in gasirea unui job, nu prea stai cu sabia lui Damocles deasupra capului daca esti dinamic si "stii sa inoti", solutii se gasesc.
Iar copiii, multi dintre ei aleg sa nu urmeze Uni direct dupa terminarea liceului, lucreaza citiva ani si apoi "le vine mintea la cap" si merg sa-si continue studiile. Daca vrei studii, esti eligibil la imprumut bancar cu interes minim, plata incepind practic din momentul in care incepi sa lucrezi, daca nu, nu, poti face si alte studii, alt imprumut, si tot asa, sint multi care o tin lant cu studiile. Tinerii sint pe picioarele lor cu mult inaintea majoratului, si eu ii admir pt. asta. Noi am fost obilgati intr-un fel sa stam in grija parintilor, ma refer la cei care-am studiat la zi, nu aveai de ales, puteai lucra numai in vacante.
Vreau sa-ncep si eu o noua runda din februarie, pina atunci sper ca piticotul sa fie strong (e nascut prematur) sa mearga la daycare..Cine-ar fi zis in RO sa te mai apuci de o facultate la 41 de ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Dodo, ai 41 ? WOW si 3 copilasi! si un bebe mic !
Ce facultate vrei sa faci?
Eu ma gindesc sa mai fac o facultate cind va fi cel mare student, sa ne sustinem reciproc ha ha dar de ce nu??

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by marimar

Dodo, ai 41 ? WOW si 3 copilasi! si un bebe mic !
Ce facultate vrei sa faci?
Eu ma gindesc sa mai fac o facultate cind va fi cel mare student, sa ne sustinem reciproc ha ha dar de ce nu??




Abia am schimbat prefixul, insa la anu o sa am 41
Nu stiu inca, in aug incep inscrierile si vreau sa optez pt. 2-3, sa vedem cum sint alocate locurile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
vezi tu...am o problema cu nivelul asta profesional. daca stai o perioada acasa (nu toata viata,asta e casnica de...meserie) nu inseamna ca profesional esti 0.ca sa ma explic, cat am stat acasa cu copilul ,adica de la 21 pana in prezent la 25, mi-am facut studii,care intre noi fie vorba, studiile astea universitare nu le poti face la 18 ani...le termini minim la 23. mi-am luat tot felul de atestate...ceea ce banui ca fac si restul casnicelor in situatia mea.


Vezi Flaviuta, aici este problema ta... crezi ca toata lumea gandeste catine, iar cele care nu gandesc asa gresesc.

quote:
deci lasa-ma sa cred ca sunt mult mai apta profesional decat eram la 21 de ani...cand probabil as fi avansat ca vanzatoare ,de la un raion la altu'.

dar tu ai spus negru pe alb ca daca stai acasa 7 ani esti aproape mort profesional...te citez "nu ai aceeasi VALOARE".



Tu nu ai cum sa-ti dai seama de asta pentru ca asa cum am mai spus iti incepi cariera dupa ce "termini" cu copii.
Eu insa am sintit-o pe propria piele... Aveam 7 ani de activitate, imi facusem un renume, incepusem un doctorat. Am facut copilul si am stat cu el pana la 1 an si trei luni. Sincer mi-a luat cam un an sa ma "adaptez" iar la serviciu, in conditiile in care renumele mi se pastrase, imi cunosteam colegii si reveneam intr-un alt post pe care mi-l dorisem de mult. Mi-a fost foarte greu. Nu pot spune clar de ce, dar asta am simtit. A trebuit sa i-au iar la "mana" toate legile, se schimbase mult legislatia, venisera echipamente noi, multe servicii se informatizasera... si am lipsit doar 1 an si trei luni... pentru ca am plecat de la serviciu cu o saptamana inainte sa nasc.
Mai frumos este ca mi-am dat seama ca prioritatea nr 1 devenise copilul. In primele luni dupa ce am revenit la serviciu eram numai cu gandul la el... ce-o face bona, cum o fi etc... nu aveam acelasi randament. Inainte puteam rasturna muntii, acum am ajuns sa le spun sefilor ca eu ma duc la serbare si sa programeze sedintele in alte zile... Asta am patit-o eu... inainte sa vina copilul nici nu-mi puteam imagina ca pot sa stau linistita pe un scaun si sa fac strictul necesar... ei acum pot... inainte participam cu lucrari la toate simpozioanele... acum ma duc numai la cateva, care-mi plac mie mai mult. Mareee diferenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Uite ca incep cu tine Flaviutza, cu toate ca nu stiu cum se face, desi mi-am promis sa nu ma las antrenata de provocari jignitoare si neconstructive, mi-e greu sa tac si sa nu iti arat cum te contrazici de una singura.

Ma intreb oare daca tu stii ce inseamna cuvintul “casnica” – uite aici din DEX “Femeie care se ocup#259; numai cu gospod#259;ria”. Ma intreb de ce te declari tu cu atita fervoare casnica? Ai spus ca de la 21 la 25 de ani ti-ai facut studiile si inteleg ca inca nu le-ai terminat. Pai fata mea, tu nu esti casnica, iti spun eu ce esti, esti studenta. O studenta care are si un copil. Tinerele care inca nu si-au terminat educatia si se ocupa in mod serios de asta (nu doar zic sau se fac!) nu se incadreaza la categoria de casnice. Eu ma refeream la femeile mature, scolite sau nu, care in jurul virstei de 30 ani aduc pe lume un copil. Si privitor la studii: eu consider asta mai “time-consuming” decit un job de 8 ore. Ajuta-ma si pe mine sa inteleg ca “io n-am priceput-o p'aia...ce naiba”, cum participi tu fizic la cursuri, inveti efectiv, tii si casa si copilul si barbatul, ca doar vorba-aia “numai mancarea imi ia 1 ora juma cel putin/zi punem aici si micul dejun, cina..doar prepararea...mai ales ca un copil mic nu poate fi hranit cu semipreparate..(sau poate?!)” si “un copil mic...toata ziua strangi dupa el...nu mai vb de imbraca-l, dezbraca-l, plimba-l, spala-l,joaca-te cu el, du-l la gradi, ia-l de la gradi. culca-l...etc.” Invata-ma si pe mine sa stiu si eu!

Ma amuza teribil cum aduci argumente puerile impotriva ideilor mele, ca pe urma sa inchei: ”probabil bb2 va creste prin crese sau cu bona de la nici un an, pentru ca alta solutie NU EXSISTA” si “trebuie sa merg la serviciu pentru mine, pentru familia mea, macar la 27 ani” (by the way, observa te rog cum te citez ad-literam si fara rastalmaciri celebre - a la Flaviutza). Observ ca imi calci glorios pe urme, dar ce sa-i faci, nu stiu cum se face ce ca tu esti mama eroina si eu doar o mama pt care jobul e mai important decit copiii.

In fine, asta a fost raspunsul meu pt Flaviutza, in limba si spiritul ei.

Marimar, cind am fost in concediu de maternitate nu eram in Canada. Si nici in Romania.

Dar pt ca intrebi de Canada, aici prin lege ai dreptul la 17-18 saptamini (depinde de provincie) cu plata 55% din ultimul salariu. Dupa care ai dreptul la maternity leave, poti sta acasa fara plata pina face copilul doi ani si apoi trebuie sa te primeasca inapoi la job.

Eu daca as putea sa stau acasa fara sa fie afectati material copiii, as face-o si as fii fericita. Citesc ce scrie Dodo cum e in Australia, eu nu stiu exact cum e aici ca nu am ajuns in situatii de-astea, dar din punctul meu de vedere, daca as ajunge sa primesc parenting payment si sa raminem cu un singur salariu si cu mortgage, din pacate copiii ar fi afectati, si inca cum...

In legatura cu educatia copiilor, si eu stiu ca exista imprumuturi de studii si pot sa isi ia si ei un job si sa isi stringa bani, dar eu nu vreau asta pt ei. Eu consider ca trebuie sa te dedici 100% invatatului mai ales in conditiile de aici, si nu sa duci grija banilor. Si mai cred ca dintre tinerii care incep un job cu intentia de a stringe bani pt facultate sau le fac pe amindoua deodata, f multi se pierd pe drum si mi se pare ca e un risc de care eu nu vreau sa fiu responsabila. Si cum spuneam mai devreme, de ce sa munceasca ei, si nu eu?

Hai, mai fetelor ca eu am spus ce am vut de spus si m-am usurat, va las acum, dar continui sa va citesc din umbra...

Kefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Dodo,
iti tin pumnii la admitere . In ce domeniu vrei sa studiezi? Eu am inceput facultatea la 29 de ani in Australia si imi faceam probleme ca o sa fiu gaina batrana printre copiii de 18 ani si am ramas foarte surprinsa sa vad ca eram in categoria tineret. Unii colegi erau trecuti de 50 de ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Kefi


Ma amuza teribil cum aduci argumente puerile impotriva ideilor mele, ca pe urma sa inchei: ”probabil bb2 va creste prin crese sau cu bona de la nici un an, pentru ca alta solutie NU EXSISTA” si “trebuie sa merg la serviciu pentru mine, pentru familia mea, macar la 27 ani” (by the way, observa te rog cum te citez ad-literam si fara rastalmaciri celebre - a la Flaviutza). Observ ca imi calci glorios pe urme, dar ce sa-i faci, nu stiu cum se face ce ca tu esti mama eroina si eu doar o mama pt care jobul e mai important decit copiii.






iubita, te rog frumos sa citesti primul tau post acela in care eu vad ca ridici in slavi plecatul la munca la 3 luni ale copilului, nici urma de regrete sau altceva.

eu de aia m-am legat.

acum ca vi si spui ca de fapt asta a fost un compromis la tine si suferi (mi se pare normal) si sti ca nu e tocmai cea mai buna alegere pt copil....asta e altceva.

daca spuneai la inceput asta(si sunt multe care au spus-o si nu am replicat) era cu totul altceva

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Oho am citi cat am putut din subiect si asta pt Dodo se vede ca e fata de treaba si stie mai multe dacat fetele de 25 ,30 ,35 asa-i?Si mai sunt pareri f bine argumentate de duamne cu adevarat mature si realiste.
Si asculati la mine statul acasa cu copiii oricat de super ar fi ,bey frate te apuca dupa o vreme ca parca nu-ti mai gasesti locul in casa ta.
De ce sa ne condamnam una pe alta....daca cineva se descurca si copil si cu servicu d ece nu?Care-i treaba noastra ?
Mi se pare ca suna aiurea sa zici .domle nu am putut face scoala ca am facut copil...Nu tre sa ne multumim cu ceva ca si cand daca ai facut copil de acuma gata esti mama si altceva nu...poate gresesc da io la concluzia asta am ajuns ..pt o femeie nu e de ajuns sa fii sotie si mama..mai facem si ceva pt noi orice .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by bird70

Dodo,
iti tin pumnii la admitere . In ce domeniu vrei sa studiezi? Eu am inceput facultatea la 29 de ani in Australia si imi faceam probleme ca o sa fiu gaina batrana printre copiii de 18 ani si am ramas foarte surprinsa sa vad ca eram in categoria tineret. Unii colegi erau trecuti de 50 de ani .



Hai mey ca tu stii ca nu se da admitere pt. mature entry...Cind am terminat Poli in '90 am zis ca gata, sint satula de sesiuni, am studiat sa-mi iasa pe nas..Cine-ar fi zis ca ma reapuca dragul de invatatura aproape de batrinete. Oricum, una din optiuni este...nursing, ma iei sub aripa ta??

Mergi la inceput