casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Flaviutza... tanara si vulcanica cum ai fost mereu. De cate ori iti citesc mesajele ma vad pe mine acum 10 ani si mai bine...

La tine cariera incepe dupa ce faci copii, ceea ce este bine. La mine cand am facut copilul la 30 de ani, aveam deja o cariera facuta si surprinzator mi-am dat seama ca nu-mi mai doresc acea cariera, ca investitia sufleteasca si materiala in copil a devenit primordiala. Daca sotul ar fi castigat suficient poate as fi stat acasa pana pe la 10 ani, ca dupa aia devine prea independent. Desi din experienta daca te duci si la serviciu esti mai odihnita psihic (cel putin eu) pentru ca mai diversifici activitatile. La tine nu se pune problema de diversificare pentru ca te duci la facultate.

Apoi Kefi este din Canada si dupa cate stiu eu acolo nu-ti dau concediu de maternitate, iar daca nu vrei sa-ti pierzi jobul...

Hai fi mai indulgenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by filofteia

Flaviutza... tanara si vulcanica cum ai fost mereu. De cate ori iti citesc mesajele ma vad pe mine acum 10 ani si mai bine...

La tine cariera incepe dupa ce faci copii, ceea ce este bine. La mine cand am facut copilul la 30 de ani, aveam deja o cariera facuta si surprinzator mi-am dat seama ca nu-mi mai doresc acea cariera, ca investitia sufleteasca si materiala in copil a devenit primordiala. Daca sotul ar fi castigat suficient poate as fi stat acasa pana pe la 10 ani, ca dupa aia devine prea independent. Desi din experienta daca te duci si la serviciu esti mai odihnita psihic (cel putin eu) pentru ca mai diversifici activitatile. La tine nu se pune problema de diversificare pentru ca te duci la facultate.

Apoi Kefi este din Canada si dupa cate stiu eu acolo nu-ti dau concediu de maternitate, iar daca nu vrei sa-ti pierzi jobul...

Hai fi mai indulgenta!




sorry..dar Kefi nu a spus ceva gen "nu-mi pemiteam sa stau acasa...pierdeam bunatate de slujba...a trebuit sa ma intorc" ci "alea de stau peste un an sunt intretinute bla bla" si ca i se pare cel mai normal si firesc lucru ca un copil de 3 LUNI sa fie crescut de cine apuca...mai putin de parinte,iar asta culmea ii va face bine.

eu asta am citit.


Acum sa nu intelegeti gresit. nu spun ca e normal sa stai acasa pan' la 10 ani cu plodu si sa freci menta cat e la scoala. nu spun ca as condamna (nici macar nu am dreptul) femeile care pleaca la munca sub un an...dar o fac cu parere de rau (sunt convinsa) ,sub presiunea pierderii unui loc de munca sau a unei cariere.

Mai exact, acelasi lucru il voi face si eu...probabil bb2 va creste prin crese sau cu bona de la nici un an, pentru ca alta solutie NU EXSISTA. trebuie sa merg la serviciu pentru mine, pentru familia mea, macar la 27 ani. ca sa "nu pierd trenul".


Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

dodo puteam sa pun pariu ca o sa apari... (aveam 4 useri in minte si tu erai unul din cei care eram sigura ca va raspunde la topic)

PS dezamagita nu sunt... dar cum intotdeauna mi s-a parut ca mamicile casnice sunt mult mai agresive in a-si apara optiunea decat cele care lucreaza (si postarile citite pe DC mi-au reintarit convingerea) ma indoiesc ca dc acest subiect va continua postarea lui Kefi nu va fi "atasaca" "finut" si cu multa ironie...



Wrong...Daca nu te "aruncai" in aprecieri si ai fi urmarit si alte topice legate de cresterea copiilor, ai fi aflat despre mine cel putin ca sint o mamica mormental casnica, pt ca am puiut mic iar din '91 de cind activez pe cimpia muncii am "absentat" din motive de maternitate cam 3 ani pusi cap la cap so...da-mi voie sa cred ca sint in masura sa dau raspunsuri pertinente...
Iar pe Kefi, dupa cum vezi, nu o ataca nimeni, si chiar sint de acord cu ce spune referitor la cazul ei, care nu se aseamana cu al meu, deci ceea ce ei i se pare confortabil nu e neaparat nevoie sa mi se para si mie. Eu m-am amuzat numai acolo unde unele dintre forumiste spuneau cu mina pe inima ca menajul nu le ia pe zi mai mult de o ora, pe mine tot nu m-au convins dar in fine, treaba mea ca nu le cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Chiar asa mai Dodo..ca nici io n-am priceput-o p'aia...ce naiba, numai mancarea imi ia 1 ora juma cel putin/zi punem aici si micul dejun, cina..doar prepararea...mai ales ca un copil mic nu poate fi hranit cu semipreparate..(sau poate?!)

Eu chiar nu inteleg asta...daca aveti idei, sa le vad...ca la noi se gateste 1 data la doua zile..daca nu zilnic.

Iar un copil mic este egal cu Katrina...toata ziua strangi dupa el...nu mai vb de imbraca-l, dezbraca-l, plimba-l, spala-l,joaca-te cu el, du-l la gradi, ia-l de la gradi. culca-l...etc.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Mai, Flaviutza, asa cum spunea si Filofteia, se vede ca esti mai tinara si imi pare rau ca nu reusesti sa ma intelegi.

Sint citeva afirmatii din postarile tele care mi le pui mie in sarcina si as vrea sa fac niste precizari.

Daca nu am spus pina acum ca m-am intors cu parere de rau si cu durere in suflet la servici, asta nu inseamna ca nu a fost asa. Pot sa te asigur ca nu m-am intors in nici un caz pt ca asta a fost placerea mea ci pt ca pe acolo pe unde eram se platea numai 3 luni concediu de maternitate. Daca mi s-ar fi platit norma intreaga pt 1-2 ani as fi stat acasa cu cea mai mare placere.

Si chiar nu imi vine sa cred ca nu intelegi ca daca stai 7 ani pe acasa, si te compari cu altcineva care a muncit aceasta perioada, nivelul tau profesional va fi cu mult mai scazut chiar daca la inceput ati fost pe picior de egalitate.

Despre gradinita….Stiam eu ca or sa apara insinuarile, dar nu ma asteptam chiar asa de grosolan… Te rog scuteste-ma de afirmatii gratuite, nu ma cunosti si nu te cunosc, asa ca… Nici macar nu vreau sa comentez. Doar atit iti spun: asteapta sa mearga si fetita ta la gradinita si pe urma mai vorbim. Sau uite, altceva: nu ti s-a intimplat cind esti in parc cu copilul si are fun si se joaca cu altii de virsta lui si tu vrei sa il iei acasa, sa nu inceapa sa te roage ca mai vrea sa stea? Daca tu crezi ca atunci cind merg sa ii iau ‘nu au intiparita fericirea de a fi cu mami”, te inseli amarnic. Daca tu crezi ca “chimia aceea fantastica dintre mama si copil” lipseste din cauza ca copilul merge la gradinita, din nou te inseli si consider ca jignesti o gramada de mamici in situatia asta.

Si, Flaviutza, asa cum am mai spus mai devreme, mi-ar place sa vad ce parere ai tu despre partea materiala. Se pare mey, ca mamicutele casnice nu au asemenea probleme existentiale.

OK, eu iar va pup frumos si poate ne mai vedem diseara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Merge...la camin, nu la gradi. uneori merge cate o saptamana la tara.

vezi tu...am o problema cu nivelul asta profesional. daca stai o perioada acasa (nu toata viata,asta e casnica de...meserie) nu inseamna ca profesional esti 0.ca sa ma explic, cat am stat acasa cu copilul ,adica de la 21 pana in prezent la 25, mi-am facut studii,care intre noi fie vorba, studiile astea universitare nu le poti face la 18 ani...le termini minim la 23. mi-am luat tot felul de atestate...ceea ce banui ca fac si restul casnicelor in situatia mea.

deci lasa-ma sa cred ca sunt mult mai apta profesional decat eram la 21 de ani...cand probabil as fi avansat ca vanzatoare ,de la un raion la altu'.

dar tu ai spus negru pe alb ca daca stai acasa 7 ani esti aproape mort profesional...te citez "nu ai aceeasi VALOARE".


Si apropo...poti sa stai in campul muncii de la 18 la 50 si sa avansezi pana la genunchiul broastei...daca nu ai un dram de noroc si de ce nu...aici in Ro niste pile.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by dodo
Eu m-am amuzat numai acolo unde unele dintre forumiste spuneau cu mina pe inima ca menajul nu le ia pe zi mai mult de o ora, pe mine tot nu m-au convins dar in fine, treaba mea ca nu le cred



sa stii ca nu e deloc amuzant sa insinuezi ca am fi mintit, eu si celelalte fete care am afirmat asta. treaba ta e sa te abtii sa faci asemenea afirmatii pe un forum public, ca si eu as putea fi foarte usor la fel de lipsita de bun simt si sa ma mir cu voce tare despre tot felul de chestiuni personale in ce te priveste. mai usor cu pianu pe scari, crezi ca poti? adica crezi ca esti in stare sa vorbesti in dreptul tau, fara sa ofensezi partenerii de dialog?

ca si eu credeam ca esti simpatica si m-ai dezamagit - dar nu ma apuc sa scriu asta in public, pastrez pentru jurnalul intim.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

Chiar asa mai Dodo..ca nici io n-am priceput-o p'aia...ce naiba, numai mancarea imi ia 1 ora juma cel putin/zi punem aici si micul dejun, cina..doar prepararea...mai ales ca un copil mic nu poate fi hranit cu semipreparate..(sau poate?!)

Eu chiar nu inteleg asta...daca aveti idei, sa le vad...ca la noi se gateste 1 data la doua zile..daca nu zilnic.


iote alta nedumerita. o sa va zic mafalda la amandoo, ca prea le stiti pe toate, inclusiv din casele altora.



************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by flaviutza
trebuie sa merg la serviciu pentru mine, pentru familia mea, macar la 27 ani.



asta-i de bula.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Kefi cum e in Canada cu concediul de maternitate? Numai 3 luni e? Intelesesem ca se plateste si dupa 3 luni o parte din salar pina la 1 an parca, lumineaza-ma please ... In NZ la primul copil, acum 7 ani, nu am beneficiat de nimic pt ca inca nu exista legea cu concediul de maternitate, la al doilea insa am avut parte de 3 luni platite si apoi pina la 1 an nimic doar mi-au pastrat postul. Am stat acasa 1 an totusi si ne-am descurcat.

Dodo, cum e in Australia? Tu ai explicat pe undeva ca nu exista concediu platit parca dar statul ofera ajutor material in functie de venitul familiei ...Stiu ca acum, la nastere, se dau 4000 dolari parca...

In general aici in NZ cuplurile amina copiii pina dupa 30 de ani pt ca intre timp se organizeaza in asa fel incit fac economii si isi platesc casa/mortgage-ul. Sau cel putin string bani ca sa se descurce citiva ani cu 1 salar doar. Cind cel mai mic dintre copii implineste 5-6 ani si incepe scoala se intorc si mamele la munca, eventual part-time, de la 9-3.

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput