casnica=discriminata?!?

casnica=discriminata?!? | Autor: PUIUMIC

Link direct la acest mesaj

Eu am 25ani si momentan sunt casnica,am un baietel de 2ani si 7luni,nu am lucrat niciodata,deoarece am ramas insarcinata cand inca mai urmam cursurile unei scoli postliiceale de asistenti medicali.Am observat ca de fiecare data cand cineva ma intreaba cu ce ma ocup si unde lucrez atunci cand zic ca stau acasa si imi cresc copilul,deoarece chiar nu are cine sa stea cu el,sunt privita intr-un mod ciudat care ma face sa ma simt ciudat de parca asi face ceva chiar aiurea...cum o fata asa tanara sa stea acasa?....sa nu fi lucrat niciodata?....Din toamna baietelul meu va merge la gradi si eu imi voi cauta un serviciu dar chiar nu mi se pare deplasat ca stau acasa acum .Voi ati trecut prin asemenea situatii?Poate am exagerat cand am spus discriminare dar chiar asta a fost sentimentul pe care l-am simtit.Pupici pt toate mamele casnice ..si nu numai.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Eu am 31 de ani, sunt casnica si momentan insarcinata ... Bine, eu am mai lucrat, dar nu mi se pare ceva asa de ingrozitor sa fii casnica si mai ales pt. cresterea copilului ... nu te mai stresa degeaba ... esti tanara, cand copilul va mai creste, vei avea tot timpul sa lucrezi ... si atunci ai sa regreti ca nu vei mai avea asa de mult timp sa-l petreci cu baietelul.

Eu, daca voi avea pe cineva sa ma ajute dupa nastere (probabil mama), imi voi cauta de munca ... daca nu, voi fi o casnica fericita care isi creste copilul ... nu e nimic rau in asta.

Numai bine !!!

11+
Petronela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Eu zic sa fi fericita ca iti permiti sa stai acasa..Eu am lucrat mereu,acum sunt in postnatal si stau acasa cu baiatul de 5 ani si fetita de 1 an.Ma gandesc cu groaza ca timpul trece ,va trebui sa ma intorc la munca,si nu mai pot sta cu copiii.In mod sigur daca sotul ar castiga suficient pentru toti as sta acasa ori mi-as gasi ceva de lucru cu un program foarte scurt.
Bucura-te de timpul pe care il petreci cu baietelul !


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Daca te mai intreaba cineva ceva, spune ca ai job la domiciliu . Asa, toti potentialii carcotasi vor pica pe spate de invidie ca ei se scolala la 5 si freaca menta 8 ore aiurea pentru un salar de mizerie......

Va mai trece multa vreme pana cand “meseria” de mama va fi apreciata, desi, daca stau si ma uit in viitor , cred ca omenirea va dispare cu muuult inainte ca acest miracol (recunoasterea importantei meseriei de mama) sa se produca....

Intrebare indecenta: la varsta ta, de ce te mai intereseaza gura lumii ? Stii, acum vreo 2000 de ani, oamenii strigau de zor in Ierusalim Osana, Osana.... iar la 3 zile tot ei au strigat de zor Rastigneste-l ! Asta este gura lumii pentru care te framanti atat.

Sfatul meu: Zambeste si Bucura-te de Viata alaturi de ingeras – e Primavara !

DARAEL
Fericit Non-Stop
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">27 grame de Sanatate pura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Puiumic, in Bucuresti e greu pt restul lumii sa accepte ca mai sunt si oameni care isi permit sa stea acasa si sa fie mamici si sotii gospodine! Viata a prins asa o viteza in capitala (am trait si eu o viata acolo pana acum 2 ani cand m-am casatorit in Banie). Nu te stresa, este un privilegiu sa-ti poti ingriji puiul, sa poti gati pentru familia ta, sa-i poti astepta acasa cu bratele deschise!
Viata mea este mult mai linistita si eu sunt fericita si relaxata de cand sunt cu fetita acasa, si sper sa ma pot bucura de asta si anul urmator, pana cand implineste 2 ani. Nu stiu dupa, nu am cu cine sa o las acasa, dar, mai vedem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

De acord cu ce spune Darael. Nu privesc niciodata pe cineva cu dispret daca a ales sa nu lucreze. Poate cu invidie Bucura-te de timpul pe care-l petreci cu bebelusul si simta-te bine in pielea ta: ai luat cea mai buna decizie.

Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Puiumic, daca mi-ai spune mie ca la 25 de ani nu ai lucrat niciodata, nu te-as privi in nici un caz ciudat si probabil ti-as spune (si as crede) ca esti o curajoasa ca faci asta pentru ca eu una nu as rezista sa stau atat fara un job, fara o activitate, alta decat casa si copilul.
Pe de alta parte te-as judeca un pic, intr-adevar, pentru ca din punctul meu de vedere, a fi casnica presupune a fi dependenta financiar de cineva. Iar eu una nu pot sa concep sa fiu dependenta de un barbat (sau femeie), nu concep sa trebuiasca sa cer bani pentru cheltuielile mele. Asa am fost eu invatata, am intrat in hora asta cu munca la 18 ani si de atunci nu m-am mai oprit decat atunci cand am nascut. Nu zic ca e bine, nu zic ca e rau, pur si simplu asa sunt obisnuita si asa ma simt bine.
Deci singurul motiv pentru care nu as intelege pe deplin alegerea ta ar fi asta: ca eu una nu as putea sa traiesc asa. Dar nu te-as privi ciudat din cauza asta, inteleg ca oamenii sunt diferiti si au moduri diferite de a privi viata in general si valorile ei in special.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

nu traim in China si nu suntem nici comunisti nici roboti, nu e obligatoriu sa ne sculam toti la 5 sa plecam la fabrica, indobitociti de munca. fiecare face ce vrea si cum se descurca finaciar, poti sa ai trei job-uri deodata sau nici unul
exista doua motive pentru care se uita lumea ciudat: o parte sunt cretini/cretine iar o alta parte privesc ca un maxim lux statul acasa pentru ca ei nu-si permit.

capul sus si privirea-nainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

quote:
Originally posted by nepotzica

nu traim in China si nu suntem nici comunisti nici roboti, nu e obligatoriu sa ne sculam toti la 5 sa plecam la fabrica, indobitociti de munca. fiecare face ce vrea si cum se descurca finaciar, poti sa ai trei job-uri deodata sau nici unul
exista doua motive pentru care se uita lumea ciudat: o parte sunt cretini/cretine iar o alta parte privesc ca un maxim lux statul acasa pentru ca ei nu-si permit.

capul sus si privirea-nainte!





frumos spus!

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

eliza, nu e musai ca o casnica sa fie dependenta de cineva. poate are o mostenire impresionanta. sau poate are 3 apartamente in centru inchiriate unor firme si atunci traieste bine merci din banii de chirie.
insa astea sunt cazuri mai rare. puimic, cand te mai intreaba cineva, spune pe un ton modest ca tu nu ai nevoie de serviciu, va permiteti sa stati acasa, iar sotul tau merge la munca doar asa, de hobby.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am nascut la 23 de ani, inainte sa incep anul 5 de facultate.
Luxcrez numai la facultate, sunt profesor colaborator, merg o zi pe saptamana, uneori 2(in functie de semestre, materii etc)
Deci in rest sunt casnica, si am 27 de ani jumate.Nu spun cat castig la conservator ca va apuca un ras isteric

eu inteleg f bine chestia cu independenta...e bine sa poti fi independent.
dar intr-o casnicie ideala nu exista banu meu banu tau, nici ideea de viitor divort...deci nu e nimic rusinos sa nu castigi tu banii din punctul meu de vedere.

Sunt pro activitate si pro munca in afara casei (ca munca din casa e cea mai grea in opinia mea!), dar nu in ideea ca e o portita in caz ca te lasa barbatu.....ci doar pt ca te implineste/satisface pe tine ca om.

CDeci cine se uita ciudat sa ramana cu uitatul:)))))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput