casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Sabina

da ce te faci cu alea ca mine, care-s carieriste rau de tot, da nu vor scoate bani din acriera?
ha??




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





Sunt niste carieriste speciale. Arta trebuie intotdeauna sponsorizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Miaule, nu prea se vinde Muzica Contemporana....


dar daca la un mom dat chiar vrei, banuiesc ca poti gasi un post de asistent in facultate pentru inceput, la radio, cred ca exista multe joburi care au de-aface cu muzica. Iar daca banii nu sint o problema, esti fericita ca poti sa iti practici meseria ca hobby.
de aceea zic, eu daca stau acasa ce fac? sa citesc nu ma duce rabdarea decit pina la carti de adolescenti, muzica nu ma pricep, la pictura/desen nici atit.
mai direct spus sint inculta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by nelia

Ruxij, pai tii aici vehement partea carieristelor si tu nici macar nu esti, adica esti, da' in devenire? Conflictul exista, nu neaga nimeni, dar nu are temei decit daca este intre o carierista in adevaratul inteles al cuvintului (nu in devenire, care are si familie si copil pe care il ia de la gradinita, aia e femeie care lucreaza la timp plin si e casnica la timp partial, adica in cel liber... plus ca e mama tot timpul la timp plin) si casnica in acelasi sens. Alea da, pot sa se bata cit vor, ca poate au si de ce!
Parerea mea este ca a face cariera cu orice pret nu se impaca cu a fi casnica cu orice pret. Si mergind pe acest principiu comparativ, nici carierista absoluta nu are prea mult de-a face cu familia si copiii, asa cum casnica absoluta nu prea are nici in clin, nici in mineca cu cariera. Intre cele doua puncte absolute existam noi, relativele, care sintem si... si, intr-o perioada mai mult din una decit din alta, in alta raportul se inverseaza... Daca am pus bine problema, deci, noi pentru ce ne contram aici!?!
Sabina, pai tu iesi din discutie? Ca si carieristele abslute sau relative si casnicele impartite dupa acelasi principiu, ba chiar si relativele... toate asculta muzica... Deci tu esti muza!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA
www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete




Pai eu sunt carierista, da' nu chiar din aia inraita, adica cam din aia de care zice miau-miau. Oricum, plecai ultimam de la birou, toti colegii (barbati) au plecat pana in ora 4. Doar suntem in vacanta, nu? :)) Daca stau si ma gandesc la ce ai spus descopar ca eu nici cu femeile fara copii nu prea clicuiesc delok delok, poa' sa aiba mega-cariera. Prefer sa fie cat mai asemanatoare cu mine din toate punctele de vedere. Ori celor fara copii in general nu poti sa le zici nimic despre cupil ca se apuca de un cascat de le troznesc falcile:)) Dupa care eventual imi povesc de catelul/pisica lor si e randul meu la cascat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Miaule, te cultivi:)))

la facultate lucrez de cand am terminat anu 5, da n-au scos post la concurs, deci sunt prof asociat.insa o zi pe sapt merg doar.

bre, pana la urma ma scoateti angajatu lunii, si io care credeam ca-s casnica:))))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

si mai exista situatia in care ceea ce faci nu te reprezinta...

Prietenele mele (alea "mixte" ) isi doresc de obicei ce n-au.
Cele care's casnice nu sint multumite ca sint casnice pentru ca simt ca se plafoneaza, iar cele care muncesc din greu injura la fel de din greu faptul ca isi iau concedii din doi in trei ani si isi pupa copiii doar noaptea in somn.

Deduc ca in cazu' asta carieriste's alea casnice, ca ele vor cariera...iar casnice prin vocatie sint tocmai cele care lucreaza intr-un program infernal.

Confuzante definitzii.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sabina, mie nu mi se pare ca esti casnica, nu'sh de unde ai scos-o. Singura ai recunoscut acum x ani chiar aci pe forum ca nici macar nu le ai cu gospodareala :)) hihihi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ruxij

nu-s casnica, da nu castig decat simbolic, ala era baiu.adica sunt intretinuta de barbat, si de restul societatii muncitoare si platitoare din greu luna de luna la sanatate



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Sabina

ruxij

nu-s casnica, da nu castig decat simbolic, ala era baiu.adica sunt intretinuta de barbat, si de restul societatii muncitoare si platitoare din greu luna de luna la sanatate



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Arta are nevoie de sponsorizare. Situatie speciala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Sabina, eu nu ma pricep la muzica contemporana deci bineinteles ca n-am voie s-o discut, plus ca de muzicienii contemporani care imi plac mie tu probabil nici n-ai auzit, genu Johnny Raducanu si Paquito D'Rivera.
Ce am vrut sa spun atunci, mai mult sau mai putin inteligibil, e ca nu cati bani faci conteaza, ci cat de mult din tine implici in activitatea respectiva, senzatia mea e ca spuneai o zi pe saptamana, o zi pe saptamana nu e de ajuns pt aproape nimic.
N-o sa ma dau pe mine ca exemplu, unu pt ca eu imi schimb "carierele" ca pe sosete si deja am senzatia ca in curand mi se va acri de atata adaptabilitate, dar cred cu convingere ca statul 100% in zona de confort total duce la progres si crestere fix 0. Eu am incercat sa ma fac academician doctor inginer cand am terminat facultatea si am plecat in doi ani, m-am prins rapid ca e un dead end si ca mai mult as fi invatat si castigat ca persoana (si nu la bani ma refer) vanzand portocale la coltz decat lucrand la institutul national etc etc.
Cu zero sau cu 100 de copii, cu trei slujbe sau cu nici una, toata viata, intotdeauna am sa combat cu tarie statul 100% in zona pufoasa confortabila, evitand 100% lumea de afara cu bune si rele, eventual invelit intr-o frumoasa hartie creponata de atitudine superioara (care, recunosc, ma enerveaza ingrozitor). Si de asemenea, dragi tovarase, mai combat si incremenirea in proiect, mersu tot inainte pe un drum care sigur nu duce nicaieri (mers eventual asortat cu speranta ca intr-o zi o sa iei marele pot). Mie imi plac oamenii care fac si dreg, au opinii si vorbesc mult :-)
Emigrarea m-a ajutat destul sa ajung la concluziile de mai sus, e incredibil ce specie predictibila suntem si cat de similar ne comportam in situatii similare:-)
La subiect ce pot sa zic, eu una am nevoie sa am si sa fac my own thing; ma mai duc pe la diferite chestii, acum organizam un maretz eveniment care va avea loc peste un an, promovez stiinta etc, dar chestiile alea nici n-as fi stiut ca exista daca n-as fi avut serviciu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

:)
o zi pe saptamana merg la facultate.insa nu asta e meseria de baza(desi imi place)
dar compozitia e neverending story . acolo daca nu implici in fiecare zi si mai mult, Aleluia!

(PS Lu Johnny ii place cum compun io.si el e genu care nu se sfieste sa te-njure cand nu-i place de tine)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput